Broken Wings

HarperCollins Polska
2023-10-11
2023-10-11
9788383420493
Broken Wings książka dwustronna youngadult dwie okładki irmina maria

Bardzo długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Mam wrażenie, że nie ważne co powiem nadal będzie to za mało. Nie potrafię opisać w słowa jak bardzo związałam się z głównymi bohaterami. Kocham panią Irminę jak i jej twórczość nie bez powodu. BW oraz pani Irmina oświetla moją każdą najciemniejszą uliczkę. Otwiera przede mną drzwi, pokazuje mi jak radzić sobie w problemami.

Nie potrafię sobie wyobrazić co by było gdybym nie kupiła tej książki, zapewne nadal szukałabym swojej komfortowej przystani. Uważam, że Broken Wings zasługuje na o wiele większy rozgłos. Wiem również, że mało osób docenia tą książkę. moim zdaniem jest to wina tylko tego, że młodsi czytelnicy zaczęli sięgać po książki 18+ i nie doceniają naprawdę dobrych historii. Wiadomo książka 12+ a 18+ się bardzo różni i nie ma co porównywać. Chciałabym przekonać jak największą liczbę osób do kupna BW, książka mnie uratowała więc mam nadzieję, że komuś też może pomóc.

🌹 Broken Wings 🌹
🌹 Irmina Maria @irmina_maria_autorka 🥀
🥀 @harpercollinspolska 🥀

Q: Jesteście TeamLiwia czy TeamAnton?
♫︎ Perfect - Ed Sheeran♫︎
💚 ,, Tak bardzo brakowało mi bliskości. Tak bardzo brakowało mi przyjaciela.,, 💚
⭐⭐⭐⭐⭐/5

××××××××××××××××××××××××××××××××××
Dwie różne perspektywy. Dwa różne kolory, dwa początki.

Mam niedosyt po przeczytaniu, bo chciałabym jeszcze.
Dedykacja:
•Moim skarbom: Grzesiowi, Eryce i Hugo.
•Moim kochanym rodzicom.

Anton jest fotografem i modelem, mieszkającym w Olkuszu. Posiada kota Futrzaka. Samotnik który wygrywa w konkursie fotograficznym miejsce na kursie "wyzwól artystę". Na pierwszych zajęciach dostrzega Liwię i jej fantastyczne rude loki. Natychmiast rodzi się w jego głowie pomysł zaproszenia jej na sesję zdjęciową, która może stać się przepustką do wielu nagród i utorować mu dalszą drogę w karierze fotograficznej. Od dawna poszukiwał ciekawej twarzy i to za darmo. Czy stare znajomości wrócą ? Co się zdarzy? Jak potoczy się los Antona?

Liwia chcę zostać scenarzystką, mieszka w Warszawie. Bohaterka ma czternastoletniego brata Mateusza. Liwia jest zaaferowana bezpośredniością chłopaka oraz jego modelową urodą. Wchodzi w tę relację coraz głębiej. Mocniej i szczerzej niż planowała na początku. Co na to jej rodzice? Czy relacja z Gregiem się popsuję?

Czy uda się im spełnić marzenia? Czu uda się im dojść do celu? Książka która opisuje trudne tematy. Przeciwieństwa, czy one się przyciągną? Książkę czyta się szybko, akcja dzieje się szybko. Oczywiście Liwia tworząca scenariusz który niedługo będziemy mogli przeczytać.

🌹 Broken Wings 🌹
🌹 Irmina Maria @irmina_maria_autorka 🥀
🥀 @harpercollinspolska 🥀

Q: Jesteście TeamLiwia czy TeamAnton?
♫︎ Perfect - Ed Sheeran♫︎
⭐⭐⭐⭐⭐/5

××××××××××××××××××××××××××××××××××
Dwie różne perspektywy. Dwa różne kolory, dwa początki.

Mam niedosyt po przeczytaniu, bo chciałabym...

