Katanga 1960-1963

Okładka książki Katanga 1960-1963 Daniel Kowalczuk
Okładka książki Katanga 1960-1963
Daniel Kowalczuk Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
330 str. 5 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2024-03-13
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-13
Liczba stron:
330
Czas czytania
5 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311172173
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
165
122

Na półkach:

Całkiem dobre opracowanie historii secesji Katangi. Dużo informacji mało znanych i nieznanych. Wadą jest chaotyczność narracji, pominiecie dokumentów ONZ i fatalnej roli wysłannika Sekretarza Generalnego Daga Hammarskjolda, Connora O'Briana. Zaletą przedstawienie mało znanej i już zapomnianej historii Katangi. Jak również sprowadzenie do "normalnych" rozmiarów obecności "najemników", tak chętnie opisywanych przez różnych autorów. Swoją drogą na liście schwytanych i deportowanych najemników, przez wojska ONZ w operacji "Rumpunch" jest sporo polskich nazwisk (na ogół dawnych żołnierzy PSZ). Oh! oczywiście jest tez o Zumbachu i Gan-Ganowiczu, obowiązkowo.

Całkiem dobre opracowanie historii secesji Katangi. Dużo informacji mało znanych i nieznanych. Wadą jest chaotyczność narracji, pominiecie dokumentów ONZ i fatalnej roli wysłannika Sekretarza Generalnego Daga Hammarskjolda, Connora O'Briana. Zaletą przedstawienie mało znanej i już zapomnianej historii Katangi. Jak również sprowadzenie do "normalnych" rozmiarów obecności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Do tej pory jakoś omijałem habeki dotyczące historii najnowszej, ale muszę przyznać, że debiut Daniela Kowalczuka w serii jest bardzo obiecujący. Ciekawa jest konstrukcja książki - standardowo mamy kilka rozdziałów wprowadzających czytelnika w temat, dotyczą one dziejów Wolnego Państwa Kongo oraz późniejszego Kongo Belgijskiego oraz jej drogi do niepodległości i secesji Katangi. Kolejne fragmenty koncentrują się już na działaniach politycznych i militarnych, ale też warto zauważyć, że autor wychodzi terytorialnie poza Katangę omawiając chociażby secesję Kasai Południowego czy losy Ludowej Republiki Konga ze stolicą w Stanleyville. Myślę, że zadowoleni będą Ci, którzy interesują się militariami, bo Kowalczuk prezentuje sporo ciekawych wątków z tej tematyki jak dzieje lotnictwa Katangi (przedstawiono też epopeję samolotu o numerze bocznym KAT-93) oraz lotnictwa sił ONZ czy irlandzkiego kontyngentu ONUC. Zwłaszcza losy tych ostatnich były dla mnie niezwykle interesujące ze względu na wydarzenia w Jadotville czy masakrę w Niembie. Sporo miejsca autor poświęca też zbrodniom wojennym dokonywanym przez różne strony konfliktu (interesujący wątek rasizmu wśród wojsk ONZ),ale też autor niejako walczy z poglądem, iż Katanga była "republiką najemników" wskazując na spory udział belgijskich kolonistów w walce o niepodległość tego kraju. Nie udało się natomiast autorowi i korekcie uniknąć kilku wpadek. Przytrafiają się literówki, różne zapisy imion i nazwisk (Sengier/Siegner, Dag/Doug) czy powtarzające się fragmenty tekstu na stronach 158-159. Z książek, które ukazały się w serii w ostatnich miesiącach, "Katanga 1960-1963" wydaje mi się jedną z ciekawszych i pozostaje tylko czekać na kolejne pozycje autora.

Do tej pory jakoś omijałem habeki dotyczące historii najnowszej, ale muszę przyznać, że debiut Daniela Kowalczuka w serii jest bardzo obiecujący. Ciekawa jest konstrukcja książki - standardowo mamy kilka rozdziałów wprowadzających czytelnika w temat, dotyczą one dziejów Wolnego Państwa Kongo oraz późniejszego Kongo Belgijskiego oraz jej drogi do niepodległości i secesji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    9
  • Historyczne Bitwy
    2
  • Historia
    1
  • Afryka
    1
  • Historia Afryki
    1
  • Ulubione
    1
  • Dekolonizacja
    1
  • Historia Demokratycznej Republiki Konga
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Katanga 1960-1963


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne