Drużyna Pierścienia

J.R.R. Tolkien Cykl: Władca Pierścieni (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction 446 str.
Lord of the Rings: Fellowship of the Ring

fantastyka, fantasy, science fiction
tolkien fantasy hobbit

Kup książkę

Opinie [1 042]

Absolutna klasyka fantasy i obowiązkowa pozycja. Oceny osób spoza fantasy nie mają sensu ;-)
Za to ważny jest tłumacz. Kilka różnych wersji przeglądałem i dla mnie jedyną akceptowalną jest ta od Marii Skibniewskiej.

Będąc w gimnazjum, po obejrzeniu filmów, zrobiłam podejście do przeczytania trylogii Tolkiena. Zaniechałam jednak czytania, ponieważ książka wydała mi się zbyt trudna. Drugie podejście po dekadzie było zupełnie inne. Film widziany kilka razy wydaje mi się teraz wydmuszką, cieniem. Książka była świetna, wciągająca, wzruszająca, posiadała wątki niezawarte w filmie. Postacie...

Książka ciekawa. Wciąga od pierwszej strony. Przygody i wydarzenia przedstawione w tekście są dobrze przedstawione. Myślę, że każdy kto lubi dobrą fantastykę powinien sięgnąć po tą książkę.

Ciekawa.

Doceniam mozolne wykreowanie świata i jego przedstawienie, ale zwyczajnie się nudziłem, a ciągłe (kilkunasto-? kilkudziesięciokrotne?) żarłoczności Hobbitów zwyczajnie irytowało.

Ciężko powiedzieć coś o książce, o której tyle już powiedziano. To według mnie lektura obowiązkowa dla każdego. Cały cykl czytam po wielu latach od premiery adaptacji kinowej. Żałuję, że najpierw nie przeczytałem, film popsuł mi odbiór całości. Cieszę się, że poznałem Toma Bombadila i zarazem żałuję, że jego wątek został odpuszczony.

O Tolkienie i jego „Władcy Pierścieni” słyszał każdy, nawet ja, choć przyznam szczerze, że nie rozumiałam, dlaczego ludzie aż tak bardzo zachwycają się tą książką. Jakiś pierścień, hobbici, elfy, orki, krasnoludy i inne tego typu stworzenia nie przemawiały do mnie w ogóle. Dlaczego? Pewnie dlatego, że wszyscy dookoła się nimi zachwycali, a ja chciałam być inna, chciałam być...

Podobno książka zawsze jest lepsza od filmu. Wszystko wskazuje, że właśnie znalazłem wyjątek. Doceniam koloryt świata, który stworzył Tolkien, wymyślną fabułę, intrygę, nieszablonowych bohaterów, jednak całość podano w sposób, który nie przypadł mi do gustu. Nie wątpię, że można się w tej powieści rozsmakować, mnie się niestety nie udało.
Testowałem wydania w tłumaczeniu...

Trylogia "Władcy" przeleżała u mnie na półce piętnaście lat. W 2004 brat postanowił ją kupić w klubie Świata Książki, przeczytał, odłożył. Ja się do niej zabierałem raz jeden, nieudanie zresztą. Cóż mam na swoją obronę? Smark byłem niedorosły który wciąż zakochany w przygodach Harry'ego Pottera oczekiwał od pierwszych akapitów akcji niczym z filmów z Seagalem.

Ta książka...

Wstyd się przyznać, ale nigdy nie czytałem całej sagi "Władcy Pierścienia". Widziałem film, ale zdecydowanie książka bije wszystko na łeb i na szyje. Piękne, wspaniałe, plastyczne opisy, znakomite dialogi. Świat Śródziemia był dla mnie jak drugi dom. Będę musiał w najbliższym czasie dalej zgłębiać tajemnice hobbitów i innych bohaterów.

39 395
    10 558