Niby literatura młodzieżowa, ale uważam (jako kobieta już trochę po 30stce ;p),że wiek odbiorcy nie ma znaczenia.
Historia pozwala nam, między innymi dostrzec jak bardzo się różnimy, z jak różnymi życiowymi trudnościami się zmagamy, czy jak ważne jest to by mówić o uczuciach i je wyrażać.
Miło też było przy tej książce powzdychać za młodzieńczymi latami.

Miło też było przy tej książce powzdychać za młodzieńczymi latami.

Książka z gatunku literatury młodzieżowej, o tyle ciekawa, że napisana z dwóch perspektyw. To jedna historia opowiedziana słowami Liwii po stronie różowej oraz Antona po niebieskiej.
Historia internetowej znajomości, która przenosząc się "do reala" staje się czymś więcej.

Mamy tu marzenia, przyjaźń i miłość, a także trochę smutku i pewne niespodziewanie wybory.

Polecam z całego serca. To książka młodzieżowa z mądrym przesłaniem, mam wrażenie że mało takich na rynku.

Polecam z...

Już na pierwszy rzut oka książka zrobiła na mnie duże wrażenie, a to za sprawą swojej "podwójnej" okładki. Dała mi ona możliwość dokonania wyboru, z której strony zacznę czytać najpierwej - czy od strony różowej, poznając historię Liwii i Antona - dwojga całkiem różnych od siebie młodych ludzi - widzianą z perspektywy Liwii, czy od strony niebieskiej - zgłębiając historię widzianą oczami Antona.
Ta możliwość poznania historii bohaterów z dwóch perspektyw bardzo mi się spodobała.
Ostatecznie zaczęłam czytać od Liwii, choć zdarzało mi się, że podglądałam historię z drugiej strony książki 🙊 i powiem Wam, że to właśnie perspektywa Antona poruszyła mnie najbardziej (dlatego wpisuję się w #teamanton 😉).

"Broken Wings" to historia internetowej znajomości Liwii i Antona, którzy poznają się na pewnym kursie on-line, a potem pogłębiają swoją znajomość pisząc do siebie maile i tocząc niekończące się rozmowy na Whatsappie.
Ona - dziewczyna z "dobrego domu ", uczennica klasy maturalnej, niepoprawna marzycielka, która uczy się pisac scenariusze.
On - chłopak po przejściach, którego życie nie oszczędzało, uzdolniony fotograf i model, poszukujący swojej modelki, dzięki której wygra w prestiżowym konkursie fotograficznym.

Oboje wchodzą w tę relację z różnymi oczekiwaniami, mają swoje marzenia i cele; pragną się rozwijać i realizować swoje pasje.
Czy im się to uda? Jak potoczą się losy tych dwojga? Czy znajomość poprzez łącza internetowe ma szansę przerodzić się w coś więcej?

Książka "Broken Wings" to opowieść o problemach dzisiejszych nastolatków; powieść o dorastaniu, miłości i przyjaźni. Opowieść o samotności, codziennych radościach i smutkach, o rozterkach i trudnych wyborach. To też historia poszukiwania i odkrywania siebie.

Ta książka skłania do refleksji na temat internetowego "życia" nas wszystkich - kreacji swojego wizerunku w sposób, który czesto odbiega od tego, jacy jesteśmy naprawdę.
Pokazuje też, jak łatwo przychodzi nam ocenianie innych, krytykowanie, pomimo tego, że tak naprawdę nasza wiedza o drugim człowieku jest bardzo powierzchowna i oparta na ogólnym wrażeniu, bo przecież nie znamy jego historii, przeszłości i tego, co go ukształtowało. Świetnie pasuje tu prawda, że aby kogoś ocenić należy najpierw "wejść w jego buty". Ta szersza perspektywa widzenia drugiego człowieka daje nam możliwość zrozumienia motywów jego zachowań, nie po to, by je usprawiedliwić, ale zaakceptować i przyjąć za jedyne możliwe w danej sytuacji.

