Rubinowa kolia

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Zatrzymaj się.

Zatrzymała się aby złapać oddech, nieco uspokoić, lecz po chwili nie zwracając uwagi na to, że całe jej ciało odmawiało posłuszeństwa i nie było gotowe na dalszą wędrówkę zaczęła iść dalej. Wiedziała, że musi uciekać jak najdalej stąd, żeby przeżyć. Wiedziała również, że oni są niebezpiecznie blisko. Napędzana strachem biegła przed siebie ile tylko sił miała w nogach, do momentu, gdy nagle usłyszała dwa słowa - “zatrzymaj się.”. ZATRZYMAJ. SIĘ. Dwa zwykłe na pozór słowa, które w tym momencie wybrzmiały tak przeraźliwie, że musiała powstrzymywać się ze wszystkich sił, aby nie krzyknąć. Chwilę później zobaczyła go. Tuż przed nią pojawiła się zakapturzona postać. Jednak nim zdążyła jakkolwiek zareagować wszystko spowiła ciemność.

26 września 2023 roku, nakładem Wydawnictwa AlterNatywne ukazała się powieść z gatunku fantastyka młodzieżowa. Jej tytuł to: “Rubinowa kolia”, autorką jest debiutująca Evelina Scura.

Wydawnictwo AlterNatywne swoją siedzibę posiada w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, to szersze pole promocji oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji, co oznacza też wyższą jakość edytorską.

Gdy rubinowa kolia zostaje skradziona, cała Kraina Lynn zostaje zaangażowana w poszukiwania najdroższego klejnotu cesarzowej Loreny. Szybko wychodzi na jaw, że złodziejką jest młoda, piekielnie inteligentna i podstępna dziewczyna, którą złapać jest niezwykle trudno, do tego stopnia, że nawet jeden z najwybitniejszych generałów pozostaje bezsilny. Sprawa dodatkowo komplikuje się gdy na jaw wychodzi, że każdy w kogo żyłach nie płynie królewska krew, gdy dotknie kolii natychmiast umrze. Dlaczego zatem Aliya przeżyła?

Historia zapowiada się bardzo ciekawie. Prolog jest absolutnie tajemniczy, wzbudza ciekawość, nutkę niepewności, trzyma w napięciu, a także nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Tym samym zmusza czytelnika do kontynuowania czytania, co też z największą przyjemnością uczyniłam i nie zawiodłam się.

Klimat książki jest realistyczno-bajkowy, natomiast fabuła wielowątkowa, dynamiczna z licznym intrygującymi, nienachalnymi opisami, które wraz z idealnie dopasowanymi dialogami, nagłymi zwrotami akcji, czy napięciem, które jest zbudowane stopniowo tworzą jedną idealną całość, która ma ogromny potencjał, aby zostać zapamiętaną na bardzo długo.

Twórczość została poprowadzona w narracji trzecioosobowej, podzielona na krótkie rozdziały, napisana bardzo lekkim piórem oraz prostym językiem. Sama w sobie lektura jest przemyślana, uporządkowana, przedstawiona w sposób logiczny. Bardzo spodobał mi się styl pisania Eveliny. Przeżywanie przygód z główną bohaterką okazało się bardzo miłą i jakże pożądaną przerwą od gonitwy życia codziennego. Bez dwóch zdań autorka prezentuje kapitalny styl pisania, tak bardzo trafiający w mój gust. Niesamowite.

Postaci jest sporo, wśród nich można rozróżnić przedstawicieli różnych klas społecznych zaczynając od mieszczan, przechodząc przez siły zbrojne, a kończąc nawet na rodzie królewskim. Różni ich prawie wszystko, łączy jedno- chęć sprawienia, aby sprawiedliwości stała się zadość. Nuda? Pojęcie w tym przypadku abstrakcyjne, ponieważ indywidualizm każdej z grup, jak i jednostki jest tak rozstrzelony, że dzieje się bardzo dużo. Jestem pewna, że każdy znajdzie w książce kogoś, kto przypadnie mu do gustu.

Podsumowując: “Rubinowa kolia” Eveliny Scura to fenomenalny debiut, który czytałam z ogromnym zaciekawieniem. Książka zaintrygowała mnie już od samego początku tajemniczym, bardzo dynamicznym prologiem. Autorka postawiła sobie wysoko poprzeczkę, którą udało jej się przeskoczyć - do samego końca utrzymuje wysoki poziom. Ten wysoki poziom zawdzięcza napięciu, które niezmiennie utrzymuje do ostatniej strony, nagłym zwrotom akcji, które sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury ani na chwilę oraz barwnym bohaterom, którzy dodają smaczku lekturze i stawiają przysłowiową kropkę nad “i”. Polecam.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Zatrzymaj się.

Ta niewielkich rozmiarów książka jest napisana bardzo prostym językiem, momentami zbyt prostym ale nadrabia fabułą i zdecydowanym zwrotem akcji. Mam szczerą nadzieję, że to jeszcze nie koniec historii i szybko doczekam się kontynuacji bo intrygi dworskie bardzo mnie wciągnęły, a wątek pewnego ścigającego naszą bohaterkę mężczyzny pozostawił spory niedosyt. Szalenie ciekawi mnie też sposób kreowania magii w świecie.
Nie obyło się bez małych potknięć ale czytało się bardzo płynnie i przyjemnie, książka mnie wciągnęła i zdecydowanie mogę polecić. Wiekowo to raczej książka praktycznie dla każdego (występują morder.stwa) ale jest łatwa w odbiorze.

Choć nie jest to obfita książka, bo mało objętościowa, ale to nie jest jej minusem, bo choć nieduża to bardzo dobrze ją się czyta i wciąga w swój świat lekkiej fantastyki.

Napisana prostym językiem, ale nie prostackim to wielki plus, bo czyta się przyjemnie i nie ma żadnych zgrzytów, które będą przeszkadzać w odbiorze. Historia od samego początku wciąga czytelnika i jesteśmy ciekawi co to przyniesie kolejny dzień bohaterce, którą bardzo polubiłam od samego początku. Ale nie tylko ją, bo trzeba przyznać, że generał wzbudza wielkie zainteresowanie.

Wszystkie postaci są bardzo dobrze napisane przez autorkę, każda ma swój indywidualny charakter i można wkurzać się na bohaterów, uśmiechać się przy pewnych dialogach jak i wstrzymywać oddech na pewnych sytuacjach.

Oczywiście od samego początku nasuwa się rozwiązanie zagadki dlaczego Aliya nie zginęła, gdy dotknęła kolii, ale to nie przeszkadza w czytaniu, bo wiele wątków jest poruszanych przez całą książkę, a sam koniec wzbudza ciekawość i daje nadzieję na ciąg dalszy. Polecam, bo szybko się czyta i bardzo przyjemnie. A jak na debiut autorki to książka bardzo dobrze poprowadzona, może z lekkimi niedociągnięciami, ale to wcale nie przeszkadza.

Liczy się jakość, a nie ilość. To powiedzenie idealnie pasuje do “Rubinowej kolii” Eveliny Scury. Ta książka to mała objętościowo fantastyka ze świetną historią, którą przeczytacie w jeden wieczór.

Od samego początku dzieje się tu dużo, ponieważ Aliyę poznajemy w walce. Zleceniodawca, który zlecił jej kradzież kolii, chce się jej pozbyć. Dziewczyna bez problemu daje sobie radę z bandytami, lecz to dopiero początek jej przygód, gdyż cesarzowa Lynn nie odpuści złodziejce kradzieży. Aliya zmuszona jest uciekać lub walczyć z wojskami Krainy Lynn dowodzonymi przez młodego, lecz zdolnego generała. Wszyscy chcą odzyskać kolię lecz jeszcze bardziej chcą się dowiedzieć, dlaczego złodziejka nie spaliła po dotknięciu klejnotów obłożonych klątwą magów.

Akcja nie zwalnia tu nawet na moment. Przygody młodej złodziejki i jej spotkania z generałem są dynamiczne i ekscytujące. Podobało mi się to napięcie między Aliyą a Leonardem. Niby nic się tam takiego między nimi nie dzieje, bo to nie romans a z ciekawością czekałam na ich wspólne sceny. Dlatego czekam też na kolejną część, ponieważ między tą dwójką iskrzy i to mocno.

