Mitologia Greków i Rzymian w komiksie

2023-08-09
2023-08-09
Martyna M. Lemańczyk

Okładka książki Sisters. Chyba śnisz. Tom 17 Christophe Cazenove, William Maury
Sisters. Chyba... Christophe Cazenove...
Okładka książki WONDER CITY miasto cudów Jared Cullum, Victor Fusté
WONDER CITY mi... Jared Cullum, Victo...
Okładka książki Irena. Tom 5: Życie po David Evrard, Jean David Morvan, Séverine Tréfouël
Irena. Tom 5: ... David Evrard, Jean ...
Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...

Lubicie mitologie ? Ja bardzo i szczególnie właśnie te Greków i Rzymian. W wieku szkolnym z zapamiętaniem czytałam klasyczną wersję Jana Parandowskiego. Jednak gdy zobaczyłam tę w formie komiksu, wiedziałam, że musi trafić na naszą półkę.
Zaraziłam dzieci miłością do książek, do Harry'ego Pottera, Marvela i stwierdziłam, że to kolejny krok 😊
Jednak mimo, że to komiks, mimo, że książka wydaje się idealna dla dzieci, musicie pamiętać, że mitologia ma w sobie wiele brutalności i porusza tematy niekoniecznie dla najmłodszych. A ten komiks jej nie cenzuruje, więc warto ją przejrzeć zanim zdecydujecie czy nadaje się już do rąk Waszych młodych czytelników.
Wydanie (jak zwykle w przypadku tego wydawnictwa) jest staranne, ładne. Twarda oprawa, ładne ilustracje o stonowanej kolorystyce, odnośniki / ciekawostki u dołu strony są świetnym dopełnieniem całości.
Dostajemy tu 23 historie o poczynaniach bogów, herosów i innych bohaterów mitologii Greków i Rzymian. Spora dawka ciekawie przedstawionych informacji. Przystępna forma przyswajania wiedzy 😊
Nam się bardzo spodobała. A Wy już ją znacie ? Dziękujemy za egzemplarz do recenzji

Jednak mimo, że to komiks, mimo,...

Mitologia tym razem nietypowo, bo przedstawiona w atrakcyjnej formie za pomocą rysunku i słowa?
No, jasne, że jestem na tak!

Dwadzieścia trzy krótkie rysy znanych ze szkoły opowieści, czyli "Mitologia Greków i Rzymian w komiksie".
Świetne uzupełnienie lub odświeżenie wiedzy.
Uwaga!
Krew tryska, zdarzy się obnażony kobiecy biust, są odrobane głowy czy kończyny.
Sami więc decydujecie, czy dacie tę książkę młodszym dzieciom.
Dla mnie to czasem brutalne, ale jakże przy tym pasujące do pierwotnych opowieści przedstawienie mitologii jest świetne.
Bo i też mitologia nie ma w sobie nic ze współczesnego kolorowania wszystkich spraw na łagodne barwy, ale jest przede wszystkim nauką płynącą z przekazu przodków o ich wyobrażeniu świata.
Ten był zgoła różny od naszego.

Cokolwiek by sądzić o tej książce, znajomość mitologii to podstawa do rozumienia późniejszych tekstów kultury, bo każda epoka na swój sposób nawiązuje do minionych czasów.

Bardzo polecam, mnie zaciekawiła, odświeżyła wiedzę i pozwoliła obcować z udanym miksem form artystycznego wyrazu.

No, jasne, że jestem na tak!

Świetne uzupełnienie lub odświeżenie wiedzy.
Uwaga!
Krew tryska, zdarzy się obnażony kobiecy biust, są odrobane głowy czy kończyny.
Sami więc...

Mitologia sama w sobie jest bardzo... emocjonująca (żeby nie napisać straszna i/lub pokręcona).
A zrobienie z niej komiksu jeszcze ją podkręca. Plus ilustracje dodają tego podkręcenia jeszcze więcej

To nie jest książka dla młodszych dzieci (pożeranie niemowląt, ćwiartowanie, złoty deszcz, itp). Starsze szkolniaki spokojnie mogą czytać zamiast tej regularnej mitologii bo każdy mit z zawartych tutaj (ponad 20) jest dobrze opisany i nie pomija najważniejszych szczegółów i motywów
Dodatkowo są wstawki o wykorzystaniu mitologii w kulturze, sztuce itd

