Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni

Okładka książki Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni Piotr Ciemny
Okładka książki Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni
Piotr Ciemny Wydawnictwo: Znak Koncept kulinaria, przepisy kulinarne
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo:
Znak Koncept
Data wydania:
2024-04-02
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-02
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324094813
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
714
712

Na półkach:

☘️ "Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni" autorstwa Piotra Ciemnego to przydatny poradnik dla osób kochających przyrodę i chcących urozmaicić kuchnię o potrawy z dodatkiem leśnych roślin.

☘️ Książka ma twardą oprawę a w środku piękne zdjęcia i ilustracje oraz mnóstwo przepisów na smakowite dania z dzikich ziół, grzybów i roślin, które możemy znaleźć w lesie.
Są tu również opisy poszczególnych roślin, ich zastosowanie oraz sposób ich zbierania.
W poszczególnych rozdziałach mamy przedstawioną charakterystykę lasów oraz opisane drzewa, które występują w lasach iglastych i lisciastych.
Mamy również wskazówki jak przygotować się do pikniku lub biwaku, oraz co należy ze sobą zabrać aby jak najlepiej spędzić czas na łonie natury i ułatwić sobie gotowanie w plenerze. Autor zawarł tu wiele praktycznych porad jak mądrze korzystać z darów, jakie daje nam ziemia.
Książka będzie świetną lekturą dla osób, które lubią survival i spędzanie czasu w lesie.
Można się z niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, które na pewno kiedyś Wam się przydadzą, dlatego naprawdę warto jest mieć tą książkę w domu.

Jeśli kochacie naturę, lubicie gotować i chcecie wzbogacić swoją kuchnię o nowe nietypowe przepisy to będziecie zachwyceni tą książką.

☘️ "Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni" autorstwa Piotra Ciemnego to przydatny poradnik dla osób kochających przyrodę i chcących urozmaicić kuchnię o potrawy z dodatkiem leśnych roślin.

☘️ Książka ma twardą oprawę a w środku piękne zdjęcia i ilustracje oraz mnóstwo przepisów na smakowite dania z dzikich ziół, grzybów i roślin, które możemy znaleźć w lesie.
Są tu również...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
259

Na półkach: ,

"Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni" - sam tytuł dla biologa brzmi dość "podejrzanie" ze względu na użycie słowa chwasty, ale na szczęście zawartość książki to wynagradza. W tym przypadku określenie potoczne niemal idealnie odzwierciedla, co możemy wykorzystać do wzbogacenia naszych dań oraz urozmaicenia codziennej diety, choć wśród informacji znajdziemy również sporo o drzewach i grzybach.

Okładka ma naturalny wygląd, który kojarzy się z jakimś starym zeszytem (takim sprzed kilkudziesięciu lat) lub zielnikiem. Zarówno sama kolorystyka, jak i motyw to istne mistrzostwo. Przyznaję, że to one przyciągnęły moją uwagę, gdy pierwszy raz natknęłam się na tę książkę. Wewnątrz jest różnorodnie i kolorowo, choć z uwagi na moją spostrzegawczość wyłapałam powtarzające się zdjęcia i kadry.

"Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni" to bardzo ciekawa i naprawdę warta uwagi książka. Dlaczego? Ze względu na wartość edukacyjną, ale nie tylko, ponieważ stanowi ona bogate źródło inspiracji do spędzania czasu na łonie natury, próbując przy tym stworzyć coś smacznego z tego, co nas otacza.

Autor z niesamowitą dbałością o dobro przyrody zwraca nam uwagę, jak korzystać z dostępnych na wyciągnięcie ręki dobrodziejstw, ale w taki sposób, by nie wyrządzać szkód zwierzętom i drzewom. Dostajemy nawet wskazówki typu, jak się zachować na biwaku lub co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy na przykład dzika, ale również jak nie pomylić konkretnych gatunków grzybów.

Mnie ta publikacja zauroczyła pięknymi ilustracjami, choć i zdjęcia są warte uwagi. Kto kocha gotowanie, z pewnością szczególnie doceni liczne przepisy. Początkujący "kucharze", a szczególnie tacy, którzy wcześniej mało korzystali z darów lasu, mogą czuć pewien niedosyt informacyjny czy wątpliwości. I choć niektórych takie niejasności mogą zniechęcić, to wierzę, że więcej będzie jednak takich, którzy potraktują to jako okazję do zgłębienia tematu oraz zdobycia dodatkowej wiedzy.

"Dary natury nic nie kosztują, rosną przez cały rok i są dla nas dostępne bez większych ograniczeń. Warto jednak pamiętać, żeby z tego nadmiaru nie stracić głowy i na pierwszym miejscu stawiać dobro przyrody"

"Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni" - sam tytuł dla biologa brzmi dość "podejrzanie" ze względu na użycie słowa chwasty, ale na szczęście zawartość książki to wynagradza. W tym przypadku określenie potoczne niemal idealnie odzwierciedla, co możemy wykorzystać do wzbogacenia naszych dań oraz urozmaicenia codziennej diety, choć wśród informacji znajdziemy również sporo o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
459
209

Na półkach:

“Leśne gotowanie. Chwasty do kuchni” autorstwa Piotra Ciemnego to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody i gotowania. Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po leśnej kuchni, ale również bogatym źródłem wiedzy o roślinach, które możemy spotkać podczas naszych leśnych spacerów i biwakowania.

