Moja dziewczyna

Poradnia K
2024-02-14
2024-02-14
Nina Wum

„Moja dziewczyna” to kolejny hit z gatunku queerowych romansów dla młodszych czytelników, o którym jest dość głośno w środowisku książkarskim, więc oczywiście także miałam ją na swojej liście. Na szczęście udało mi się ją przeczytać i muszę przyznać, że wybiła się do pierwszej trójki najlepszych książek jakie przeczytałam w ostatnim półroczu. Jest to naprawdę spore wyróżnienie, bo w ostatnich miesiącach rynek wydawniczy naprawdę wzbił się na wyżyny i właściwie każda książka, przynajmniej z gatunku Young Adults, wskakuje na listę najczęściej czytanych.
Tym razem nie jest to powieść polskiej autorki, ale jestem pewna że znacie wcześniejsze tytuły jej autorstwa. Cecilia Vinesse to już uznane nazwisko, które według czytelników zawsze gwarantuje dobrą lekturę. Możecie kojarzyć ją z The Summer of Us, które wywołało wielki szum wśród czytelników czy choćby Seven Days of You. Ta pisarka ma swój specyficzny styl pisania i może się to podobać lub nie, ale na pewno nie można odmówić jej talentu pisarskiego, bo to naprawdę doświadczona i uznana pisarka.

Powieść opowiada o Cleo Ferrara, młodej wielbicielce horrorów, która marzy o studiach filmowych. Dziewczyna dokładnie rozplanowała swoją przyszłość. Chce studiować ze swoim chłopakiem, rozpocząć karierę i osiągnąć sławę i uznanie w branży. Wszystko wali się gdy chłopak okazuje się mieć zupełnie inne plany. Cleo zostaje porzucona dla królowej cheerleaderek. Oczywiście łatwo sobie wyobrazić jej załamanie i zdziwienie, bo nic nie zapowiadało tych zmian, a jeszcze bardziej szokuje to, że w tych trudnych chwilach to właśnie Marianne Lacerdy - była dziewczyna cheerleaderki, a zarazem sąsiadka i przyjaciółka z dzieciństwa Cleo, staje się jej opoką i pomocą. Jednak Cleo nie zamierza tracić swojej dumy i płakać za byłym, wręcz przeciwnie - postanawia umawiać się z Marianne na złość chłopakowi i trochę dla swojej własnej satysfakcji. Wszystko idzie świetnie do czasu, kiedy przedstawienie zaczyna robić się zbyt realne, a Cleo musi jakoś wybrnąć z tego z korzyścią dla siebie. Może jedynie zyskać, lub ponownie zostać porzuconą.

Muszę przyznać, że w takich powieściach najczęściej jest tak, że w pewnym momencie jedna z postaci zaczyna irytować, denerwować i podejmować głupie decyzje, przez co czytelnicy przestają jej dopingować, ale tu tego nie było. Oczywiście każda z dziewczyn ma lepsze i gorsze chwile, ale ogólnie żadna nie straciła mojej sympatii i nie zrobiła nic, co przekreśliłoby ją w moich oczach. Chyba każdy lubi satysfakcjonujący motyw zemsty, a tu takich momentów było całkiem sporo, co bardzo mi się podobało. Potem zrobiło się nieco trudniej, gdy dziewczyny zaczęły z niechęcią podchodzić do udawania, co oczywiście bardzo mnie frustrowało, bo jako czytelnik najchętniej wyjaśniłabym wszystko i naprawiła w zaledwie jednym rozdziale, jednak książka w żadnym momencie nie straciła mojego zainteresowania, czyta się ją w ekspresowym tempie, mimo że ma całkiem sporo stron. Zdecydowanie jest to moje top 3 i na pewno kiedyś do niej wrócę bo uważam, że zasługuje na popularność jaką darzą ją czytelnicy.

Zazwyczaj ten, kto wybiega planami daleko w przyszłość, najwięcej cierpi. Nie od dziś wiadomo bowiem, że los pisze własne scenariusze i często ingeruje to co sobie założyliśmy.

