Stąd do starożytności

historia
Interart
1996-01-01
1985-01-01

Mam troszkę problem z tą książką :) Nie jest to bowiem w żaden sposób dzieło szczegółowe, typowo historyczne, poświęcone jakiemuś wydarzeniu, okresowi czy postaci. To zbiór esejów, w zasadzie nie powiązanych ze sobą, chyba że uznamy iż cechą wspólną jest tematyka starożytności. Profesor Krawczuk pisze więc o wkładzie w badania nad starożytnością naszego najsławniejszego historyka filozofii - Władysława Tatarkiewicza; pisze o wartości demokracji i jej idealnemu wyobrażeniu w świecie starożytnym i ile z tego dziś odziedziczyliśmy; o Tetydzie - bogince morskiej, matce Achillesa i jej roli w micie trojańskim; o problemie z obiektywną oceną osoby Poncjusza Piłata, itp. itd. Czy warto? Cóż, profesor Krawczuk napisał wiele ważniejszych i mądrzejszych książek, tę zaś można traktować jako...uzupełnienie wiedzy o starożytności i odskocznię od cięższych, poważniejszych pozycji naukowych :)

Zbiór esejów o różnorodnej tematyce z jednym wspólnym wątkiem — szukaniem podobieństw i związków między teraźniejszością a światem starożytnych. A jest ich zaskakująco wiele; to kwestia naszych korzeni, świadomego naśladownictwa, wspólnych odczuć i postaw... Na przykład "Ars amandi" Owidiusza i "Sztuka kochania" Michaliny Wisłockiej.

Krawczuk porusza naprawdę szeroki wachlarz tematów — czy Platon dostałby tytuł magistra, olimpiady kiedyś i dziś, starożytne społeczności ulubione przez różne władze (coś w tym jest, że reżimy totalitarne uwielbiają Spartę, a nie przepadają za Atenami),mitologia, Asterix i wiele innych... Ten rozrzut pokazuje, jak mocno historia wiąże się z dniem dzisiejszym.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2019/08/stad-do-starozytnosci-eseje.html

Krawczuk porusza naprawdę szeroki...

Ciekawa i warta polecenia pozycja będąca zbiorem esejów na różne tematy.

Ciekawa i warta polecenia pozycja będąca zbiorem esejów na różne tematy.

1957

Nie podważam absolutnie ani wiedzy pana Krawczuka, ani jego zdolności pisarskich. W końcu jego dorobek literacki w dziedzinie wiedzy o starożytności jest naprawdę imponujący. Ale w "Stąd do starożytności" nie znalazłam w zasadzie nic odkrywczego, nic, co mogłoby na dłużej zapaść w pamięć.

Sporo tu utyskiwań na temat sytuacji w polskim świecie tłumaczeń, wydawców oraz naukowców, sporo mocno naciąganych powiązań współczesnego świata ze światem antycznym (Asterix w Krakowie - no, co ma piernik do wiatraka?). Widać, że autor jest naprawdę pasjonatem, że do kultury i literatury starożytnej podchodzi z zachwytem i uwielbieniem, którym chciałby też natchnąć czytelnika. Niestety, nie zaraża jakoś tym entuzjazmem - przynajmniej nie w tej książce. Czy naprawdę trzeba mieć komplet dzieł Herodota na półce, żeby uważać się za miłośnika literatury i człowieka obytego kulturalnie? Cóż, polemizowałabym...

To nie jest praca naukowa, raczej zdecydowanie popularnonaukowa, napisana w bardzo przystępny sposób. Ale w wyraźnie mentorskim, jakby belferskim tonie, który mnie osobiście mocno irytował i sprawił, że książka jakoś specjalnie mi się nie spodobała. Co nie znaczy, że nie sięgnę po inne z prac tego autora - wręcz przeciwnie. I mam nadzieję, że przy innych tytułach obędzie się bez rozczarowań...

Zakręcony esej na temat związków pomiędzy nami a światem starożytnych. Właściwie ciężko go opisać, gdyż narracja jest bardzo płynna i dotyka przeróżnych tematów. Całość eseju jest na rodziały, jednak autor dosyć swobodnie przechodzi pomiędzy tematami. Jego lektura wymaga z tego powodu sporej uwagi. Warto ją poświęcić, gdyż pozycja ta zawiera sporo interesujących wniosków na temat misji historyka, mentalności starożytnych i tego jak w niektórych dziedzinach byli do nas podobni. A nawet nas wyprzedzali.

Uwielbiam książki A. Krawczuka o starożytności.Mało kto tak pięknie potrafi snuć historię które wydarzyły się tysiące lat temu. Autor często pokazuję jak wielka rolę starożytność odciska na naszym świecie i jak mało z tego pamiętamy. Profesor Krawczuk jawi mi się jako człowiek przeniesiony w czasie z starożytnego Rzymu, i kiedy czytam jego dzieła jest tak jak bym sam na chwilę przenosił się w czasie.

Dobra książka , lekka, szybko i przyjemnie się czyta.

Dobra książka , lekka, szybko i przyjemnie się czyta.

Dobra książka, po przytłaczających nieco pierwszych rozdziałach, dalsze teksty są o wiele ciekawsze i krótsze. W sam raz na okazyjne czytania.

Spodziewałem się więcej. Raczej powielone są informacje ogólnodostępne, bez rewelacji i głębszej treści. Jeżeli ktoś nic nie wie o starożytnej historii to niczego się nie dowie, kto coś wie zanudzi się na śmierć.

Może w tej publikacji nie ma niezwykle odkrywczych wniosków, ale jest to bardzo przyjemne "czytadełko" na długie popołudnia i wieczory. Dużo ciekawostek, bardzo dobry styl.

• Starożytność
  • Historyczne