Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ziemiomorze (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
A Wizard of Earthsea
fantastyka, fantasy, science fiction
2010-09-23
Stanisław Barańczak
czarnoksiężnik Stanisław Barańczak czarodziej dorastanie literatura amerykańska

Klasyczna, oldschoolowa fantasy i tak do niej podchodzę. Na dzisiejsze czasy trąci myszką. Główny bohater płynie i płynie. Kolejne wyspy, kolejni ludzie. Jakiś smutek i przygnębienie w tym świecie. Zima, morze i wyspy. W tych klimatach bardziej podoba mi się Jednym Zaklęciem Lawrence'a Watt Evance'a.

Wspaniała jak cała twórczość Le Guin.

Dużą zaletą tej książki jest, że wciąga od pierwszego zdania. Jest to lekka lektura, w sam raz na wieczorny relaks z książką. Niezwykle przyjemnie podróżowało mi się od wyspy do wyspy wraz z głównym bohaterem. Polecam!

Kocham tą książkę, miałem leniwy letnie popołudnie,, zaraz po skończeniu cudownego "Oceanu Na Krańcu Drogi" i myślałem że go już nic nie pobije. Myliłem się. Ta książka jest po prostu idealna tchnęła we mnie życie i sprawiła że nie chciałem się od niej oderwać. Czytajcie!

Mimo że akcja nie pędziła w zawrotnym tempie, książka mnie wciągnęła.
Choć początkowo trudno było wejść w styl pisania autorki, później była to sama przyjemność.

Nie tak szczegółowy opis akcji jak u mojego faworyta, ale krótko i na temat. Morał fantastyczny! Polecam.

Czy nie wspaniale byłoby zawładnąć wiatrem i leczyć choroby, śpiewając pieśni o bohaterach? Co takiego jest w książce Ursuli Le Guin, że jednocześnie pozwala marzyć i karze mierzyć się ze swoim własnym cieniem, demonem, który zmusza do ucieczki lub walki. Świat Archipelagu pełen jest zwyczajnego życia i nieskończonej magii. Czarnoksiężnicy są tajemniczymi bohaterami, którzy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo spokojna fantastyka opowiadana nieporywającym tonem przeznaczonym dla dzieci i młodzieży. Autorce nie brakuje rozmachu w kreowanym świecie, ale czegoś w tym świecie brakuje. Od początku do samego końca czułem, że sposób, w jaki świat Ziemiomorza zostaje nam serwowany, jest bardzo... płytki. Opowieść o Dunym spłynęła po mnie jak po kaczce, nie wywołując żadnych...

Zawiodłem się. Nie jest to zła książka ale czegoś w niej brakowało. Może miałem zbyt duże oczekiwania bo wiele osób mi ją polecało.

Jest to moje drugie podejście do Ziemiomorza. Pierwsze było lata temu i nie podobało mi się. Książką wydawała się być nieciekawa, wręcz nudna.
Teraz, po ok 10 latach, zmieniłam zdanie.
Jest to bardzo spokojne fantasy, nie ma tu epickich bitew, spektakularnych zaklęć i najróżniejszych magicznych stworzeń. Jest za to młody chłopak, któremu jeden sukces uderzył do głowy. Chęć...

Dyskusje

9 441