Ciemny z pasją i zaangażowaniem wprowadza nas w świat dzikich ziół i chwastów, pokazując, jak te często niedoceniane składniki mogą wzbogacić naszą kuchnię. Przy każdym z nich znajdziemy ilustracje jak dana roślina wygląda, jej łacińską nazwę oraz jakie części danej rośliny zbieramy.

Są tu przepisy na takie dania jak m.in. chimichurri z gwiazdnicą pospolitą czy grillowana sałata z kwiatami lipy. Dania te na fotografiach wyglądają apetycznie, ale również one zdrowe i bogate w składniki odżywcze.

Autor nie ogranicza się jednak tylko do przepisów. Znajdziemy tu również mnóstwo praktycznych porad dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z darów natury. Uczy nas on, jak odróżnić poszczególne rośliny, jakie drzewo dostarczy najlepszego opału, a nawet jak zachować się podczas spotkania z dzikiem.

„Leśne gotowanie. Chwasty do kuchni” to książka, która z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy cenią sobie bliskość natury i chcą odkryć nowe smaki. To nie tylko przewodnik po leśnej kuchni, ale również inspiracja do eksploracji i doceniania naszego rodzimego środowiska naturalnego. Czytając tę książkę, nie tylko nauczymy się nowych przepisów, ale również poszerzymy swoją wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Bez wątpienia, to lektura, z której możemy wciągać wiele ciekawych i nowych informacji dla siebie. Polecam!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa Znak Koncept @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

“Leśne gotowanie. Chwasty do kuchni” autorstwa Piotra Ciemnego to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody i gotowania. Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po leśnej kuchni, ale również bogatym źródłem wiedzy o roślinach, które możemy spotkać podczas naszych leśnych spacerów i biwakowania.

Ciemny z pasją i zaangażowaniem wprowadza nas w świat dzikich ziół i chwastów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1211
1032

Na półkach: , , , , , ,

Dni coraz cieplejsze, chce nam się szukać spokoju w naturze, oddychać leśnym zapachem, zapomnieć o zgiełku pośród drzew, w miejscach z rzadka odwiedzanych przez ludzi. A gdyby nie wracać na obiad, lecz wykorzystać dary lasu? A gdyby spakować kilka niezbędnych rzeczy i z typowego spaceru zrobić kilkudniową wyprawę w dzikie miejsca?

Piotr Ciemny stworzył książkę, która pomimo tego, że ma w tytule "Leśne gotowanie" jest czymś znaczenie szerszym. Owszem, druga połowa to przepisy zgodne z dopiskiem 'chwasty od kuchni', ale zanim zaczniemy przyrządzać jajecznicę z kurkami lub owsiankę z jagodami i pędami świerku, poznajmy tajniki dobrze przygotowanej wyprawy w las.

Zaczynamy od leśnego savoir-vivre'u i prawnych warunków biwakowania a potem chwila na poszerzenie wiedzy. 'Charakterystyka lasów' nie tylko wymienia typy roślin, ale znajduje wśród nich prawdziwe skarby, które nas nakarmią, wyleczą z kataru lub zapewnią przyjemny smak zimiwym posiłkom. Autor powie, które drzewo dostarczy najlepszego opału, co spakować do plecaka, by gotować łatwo i przyjemnie i jak się zachować przy spotkaniu z dzikiem. A potem tylko zasiąść, rozkoszować się spokojem i próbować dań, których nigdy wcześniej nie podpowiadała nam wyobraźnia.

Ta książka pachnie lasem i budzi apetyt, uczy i ciekawi. Biwakowa szarlotka z pieczonym jabłkiem na kiju - czy to nie brzmi wspaniale? Biwak, deser, kijek z otoczenia... żyć nie umierać. Po lekturze stwierdziłam, że jeśli kiedyś skuszą mnie Bieszczady ; ) albo inne resztki leśnej dziczy, to najpierw wpakuję do plecaka właśnie tę książkę. Przeżyję, wrócę wypoczęta, najedzona i pełna nowych smaków. Hej przygodo! ale tylko z dobrym doradcą.
Wydanie pełne zdjęć, bardzo eco, zapewnia Znak Koncept a znanego medialnie autora znajdziecie na przykład w profilu @chwastyodkuchni .
Polecam, to fajna, przydatna, pachnąca lektura.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Znak Koncept

Dni coraz cieplejsze, chce nam się szukać spokoju w naturze, oddychać leśnym zapachem, zapomnieć o zgiełku pośród drzew, w miejscach z rzadka odwiedzanych przez ludzi. A gdyby nie wracać na obiad, lecz wykorzystać dary lasu? A gdyby spakować kilka niezbędnych rzeczy i z typowego spaceru zrobić kilkudniową wyprawę w dzikie miejsca?