Autorka ma lekkie pióro. Kwiecisty język, barwne opisy i błyskotliwe dialogii bardzo przypadły mi do gustu.
Świetny debiut!

Książka "Broken Wings" opowiada o przerzyciach Antona i Liwii, którzy poznają się na kursie Wyzwól Artystę. Anton jest fotografem i modelem, a Liwia - scenarzystką. Ich relacja się rozwija, ale każde z nich, myśli o innego u drugim.

Książka typowo młodzieżowa, myślę, że nie spodoba się osobom 18+, oczywiście mogę się mylić. Kilka błędów, szczególnie w Antonie, język przesadnie młodzieżowy, ale przyjemnie się czytało.

Broken Wings wywołał u mnie wiele sprzecznych emocji. Śmiałam się i płakałam na zmianę, a co najważniejsze miałam okazję poznać historię z dwóch punktów widzenia.
Zanim przeczytałam książkę, zdążyłam poznać kilka opinii na jej temat i już wtedy przeczuwałam, że bez chusteczek się nie obejdzie. Nie pomyliłam się, a opowieść, którą poznałam, jest bardzo dobra.

Liwia mieszka w Warszawie, chodzi do klasy maturalnej i ma najlepszego przyjaciela Grega. Chłopak jest dla niej ogromnym wsparciem i znają się na wylot. Dlatego Liwia jako dobra przyjaciółka próbowała go z kimś wyswatać, ale wszelkie działania kończyły się fiaskiem, więc w pewnym momencie się poddała. W sumie zrobiła to też na jego życzenie, co skłania do pytania, czy aby na pewno to tylko przyjaźń? Spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, wspierają się, a nawet oglądają wspólnie filmy w kinie. Nawet był moment zazdrości z jego strony, gdy dowiedział się o nowym koledze, więc coś jest na rzeczy. Pytanie jak długo to będzie ciągnął w tajemnicy przed Liwią?

W każdym razie dziewczyna jest normalną nastolatką z dobrego domu. Uczy się dobrze i stara się nie stać własną matką. Jednocześnie próbuje spełnić marzenia, ćwicząc się w pisaniu scenariuszy. Jeden kurs sprawia, że otwierają się dla niej nowe możliwości oraz zyskuje nowych znajomych. Nie przypuszcza, do czego może doprowadzić ją taka internetowa znajomość, ale jedno jest pewne, wiele się u niej zmieni.

Perspektywa Liwi jest wesoła, ale pozostawia wiele do myślenia. Przede wszystkim odkrywamy, czemu dziewczyna zamknęła się w swojej strefie komfortu oraz dlaczego unika ludzi. I pomyśleć, że jedna tragedia może tak złamać człowieka. Co najgorsze ciężko także spełniać marzenia, kiedy własna rodzicielka je bagatelizuje. Podziwiałam Liwię za to, że potrafiła się podnieść, stopniowo przełamywała swoje bariery. Na koniec razem z nią dowiedziałam się o czymś ważnym na temat internetowych znajomości.

Część z punktu widzenia Antona była chyba najbardziej burzliwa. Pomimo że na początku nie wyróżniał się niczym specjalnym, a nawet dało się go lubić, w szczególności w części Liwi to potem niestety stracił w moich oczach. Moja niechęć do chłopaka pogłębiała się wraz z kolejnymi rozdziałami. Wyczuwałam od niego fałsz, a ta cała relacja była toksyczna. Kiedy Liwia opowiadała swoją wersję historii, to aż tak nie wyróżniało się na tle innych zachowań bohaterów. Jednak, kiedy narratorem był chłopak, nie dało się nie zauważyć, że ta relacja nie przyniesie nic dobrego.

Anton pochodził z Olkusza, próbował zarobić na swoje utrzymanie, nie miał matki, bo go porzuciła i jakiś czas żył z ojcem alkoholikiem. Starał się spłacić długi staruszka i skończyć szkołę. Niestety to nie było proste, bo ta nie raz kolidowała z jego pracą. Jedyną osobą, którą tak naprawdę cenił, była Dagmara, wychowała go i mimo że sama miała niewiele, nigdy nie żałowała, że się nim zajęła.

Więcej na CzasoStrefa

Liwia mieszka...

Czytam młodzieżówki od osiemnastu lat, nic nie może mnie zaskoczyć.

Przynajmniej tak myślałam, dopóki w moje ręce nie wpadła książka "Broken Wings", którą miałam okazję przeczytać w ramach booktouru. Nie mam tu na myśli tylko nietypowej konstrukcji, chociaż i ona zasługuje na wspomnienie. BW zostało napisane z dwóch POV i to od nas zależy, do którego zaczniemy.

Z tego, co zauważyłam, większość zaczyna od różowiutkiego frontu Liwii, podobno tak też autorka rozpoczęła pisanie. Ja natomiast poszłam trochę pod prąd, zaczęłam od Antona. I całe szczęście, bo przynajmniej nie znienawidziłam go do reszty.

Anton nie jest bowiem typowym, kryształowym bohaterem młodzieżówek i książek new adult. No, może jest przystojny i ma ciężko w życiu, ale na tym podobieństwa się kończą. Bywa mizoginem. Przejawia zachowania fatfobiczne i wydaje się okropnym egoistą. Bardzo przedmiotowo traktuje ludzi. Dzięki temu, że możemy wejść do jego głowy, wiemy jednak, że to nie zawsze jego wina, że ukształtowały go ciężkie przeżycia i nie miał prawidłowego wzorca zachowań. To oczywiście nie usprawiedliwia bycia bucem, ale pozwala zrozumieć.

Dzięki temu, jak zaczęłam, na Liwię mogłam spojrzeć już znając perspektywę Antona. To obnażyło, że nie zawsze nasze przekonania o innych ludziach są prawidłowe. Wydaje nam się, że tylko my mamy trudności i problemy, tak łatwo jest zazdrościć, widząc tylko wycinek życia jakiejś osoby.

Cieszę się, że w BW rzeczywistość nie była podkoloryzowana. Wiele osób autorskich w literaturze młodzieżowej sięga po to, co wydaje się atrakcyjne, fajne i modne - ale niekoniecznie prawdziwe. I w porządku, takie podejście też jest potrzebne, ale Irmina Maria skręca w zupełnie inną stronę, tę, którą niby chcemy przykryć, ale potrzebujemy też głosu "ja również tak mam". Autorka pokazuje, że to normalne, że nie mamy życia jak z instagrama. W przepiękny sposób obnaża, że jeśli tylko nie włożymy w to odpowiednich starań, nasze relacje mogą stać się bardzo płytkie, bardzo powierzchowne i instrumentalne. Zwłaszcza w dobie internetu, kiedy nie widzimy się twarzą w twarz. Że czasem nawet nieświadomie wykorzystujemy innych ludzi i traktujemy ich jak takie NPC w grze, w której to my jesteśmy głównymi bohaterami. A przecież każdy ma swoją opowieść.

Tak jak Anton i Liwia.

Czy to oznacza, że BW było książką idealną? Mam do niej trochę zarzutów. Czasem język był na siłę młodzieżowy, a człowiek miał z tyłu głowy, że jednak "prawdziwa" młodzież tak nie mówi. Jednak jako że do młodzieży już nie należę, to raczej nie wypowiadam się z pozycji eksperta. Poza tym niektóre opisy prozaicznych, codziennych czynności wydawały się zbyt rozwlekłe i zabijały dynamikę. Rozumiem, że chodziło o pokazanie prozy życia, ale co za dużo, to się nudzi.

Mam też drobne uwagi do rozwiązania niektórych wątków, ale bez zdradzania zakończenia byłoby trudno je rozwinąć. Po prostu pojawiły się znienacka i skończyły za szybko, bym zdążyła w pełni w nie uwierzyć. Natomiast zakończenie całej historii i wątku relacji bohaterów - petarda!!! Cieszę się, że poszło w zupełnie inną stronę, niż przypuszczałam, zaczynając czytanie.

Bo nie każda historia może kończyć się spektakularną przemianą bohaterów, rozwiązaniem wszystkich ich problemów i "żyli długo i szczęśliwie". Nie każda powinna. Ta na pewno nie.

Czytam młodzieżówki od osiemnastu lat, nic nie może mnie zaskoczyć.

Z tego, co...

Do „Broken Wings” podchodziłam z pozytywnym nastawieniem. Dwie perspektywy, dwóch bohaterów, dwie historie w jednej książce. Zaciekawiło mnie to. Niestety bardzo, ale to bardzo mocno się zawiodłam.
Obie historie okazały się płytkie, a fabuła prowadziła trochę donikąd. Styl autorki był lekki, a mimo to odnoszę wrażenie, że jednocześnie na siłę „młodzieżowy”.
Zaczęłam od części Antona. Biedny chłopak bez rodziny, początkujący fotograf o wielkich ambicjach i model, którego w kolejny szary dzień odwiedza stary przyjaciel. Co może pójść źle? No właśnie okazuje się, ze wszystko. Witek wprowadził trochę koloru nie tylko do życia Antona, ale i do całej książki. Pierwsza połowa historii była naprawdę w porządku, później wszystko zaczęło się sypać.
Po tak słabej połowie książki coraz trudniej było mi sięgać po część Liwii. Główna bohaterka okazała się naiwną i - mimo bardzo dobrych ocen - głupią dziewczyną. Tą część czytało mi się chyba jeszcze gorzej niż głównego bohatera, a ostatnie rozdziały czytałam już na siłę.
Naprawdę jest mi przykro, gdy nie mogę ocenić tej książki wyżej.

Zaczęłam od...

Nowy rok, nowe książki, nowe recenzje. Akurat styczeń zacznę od pewnej powieści dla młodzieży, napisanej z perspektywy dwójki bohaterów. Nie przedłużając, chciałabym Wam przedstawić Antona oraz Liwię z „Broken Wings”.

Poznali się na kursie internetowym „Wyzwól artystę”. On zobaczył w niej swoją następną modelkę o nietypowej urodzie. Ona była pod wrażeniem jego bezpośredniości. Wymienili się numerami telefonów, a także przeprowadzili ze sobą liczne rozmowy. Jednak…czy tę relację można było nazwać miłością?

Liwia czasem irytowała mnie swoim nieadekwatnym do wieku zachowaniem i niektórymi reakcjami na pewne sytuacje. Niestety w przeciwieństwie do niej, Anton denerwował mnie przez całą książkę. Jak nie lubiłam go, kiedy opowiadała o nim główna bohaterka, tak gdy zaczęłam czytać jego historię, znielubiłam go jeszcze bardziej. Owszem, miał całe życie pod górkę, jednak odebrałam jego zachowanie jako ciągłe użalanie się nad sobą i brak chęci zmiany swojej sytuacji. Naprawdę byłam zaskoczona, że mimo wszystko trwał przy fotografii i modelingu, nawet jeżeli nie miał z tego pieniędzy na opłacenie czynszu lub zrobienie zakupów.

Na plus było to, że z perspektywy Antona mogliśmy zobaczyć inne wiadomości, które wymieniał z Liwią, niż te, pokazane przez bohaterkę.
Ogólnie nie za bardzo polubiłam się z całą historią. Was natomiast zachęcam do samodzielnego wyrobienia sobie o niej zdania.

• Przeczytane 2023
  • PATRONAT