O czym kłamią myśli. Jak przerwać cykl destrukcyjnego myślenia

Okładka książki O czym kłamią myśli. Jak przerwać cykl destrukcyjnego myślenia Iza Maliszewska
Okładka książki O czym kłamią myśli. Jak przerwać cykl destrukcyjnego myślenia
Iza Maliszewska Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Feeria
2023-11-22
2023-11-22

Książka kompleksowa, a treść jest przekazana w sposób przystępny dla czytelnika, także dla takiego, który pierwszy raz spotyka się z książką psychologiczną. Nawet jeśli pojawiają się specjalistyczne terminy, to są one jasno wyjaśniane. Bardzo mi się podobała, będę do niej regularnie wracać, w miarę wprowadzania kolejnych zmian w życie.

Książka to pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla ludzi, którzy interesują się zagadnieniami okołopsychologicznymi. Na szczęście, dzięki prostemu i przystępnemu językowi będzie łatwa do przyswojenia również dla osób nie będących obeznanym w tej dziedzinie. Zawiera bardzo dużo ciekawych informacji oraz porad. Dzięki niej poznałam nowe schematy myślowe, a także uświadomiłam sobie z czym mam problem i na co powinnam zwrócić uwagę. Na pewno po czasie od niej wrócę. Bardzo bardzo bardzo polecam! :)

Świetnie napisana, fachowym i bardzo przystępnym zarazem językiem książka psychologiczna polskiej autorki! To nie zdarza się każdego dnia. Bardzo polecam.

Autorka skupia się na zrozumieniu, dlaczego czasem reagujemy w sposób, którego nie rozumiemy, i jak możemy lepiej zrozumieć siebie, odnaleźć równowagę oraz podejmować bardziej świadome decyzje. Przeplatając wątki psychologii, samopomocy i praktycznych wskazówek, ta podróż z własnym mózgiem pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć swoje emocje, myśli i pragnienia. Dodatkowo napisana jest w taki sposób, że czyta się ją niezwykle lekko, a przydatna wiedza zostaje w głowie. Bardzo doceniam właśnie taki sposób przekazywania wiedzy, bez toporności, jasno i zrozumiale. Polecam.

"O czym kłamią myśli" to niezwykle skuteczny poradnik, który nie tylko rzuca światło na destrukcyjne myślenie, ale także oferuje konkretne narzędzia i strategie, dzięki którym czytelnik może m.in. praktykować wdzięczność, wzmocnić swoją odporność psychiczną i podejmować bardziej świadome decyzje. Autorka posiada głęboką wiedzę na temat psychologii, psychoterapii i pozytywnego myślenia co da się odczuć czytając tę książkę.
Jednym z najważniejszych atutów tego poradnika jest jego praktyczność. Autorka nie tylko analizuje problem destrukcyjnego myślenia, ale również kładzie nacisk na konkretną transformację myśli i nawyków. Ważnym aspektem poradnika jest uwrażliwienie czytelnika na potencjał wdzięczności w życiu codziennym. Przy okazji dowiadujemy się, że nie chodzi o to, aby ignorować trudności czy wyzwania, ale raczej o zmianę perspektywy i skupienie na pozytywnych aspektach życia. Propozycje konkretnych ćwiczeń i technik, które można wdrożyć w codziennym życiu, są nie tylko łatwe do zrozumienia, ale również łatwe do wdrożenia.
Dzięki książce dowiedziałam się, czym są ruminacje i jak sobie z nimi radzić. Nie zabrakło również wzmianki na temat praktykowania wdzięczności, co bardzo mnie ucieszyło, bo cenię sobie ten temat w poradnikach. Ta książka to niezwykła podróż w głąb siebie. Pozwala zobaczyć jak często rządzą nami negatywne utrwalone wzorce myślowe.
Podsumowując, "O czym kłamią myśli" to nie tylko poradnik, ale także inspirująca podróż ku pozytywnemu myśleniu, wdzięczności i lepszemu zrozumieniu swoich wewnętrznych odczuć. Książka ta jest nieocenionym źródłem wsparcia dla każdego, kto pragnie wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu i budować odporność psychiczną wobec trudności.

Ta książka zabierze cię w podróż do wnętrza twojego umysłu i serca. Podróż, która nie będzie łatwa, ale autorka stara się w niej towarzyszyć i wspierać odbiorcę. Myśli mają ogromny wpływ na nasze życie, ale można je zmienić. Ostatecznie, to ty o wszystkim decydujesz – co robisz, a czego nie. W 'O czym kłamią myśli?' poruszone zostają między innymi kwestie umiejscowienia poczucia kontroli, wpływu dzieciństwa i naszych rodziców na nasze myśli, temperamentu, czynników środowiskowych, doświadczeń warunkujących nasze schematy myślowe i uczucia oraz wiele innych ważnych kwestii. Dowiesz się także, jak dbać o swój dobrostan i skąd czerpać siłę. Wszystkie Twoje emocje, myśli i pragnienia są ważne. Najpierw jednak trzeba rozpoznać kłamstwa, które podsuwa nam nasz własny mózg.

'Myśli kłamią, a my zaskakująco często w te kłamstwa bezkrytycznie wierzymy. Dlatego obserwuj swoje myśli automatyczne i analizuj je pod kątem ich prawdziwości.'

