Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka

Okładka książki Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka Roland Auguet
Okładka książki Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka
Roland Auguet Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Caligula ou le pouvoir a vingt ans.
Państwowy Instytut Wydawniczy
1990-01-01
1990-01-01
Wojciech Gilewski
Starożytność Rzym Rzym i świat rzymski Cesarstwo rzymskie Dynastia julijsko-klaudyjska Biografie cesarzy rzymskich Kaligula Cesarze rzymscy

Znakomita biografia, próbująca zracjonalizować jednego z najbardziej oczernionych przez Swetoniusza władców. Bardzo ważny głos w dyskusji na temat Kaliguli. Na minus fakt, że niektóre twierdzenia usprawiedliwiające Gajusa wydają się być sformułowane mocno na siłę, autor przesadza "w drugą stronę" czyniąc z Kaliguli tak wielkiego geniusza.
Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych tematem.

Pozycja obowiązkowa dla...

Bardzo dobra biografia. Przy okazji skrupulatnej analizy faktów dotyczących życia Kaliguli, które trudno wydestylować z niezbyt mu przychylnej historiografii, autor dokonuje świetnej wiwisekcji mechanizmów władzy, prowadzenia polityki i rozwiązywania odwiecznych konfliktów w teatrze życia elit, mas, ideologii.

Troszkę trudno mi się czytało tą niezbyt obszerna biografię Kaliguli uznawanego w powszechnej świadomości za tyrana i potwora. Autor jednak pokazuje nam inne oblicze kaliguli, bardziej ludzkie i podpowiada by nie do konca wierzyc starożytnym historykom. Ciekawe spojrzenie na krótki okres panowania Kaliguli, warto przeczytać

Bardzo dobra, a jednocześnie ciekawa analiza postaci cesarza Kaliguli. W mojej opinii jest to świetna lektura, prostująca i klasyfikująca wiele informacji na temat tej postaci. Napisana w miarę prostym językiem i bardzo przystępna! :)

Jeden z rzymskich cesarzy cieszących się zdecydowanie najgorszą sławą, opisywany jako szaleniec i degenerat. Zarówno dzięki starożytnemu historykowi Swetoniuszowi, jak i angielskiemu pisarzowi Robertowi Gravesowi. Ten ostatni przedstawił go w swoich powieściach w sposób tak przekonywający, że stworzony przez niego wizerunek został przeniesiony do kultury masowe dzięki ekranizacji serialowej.
Tymczasem Roland Auguet próbuje zracjonalizować obraz zdemonizowanego władcy. Nie tworzy jego hagiografii ani też nie dezawuuje innych autorów. Na podstawie źródeł oraz ich analizy wyjaśnia część wydawałoby się kuriozalnych posunięć władcy (jak walka mieczami legionistów z oceanem) i tłumaczy ich sens.
Po przeczytaniu tej pozycji, niezależnie od oceny postaci Kaliguli, będziemy wiedzieli jedno – dziś też by sobie poradził przy sprawowaniu władzy. Nie tylko dbał bowiem o swój – mówiąc dzisiejszym językiem – PR, ale ponadto wiedział, w jaki sposób komunikować się z masami i przekazywać czytelne dla nich komunikaty.
Seria Biografie Sławnych Ludzi miała to do siebie, że prezentowała prace historyków, a nie publicystów. Często wybitne lub co najmniej bardzo dobre. Ta z cała pewnością do nich należy.

Inne spojrzenie może trochę kontrowersyjne. Znakomicie napisana. Warto!

Inne spojrzenie może trochę kontrowersyjne. Znakomicie napisana. Warto!

Ciekawa książka opisują znanego wszystkim tyrana, przy czym nie jest długa co daje nam zwięzły i dość wciągający opis jego życia. Myślę, że jeśli ktoś chce cokolwiek o nim wiedzieć to jest to dobra pozycja w przeciwieństwie do obszernych prac naukowych na ten temat, które zwykłego czytelnika mogłyby zanudzić.

Świetna pozycja. Liczne opinie wcześniejsze właściwe wyczerpały temat. Próba racjonalnego zmierzenia się z mitem cesarza-szalonego sadysty, udana.

Bardzo dobra pozycja. Polecam osobom zainteresowanym pryncypiatem w Rzymie i tym, którzy chcą uwolnić się od stereotypowego spojrzenia na historię.
Książka ta pokazuje, że postać Kaliguli nie jest jednoznaczna.

Książka ta pokazuje, że postać Kaliguli nie jest jednoznaczna.

Tak należy pisać historię, pozycja wybitna. Choć jedna myśl pojawia się po skończonej lekturze, że tylko nieliczni spojrzą na Kaligulę z innej strony. Ale jeśli ktoś chce się dowiedzieć czy naprawdę trzeci cesarz Rzymu był potworem polecam tę pozycję. Warto!

• Biografie
  • Starożytność
  • Historyczne
  • historia

Dodaj cytat z książki Kaligula, czyli władza w ręku dwudziestolatka