Pociągi i inne pojazdy szynowe

Okładka książki Pociągi i inne pojazdy szynowe Piotr Brydak, Jarosław Górski
Okładka książki Pociągi i inne pojazdy szynowe
Piotr BrydakJarosław Górski Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo SBM
2024-02-07
2024-02-07
32 min.
pociągi pojazdy szynowe dzieci

Okładka książki Dino i Zauruś. 2-latek. Kolory i kształty Piotr Brydak, Emilia Matyka
Dino i Zauruś.... Piotr Brydak, Emili...
Okładka książki Dino i Zauruś. 2-latek. Podobieństwa i przeciwieństwa Piotr Brydak, Emilia Matyka
Okładka książki Dino i Zauruś. 3-latek. W domu Piotr Brydak, Emilia Matyka
Dino i Zauruś.... Piotr Brydak, Emili...
Okładka książki Dino i Zauruś. 3-latek. W przedszkolu Piotr Brydak, Emilia Matyka
Dino i Zauruś.... Piotr Brydak, Emili...

Oto fascynujące kompendium wiedzy na temat pojazdów szynowych, które zachwyci każdego ich miłośnika. Przyjrzymy się pięknym ilustrucjom, budowie pojazdów i ich otoczeniu, przejrzymy te najciekawsze z całego świata. Na pewno znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele trudnych pytań, a lektura zachęci Was do zgłębiania wiedzy w tym temacie.

W czasach starożytnych pojawiły się już pierwsze pojazdy szynowe za sprawą Greków w Diolkos, a dzięki tej inspiracji została wynaleziona nowożytna kolej naziemna na przełomie XVI i XVII wieku, kopalnie zostały połączone z portami rzecznymi. Następna rozkładówka opowie nam o pociągach, które łączyły miasta, następnie o ich wadach, niewygodzie, o dopracowaniu ich komfortu oraz kolejnym skonstrowanym pojazdom jak parowóz, metro, lokomotywa Fairliego, tramwaj, jednoszynowa kolej żyroskopowa, pociąg pancerny. Przyjrzymy się też postępom na przełomie wieków w zakresie torów kolejowych.

Oprócz podróży do innych miast jak Londyn czy Wuppertal, zajrzymy też do Warszawy, gdzie powstała pierwsza linia kolejowa w XIX wieku, by połączyć stolicę z Wiedniem.

Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania jak najszybsza prędkość pociągu, daty, od kiedy jeżdżono tramwajami elektrycznymi lub inne ważne kolejowe wydarzenia czy można poruszać się na jednej szynie, jak nazywał się pierwszy parowóz oraz mnóstwo niesamowitej wiedzy. Czytając dziecku poczułam fascynację wieloma ciekawostkami.

Serdecznie polecam to cenne wydanie!

W czasach starożytnych pojawiły się...

Książka ma duży format i twardą oprawę. W środku znajdziemy przepiękne, barwne i lekko humorystyczne ilustracje dostosowane do małych czytelników.

To niedługa opowieść o pojazdach szynowych, ich historii, która rozpoczyna się już w starożytności, gdzie transportowano statki za pomocą drewnianych wózków osadzonych w koleinach. Kolejnym etapem, który miał wpływ na rozwój kolei było stworzenie silnika parowego. Potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie. Zbudowano pierwsze wagony, pierwszą linię kolejową w Polsce, czy metro w Londynie. Szukano rozwiązań ulepszających funkcjonowanie tego typu transportu. Budowano linie kolejowe w górach, eksperymentowano z żyroskopem, podczas wojen światowych zbrojono pociągi. Przeczytamy także o kolei wąskotorowej, nowoczesnej Luxtorpedzie w Polsce, czy zawieszonym nad rzeką metrze w Niemczech. Wszystkie te wydarzenia doprowadzą nas do kolei o dużych prędkościach i eksperymentów z koleją magnetyczną.

To co najbardziej spodobało mi się w tej książce to oczywiście prosty język, ale też uwzględnienie w historii pojazdów szynowych wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Dzięki temu możemy poczuć się jak współtwórcy historii kolei.

Czy Wasze dziecko jechało kiedykolwiek pociągiem? Moje tak, ale z pewnością tego nie pamięta. Myślę, że niedługo to zmienimy i wybierzemy się, może na początek na jakąś krótką wycieczkę pociągiem.
Nawiązują co tematu, chciałabym Wam przedstawić nowość od wydawnictwa SBM „Pociągi i inne pojazdy szynowe”
To pięknie wydana książka w formacie A4 i sztywnej oprawie oraz pięknej szacie graficznej i sympatycznych, tematycznych ilustracjach.
Znajdziecie tu wraz z dziećmi mnóstwo ciekawostek.
Pierwsze pojazdy na drewnianych szynach stworzyli kilkaset lat przed naszą erą Grecy. Od tamtej pory ludzie wiele się uczyli i udoskonalali. Jednak zanim osiągnęli nowoczesne mknące z ogromną prędkością i komfortowe dla pasażera pociągi, musiało minąć sporo czasu, a technika bardzo się zmienić.
Bardzo mi się podoba, w tej książce że w prostu sposób opisuje historię pojazdów szynowych, a jednocześnie odnosi się do miejsc, w których miały miejsca budowy przełomowych wynalazków. Młodego czytelnika z pewnością zaciekawi kolejka wąskotorowej, licząca 40 kilometrów i biegnąca wśród pięknych nadmorskich widoków, która ciągnie się od Gryfic do Pogorzelicy
Równie ciekawie jest poczytać o kolejce łączącej górskie szczyty w Alpach, czy historii Londyńskiego metra.
Dla mnie najciekawszy rozdział to ten poświęcony powstaniu pierwszego warszawskiego tramwaju, a także historia pociągu pancernego „Śmiały”
Udajcie się wraz z dziećmi w niesamowitą podróż od dalekiej historii, do zachwycających nowoczesnych wynalazków, mknących po szynach.

To pięknie wydana książka w formacie A4 i sztywnej oprawie oraz pięknej...

Ksiazeczka nie jest długa, zawiera za to wiele ciekawostek ze świata tych ogromnych, fascynujących maszyn. Dowiecie się jak wyglądały pierwsze egzemplarze, kto wymyślił te nowsze modele, jak fascynujące rozwiązania wynajdywano i ile km/h mknął najszybszy pociąg.

Książeczka jest w formacie A4. Twarda oprawa to coś co zawsze doceniam w książkach dla dzieci, bo pozwala na wielokrotne czytanie bez szkód dla książki.
Wnetrze zawiera 15 tematycznych ciekawostek, każda opisana jest zwięźle i jednocześnie wyczerpująco (biorąc po uwagę fakt, że jest to książka kierowana do małych czytelników).

Informacje te poszerzają wiedzę i rozbudzają zainteresowania.
Wszystkie opatrzone są w odpowiadające im ilustracje, które fajnie ukazują czytane zagadnienie.

Dla nas najciekawsza była informacja o pociągu podwieszonym pod szyną - i historia spadającego słonia.

Zaciekawieni?

Polecamy, to fajna pozycja w dziecięcej biblioteczce.

• Dla przedszkolaka

Dodaj cytat z książki Pociągi i inne pojazdy szynowe