Podoba mi się :)

Na styku tego, co klasyczne i tego, co nowoczesne rodzą się zaskakujące pomysły. Niekiedy ze zmieszania przeciwności powstają rzeczy nieoczywiste, niezwykłe i bardzo ciekawe. Z pewnością w ten nurt wpisuje się „Mitologia Greków i Rzymian w komiksie” Sandriny Mirzy. Fundament światowej literatury w nowoczesnym, lekkim wydaniu – czy to się może udać? Jak najbardziej! Co więcej, ma szansę zawojować starymi opowieściami serca młodych czytelników stroniących od klasycznych książek, zwłaszcza tych pozbawionych ilustracji i tworzonych trudnym językiem.

Mity opowiedziane za pomocą obrazów i minimalnej ilości słów nabierają lekkości i z pewnością zyskują na atrakcyjności, a przy tym całość opowieści zupełnie nie traci swojego sensu. Nie zastąpią pełnej wersji mitów, ale mogą być świetnym wprowadzeniem w ich świat i sposobem na utrwalenie i przypomnienie sobie owych opowieści, np. przed sprawdzianem.

Niedługie, przyjemnie ilustrowane, uzupełnione przez ciekawostki i dopowiedzenia ukryte w przypisach i u dołu strony robią pozytywne wrażenie. Łącznie w ten sposób opracowano 23 mityczne historie starożytnych Grecji i Rzymu.

Pomysł wart docenienia, aczkolwiek szkoda, że nie zostały one wyraźnie podzielone na greckie i rzymskie. Ich język niestety też nie zawsze jest tak lekki, a opowieść płynna, na ile bym się spodziewała. Niemniej naprawdę robią dobre wrażenie i podsunęłabym je każdemu uczniowi, aby ułatwić mu spotkanie z antycznymi bogami, boginiami, herosami itp.

Uwaga! To mity, a więc nie stronią od brutalności, przemocy czy niesprawiedliwości. Nikt ich nie ugładził, jedynie zaproponowano je w innej, bardziej przystępnej i ciekawej formie.

Nie, nie umiem, po prostu nie umiem, przejść obojętnie wobec książki z mitami. Ci z Was, którzy mnie już trochę znają, wiedzą zapewne, że jestem miłośniczką mitów, a zwłaszcza w takim, fantastycznym, dodam, że tutaj komiksowym (!) wydaniu.
I chociaż to jedna z tych nielicznych książek, którą przeczytałam sama, to zrobiłam to z ogromną przyjemnością i serdecznie polecam ją Waszej uwadze.

Mity Greków i Rzymian w tej komiksowej odsłonie zabierają młodego czytelnika wprost do starożytnego świata wierzeń i przesądów, od początku i powstawania świata przez mity o najważniejszych postaciach z boskiego panteonu aż do opowieści i legend o bohaterach i herosach oraz założenia Rzymu. Na początek drzewo genealogiczne, które rzuci nieco światła, na te czasem zawiłe koneksje i powiązania.
A później już tylko fantastyczna przygoda z poznawaniem mitów. Nie brakuje tu wielkich namiętności, zdrad, miłości, zazdrości, radości, smutku i rozpaczy. Będzie trochę potwornie, trochę strasznie, momentami dość makabrycznie, ale będą także dodatkowe informacje i ciekawostki.
Czy wiedzieliście skąd pochodzi nazwa greckiego półwyspu Peloponez, co oznacza powiedzenie "być niesionym na skrzydłach Pegaza", czy "po nitce do kłębka"? Skąd się wzięła droga mleczna według starożytnych Greków i jak określamy kogoś humorzastego? Kim był Jazon i z czego zasłynął Bellerofont czy Perseusz? 23 mity, brawurowo i z humorem zilustrowane zachęcają by przyjrzeć się im bliżej, całość czyta się lekko i płynie, wręcz przysłowiowym "jednym tchem".
Polecam nie tylko miłośnikom mitów, ale szczególnie także tym nieprzekonanym - poznawanie mitologii w tej formie to czysta przyjemność.

Uwielbiam mitologię. Od zawsze mnie interesowała, kiedyś lubiłam też komiksy, więc gdy tylko zobaczyłam "Mitologię Greków i Rzymian" w komiksie wiedziałam, że to coś dla mnie.

