Góra z czarnego szkła

Okładka książki Góra z czarnego szkła Tad Williams
Okładka książki Góra z czarnego szkła
Tad Williams Wydawnictwo: Rebis Cykl: Inny Świat (tom 3) fantasy, science fiction
Inny Świat (tom 3)
Paweł Kruk
fantastyka

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Cały czas, od lat, nie mogę się nadziwić, że żaden reżyser nie wpadł na pomysł zekranizowania cyklu Tada Williamsa. Tu jest takie bogactwo postaci, scenerii i idei, że "Gwiezdne wojny", Tolkien czy "Harry Potter" to zaledwie żłobek różnorodności.
W trzeciej części serii, z podtytułem "Góra z czarnego szkła" zachwyciły mnie opisy symulacji starożytnej Itaki i Troi. Przeżycia bohaterów były tak plastyczne, że czułam, jakbym sama w tym uczestniczyła. I te opisy domostw, jedzenia oraz walki pod murami Priama - zapierają dech w piersiach.
W tej części wiele rzeczy się wyjaśnia i wiele kończy, ale... co będzie dalej? Czy Renie uda się uratować brata? Czym jest ta gigantyczna symulacja, w której znajdują się bohaterowie? Czy ktoś wreszcie powstrzyma Stracha?
Bardzo podobają mi się kreacje Renie - dziewczyny, która musi działać, jest kinestetyczką, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli; irytujący, ale bardzo prawdziwy jest jej ojciec Długi Joseph. Ciekawa jest też perspektywa małej Christabel i Co Co - mamy okazję poznać świat oczami dzieci. Wiele fragmentów jest wzruszających. Wciągnęłam się w losy bohaterów, zaczęłam o nich myśleć jak o żywych ludziach. Uważam, że to dla każdego powieściopisarza duży komplement.

Trzeci tom "Innego Świata" wciągnął mnie w znane lecz odświeżone kreacje. Większość akcji dzieje się w antycznej Grecji, najpierw Odyseja Homera, potem Wojna Trojańska. Autor sięga również do starożytnego Egiptu przywołując znaną wszystkim postać Sfinksa. Pomimo bazowania na znanych wzorcach przedstawione symulacje są świeże i ciekawe.

Sama akcja również jest porywająca. Bohaterowie uwięzieni w sieci wędrują przez kolejne symulacje próbując odnaleźć nie tylko siebie ale również górę z czarnego szkła. Cały czas wisi nad nimi zagrożenie, wiedzą że śmierć w sieci zabije również ich ciało. A zagrożeniem jest Strach, psychopatyczny morderca będący również zaufanym pracownikiem twórcy sieci. Oprócz zagrożenia z jego strony muszą uważać na to co dzieje się w symulacjach. Podczas wojny trojańskiej łatwo zginąć.

W Realu również sporo się dzieje. Ramsey - prawnik rodziców Sam odnajduje wirtualnego agenta Orlanda. Z jego pomocą wchodzi do sieci i szuka śladów pogrążonych w śpiączce dzieciaków. Adwokat próbuje skontaktować się z Sellarsem, okaleczonym mężczyzną, który często pojawia się w sieci jako niewyraźny kształt.

Bardzo podobało mi się odmalowanie postaci Christabel. Dziewczynka jest mała i nie wszystko rozumie. Jej sposób postrzegania świata jest bardzo prosty. Nie rozumie manipulacji, boi się o swoją rodzinę oraz przyjaciół i pomimo zakazów postępuje tak, jak prowadzi ją serce. Autorowi udało się zachować w tej postaci niewinność i naiwność.

Zakończenie tomu jest zaskakujące, większość tajemnic się wyjaśniła ale...historia stała się jeszcze bardziej zagmatwana. Nie mogę się doczekać dalszego ciągu :)

Sama akcja również jest porywająca....

Trzeci tom cyklu jeszcze bardziej zagęszcza akcję. Spaja ze sobą część wątków, a inne zacieśnia z głównym kręgosłupem fabuły. Co prawda jak dla mnie autor trochę za bardzo przesadza z koronkowymi opisami niektórych historii oraz rozdrabianiem ich w coraz mniejsze cząstki fabularnej układanki tworząc coś na kształt nadprodukcji treści. Jednak szybko potrafi on odkupić swoje małe grzeszki nadzwyczajnym talentem w kunsztownym komponowaniu tak złożonej literackiej symfonii w zgrabną intelektualnie oraz intrygującą emocjonalnie fantastyczno-naukową prozę.
Dodatkowo, ogólna wizja przewodniej idei tego epickiego dzieła przybiera coraz to wyraźniejsze kształty szkicując zaskakujące i stosunkowo świeże refleksje filozoficzne w zakresie wpływu informatyzacji na kształt naszej cywilizacji i naszego człowieczeństwa.

Trzecia już część Innego Świata to jak na razie najlepsza część tego cyklu. Po wprowadzeniu (Miasto Złocistego Cienia) i drugim tomie będącym opisaniem zasad kierujących wirtualnym Innym Światem (Rzeka Błękitnego Ognia) dostajemy tom trzeci będący częścią, która jest wręcz naszpikowana akcją.

Przez 750 stron cały czas coś się dzieje i aż trudno oderwać się od lektury. Dostajemy nowe tajemnice do rozstrzygnięcia, ale i niektóre też zostają rozwiązane.

W końcu też autor lepiej przedstawia korelację pomiędzy bohaterami, lepiej poznajemy ich cele, pragnienia, Tad bardziej zagłębia się w ich psychologię.

W trzecim tomie również dostajemy najciekawszy, moim zdaniem, świat który pojawił się w tym cyklu. Aby nie spoilerować mogę jedynie napisać, że ma on związek z jednym najlepszych antycznych dramatów.

Jeżeli ktoś jeszcze nie sięgnął po serię "Inny Świat" powinien jak najszybciej. Jest to bowiem wyśmienity cykl powieściowy i chyba jeden z najlepiej skonstruowanym światem i bohaterami jaki kiedykolwiek przyszło mi czytać.

Przez 750 stron cały czas coś się dzieje i aż trudno oderwać się od lektury....

• Tad Williams
  • Literatura amerykańska
  • To read from owned

Dodaj cytat z książki Góra z czarnego szkła