Piotr Ciemny stworzył książkę, która...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
23

Na półkach:

Nie jest tajemnicą, że drugą nasza wielką pasją obok czytania książek są kulinaria i gotowanie. W naszej bibliotece mamy blisko 500 książek poświęconych tylko kulinariom i to od oryginalnych XIX-wiecznych pozycji po współczesne. Nie interesują nas „przepiśniki”, które są li tylko zbiorem przepisów. Dla nas książka kulinarna musi mieć także treść, która przekazuje ciekawostki, albo wręcz uczy nas czegoś nowego.
I takie warunki spełnia wydana przez Znak koncept książka „Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni” autorstwa Piotra Ciemnego, który gwiazdkowe restauracje Michelina porzucił dla wędrówek w naturze w poszukiwaniu darów lasu i ostrzega nas na stronach początkowych: „Zanim zaczniesz czytać albo choćby przeglądać tę książkę, chciałbym cię o czymś uprzedzić. Dzikie zioła i chwasty, leśne pokarmy uzależniają! Po tej lekturze nigdy już nie zaznasz beztroskiego spaceru po lesie, a twoja głowa nieprzestanie się w takim środowisku obracać na prawo i lewo”.
Powiem Wam, że nie są to słowa rzucone na wiatr… ja już po przeczytaniu czuje się w lekkim stanie przed uzależnieniowym. W ogrodzie mam wysokie drzewo iglaste, stoi i czasami lecą szyszki na głowę, ja wraca się do domu. Dzisiaj już wiem, że to jodła i co mogę z niej zebrać, żeby wykorzystać w domu.
Piotr Ciemny posiada konto na Instagramie @chwastyodkuchni, gdzie zawiera różnorodne informacje na temat dzikiej, kuchni, które znalazły się też w tej książce, niezwykle poukładanej książce. W pierwszej części mamy klasyfikację lasów oraz przedstawione drzewa i rośliny, oraz co i w jaki sposób można wykorzystać… nawet korę i igliwie. Wszystko opatrzone bardzo klimatycznymi zdjęciami Pauliny Adamiuk i Emilii Adamiuk oraz rysunkami piórkiem Bożusia Miśniakiewicza. Potem przechodzimy do przepisów jak zachować się w lesie, jak skompletować naczynia i przybory kuchenne na piknik, który jak mówi autor „w lesie sezon piknikowy trwa cały rok”. Podaje informacje kiedy i w jakich miejscach można biwakować oraz jakie drzewo, do czego wykorzystać paląc ognisko. Dowiadujemy się np. ze specjalnej tabelki, że świerk rozpala się łatwo, ma strzelający płomień, mały żar, szybko się spala i znakomicie nadaje się do rozpalania ogniska. I w końcu to, co najcenniejsze, czyli biwakowo-piknikowe przepisy z wykorzystaniem darów lasu np. churros z kwiatostanu leszczyny czy kruchy chleb z mąki żołędziowej albo szyszki z sosnowym pudrem.
Brawo także dla wydawnictwa, które przygotowało „poręczny” format i lekką w wadze książkę, którą można zabrać do plecaka i poruszać się z nią w poszukiwaniu darów lasu lub przy ognisku gotując potrawy w niej zawarte.
Myślę, że to także znakomita lektura dla szefów kuchni, którzy mogą się zainspirować smakami, przyprawami czy dodatkami, by wzbogacić przygotowywane w swojej restauracji dania. Ja na pewno polecę myśliwym, którzy wystartują w konkursie „Kociołek na ogniu” 9 czerwca w Poznaniu, który organizuję wraz z Ogólnopolska Ambasada Dziczyzny - Lizawkay, której mam zaszczyt być ambasadorem.
I na koniec jeszcze jeden cytat: „Tę książkę dedykuję wszystkim, którzy chcieliby żyć chwilą. (…) Przestańmy oceniać, zacznijmy żyć, nie tylko przeżywać życie. Zawsze jest dobry moment, by zrobić coś dobrego dla siebie.” No to zrobimy… książka na pewno nam pomoże pokochać pikniki i wspólne spędzanie wolnego czasu bez sieci!
Ps. Znak w tym roku wydał już dwie wartościowe książki kulinarne Przemysława Klimy „Fun dinig” no i tę, którą Wam opisałem. Ciekawe czy ma coś jeszcze równie dobrego w zanadrzu?

Nie jest tajemnicą, że drugą nasza wielką pasją obok czytania książek są kulinaria i gotowanie. W naszej bibliotece mamy blisko 500 książek poświęconych tylko kulinariom i to od oryginalnych XIX-wiecznych pozycji po współczesne. Nie interesują nas „przepiśniki”, które są li tylko zbiorem przepisów. Dla nas książka kulinarna musi mieć także treść, która przekazuje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    7
  • Polonica
    1
  • Posiadam
    1
  • Do kupienia do BG URK
    1
  • Premierowe
    1
  • 0_chcę przeczytać - papier
    1
  • Kuchnia
    1
  • 2024
    1
  • A_do kupienia (papier)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Leśne gotowanie. Chwasty od kuchni


Podobne książki

Przeczytaj także