Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic

Lawrence M. Krauss Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
A Universe from Nothing. Why There Is Something Rather Than Nothing
popularnonaukowa
Tomasz Krzysztoń
Na ścieżkach nauki

Oficjalne recenzje i

Jaka przyszłość czeka nasz wszechświat?

[ 6 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , ,

Krótka, ale bardzo ciekawa książka, która rzuca nieco światła na zagadnienia powstania, początków i ewolucji Wszechświata i nas samych.
Rozdziały są krótkie, ale warto każdemu poświęcić chwilę refleksji - co to znaczy, że Wszechświat jest płaski? Co to są cząstki wirtualne? Czy coś może powstać z niczego? Co to jest nic? Czy potencjalni kosmologowie za milion lat będą...

Książka ta według mnie jest dobra, ale nie bardzo dobra, rewelacyjna, ani wybitna. Arcydziełem też bym jej nie nazwał. W prosty sposób wytłumaczone w niej zostały rozmaite zagadnienia dotyczące fizyki, jednak gdy przychodzi do wyjaśnienia tytułowego problemu, autor przeskakuje na zbyt duży moim zdaniem poziom ogólności i uproszczeń. Łańcuch przyczynowo-skutkowy, pozwalający...

Dużo wartościowych informacji o początku wszechświata oraz o jego końcu. Nie uważam jej jednak za szczególnie kontrowersyjną. Autor ewidentnie ma swoje poglądy, ale nie jest w stanie ich jednoznaczie udowodnić.

Trochę już kosmologicznych pozycji mam za sobą, ale to w tej dopiero autor uzmysłowił mi odległą przyszłość Wszechświata, gdzie jego rozszerzanie doprowadzi do zniknięcia z nieba wszystkich odległych galaktyk, przekształcenia Drogi Mlecznej wraz z lokalną grupą galaktyk w masywną supergalaktykę, a ostatecznie masywną czarną dziurę. Znikną też obecne sygnatury Wielkiego...

Dobry temat ale napisany zbyt fachowym językiem, strasznie mnie to męczyło w tej książce.

Historia fizyki i astronomii od Galileusza po najnowsze odkrycia. Cięty język autora uatrakcyjnia tą nieco trudną w odbiorze pozycję.

Edgar Allan Poe powiedział kiedyś: ,,Czy to co widzimy okiem jest prawdą czy snem głębokim”? Te znamienite, zapadające w pamięci słowa mają w sobie coś z mentalności i temperamentu autora, jego nietypowego, momentami mrocznego podejścia do płaszczyzny jakże kruchej ludzkiej egzystencji. Jednak patrząc na głębszą, surową naturę mocnej, intrygującej wypowiedzi tego XIX-w....

Teorie wykraczające poza tak zwany "zdrowy rozsądek" sprawiają, że człowiek na nowo zaczyna się dziwić i całkiem inaczej spogląda na świat.

Całkowity nonsens. Nic nie może powstać z niczego i ci, którzy odrzucają Boga oszukują sami siebie i tyle w temacie. Fluktuacja próżni. Absolutnie niczego to nie wyjaśnia. Radzę nie sugerowac się komentarzami na dole, że nie pozostawia miejsca na nadprzyrodzony akt bo to zaprzeczenie samemu sobie i już po prostu. Dziewczynablond: nie nasi następcy, tylko my...

Kilka tematów fizyczno-kosmologicznych bardzo ciekawie i nawet dość przystępnie opisanych. Do tego trochę wniosków, przemyśleń i prognoz na przyszłość. Bardzo daleką przyszłość - o ile dobrze pamiętam, rzędu kilku bilionów lat. Podoba mi się styl pisania i sposób myślenia autora, chwilami miałem nawet wrażenie, jakbym czytał Feynmana.

Dyskusje

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
  • Nauka
  • Popularnonaukowa
  • 2019
  • Fizyka
więcej mniej

Lawrence M. Krauss Wszechświat z niczego. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic Zobacz więcej