Ludwik XVI

Okładka książki Ludwik XVI Jan Baszkiewicz
Okładka książki Ludwik XVI
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8304012057
Tagi:
historia Francja monarchia Ludwik XVI
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
116 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1736
1419

Na półkach: , , ,

Znakomicie napisana biografia Ludwika XVI (1754-1793),króla Francji, który zakończył życie na szafocie. Profesor Baszkiewicz pisze lekko i zajmująco, ale wnikliwie i w temacie. Sporo jest w książce historycznych smaczków, które uwielbiam. Na przykład ten, że poród w rodzinie królewskiej był sprawą publiczną: „Każdy, kto znalazł się w pobliżu, miał wówczas prawo wystąpić w roli gapia. Pochodzenie ewentualnych następców tronu musiało być przecież poza wszelkim podejrzeniem o jakieś manipulacje!”

Ludwik XVI odebrał słabe wychowanie w duchu pobożności i wrogości do współczesnych mu prądów oświeceniowych, za to przywiązany był do idei konserwatyzmu i absolutyzmu. A przyszło mu rządzić w trudnych czasach. Kryzys ekonomiczny trwał właściwie od początków jego panowania, a jego przyczyną były między innymi monstrualne i słabo kontrolowane wydatki królewskie. Swoje dołożyły też zjawiska klimatyczne, od 1784 r. notowano: „surowe zimy, nieprzychylne dla rolnictwa wiosny i lata, zarazy niosące pomór bydła.”

Trzeba tu odnotować próby liberalnych reform Turgota a później Neckera, mające na celu uzdrowienie finansów państwa (ograniczenie olbrzymich wydatków na dwór) i zmianę ustroju politycznego, w szczególności zwiększenie wpływów stanu trzeciego (burżuazji i ludu). Reformy zostały utrącone przez arystokrację, zaś król był zbyt słaby i ograniczony, aby poprzeć niezbędne zmiany: „Izolowany od kraju w swej wersalskiej złotej klatce, teoretycznie wszechwładny (i wierzący w tę wszechmoc),Ludwik XVI poddawany był oddziaływaniom jedynych grup nacisku funkcjonujących w tamtym systemie: rodziny królewskiej, ministrów, dworskich koterii.”

Pokazuje ta biografia olbrzymi problem monarchii dziedzicznej: przeciętny pod każdym względem, słaby i chwiejny król nie mógł sobie poradzić z rządzeniem w trudnych czasach. Kończy książkę Baszkiewicz znamiennie: „Wolno współczuć losowi tego przeciętnego człowieka, dobrego ojca rodziny, władcy pozbawionego demonicznych wad i wybitnych zalet. Prawa sukcesji dynastycznej odebrały mu szanse powodzenia na miarę jego możliwości. Mógł być przecie bardzo dobrym kartografem, zegarmistrzem albo ślusarzem.”

Czytając o Ludwiku XVI, myślałem o rządach ostatniego cara, Mikołaja II, tak samo był słaby i chwiejny, tak samo jego rządy doprowadziły do rewolucji, też został zamordowany.

Świetna biografia.

Znakomicie napisana biografia Ludwika XVI (1754-1793),króla Francji, który zakończył życie na szafocie. Profesor Baszkiewicz pisze lekko i zajmująco, ale wnikliwie i w temacie. Sporo jest w książce historycznych smaczków, które uwielbiam. Na przykład ten, że poród w rodzinie królewskiej był sprawą publiczną: „Każdy, kto znalazł się w pobliżu, miał wówczas prawo wystąpić w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
40

Na półkach:

Ludwik XVI
Książka biograficzna francuskiego króla. Pierwsza część to przede wszystkim polityka, zagmatwana i skomplikowana. Dla kogoś kto nie śledzi polityki szczegółowo , nie żyje tymi realiami, to już tamte opisane czasy są niesłychanie pogmatwane i skomplikowane. Układy , układziki, intrygi, frakcje, sympatie, animozje….
Wkradła się mała nieścisłość , autor pisze ze Ludwik XVI w roku 1774 przyjął szczepionkę przeciw ospie natomiast według wszelkich źródeł szczepionkę wynaleziono dopiero w 1794 r
Ciężko się czyta tą pozycję, jest to istne kompendium wiedzy o krótkim okresie Francji dla zaawansowanych. Nie mniej jednak książka jest napisana rzetelnie i z pełnym profesjonalizmem.

