Pozytywne dojrzewanie. Co musisz wiedzieć

poradniki
Zielona Sowa
2023-09-27
2023-09-27

Pomimo, że mam dwóch synów, postanowiłam zakupić książkę z myślą o sobie 😀 Po przeczytaniu natomiast stwierdzam, że również mogą się z niej wiele dowiedzieć i że to wiedza dla wszystkich i wszystkim potrzeba.

Pochłonęłam ją w jeden wieczór, bardzo przyjemnie się ją czyta.
Za moich czasów zdecydowanie zabrakło takiego poradnika, w którym jasno i przejrzyście jest wszystko opisane. Możemy tam znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. I to w jednym miejscu!
Ponadto autorka porusza zarówno bazowe zagdanienia w temacie dojrzewania, jak również jego emocjonalny aspekt oraz mówi o "nowościach" naszych czasów, nadal zachowując przy tym prosty, zrozumiały przekaz.
Świetna pozycja, polecam 😁

Pochłonęłam ją w jeden wieczór, bardzo przyjemnie się ją czyta.

Nasza biblioteczka książek o dojrzewaniu rośnie w oczach. Czuję, że ten czas zbliża się wielkimi krokami, pojawiają się różne pytania, rozważania. Zapewnienie dzieciom wsparcia i wiedzy w tym ważnym okresie życia to dla mnie sprawa pierwszorzędna, chętnie więc sięgam po nowości w tej tematyce i czytam, sprawdzam najpierw na sobie, dokształcam się. Dziś więc zapraszam na przegląd książki o dojrzewaniu.

"Pozytywne dojrzewanie" to książka skierowana raczej do dziewczynek, choć zawiera także krótkie omówienie dojrzewania chłopców. Co w niej znajdziecie? Omówienie takich tematów jak:
👉 budowa zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych u kobiet oraz zmiany zachodzące w ciele podczas dojrzewania,
👉 pierwsza miesiączka, dolegliwości z nią związane, fizjologia ciała w tym zakresie oraz środki menstruacyjne,
👉 pierwsza wizyta u ginekologa,
👉 dobór odpowiedniego stanika,
👉 zmiany emocjonalne i hormonalne,
👉 dojrzewanie chłopców.

To dobra, poprawna książka. Choć pewne tematy mogłaby omówić bardziej szczegółowo, podoba mi się, że porusza kwestie, które NAPRAWDĘ spędzają sen z powiek nastolatkom, dzięki czemu jest bardzo życiowa. Do tej pory bowiem nie spotkałam się z tak fajnymi wskazówkami dotyczącymi stanika czy wizyty u ginekologa.

Zawiera miejsce na notatki, skłania do refleksji i przyjrzeniu się samej sobie, a przede wszystkim stawia na budowanie pewności siebie i akceptacji własnego ciała przez młodą czytelniczkę.

Myślę, że to pozycja warta uwagi i zdecydowanie nie obraziłabym się, gdyby seria rozrosła się jeszcze o tom szczegółowo traktujący o dojrzewaniu chłopców.

Kupiłam tę książkę córce (13 lat) jeszcze w preorderze. Zaciekawił mnie tytuł i fakt, że to (chyba?) pierwsza książka tej autorki. Jestem zaskoczona, że w dzisiejszych czasach można wydać książkę o dojrzewaniu, która nie mówi o 100 płciach i nie jest nadmiernie "nowoczesna", w negatywnym tego słowa znaczeniu. Autorka przystępnym językiem opisuje co dzieje się z ciałem dziewczynki, gdy staje się kobietą. Dodatkowo rozdział o pierwszej wizycie u ginekologa jest 10/10. Przydałaby się taka książka dla chłopców.

Autorka zajmuje się zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi stronami tego trudnego okresu w życiu dziewczyn. Tekst jest pełen cennych informacji i praktycznych wskazówek, które pomagają zrozumieć i poradzić sobie z różnymi problemami, jakie mogą się pojawiać w tym czasie. Polecam książkę dla każdej dziewczynki oraz ich rodziców. To naprawdę przydatne źródło wiedzy!

Dodaj cytat z książki Pozytywne dojrzewanie. Co musisz wiedzieć