Czytanie książki poszło mi, jak to się mówi piorunem. Autorka mimo tylko niecałych 200 stron zapewniła wciągającą historię. Mamy to, co musi być w dobrej książce zapewniającej rozrywkę: szybką akcję, brak zbędnych opisów, bohaterów, którzy coś do siebie czują oraz magię. Na razie magii było tu tylko odrobinę, ale wydaje mi się, że w kolejnej części za sprawą starego maga może być jej zdecydowanie więcej.

“Rubinowa kolia” spodobała mi się. To szybka, niewymagająca pozycja, która jest idealna, gdy głowa potrzebuje w miły i przyjemny sposób odpocząć po ciężkim tygodniu. Polecam.

„Rubinowa kolia” to dość krótka książka, która swój format nadrabia natłokiem akcji. Na 187 stronach mamy do czynienia z pościgami, walkami, intrygami, tajemnicami, a także magią. Niemniej jednak fabuła jest dość prosta i nie wychodzi zanadto poza ramy głównego wątku.

Książka jest debiutem autorki, co niestety bardzo rzuca się w oczy i objawia głównie w niedopracowanym stylu, licznych powtórzeniach, nie do końca rozwiniętym świecie oraz niespójności w niektórych wydarzeniach. Powieść traci także na jednowymiarowych postaciach, wśród których wyróżniają się jedynie Aliya i Leonardo. Główna bohaterka akurat zyskała moją sympatię swoim silnym charakterem, przebiegłością i ognistym temperamentem.

„Rubinowa kolia” z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom szukającym lekkiej młodzieżówki z elementami fantasy.

Lubię sięgać po debiuty. W tym roku miałam okazję przeczytać nawet sporą ich liczbę. Jedne rozczarowywały, w niektórych czuć było wpływ i manierę znanych już pisarzy, a w jeszcze innych były świeże pomysły, duży potencjał i przyjemnie zaskakiwały. Kolejny debiut, który wpadł mi w oko i z którym zdecydowałam się zapoznać to Rubinowa kolia autorstwa Eveliny Scura.

W całej Krainie Lynn zapanował chaos i strach. Została bowiem skradziona ukochana rubinowa kolia cesarzowej Loreny. Gdy ktoś doniósł na złodzieja i zdradził jego miejsce pobytu, natychmiast wysłała swoich najlepszych żołnierzy na czele z generałem Leonardo. Dzięki zbiegom okoliczności (a właściwie odrobinie magii i postaci tajemniczego starca) udało się złapać złodzieja. Jakież było zaskoczenie wszystkich, kiedy okazało się, że kolię przywłaszczyła sobie młoda dziewczyna z ubogiej rodziny. Zdumienie wszystkich było tym większe, że na Aliyę nie zadziałała klątwa cesarzowej rzucona na drogocenne klejnoty. Klątwa miała strzec cennej biżuterii a każdy niepowołany, który odważył się jej dotknąć, stawał w płomieniach i zamieniał się w proch. Dziewczyna jednak nadal żyła, na dodatek była pyskata, złośliwa i impertynencka.
Dlaczego na Aliyę nie zadziałała klątwa? Kim na dobrą sprawę byli jej prawdziwi rodzice?
Jaką może skrywać tajemnicę?
Jakie zamiary wobec młodziutkiej dziewczyny ma okrutna, despotyczna cesarzowa, gdy ta trafi już w jej ręce?

Rubinowa kolia to kolejna książka, w której główna bohaterka należy do silnych i charakternych kobiet. Nie dająca się zdominować, zawsze czujna, posiadająca nieokrzesany temperament, nieznająca strachu, walcząca o przeżycie swoje i swojej przybranej rodziny, która zajęła się nią po śmierci rodziców. Doskonale władała mieczem i kiedy ktoś zagrażał jej zdrowiu i życiu, nie wahała się przed zabiciem wroga. Aliya to kolejna ciekawa postać, która została postawiona przed moralnym dylematem. Jakim? O tym już musicie przekonać się sami. Jeśli jeszcze cokolwiek zdradziłabym z fabuły, odebrałabym Wam przyjemność z zagłębienia się w lekturze i poznania bliżej historii młodziutkiej, odważnej, ale jednak niedoświadczonej Aliyi. Jakie jest jej przeznaczenie?