Ludwik XVI
Książka biograficzna francuskiego króla. Pierwsza część to przede wszystkim polityka, zagmatwana i skomplikowana. Dla kogoś kto nie śledzi polityki szczegółowo , nie żyje tymi realiami, to już tamte opisane czasy są niesłychanie pogmatwane i skomplikowane. Układy , układziki, intrygi, frakcje, sympatie, animozje….
Wkradła się mała nieścisłość , autor pisze ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
199
55

Na półkach: ,

Jak wspominało wiele osób przede mną, książka jest bardziej relacją z okresu panowania Ludwika XVI niż typową biografią. Jeśli ktoś szuka przede wszystkim zapisu codziennego życia i barwnych szczegółów dotyczących króla - nie znajdzie ich tutaj wiele. Mnie interesowało przede wszystkim zrozumienie jak rządy "Ludwika Ostatniego" przyczyniły się do późniejszych wydarzeń rewolucji francuskiej i jestem usatysfakcjonowana.

Autor pokazuje zarówno sprzeczności targające Francją, jak i międzynarodowe zależności, które wpływały na kształ rządów Ludwika. Nie pomija również czynników osobowościowych, wychowania czy edukacji, których echo możemy dostrzec w decyzjach i postępowaniu króla. I chociaż widać, że nie darzy go szczególną sympatią, piętnując jego błędy i słabości, pokazuje również pewien tragizm jego losów. Książka obfituje w cytaty, w tym najciekawsze - z listów i z korespondencji dypolomatycznej.

Ze słabości - z pewnością można by uniknąć sarkastycznych wzmianek o "prawicowych opracowaniach" czy kilku dziwnych sugestii na temat tej czy innej postaci, ale to już zapewne znak czasów, w których książka powstawała i poglądów autora. Pomimo tego pozycja jest godna polecenia dla każdego, kto interesuje się tym okresem historii.

Jak wspominało wiele osób przede mną, książka jest bardziej relacją z okresu panowania Ludwika XVI niż typową biografią. Jeśli ktoś szuka przede wszystkim zapisu codziennego życia i barwnych szczegółów dotyczących króla - nie znajdzie ich tutaj wiele. Mnie interesowało przede wszystkim zrozumienie jak rządy "Ludwika Ostatniego" przyczyniły się do późniejszych wydarzeń...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
23

Na półkach:

Biografia Ludwika XVI pióra wybitnego znawcy dziejów Francji Jana Baszkiewicza. Napisana w sposób oryginalny, rzadko już dziś spotykany. Dużą wagę przywiązuje autor do nakreślenia szerszego kontekstu wydarzeń, w których Ludwik uczestniczy czynnie lub biernie (częście zresztą biernie). Trudno byłoby jednak stworzyć rzetelną i przejrzystą biografię człowieka znajdującego się w centrum sieci skomplikowanych intryg całego dworu, bez odmalowania tego obrazu. Baszkiewicz robi to w moim odczuciu w sposób mistrzowski.

Dużą zaletą tej pracy jest dość chętne posługiwanie się przez autora cytatami pochodzącymi ze współczesnych Ludwikowi źródeł, co pozwala poczuć klimat epoki w której żył bohater niniejszej biografii. Być może jest trochę niedopowiedzeń dotyczących jego relacji dziećmi czy zwyczajów dnia codziennego- Baszkiewicz pisze bardziej biografię Ludwika króla niż Ludwika człowieka, niemniej jednak i ten rozdział znalazł się w książce, aczkolwiek może pozostawić pewien niedosyt. Poza tym książka jednak napisana jest naprawdę dobrze; trudno też odmówić autorowi rzetelności. Ogólnie warta polecenia, także z uwagi na dość lekki sposób pisania jak na dość ambitną przecież pracę. 8/10

