Kapryśne lato

Śląsk
1964-01-01
1964-01-01
Zdzisław Hierowski
stoicyzm radość dystans literatura czeska

więcej Więcej

Książkę słuchałem w formie oryginalnego czeskiego audiobooka śledząc równocześnie polski tekst. Chyba gdyby tylko słuchał audiobooka nie mógłbym się tak do końca delektować treścią. Jeśli chodzi o język w jakim ta książka jest napisana, to nie do końca jest to łatwy język. Trochę mnie to zaintrygowało bo spodziewałem się, że lektura będziej lżejsza i sięgnąłem do internetu...

To było piękne. Już po kilku stronach fabuła schodzi na plan dalszy, bo powieścią zaczyna rządzić język. Tłumaczenie jest po prostu arcycudowne; ta stylizacja, te frazy w stylu retro... no poezja dla oczu i uszu. Na przykład: "Jest noc. Przed domami przysiadają wyżłowate dziewice i wypatrując w zenicie gwiazdy wieczornej, powiadają: Omnia sumus sine sole". Albo: "Wiisz...

O błahych sprawach w pięknych słowach. Chylę czoła przed tłumaczem, bo to była koronkowa robota

Znajomość z piękną asystentką przyjezdnego magika jako lekarstwo na dolegliwości wieku średniego dla trzech przyjaciół z sennego miasteczka.
Tę dość smutną w gruncie rzeczy historię Vancura opowiada w zabawny, bezpretensjonalny i kojąco ciepły sposób. Wielkich emocji tu nie uświadczysz, jest za to ujmujący urok prownincji i wyrozumiałość dla ludzkich słabości.
Na uwagę...

Najpierw widziałam film i czytając książkę cały czas czekałam na scenę, gdy Anna zjada te wszystkie jabłka. No i nie doczekałam się. Ale faktycznie, tak jak się spodziewałam, powieść ma ten specyficzny, z lekka ironiczny humor... Pobłażliwy, ale zarazem bezlitosny. Wszystko napisane z dużą dozą wirtuozerii i jednocześnie lekko. Styl autora - niepowtarzalny.

Sympatyczna i bezpretensjonalna opowiastka o mieszkańcach pewnego podupadającego czeskiego kurortu. Znakomicie sprawdza się w roli lżejszego przerywnika, nawet jeśli można się z niej dowiedzieć niewiele ponad to, że Anna jest "wyposażona w szlachetne organa".
Polecam także dość wierną i co najmniej równie dobrą ekranizację.

Kapryśne lato to typowa czeska powiastka napawająca optymizmem każdego czytelnika. Przebija w niej czeska mentalność o której pisze np. Mariusz Szczygieł. Najważniejsza jest pohoda, czyli pogoda ducha i optymistyczne spojrzenie na świat. Smaczku dodaje szczypta ironii i specyficznego czeskiego poczucia humoru.

Poza Czechami niedocenione, ze wzgledu na niemozliwosc przetlumaczenia oryginalnosci jezyka..

Pan Vančura mnie złapał. Przeczytałam jedną trzecią książki i byłam zmęczona i pełna wyrzutu sumienia, że mnie "Rozmarne leto" nie zachwyca. To przecież językowo wybujały opis bardzo pseudointelektulnego pitolenia. Wróciłam do tej książki po tygodniu, w międzyczasie przeczytałam fragmenty innych książek tego autora, poczytałam o nim samym, obejrzałam film z 1967 roku...

• Literatura czeska
  • 2012