Czarnoksiężnik z Archipelagu

Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Ziemiomorze (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
A Wizard of Earthsea
fantastyka, fantasy, science fiction
2010-09-23
Stanisław Barańczak
czarnoksiężnik Stanisław Barańczak czarodziej dorastanie literatura amerykańska

Książka jest w miarę ciekawa i ma parę ciekawych pomysłów na ukazanie magii, ale na tym koniec pozytywów. Rozumiem, że to klasyka i że nawet znalazła się w niektórych szkołach jako lektura nieobowiązkowa, ale to były katusze i nie dałabym tego do przeczytania mojemu dziecku. Niestety winny jest zły przekład. Tak, jakby na początku tłumacz się starał, a później już pojechał...

Przeczytałem drugi raz. Mocno efemeryczna proza, metaforyczna, opowiadająca o dojrzewaniu, nabieraniu pokory i zrozumienia. Bardzo ciekawa, na pewno wciąga i zostaje z czytelnikiem na dłużej.

Fajna bajeczka. Taka do przeczytania. Zachęca do sięgnięcia po dalsze tomy serii.

Literacko ta historia jest bardzo dobra, świat bogaty i przemyślany, świetne pióro, a jednak książka nieszczególnie mnie porwała. Mozliwe, ze to kwestia tego, że w książce pojawia się tylko jeden wątek - przez całą książkę śledzi się perypetie tego samego bohatera.

Szczerze mówiąc, książka mnie okrutnie rozczarowała. Od samego początku dokładnie wiedziałam jak i którędy autorka mnie poprowadzi. Nic nie było dla mnie zaskakujące, wszystko zaś sprawiało wrażenia wtórnego i nieoryginalnego. Stawianie jej na równi z Tolkienem jest naprawdę mocno chybione. Moim skromnym zdaniem to książka dla 12-latka, który jeszcze nie czytał Władcy...

Chyba nie moje klimaty, za powolna, niewiele się dzieje. Pierwsza i raczej ostatnia moja książka z tego cyklu ;)

Ale mnie wynudziła.

Dobrym językiem napisana, mądra historia w ciekawym świecie magii z dobrze skonstruowanymi postaciami.

Wspaniała powieść, historia prosta w przekazie, ale jednocześnie posiada złożony świat, ciekawe wydarzenia i system magiczny. I jeszcze jest metaforyczna, super! Ocena niestety trochę niższa - fabuła koncentrowała się 100% na głównym bohaterze, a przydałaby się jakaś odskocznia, czasem wolałabym poczytać o innych postaciach.

KLasyka gatunku, mistrzowskie pióro, stare, ale jare. Polecam gorąco fanom fantasy!

Dyskusje

9 495