Likwidacja

Okładka książki Likwidacja Imre Kertész
Okładka książki Likwidacja
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Felszamolas
W.A.B.
2003-01-01
2003-01-01
Elżbieta Sobolewska
Holokaust sztuka

Być może chaos konstrukcyjny (trzech różnych narratorów, wstawki dramatyczne i liryczne) jest głębszym zamysłem autora niosącym ukryte znaczenia. Ale w odbiorze nadal pozostaje chaosem, co mnie osobiście nie przekonuje

"Paskudna historia-skwitował B.-ale nie musisz jej zawsze ze sobą zabierać, niczym portfela czy dowodu osobistego. Odłóż gdzieś albo zapomnij w kawiarni czy wyrzuć na ulicy, niczym otrzymany od kogoś obcego, niechciany pakunek."

Historie z Auschwitz, to właśnie takie historie, które chciałoby się wymazać z pamięci. Świadkowie holocuastu potrafili milczeć i zabrać ze sobą wszytko, co przeżyli do grobu. Dlatego książki Kertesza są tak ważne, ponieważ nie wolno nam zapomnieć. Przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość, nasze postrzeganie świata, a wreszcie to, kim jesteśmy.

Imre Kertész urodził się w 1929 roku. Był więźniem obozów Auschwitz i Buchenwald. Jest pisarzem oraz tłumaczem. Napisał m.i.n. "Fiasko",, "Los utracony" oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko". Zdobył literacką nagrodę Nobla w 2002 roku.

Głównym bohaterem powieści jest Keserü. Jego przyjaciel popełnia samobójstwo. Keserü próbuje poznać przyczynę zamachu pisarza B na własne życie. Poszukuje ostatniej napisanej przez niego powieści . Jest przekonany,że jego przyjaciel nie zostawił, by niedokończonego dzieła. Przy okazji Keserü odkrywa nieznane mu wcześniej fakty z życia pisarza. Na jaw wychodzi romans Pana B z Sarą. Okazuje się,że pisarz był uzależniony od morfiny. Lekarstwo wykradał z gabinetu byłej żony. Keserü prowadząc śledztwo , wykazuje się niezwykłą determinacją.

Książka jest napisana prostym językiem. Narrator wypowiada się w pierwszej osobie. Powieść zawiera szczegółowe opisy przeżyć wewnętrznych głównego bohatera.

W utworze pojawia się nawiązanie do zagłady Żydów w Auschwitz. Przyjaciel Keserü również był Żydem.

Powieść "Likwidacja" jest godna polecenia każdemu. Do gustu przypadnie szczególnie osobom lubiącym historię.
Kasia, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Ciężko mi od myśli związanych z tą książką. Zamiast oceniać, wrzucę coś, co spowodowało, że nie mogłam zasnąć.

"(...)
Zostać samobójcą to tyle
Co żyć
Co dzień zaczynać od nowa
Co dzień żyć od nowa
Co dzień umierać od nowa"

"(...)
Zostać samobójcą to tyle
Co żyć
Co dzień zaczynać od nowa
Co dzień żyć od nowa
Co dzień umierać od nowa"

• Literatura węgierska
  • Nobliści