Cecilia Vinesse zaprasza nas w sam środek uroczej historii romantycznej, w której nastąpi kilka zaskakujących dla bohaterów zwrotów akcji. Składa na dłonie czytelnika lekturę prostą i w pewien sposób przewidywalną, ale jednocześnie napisaną w tak przyjemny dla wyobraźni sposób, że trudno jej zarzucić jakieś negatywne aspekty. A przynajmniej ja nie potrafię, ponieważ sięgając po lekturę wiedziałam, że będzie ona przyjemnym przerywnikiem pośród codziennych obowiązków i traktując ją właśnie w ten sposób bawiłam się lepiej niż dobrze, ponieważ u boku pomysłowych bohaterów spędziłam naprawdę sympatyczne chwile.

Przygotujcie się na fabułę w stylu: ona zerwała z nim, on jest z nią a one są przeciwko nim. I chociaż brzmi to schematycznie czy nawet ironicznie, to zapewniam, że całość naprawdę warta jest uwagi. Czytamy o losach zwykłych młodych bohaterów wchodzących w dorosłe życie i mających konkretne plany na swoją przyszłość a którym sercowe sprawy pomieszały szyki. Bawimy się przy tym dobrze, ponieważ potrafimy postawić się na ich miejscu i trzymamy kciuki za osiągnięcie założonych celów.

Cleo, która uwielbiała horrory od dawna wiedziała, że wyjedzie na uniwersytet, by tam szkolić się jako filmowiec. Chciała to zrobić razem ze swoim chłopakiem, by móc jednocześnie budować wspólną przyszłość. Jednak nic z tych planów się nie udało. Daniel rzucił ją dla Kiki, która jeszcze do niedawna była dziewczyną Marianne a ta z kolei była sąsiadką i dawniej najlepszą przyjaciółką Cleo. To zrodziło pewien pomysł – czy dwie porzucone dziewczyny nie powinny nawiązać współpracy, by odzyskać utracone miłości? Jak się możecie domyślać, wspólna misja zbliży je do siebie bardziej niż przypuszczały.

Autorka w ciepły i serdeczny sposób pokazuje, że miłość puka do drzwi w najmniej odpowiednim momencie i nie zawsze ujawnia się pod postacią tej osoby, o której myśleliśmy na początku. A jednak zawsze jest nadzieja, że znajdziemy swoje miejsce w świecie oraz z tą drugą serdeczną połówkę przy której będziemy czuć się bezpiecznie. W swojej lekkiej jak piórko historii autorka pozwala nam spojrzeć z dystansem na życie i porzucić angażujące plany na rzecz spontaniczności. Historia jest prosta i niekoniecznie wymagająca intensywnego myślenia, ale na pewno wprowadzające na scenę wiele pozytywnych emocji, które udowadniają, że każdy z nas zasługuje na szczęście.

"Moja dziewczyna" to lektura idealna na leniwe popołudnie. Nawiązuję do współczesnych czasów, pokazuje, że uczucie potrafi być spontaniczne, piękne i nie nacechowane żadnymi zasadami. Queerowy romans w hołdzie dla nowoczesnego życia, pisany z lekkością i swobodą oraz dużą plastycznością. Oto przed nami ponad 300 stron historii niczym romantyczny film: dobrze napisanej i ciekawie poprowadzone.

Slodko-gorzki querrowy romans

Kiedy życie napiszę zakończenie do twojego scenariusza

Cleo, fanka horrorów marzy o studiach filmowych, a najlepiej o tym aby wyjechać tam że swoim chłopakiem Danielem. To byłoby idealne.

Życie jednak tak jak filmy miewa zalety akcji i idealne zdecydowanie nie jest. Daniel zostawił ją dla Liki, która dotychczas spotkała się z Mariannę.

To sprawia, że Cleo i Mariannę znajdują się w dość podobnych sytuacji i obie stwierdzają, że nie warto rozpaczać. Zamiast tego zaczynają umawiać się na niby. A może naprawdę?