Na samym wstępie macie rozpisanych- w przejrzysty i graficzny sposób - bogów Grecji i Rzymu.
Następnie poznajcie 23 mity: od powstania świata, historie różnych bogów np. Ateny, Hadesa, po przygody Odyseusza czy wojnę trojańską.

Mity są przepięknie wydane, w twardej okładce, z cudownymi i zabawnymi ilustracjami. Walor estetyczny nie ustępuje miejsca treściom. Myslę, że forma komiksu będzie czytelna i zrozumiała dla każdego, nawet najbardziej odpornego na wiedzę.
Dodatkowo na dole książki umieszczone są ciekawostki.

To doskonała propozycja zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Dla tych pierwszych to świetny pomysł na prezent, zwłaszcza jeśli interesują się mitologią lub mają o niej w szkole akurat.

Od książki nie można się oderwać.
Zasługuje na uwagę, jestem nią zachwycona. Dla mnie to takie 10/10.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wpadło na rewelacyjny pomysł, by przybliżyć młodym czytelnikom tak często przez nich demonizowane szkolne lektury i ogółem naukę, poprzez wydanie ich w bardziej przystępnej formie, jaką jest opowieść obrazkowa, czyli komiks. Moi Drodzy oto trzymam w swych dłoniach "Mitologię Greków i Rzymian. W komiksie".

Książka zawiera dwadzieścia trzy opowieści w ciekawej formie i zupełnie nowej odsłonie. Odkrywa przed nami świat bogów i herosów, i ich niesamowite przygody. Znajdziemy tu również drzewo genealogiczne bogów oraz dodatkowe informacje u dołu strony wyjaśniające realia, kontekst historyczny, nawiązania do mitów itp.

Książka napisana przez Sandrine Mirza została fenomenalnie wydana w fajnym, poręcznym formacie odrobinę większym od zeszytu, w twardej odpowiednio wzmocnionej oprawie. Zabawne ilustracje zawdzięczamy Clotilde Szymanski zwanej Clotką. Oczywiście i papier został odpowiednio wzmocniony.

Często powtarza się, że najlepsza nauka to ta poprzez zabawę i właśnie ta pozycja jest doskonałym tego przykładem.

Książka zawiera dwadzieścia trzy...

Jak byłam w podstawówce uwielbiałam przenosić się w świat Greków i Rzymian.
Jedyna różnica była taka, że nigdy nie wpadła w moje ręce mitologia w formie… komiksu🫢

ALE!
@wydawnictwo_nasza_ksiegarnia wychodzi naprzeciw swoim czytelnikom i wydaje niesamowity egzemplarz mitologii greckiej i rzymskiej właśnie w formie komiksu.

Książka zawiera 23 mity, zaczynając oczywiście od powstania świata aż po historię Romulusa i Remusa.
Ilustracje są czytelne, bardzo szczegółowe, więc możemy na chwilę przenieść się w czasy starożytnych Greków.

Bardzo podobają mi się dodatkowe komentarze, które są zamieszczone na dole stron. Możemy dzięki nim poznać mitologiczne ciekawostki, zwracają naszą uwagę na istotne fakty (astronomiczne, geograficzne, językowe itp).
W książce jest również w przejrzysty sposób rozrysowane drzewo genealogiczne bogów. 🤗

Koniecznie musicie poznać „Mitologię Greków i Rzymian”! Książka jest świetna i z pewnością przypadnie do gustu każdemu :)
Autorem książki jest Sandrine Mirza.

Dziękuję @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia za egzemplarz do recenzji! 🫶🏻

Jak byłam w podstawówce uwielbiałam przenosić się w świat Greków i Rzymian.

ALE!

Książka zawiera 23 mity, zaczynając oczywiście od...

Mitologia grecka to określenie wierzeń starożytnych Greków, którzy wyznawali wielu bogów. Powstanie świata to dla nich niezwykła historia rodzinna, gdzie bogowie oznaczali triumf cywilizacji nad barbarzyństwem i przygotowywali ziemię na przybycie ludzi. Właśnie tam zjawili się Gaja, Tartar, Eros i Nyks. Prędko doczekali się oni potomstwa i olimpijska rodzina znacząco się powiększyła. Wszechmogący Zeus - ojciec bogów i herosów, Posejdon - bóg morza, Hades - król podziemia, Atena - bogini mądrości, Hefajstos - boski kowal, Dionizos - bóg winorośli i wina, Prometeusz ochraniający ludzi, Pandora - pierwsza kobieta, Perseusz - pogromca Meduzy, Bellerofont - pogromca Chimery, najsilniejszy Herakles, Europa i Minos, Tezeusz, Edyp i klątwa, prawie niepokonany Achilles, Odyseusz, przodek rzymian Eneasz, Romulus i Remus. Co o nich wiecie? Przygody bogów i herosów z mitologii greckiej i rzymskiej zostały odkryte i opowiedziane w formie barwnego komiksu.

Dlaczego Uranos nie lubił swoich dzieci? Co doprowadzało Herę do wybuchów furii? Czym były Plejady? Kto uprowadził Korę? Która z bogini wyskoczyła z głowy Zeusa? Który z bogów był brzydki i kulawy?  Kogo Zeus ukrył w udzie? Kto został przykuty do szczytu Kaukazu? Skąd pojawili się Pegaz i Chimera? Który z bogów posiadał nadprzyrodzoną siłę? Kto udał się na wyprawę po złote runo? Jak miała na imię miłość Orfeusza? Znacie odpowiedzi na te pytania? Jeżeli nie, odpowiedzi znajdziecie w najnowszym komiksie "Mitologia Greków i Rzymian".

Od narodzin świata aż po założenie Rzymu przez Romulusa i Remusa. Sandrine Mirza w ciekawy, zabawny i niezwykle interesujący sposób opowiada o przygodach bogów i herosów znanych z mitologii. W szkole nie przepadałam za długimi, nudnymi i mało atrakcyjnie przedstawionymi lekturami dotyczącymi mitologii. Chciałam odczarować ten temat dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po "Mitologię Greków i Rzymian w komiksie". I wiecie co? Mitologia wcale nie musi być nudna o ile zostanie przedstawiona w ciekawy i interesujący sposób. Lubię takie żywe lekcje historii, gdzie wiedzą przekazana jest w miłej dla oka formie. A w tym przypadku naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Aby łatwiej można było się odnaleźć już na początku zawarto drzewo genealogiczne bogów oraz u dołu każdej strony pojawiły się dodatkowe informacje.

"Mitologia Greków i Rzymian" to komiks od którego ciężko się oderwać. Przepiękne, barwne ilustracje, krótki tekst w dymkach oraz solidna, twarda oprawa. Uwielbiam takie wydania a na wydawniczym rynku w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej takich perełek jak ta książka. Na pewno młody czytelnik zostanie łatwo przyciągnięty do tej lektury. Publikacja skierowana do czytelników w wieku szkolnym, ponieważ zawiera wątki, które moim zdaniem nie powinny trafić do młodszych dzieci. Bardzo interesująca pozycja zawierająca 23 opowiadania opisujące przygody bogów i herosów. Warto się z nią zapoznać.

To fascynujące komiksowe wydanie na pewno Was zaciekawi dawnymi wierzeniami. Nie zabraknie w nim dobrego humoru, co zachęci do dalszej lektury. Mali czytelnicy będą na pewno zadowoleni.

Historie tu zawarte to te, które myślę, że wielu z nas dobrze pamięta i kojarzy. Książkę rozpoczyna pomysłowe drzewo genealogiczne wielkich bogów Grecji i Rzymu oraz wyjaśnienie symboli z dołu strony, na które na pewno zwrócicie uwagę. To dodatkowe informacje i ciekawostki. Następnie przed Wami 23 opowieści od czasów powstania świata poprzez wojnę trojańską do momentu powstania osady Alba Longa w Lacjum w Italii. Przeczytamy o pogromcy meduzy, najsilniejszym z herosów, Orfeuszu, Eurudyce, Edypie, Achillesie i Eneaszu oraz wielu innych bogach i herosach. Bardzo mi miło było odświeżyć mitologiczną wiedzę. Każda z historii ma krótkie wprowadzenie, a następnie poznajemy opowieści w formie komiksu.

Kolorystyka pięknych ilustracji, oryginalna czcionka, typ papieru i twarda oprawa sprawiają wrażenie, że książka jest szczegółowo dopracowana, więc warto mieć ją w biblioteczce. Niejeden uczeń będzie zadowolony, może to być dla niego mitologia w pigułce.

Serdecznie polecam.

• Samodzielne