rozwiń zwiń

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Okładka książki Czarnoksiężnik z Archipelagu
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ziemiomorze (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
1971-01-01
Stanisław Barańczak
czarnoksiężnik Stanisław Barańczak czarodziej dorastanie literatura amerykańska

Szczerze nie spodziewałam się niczego niezwykłego po tej historii, a jednak zaskoczyła mnie pozytywnie, szczególnie stylem, który kojarzy się z legendami. Trochę miałam skojarzenia z Eragonem, chyba wiem skąd autor czerpał pomysły na świat :) W każdym razie ciekawy i spokojny rozwój postaci czarnoksiężnika, z całą pewnością wciągnęła mnie i sięgnę po kolejne części!

Książka ma bardzo fajny przekaz, ale jest napisana nie najlepszym językiem. Polecam młodzieży zamiast Harry'ego Pottera, bo to jest zdecydowanie mądrzejsza opcja.

No nie jest to jakoś specjalnie porywająca książka. Takie wprowadzenie do świata, kilka fajnych momentów trzymających w napięciu i rozczarowująca końcówka. ALE! Ale mimo wszystko jak wyobrażałem sobie kolejne wydarzenia w konwencji Studia Ghibli, to nabierało to fajnych barw. Więc na zachętę ocena nienajgorsza.

Jakie ultra flaki z olejem. Nudniejszej pozycji dawno nie czytałem. Narracja słaba, wydarzenia kompletnie nie wciągają aby zmieniać stronę ... Ciekaw jestem czym się kierowały osoby które dają temu większą ocenę.

Książka faktycznie warta poznania, nie tylko dlatego, że to klasyka. Opowieść poprowadzona w taki sposób, jak byśmy słuchali starej legendy. Wartość edukacyjna: dla młodych czytelników, bo u starszych, to już trochę po fakcie :)) - jeżeli chodzi o kształtowanie charakteru, chociaż... podobno na zmianę na lepsze nigdy za późno :)) Zakończenie - było zaproszeniem do czytania ciągu dalszego.

Nie przepadam za fantastyką, czarami i tym podobnymi rzeczami, ale to napisana pięknym językiem baśń w duchu campbelliańskich, fizyka magii z prastarym substratem peformatywnym również (czym jest łódź?"), magią imion chyba tak starą jak ludzkość (Isis, Ra, YHWH itd.), walką z cieniem i jej nieco randystycznym rozwiązaniem (choć le Guin chyba nie cierpiała tych porównań:)))

Piękna, baśniowa historia. Nie mogłam się od niej oderwać, wręcz pochłonęłam tę książkę. Styl Le Guin jest niesamowity, jakby tkała przede mną historię ze światła i mroku, a ja szłam po jej śladach, odkrywając nowe przygody bohatera.

Poznajemy Geda jako młodego chłopca, a na koniec to już młody mężczyzna po przejściach. Jestem pełna podziwu dla autorki, która potrafiła w tak krótkiej książce zawrzeć tak wiele lat. A mimo tego opowieść jest spójna i bez problemu można kibicować Gedowi.

Najbardziej podobał mi się moment, w którym Ged w swojej pysze przywołał cień i został przez niego raniony, a rany te były tak głębokie, że odmieniły go i odcisnęły na nim swoje piętno.

Czytało się lekko, krainy były opisane obrazowo, pomysł na magię z odkrywaniem prawdziwych imion kojarzył mi się trochę z Indianami, z dawnymi plemionami. Czarnoksiężnicy w książce też są bardzo ciekawie przedstawieni, zwłaszcza Ogion.

Zabrakło mi trochę rozwinięcia pewnych wątków, bo chociaż jako baśń to wypadła pięknie, tak szkoda mi, że książka była krótka, przez co pewne wydarzenia nie zostały dłużej opisane.

Zapamiętałam ją lepiej jak czytałam w gimnazjum; starość nie radość

Zapamiętałam ją lepiej jak czytałam w gimnazjum; starość nie radość

,,Czarnoksiężnik" jest napisany z wyraźną lekkością, którą czuje się podczas czytania, zarazem nie jest to spowodowane ,,pustością" treści, a raczej przyjemnym językiem narracji i naturalnymi opisami. Nie ma tu zbyt wielu dialogów, co niespodziewanie upłynnia czytanie, a rozmowy bohaterów sprawiają wrażenie bardzo naturalnych. Prosta, a jednak wyjątkowa historia jest również okazją do refleksji, a także działa kojąco i uspokajająco (nie mylić ze słowem ,,usypiająco"!), mimo fragmentów o wartkiej akcji.

Człowiek i jego cień - uniwersalna opowieść!

Człowiek i jego cień - uniwersalna opowieść!