Okładka książki Piękno wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej
Brian Greene Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
The Elegant Universe: Superstrings, Hidden Dimensions, and the Quest for the Ultimate Theory
Prószyński i S-ka
2001-02-28
2001-02-28
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
wszechświat fizyka teoria superstrun

więcej Więcej

Jako że teoria strun eliminuje sprzeczności pomiędzy mechaniką kwantową i ogólną teorią względności, punktem wyjścia w jej przedstawieniu jest tutaj omówienie obu zagadnień. Poświęcony na to został jeden rozdział, kolejne dotyczą już tytułowej problematyki.
Temat nie jest łatwy. Wprawdzie ogólne założenia łatwo zrozumieć, jednak diabeł zawiłości tkwi w szczegółach....

Autor należy do panteonu młodych, współczesnych fizyków, rozwijających teorię strun. Teoria strun jest kandydatką na teorię wszystkiego, to jest prawa tłumaczącego fundamentalne zjawiska przyrody. Opracowanie takiej teorii było ambicją Alberta Einsteina, jest też ambicją kolejnego grona naukowców.

Książka podzielona jest na kilka elementów. Pierwsze rozdziały tłumaczą...

Na półkach: , , , , ,

Genialnie napisana ( i przetłumaczona ) superpozycja z dziedziny fizyki i kosmologii, wyjaśniająca w zaskakująco przejrzysty i przystępny sposób wszelkie kwantowo-grawitacyjne zawiłości współczesnej nauki o mechanizmach przyrody.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra książka. Dopiero Greene był w stanie wyjaśnić mi pewne geometryczne zagwozdki STW, których do tej pory kompletnie nie rozumiałam.
Tematyka - choć obiektywnie dość ciężka - jest wyłożona w możliwie przystępny sposób, ale nie wiem, czy jest to książka dla zupełnych laików.

Greene to ideał popularyzatora. W przystępny i pełen humoru sposób przybliża najtrudniejsze zagadnienia. Czasem zdarza mu się przedobrzyć (promieniowanie ciała doskonale czarnego jest w jego wydaniu jeszcze bardziej zawiłe niż w rzeczywistości), ale w większości przypadków tak plastycznie opisuje zjawiska fizyczne, że tylko życzyć podobnej elastyczności i kreatywności...

Póki co na polu w miarę współczesnej fizyki nie znalazłem lepszej pozycji. Momentami bardzo przystępna, przy trudniejszych zagadnieniach również daje radę - mimo tego, że grunt teorii strun i mechaniki kwantowej jest dla mnie bardzo grząski.
Kiep, kto interesuje się fizyką i nie przeczyta Greene'a.

Mam przed sobą książkę wybitną, którą polecam każdemu, bez wyjątku. Ona sprawi, że otworzą się wam oczy, że zrozumiecie to, co do tej pory było „czarną magią”, mglistym wspomnieniem ze szkolnej ławki, gdy podczas lekcji fizyki i matematyki zastanawialiście się: po co to? I nagle nadejdzie olśnienie: a no po to, by w życiu było nam łatwiej (matematyka) i by mogliśmy...

Świetna książka przedstawiająca szczegółowo teorie Einsteina oraz ówczesny stan wiedzy na temat teorii strun - sposobu kompleksowego wyjaśnienia praw rządzących światem - od grawitacji do wiązań spajających atomy. Mimo naprawdę szczegółowego przestawienia tematu książka jest jednak dość trudna w odbiorze dla osoby nie znającej choć po trochu tych tematów a już zapewne nie...

Mówicie, że nie kumacie fizyki?

Ja w sumie też nie.
Ale za każdym razem, kiedy widzę mądre książki, rozprawiające o fizyce, czy mechanice kwantowej, kosmosie i czarnych dziurach to zawsze staram się po nie sięgnąć. Poniekąd, aby dowiedzieć się czegoś nowego, poniekąd aby...

Napisana pięknym językiem książka o czasie i teorii strun. Atutem pozycji są przykłady, dobrze dobrane i często dość zaskakujące.

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie