Bajki i przypowiastki

Okładka książki Bajki i przypowiastki Karel Čapek
Okładka książki Bajki i przypowiastki
Karel Čapek Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Biblioteka Pisarzy Czeskich i Słowackich klasyka
klasyka
Biblioteka Pisarzy Czeskich i Słowackich
Bajky a podpovidky
Wydawnictwo "Śląsk"
1983-01-01
1983-01-01
Anna Jolanta Bluszcz
Czechy Czechosłowacja czeska

Okładka książki Literatura na Świecie, nr 7-8/2022 (612-613) Miguel Ángel Asturias, Marcel Bénabou, Karel Čapek, Viktor Dyk, Viola Fischerova, Josef Jedlicka, Celina Juda, Ivan Klíma, Alexandr Kliment, René Koelblen, Karel Hynek Mácha, Georges Perec, Jordan Radiczkow, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Zdeněk Svěrák, Zdeněk Urbánek, Ivan Vyskočil
Literatura na ... Miguel Ángel Asturi...
Okładka książki Inwazja jaszczurów Karel Čapek, Hans Ticha
Inwazja jaszcz... Karel Čapek, Hans T...

Mimo że tak wiele razy przekonywałam się o tym, że moja kobieca intuicja jest dobra w swojej roli, nadal nie potrafię jej zawierzyć kiedy czuje czasem jej wibracje. Tak było z Čapkiem kiedy pierwszy raz miałam z nim styczność w antykwariacie.  "Inwazja jaszczurow "..ten złoty jaszczur z okładki.. kilka razy powodował że brałam książkę do ręki, czułam że chce ją mieć, coś mnie w niej nęciło.. nie wiedziałam co, bo nie znałam Čapka, a że moja kupka książek do wzięcia była wystarczajaco wysoka, nie wzięłam jej. Kilka dni później przeznaczenie ;-) spowodowało że ktoś  napisał o "Fabryce absolutu" - przeczytałam.. oh jak bardzo pożałowałam swojej decyzji z antykwariatu.  Jednak Čapek czekał na mnie- dwa tygodnie- i latem tego roku przeczytałam pierwszą Čapkowa książkę.
Wnikliwe analizy jednostki, grup i całego społeczeństwa to to co Čapek robić lubi najbardziej i ooojaaa jak on to potrafi!  To nie żadne marudzenie ani zwykle ani alkoholowe czy narkotykowe 😝 -nieznosze malkontentow!  To groteskowe, cynicznie, ironiczne zabawne i baardzo trafne opowieści w których zazwyczaj w rolach obsadzone są zwierzęta.  I właśnie w tej nie dużej objętościowo książce jest to wszystko. Część z bajkami jest komiczna nie tylko w treści ale i w formie, ponieważ większość bajek jest.. jednozdaniowa. Wrzucę kilka na końcu. Te jedno czy kilku zdaniowe bajki to nic innego jak ponadczasowe i uniwersalne prawdy o nas i wszystkim co nas otacza. O tym jak to ludzie uważają się za pępuszki świata, za kogoś zawsze lepszego i ważniejszego. I mimo że to śmieszne to tam się nikt nie śmieje. Napisane na totalnej powadze. Dobre to wrażenie robiło.
Czytając miałam dejawu.. To było niesamowite uczucie  (ale miałam dokładnie takie samo przy "Inwazji..") kiedy czytając tekst napisany ponad 70 lat temu masz wrażenie że napisał je ktoś  t e r a z  przed chwilą o naszej Polsce o naszym świecie.  Np. przypowiastka (przypowiastki są  3-7 stronicowe) "Rozpustnik" o mężczyźnie tz. singlu który to chwali się jak mu nie jest zajebiście samemu, jak to ma codziennie inną kobietę i jakież one nie są wyuzdane i wspaniałe.. a co robi w domu? Łatwo zgadnąć?  😅
Albo "Wynalazca" o chopku który wynajduje absurdalne z dupy rzeczy które nikomu na nic nie są potrzebne tz.. są.. przepraszam.. np."taka dobrze wyposażona pospieszalnia musiałabybyć naturalnie zaopatrzona w cały szereg  śpieszaków, chybcików, popychaczy, samoruchów, hałasideł i łomocideł. Zleciłem już produkcję różnych opatentowanych zgrzytaków, trzaskaczy  i potykadeł". Znacie to?
A może.. "Casus prawny" o gościu który niechcący potrąca autem kondukt pogrzebowy, w wyniku czego z roztrzaskanej trumny wylatuje dziadek i ożywa. Facet czuje szczęście w nieszczęściu, bo uratował dziadka od zakopania żywcem a tu zamiast podziękowań dostaje kupę wezwań do zapłaty: za pogrzeb który sie nie odbył a bedzie musiał za jakis czas odbyć się  drugi a rodziny dziadka na to nie stać, odszkodowań: za złamaną kostkę i straty moralne, za nie wypłacaną przez urząd emeryturę bo przecież zmarły raz, nie może dostawać jej ponownie.
Dobre? Bardzo dobre.. ale ta Čapkowa książka czuje że nie jest dla wszystkich.  Bo nie jest ona tak genialna jak "Inwazja.." a z opini jakie przeczytałam  o "Fabryce.. wynika że też do niej daleko.
Nie chciałabym chyba by ktoś zaczynał przygodę z Čapkiem o tej pozycji. Ona nie jest tak dopracowana.. są w niej zgrzyty. Ale fani Čapka czy Vonneguta a nawet fani Lema ewentualnie Topora (za czarno tu nie jest ale groteski nie brak ) będą baaardzo pocieszenii.