Każdy rozdział kończy się podsumowaniem najważniejszych myśli, poprzez ich wypunktowanie. To ułatwi wyszukanie tematów, do których chcielibyśmy wrócić. W książce znajdziemy też różne ćwiczenia dotyczące omawianej treści oraz kilka historii innych ludzi, aby zrozumieć, że nie jesteśmy jedyni w danej sytuacji.

Podoba mi się, że autorka podkreśla, że nie da się stale funkcjonować na najwyższych obrotach motywacji. Czasem potrzebujemy także odpoczynku, więc dajmy sobie do niego prawo. Jeśli czujemy się przemęczeni ciągłym samorozwojem – zróbmy sobie przerwę. Praca nad psychiką wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Trwała zmiana nie następuje w sposób nagły. Zastanów się, jaki obszar życia chcesz zmienić w pierwszej kolejności. Skup się na nim, nie wszystko naraz.

Autorka odpowiada na pytania, na które często nie potrafimy znaleźć odpowiedzi : odkrywanie niezdrowych tendencji myślowych, zrozumienie roli myśli automatycznych i ruminacji, roli stresu, wartości i odporności psychicznej. Książka ta stawia wyzwanie naszym własnym barierom i kłamstwom, które podsuwa nam własny umysł, oferując jednocześnie praktyczne wskazówki. W książce jest wiele praktycznych ćwiczeń pogłębiających własną świadomość. Bardzo wartościowa pozycja.

Książka rzuca światło na niezdrowe tendencje myślowe, pomaga ograniczyć wpływ negatywnych myśli, a także kształtuje odporność psychiczną. Odkryj tajniki wdzięczności i naucz się dbać o swój dobrostan, aby w pełni zrozumieć siebie i osiągnąć równowagę w życiu. Praktyczne wskazówki pomagają odkryć kłamstwa ukrywane przez własny umysł, umożliwiając lepsze radzenie sobie z przeciwnościami losu.

"Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego czasem reagujesz w sposób, którego sama nie rozumiesz? Jak to się dzieje, że twoje emocje biorą górę nad racjonalnością, wpływając na zachowanie i podejmowane decyzje?"

„O czym kłamią myśli” to przewodnik, poradnik, który pomoże nam odkształcić zniekształconą przez nasze myśli rzeczywistość. Pomoże realnie ocenić sytuacje, które często wydają się bez wyjścia. Zdystansują do tego, co podpowiada nam mózg i zredukują czarne scenariusze i wizje, które w nim powstają.
Pierwszym krokiem jednak jest rozpoznanie kłamstw, które codziennie są podsuwane przez nasz mózg. I w tym również pomoże ta publikacja.

Jestem przekonana, że czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę będą zdziwieni ile błędów popełniają w życiu, jak podjęte decyzje wpływają na jego jakość. Autorka, psycholog i psychoterapeutka behawioralna w bardzo czytelny dla każdego sposób pomaga zrozumieć siebie, swoje myśli i przekonania, by świadomie kierować własnym życiem.

Czytając, zauważyłam, że sama nie jestem wolna od zniekształceń (czasem nawet wyolbrzymień) narzucanych przez mój mózg. Jestem ciekawa, jak to byłoby w przypadkach innych osób. Ja zderzyłam się z tym, że wyrzucam sobie: etykietowanie – jestem do niczego; umniejszanie pozytywów – to nic takiego, nie ma znaczenia; personalizacja – znowu zawiodłam; żal odnoszący się do przeszłości – nie powinnam była tego powiedzieć; nieumiejętność zakwestionowania myśli – dowody sympatii uznaję za nieważne; ocenianie – nie innych lecz siebie – jestem do niczego.

Kłamstwa, które pojawiają się w naszych głowach można porównać do małej kulki śniegowej toczącej się po zboczu, z góry na dół. Już po chwili ta mała kulka – myśl, zamienia się uwolniona, w coraz większą kule, aż dojdzie do rozmiarów wielkiego kolosa. Taki kolos – taka myśl, zagnieżdża się w naszym mózgu i go zatruwa. Podpowiada wizje, które zapewne nigdy się nie przydarzą. To od nas zależy czy damy się okłamywać, czy też będziemy z tym walczyć. Wybierając drugą opcję musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć zamknięciu w klatce naszych wyniszczających i destruktywnych myśli. Dobrym posunięciem jest, na początek, przeczytanie tej książki i spróbowania wdrożenia jej zasad i pomysłów do swojej codzienności.

Książka, która pozwoli Ci odkryć fascynujący świat myśli i emocjonalności. Dowiesz się dlaczego zachowujesz się w określony sposób, skąd bierze się Twoje postrzeganie otoczenia i jakim temperamentem jesteś.

Autorka podchodzi do tematu bardzo rzeczowo i naukowo. Widać tutaj profesjonalizm! Do tego każdy z rozdziałów zakończony jest krótkim i wypunktowanym podsumowaniem. Ja bardzo to lubię w takich książkach, bo pozwala nam to usystematyzować zdobytą wiedzę. Mamy też konkretne i praktyczne porady jak działać i co zrobić, żeby zmienić swoje myślenie. Jak dla mnie bardzo, bardzo dobra!🤩

• Poradniki
  • Psychologia
  • Rozwój
  • Poradnik

Dodaj cytat z książki O czym kłamią myśli. Jak przerwać cykl destrukcyjnego myślenia