Trochę żałuję, że Autorka ominęła opis sposobu, jak dziewczyna dostała się do doskonale strzeżonego pałacu, jak zdołała ukraść kolię oraz jakim cudem dotarła do swojej małej wioski i zdołała się tam ukryć. To też mógłby być ciekawy wątek, a tak pozostał niestety tylko w sferze domysłów. Niemniej muszę przyznać, że fabuła pochłonęła całą moją uwagę już od pierwszych zdań i co ważne zakończenie było dość zaskakujące.

Rubinowa kolia to bardzo krótka książka, bo ma zaledwie 187 stron, ale jest bardzo bogata w treść. Pełno w niej niespodziewanych zwrotów akcji, wyrazistych bohaterów, tajemnic, elementów awanturniczej przygodówki, fantastyki, magii i dworskich intryg, które dla nieuważnych i niefrasobliwych mogą okazać się śmiertelne. Co prawda chwilami lektura wydawała się niedopracowana, w kilku miejscach była niespójna, ale nie zmienia to faktu, że jak na debiut to dobra książka. Będę przyglądała się Autorce, ponieważ uważam, że ma spory potencjał do tworzenia wciągających historii.

Recenzja powstała przy współpracy z redakcją Sztukater.pl

W całej...

,,Rubinowa kolia " autorstwa Eveliny Scury, to debiutancką powieść autorki. Debiut ten oceniam jak najbardziej na plus. To niezwykle ekscytująca powieść, w której autorka zgrabnie łączy elementy intrygi, przygody i tajemnicy, tworząc porywającą opowieść o skradzionym klejnocie. Książka jest dość krótka, dzięki czemu przeczytanie jej zajmuje niewiele czasu. Widzę potencjał w autorce i będę czekać na kolejną powieść.

Akcja rozpoczyna się, gdy Rubinowa kolia, najdroższy klejnot cesarzowej, Znika bez śladu. Cała Kraina Lynn jest wstrząśnięta tą sytuacją, rozpoczynają się wielkie poszukiwania klejnotu i tajemniczego złodzieja. W szybkim tempie tożsamość sprawcy zostaje rozpoznana. Okazuje się, że całe zamieszanie wywołała młoda dziewczyna o imieniu Aliya. Złodziejka jest nieuchwytna, nawet najlepsi spece nie są w stanie jej odnaleźć. Autorka wprowadza czytelnika w świat pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Sama kolia cesarzowej jest bardzo ciekawym przedmiotem. Na klejnocie ciąży klątwa, która zakłada, że każdy spoza rodziny królewskiej po dotknięciu jej ginie w męczarniach. Aliya jednak przeżyła, tylko jakim sposobem skoro powinna być martwa?
W miarę rozwoju wydarzeń Aliya trafia do pałacu.

Skradziono rubinowa kolie, najcenniejszym klejnot królowej Loreny.

Tak wielka kradzież nie może się obejść bez echa i stanu gotowości. Cała krainqA Lynn jest pełna napięcia, w poszukiwania sprawcy trwają w najlepsze.

Kto i dlaczego ukradł kolie? Wszystko wskauje5na młoda Aliye, którą wcale nie tak łatwo jest złapać. Co kierowało dziewczyną?

Sprawy nie ułatwia ciążącą na koli klątwa. Każdy kto nie jest z rodziny królowej, a jej dotknie, zginie. Aliyi jednak nic się nie stało. Dlaczego? Jakie sekret skrywa? Co zrobi królowa?

Bardzo ciekawa książka. Połączenie akcji, kradzieży, i poszukiwań, z królewskimi intrygami i nutą fantasy czyli klątwy. Bardzo interesująca.

Skradziono rubinowa kolie, najcenniejszym klejnot królowej Loreny.

Sprawy nie ułatwia ciążącą na...

• Od Autorów/Wydawnictw
  • Literatura młodzieżowa
  • Wydawnictwo AlterNatywne/NowoCzesne
  • Samodzielne
  • Kupione

Dodaj cytat z książki Rubinowa kolia