To wciągająca, emocjonalna historia ukazująca jak nieprzewidywalne jest życie, jak szybko się zmienia i jak niespodzianie można znaleźć piękne uczucie. Mi się bardzo podobała i dobrze się przy niej bawiłam.

Slodko-gorzki querrowy romans

Kiedy życie napiszę zakończenie do twojego scenariusza

To...

👄👭Słodkie i nieco cukierkowe historie romantyczne zawsze się obronią. Nie ważne, jaki będziemy mieć do nich stosunek — czy je lubimy, czy też nie. Bo każdy fan czytania będzie chciał czasem przeczytać coś co nie będzie od niego za dużo wymagało. A przyniesie w zamian satysfakcję z odkrycia ciepłej i lekkiej historii.

👄👭Bohaterki Mojej dziewczyny znają się prawie od zawsze. Wszystko wynika z tego powodu, że Cleo i Marianne są sąsiadkami i do czasu szkoły średniej są praktycznie nierozłączne. Wszystko jednak zaczyna się pruć na początku nowego roku szkolnego. Z Cleo wyrasta fanka filmu grozy i teatru — co siłą rzeczy pomaga jej zdobyć pozycję kolorowego ptaka siedzącego zawsze odrobinę na uboczu. Natomiast z Marianne wyrasta jej absolutne przeciwieństwo — zostaje bowiem ona popularną pływaczką i dziewczyną, którą każdy w szkole chciałby znać. Wiecie, w czym problem? W tym, że Cleo i Marianne zostają zdradzone w swoich związkach. Chłopak Cleo ostatniego lata bierze udział w pewnym przedstawieniu gdzie los chciał zakochuje się w Kiki - która z kolei jest dziewczyną Marianne. Idealna porażka prawda?

👄👭Kiedy Cleo i Marianne orientują się w sytuacji mają dwa rozwiązania - albo niczym klasyczne bohaterki komedii romantycznych zdecydują się pochylić głowę i cierpieć .. Albo? Albo zaczną randkować, by zagrać wszystkim wokoło na nosie! Szybko jednak zorientujemy się, że to co miało być fałszywą zagrywką między dziewczynami zaczyna być niesamowicie żywe. A między bohaterkami zaczynają przeskakiwać iskry — które zmuszą je do wielu przemyśleń na przestrzeni całej książki.

👄👭 Absolutnie spodobał mi się układ historii — bowiem nie licząc aktualnych wydarzeń udaje nam się kilkulrotnie cofnąć w przeszłość. Dowiadujemy się jak relacja Cleo i Marianne już od samego początku była pełna sympatii i szacunku do siebie nawzajem. Absolutnie ważnym i cudownym motywem była dla mnie scena, kiedy Cleo pomagała Marianne przetrwać jej ataki paniki — z ciepłem, szacunkiem i wsparciem, ale bez uciekania przed problemem. Książka więc mimo całego swojego uroku i słodkości konsekwentnie pokazuje nam, że relacja dziewczyn nie wyłoniła się z próżni. A właśnie dzięki temu randek między dziewczynami zaczyna być coraz więcej. Jednak w głowie Cleo wciąż jest bardzo dużo wątpliwości. Czy na pewno Marianne czuje to samo co ona? A może naprawdę chodzi jej tylko o to, aby odegrać się na Kiki?

👄👭Ta historia jest pełna intrygujących bohaterów — nawet tych pobocznych co osobiście niezwykle mnie zdziwiło. A na dodatek przez cała książkę czujemy, że nasza opowieść nigdzie się nie śpieszy. Powoli snuje piękną historię o odnalezieniu siebie nawzajem, o odkryciu szacunku do siebie samego i o miłości. Miłości, która może pojawić się w najmniej oczekiwanym przez nas miejscu i czasami czeka na nas naprawdę pod tym przysłowiowym nosem.

👄👭Bohaterki Mojej dziewczyny znają się prawie od zawsze....

• Biblioteka!
  • Nie posiadam
  • Samodzielne
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • Pojedyncze 7.0 i mniej

Dodaj cytat z książki Moja dziewczyna