Biografia Ludwika XVI pióra wybitnego znawcy dziejów Francji Jana Baszkiewicza. Napisana w sposób oryginalny, rzadko już dziś spotykany. Dużą wagę przywiązuje autor do nakreślenia szerszego kontekstu wydarzeń, w których Ludwik uczestniczy czynnie lub biernie (częście zresztą biernie). Trudno byłoby jednak stworzyć rzetelną i przejrzystą biografię człowieka znajdującego się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
158

Na półkach:

Polecam tym, którzy interesują się królami Francji.

Polecam tym, którzy interesują się królami Francji.

Pokaż mimo to

avatar
27
10

Na półkach:

Książka jest świetnie napisana i bardzo ciekawa. Czytelnik nie nudzi się nawet przez minutę, ponieważ Baszkiewicz ma ten jakże rzadki dar, który sprawia, że każde napisane przez niego książki są błyskotliwe i wciągające. Baszkiewicz zresztą jest bardzo dobrym historykiem, chociaż osobiście uważam, że zbyt surowo ocenia Ludwika XVI. Widać jak na dloni, że nie darzy króla sympatią i przez to książka jest bardzo stronnicza. Mimo wszystko polecam, bo można się wiele dowiedzieć o sytuacji politycznej i gospodarczej Francji końca XVIII wieku, a także samym Ludwiku - jego rodzinie, charakterze, zainteresowaniach.

Książka jest świetnie napisana i bardzo ciekawa. Czytelnik nie nudzi się nawet przez minutę, ponieważ Baszkiewicz ma ten jakże rzadki dar, który sprawia, że każde napisane przez niego książki są błyskotliwe i wciągające. Baszkiewicz zresztą jest bardzo dobrym historykiem, chociaż osobiście uważam, że zbyt surowo ocenia Ludwika XVI. Widać jak na dloni, że nie darzy króla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
666
93

Na półkach: ,

Biografia nieszczęsnego Ludwika XVI, która w istocie jest... historią burzliwych przemian ustrojowych we Francji w 2 poł. XVIII w. Książka ta, bardzo rzetelna i w wielu punktach dość dokładnie traktująca wiele faktów i zjawisk, niestety pozostawia pewien niedosyt w temacie przewodnim. Postać tytułowego bohatera gubi się w natłoku wydarzeń i czasem też w cieniu innych postaci. Może jest to przełożeniem autentycznych relacji w polityce tamtych czasów - Ludwik XVI, człowiek miałki i niezdecydowany, miał o wiele mniejszy wpływ na bieg dziejów, niż prężni ministrowie i przemiany w strukturze rządów. Nie zmienia to jednak faktu, że proporcje są tu niewłaściwe. Zwłaszcza w odczuciu czytelnika, który chciałby jednak prześledzić losy tej niejednoznacznej postaci, bez wnikliwego wgłębiania się w kwestie gospodarcze czy stricte polityczne. Przyznam, że 'spałem' na rozdziałach traktujących szczegółowo o ekonomii czy strukturze organów rządowych tamtych czasów. Tematy te są, owszem, ważne jako tło i nakreślenie kontekstu do zrozumienia posunięć i losów tytułowej postaci, nie mogą jednakże - w moim odczuciu - przyćmiewać przewodniego wątku biograficznego.
Książka dobra, ale zdecydowanie przeznaczona dla osób zainteresowanych kwestiami ekonomiczno-ustrojowymi, niż dla miłośników biografii, usiłujących wgłębić się w osobowość portretowanego bohatera. W tym przypadku zdecydowanie tragicznego.

