Katanga 1960-1963

Historyczne Bitwy
Bellona
2024-03-13
2024-03-13

Całkiem dobre opracowanie historii secesji Katangi. Dużo informacji mało znanych i nieznanych. Wadą jest chaotyczność narracji, pominiecie dokumentów ONZ i fatalnej roli wysłannika Sekretarza Generalnego Daga Hammarskjolda, Connora O'Briana. Zaletą przedstawienie mało znanej i już zapomnianej historii Katangi. Jak również sprowadzenie do "normalnych" rozmiarów obecności "najemników", tak chętnie opisywanych przez różnych autorów. Swoją drogą na liście schwytanych i deportowanych najemników, przez wojska ONZ w operacji "Rumpunch" jest sporo polskich nazwisk (na ogół dawnych żołnierzy PSZ). Oh! oczywiście jest tez o Zumbachu i Gan-Ganowiczu, obowiązkowo.

Do tej pory jakoś omijałem habeki dotyczące historii najnowszej, ale muszę przyznać, że debiut Daniela Kowalczuka w serii jest bardzo obiecujący. Ciekawa jest konstrukcja książki - standardowo mamy kilka rozdziałów wprowadzających czytelnika w temat, dotyczą one dziejów Wolnego Państwa Kongo oraz późniejszego Kongo Belgijskiego oraz jej drogi do niepodległości i secesji Katangi. Kolejne fragmenty koncentrują się już na działaniach politycznych i militarnych, ale też warto zauważyć, że autor wychodzi terytorialnie poza Katangę omawiając chociażby secesję Kasai Południowego czy losy Ludowej Republiki Konga ze stolicą w Stanleyville. Myślę, że zadowoleni będą Ci, którzy interesują się militariami, bo Kowalczuk prezentuje sporo ciekawych wątków z tej tematyki jak dzieje lotnictwa Katangi (przedstawiono też epopeję samolotu o numerze bocznym KAT-93) oraz lotnictwa sił ONZ czy irlandzkiego kontyngentu ONUC. Zwłaszcza losy tych ostatnich były dla mnie niezwykle interesujące ze względu na wydarzenia w Jadotville czy masakrę w Niembie. Sporo miejsca autor poświęca też zbrodniom wojennym dokonywanym przez różne strony konfliktu (interesujący wątek rasizmu wśród wojsk ONZ),ale też autor niejako walczy z poglądem, iż Katanga była "republiką najemników" wskazując na spory udział belgijskich kolonistów w walce o niepodległość tego kraju. Nie udało się natomiast autorowi i korekcie uniknąć kilku wpadek. Przytrafiają się literówki, różne zapisy imion i nazwisk (Sengier/Siegner, Dag/Doug) czy powtarzające się fragmenty tekstu na stronach 158-159. Z książek, które ukazały się w serii w ostatnich miesiącach, "Katanga 1960-1963" wydaje mi się jedną z ciekawszych i pozostaje tylko czekać na kolejne pozycje autora.

• Historyczne Bitwy
  • Afryka