Gówno się pali

Petr Šabach satyra 159 str.
Hovno hoří

Afera, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
satyra
proza humor Czechy

Porównaj ceny i

Kolejność czytania („Pijane banany”, „Dowód osobisty”, a na koniec ta) pogłębiły mój żal, że autor nie rozwinął swojego kunsztu, bo ta wczesna z 1994 roku, przerasta późniejsze z 2001 i 2006.
Zamiast czytać pozostałe, polecam świetną zabawę przy lekturze tej, która dowodzi, że autor zapowiadał się jako talent niemniejszy od ...

Petr Sabach to pisarz, który idealnie wpasowuje się w moje poczucie humoru. Dowiódł to „Masłem do dołu” a „Gówno się pali” tylko to potwierdziło. Jeśli ktoś poszukuje czegoś lekkiego ale inteligentnego i naprawdę zabawnego to Sabach jest idealnym wyborem.

„Gówno się pali” to jak zwykle dowcip na najwyższym poziomie, wymieszany z absurdem, czasem groteską, szczyptą...

pełnia czeskiego humoru.
polecam

Dobry wojak Szwejk i Karol Kopfrkingl („Palacz zwłok”) są w moim przypadku chlubnymi wyjątkami od zasady, że z czeską literaturą nie jest mi po drodze. Nie jest tak bardzo, że co jakiś czas odczuwam potrzebę sprawdzenia, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło. Ostatnio zaś nie zaglądam do Czechów, jeśli nie poleci ich ktoś zaufany.
Tym razem, o dziwo, czeski humor i absurd...

25/2018

YIN I YANG, CZYLI EKSKREMENTY NIE PŁONĄ

„Gówno się pali” czeskiego pisarza Petra Šabacha (1951-2017) to idealna egzemplifikacja powiedzenia, że nie należy oceniać książki po okładce. Pod bardzo wątpliwym estetycznie opakowaniem kryje się kawałek porządnej prozy. Kontrowersje budzić może również tytuł – domyślam się, że to, co w języku polskim razi wulgarnością, po czesku...

Można o relacji opowiedzieć bez słowika, księżyca w pełni, świec, szampana i Greya. Czasem jest wesoło, żeby nie było banalnie i żeby tak nie bolało gdy jest prawdziwie, czasem całkiem przyziemnie.

Czeska proza. Kto lubi ten czyta.

Przeczytałem, w przeciwieństwie do mojego stanu po lekturze "Pijanych bananów" tego samego autora (w styczniu) nie miałem aż takich dylematów z oceną, niestety tylko 5 gwiazdek.

Miejscami może i ciekawe spostrzeżenia i cięte uwagi, ale ogólnie mam wrażenie miszmaszu, trochę takiego "bigosu na winie - wrzuca się to, co się nawinie".
Szkoda, bo potencjał był dużo...

Ach, jaka to świetna proza! Lekka, przyjemna w czytaniu, odprężająca i zabawna. Trzy opowiadania, które łączy główny bohater i jego przemyślenia na temat stosunków damsko-męskich.
Podejście do problemów typowo czeskie - lekko ironiczne, z przyprawione nutką sarkazmu i skłonności do filozofowania. I radość z życia, której Czechom zawsze zazdroszczę.

Dyskusje

• Literatura czeska