Biografia nieszczęsnego Ludwika XVI, która w istocie jest... historią burzliwych przemian ustrojowych we Francji w 2 poł. XVIII w. Książka ta, bardzo rzetelna i w wielu punktach dość dokładnie traktująca wiele faktów i zjawisk, niestety pozostawia pewien niedosyt w temacie przewodnim. Postać tytułowego bohatera gubi się w natłoku wydarzeń i czasem też w cieniu innych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
49
43

Na półkach: ,

W całej książce główną rolę odgrywają kwestie polityczne i ówczesna francuska rzeczywistość.
Sama biografia Ludwika XVI, analiza jego charakteru, czy duchowości niejako rozmywają się w zagmatwanej i dynamicznej sytuacji panującej zarówno na dworze króla, w Paryżu, jak i całej Francji.
Nieustanne dymisje i zmiany ministrów są tak częste, że ciężko za tym nadążyć. Swoisty gąszcz francuskich nazwisk i powiązań między poszczególnymi postaciami jest nie lada wyzwaniem.
Wolałabym gdyby kwestie polityki nie były aż tak dominujące i szczegółowe.
Z pewnością Autor włożył niebawywały ogrom pracy w przygotowanie tej pozycji, co należy docenić. Niemniej jednak liczyłam na doglębniejszą analizę życia, charakteru i duchowości Ludwika XVI.

Tak jak napisał Paweł w swojej opinii (23.08.2017r.) -''Sama książka jest bardziej zawężoną monografią Rewolucji Francuskiej, niż klasyczną biografią bohatera.''

W całej książce główną rolę odgrywają kwestie polityczne i ówczesna francuska rzeczywistość.
Sama biografia Ludwika XVI, analiza jego charakteru, czy duchowości niejako rozmywają się w zagmatwanej i dynamicznej sytuacji panującej zarówno na dworze króla, w Paryżu, jak i całej Francji.
Nieustanne dymisje i zmiany ministrów są tak częste, że ciężko za tym nadążyć. Swoisty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
353
198

Na półkach:

Świetna bibliografia!
Idealnie wyważone proporcje pomiędzy opisaniem postaci a czasów w jakich żyła.
Obiektywna i szczegółowa, ale nie przynudzająca.
Dowiedziałem się naprawdę wiele ważnych informacji dotyczących II połowy XVIII wieku we Francji, o tym jak wyglądały rządy Ludwika XVI i co właściwie doprowadziło do rewolucji francuskiej.

Koniecznie do przeczytania dla tych, których interesuje XVIII wiek i rewolucja francuska!

Świetna bibliografia!
Idealnie wyważone proporcje pomiędzy opisaniem postaci a czasów w jakich żyła.
Obiektywna i szczegółowa, ale nie przynudzająca.
Dowiedziałem się naprawdę wiele ważnych informacji dotyczących II połowy XVIII wieku we Francji, o tym jak wyglądały rządy Ludwika XVI i co właściwie doprowadziło do rewolucji francuskiej.

Koniecznie do przeczytania dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1154
356

Na półkach:

Nieciekawa postać sportretowana w książce na tle nadzwyczaj ciekawych i dynamicznych czasów. Przeczytać biografię się da, niemniej nasunęło mi się porównanie z "Marią Antoniną" Zweiga, w której talent pisarski i polemiczny autora potrafił narzucić czytelnikowi określoną wizję opisywanej postaci. I chyba wolę jednak dość schematyczną książkę Baszkiewicza, gdyż można sobie samemu jakąś opinię wyrobić, bez ulegania czarowi opowieści snutej przez pełnego temperamentu literata...

Nieciekawa postać sportretowana w książce na tle nadzwyczaj ciekawych i dynamicznych czasów. Przeczytać biografię się da, niemniej nasunęło mi się porównanie z "Marią Antoniną" Zweiga, w której talent pisarski i polemiczny autora potrafił narzucić czytelnikowi określoną wizję opisywanej postaci. I chyba wolę jednak dość schematyczną książkę Baszkiewicza, gdyż można sobie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  164
 • Chcę przeczytać
  89
 • Posiadam
  63
 • Historia
  14
 • Biografie
  10
 • historia
  6
 • Francja
  6
 • Nowożytność
  4
 • Teraz czytam
  4
 • Biografie
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ludwik XVI


Podobne książki

Przeczytaj także