Ślimak
Mrówki to hałastra. Pomyślcie, przecież one nie wierzą nawet w to; że światem rządzi Wielki Ślimak.

Kogut
Jeszcze nie świta. Jeszcze nie dałem sygnału.

Lis
Wszystko co żyje, dzieli się na trzy rodzaje: na nieprzyjaciół, na konkurencję i na łup.

Koza na postronku
Jaki ten świat mały!

Na ruinach
Więc teraz jest znowu pokój.

Najedzony
Z tą nędzą na świecie to gruba przesada. Nie jest tak źle.

Obywatel
Przeklęty rząd! Znowu mi się nie pali cygaro.

Capka znalazłam w książkach na stoisku ze starociami i poczułam wielką sympatię od pierwszych zdań.
"Bajki" to piękny przykład, że to, że każdemu (nie tylko człowiekowi) wydaje się, że jest tym najważniejszym, że porusza trybikami wszechświata, ma rację, wpływ na cokolwiek, jest lepszy, że kiedyś da się osiągnąć wieczny pokój można... włożyc między bajki. A co najważniejsze czytelnik widząc wypowiedź
Rusałki sadownika: "jak można być Rusałką żałobnikiem!" prycha i myśli "głupie stworzenie", zaś następnego dnia myśli "jak można być śmierciarzem/grabarzem/kobietą/mężczyzną" etc.
Przypowiastki też niczego sobie - kipiące ironią (to lubię!) i naiwnością postaci.

Humor czeski specyficznym jest, wiadomo nie od dziś. Mama ma rację, podejrzewając, że chyba go lubię. A i owszem, lubię, a jak do tego jeszcze dosypana ironia i absurd, to już pięknie. O słabościach ludzkich, uniwersalne prawdy ważne kiedyś i dziś. Kilka naprawdę świetnych, reszta przeciętna. Taki Capek.

Znalazłem u siebie na strychu. Podszedłem z ciekawością i zostałem już do ostatniej strony. Zarówno bajki, jak i przypowiastki są tak kapitalne, że - choć napisane w latach 30 XX wieku - można z nich spokojnie czerpać mądrość w dzisiejszych czasach. Wiele historii ma dokładne przełożenie na to co dzisiaj dzieje się ze światem. Książka "Bajki i przypowiastki" jest lekturą lekką i urzekającą; daje do myślenia i sama sprowadza czytelnika do konkluzji, iż wcale tak wiele się nie zmieniło od czasów gdy po ziemi chodzili nasi dziadkowie. Te same mechanizmy, tak ironicznie wyśmiewane przez Capka, dalej funkcjonują i zapewne funkcjonować będą na długo po nas. Nie da się więc nic więcej napisać ponad to, że w "Bajkach i przypowiastkach" spisana została uniwersalna i ponadczasowa prawda zawarta w ironicznych jednozdaniowych hasłach oraz dłuższych opowiadaniach. O tym co kiedyś "było" i dziś "jest" ważne - Dla osób w każdym wieku.

Jest w tej książeczce kilka zdań perełek, ale to za mało by ocenić ją wysoko. Nijak się ma do "Fabryki Absolutu".

Urocze przypowiastki, które sprawiły, że dzień wydał się ciekawszy.

Urocze przypowiastki, które sprawiły, że dzień wydał się ciekawszy.

Doskonały przykład na to, że czasem mniej znaczy więcej.

Doskonały przykład na to, że czasem mniej znaczy więcej.

• Literatura czeska
  • Mam
  • Po polsku
  • Obyczajowe
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania

Dodaj cytat z książki Bajki i przypowiastki