We’ll still be friends

Okładka książki We’ll still be friends Weronika Dobrzyniecka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki We’ll still be friends
Weronika Dobrzyniecka Wydawnictwo: Borgis literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Borgis
2023-11-01
2023-11-01

Wyróżniona opinia i

We’ll still be friends

przeczytanych książek 3 napisanych opinii 3

Dziś przychodzę do Was z książką, która pozwoliła odprężyć mi głowę i oderwać od codziennych rozmyślań o tym co dziś na obiad 🤭

Bohaterkami są cztery nastolatki, które dzielą ze sobą pasję - są cheerleaderkami. Dziewczyny mimo wszystko bardzo się różnią. Mają też swoje tajemnice i każda boryka się z innymi problemami, nie tylko miłosnymi.

Josie - miała problemy z alkoholem. Blue - poszukiwała swojego miejsca. Pheronica - walczyła z niską samooceną. Audrey - szukała równowagi między pasjami i rodziną.

Historia podzielona jest na 4 części. Każdą opowiada inna bohaterka ze swojej perspektywy. Bardzo ciekawy zabieg, nie przypominam sobie bym wcześniej spotkała się z czymś takim.

We’ll still be friends to książka, którą bardzo dobrze mi się czytało i przypomina, że przyjaźń przetrwa wszystko. ❤️

Josie - miała problemy z...

Książka opowiada historię grupy przyjaciółek, do której należą Josephine, Blue,Pheronica i Audrey. Dziewczyny są cheerleaderkami w liceum Portland, gdzie właśnie kończą ostatnią klasę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mają idealne życie, w końcu należą do gwiazd szkolnej społeczności. Jednak gdy bliżej je poznajemy dowiadujemy się z jakimi problemami borykają się na codzień. Należą do nich: presja otoczenia, samotność, zazdrość, depresja, problemy z nałogiem, trudne dzieciństwo oraz okres dojrzewania, a także przemoc fizyczna. Na szczęście nastolatki mają siebie nawzajem, dzięki czemu razem mogą stawić czoło każdemu wyzwaniu, nawet takiemu, które zupełnie zmienia ich życie.

Muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała. Zdecydowanie dużym plusem była możliwość poznania historii każdej z dziewczyn z jej własnej perspektywy, poznać jej przemyślenia i stosunek do danej sytuacji. Niektóre problemy i sytuacje, moim zdaniem były trochę zbyt mocno naciągane i a ich przeżywanie zbyt wygórowane.

„We’ll still be friends” to mimo wszystko niesamowita historia o przyjaźni, dorastaniu, pierwszych miłościach, uzależnieniach oraz podejmowaniu trudnych wyborów.

Cztery dziewczyny. Cztery perspektywy. Cztery historie miłosne. Cztery przyjaciółki.
Jedna historia.
"We'll still be friends" Weroniki Dobrzynieckiej to opowieść o przyjaźni czterech popularnych cheelrleaderek: Josephine, Blue, Pherocice i Audrey, różniących się praktycznie wszystkim: pochodzeniem, rodziną, planami na przyszłość , wyglądem, a nawet charakterem. Opowieść o szkolnym życiu, wzlotach i upadkach, sukcesach i porażkach, marzeniach i trudnej rzeczywistości. Opowieść o tym, że nie nikt nie jest idealny, każdy ma sekrety, popełnia błędy, przeprasza i wybacza. Opowieść przypominająca, że niedoskonałość jest ludzka i naturalna.
Książka składa się z czterech dużych rozdziałów, z których każdy został napisany z perspektywy innej z dziewczyn. I jest to, moim zdaniem, świetny zabieg literacki, nadający dynamiki i różnorodności tekstowi pisanemu. Pozwala na poznanie sposobu myślenia, osobowości bohaterek oraz sprawia, że Josie, Blue, Ronnie i Audrey stają się pełnoprawnymi głównymi bohaterkami.
Książka jest napisana w sposób lekki i przyjemny. W mojej opinii nie skłania do głębokich przemyśleń, mimo, że faktycznie porusza trudne i ważne tematy. Robi to jednak w sposób przewidywalny i momentami nieco płytki. Bohaterowie podejmują okropnie dziwne i niezrozumiałe dla mnie decyzje, zwłaszcza Blue. W ogóle Ronnie i James, którzy są moimi ulubieńcami, są jedynymi osobami, posiadającymi zdolność logicznego myślenia.
"We'll still be friends" to powieść, która klimatem przywodzi na myśl wszystkie dobrze napisane fanfiction o czasach Huncwotów, co powoduje, że jest moim kolejnym comfort readingiem. Ponad wszystkimi wadami jest to historia o magii prawdziwej przyjaźni.

Jedna historia.

~Byliśmy przyjaciółmi, o których nie kręci się seriali, a w tych nakręconych zazwyczaj jesteśmy czarnymi charakterami. Ale my też mamy uczucia. My też cierpimy, mamy problemy, a naszym celem wcale nie jest uprzykrzanie życia jakimś szarym myszkom.
Ocena: 4,75/5
"We'll still be friends " to piękna młodzieżówka opowiadająca o sile przyjaźni, ale również wielu problemach i ciężkich chwilach, z którymi zmagać muszą się młodzi bohaterowie. Książka jest opisana z czterech perspektyw- Josephine, Blue, Pheronici i Audrey. Każda z nich jest zupełnie różna, mają inne plany na przyszłość, żyją inaczej. Jednak łączy ich silna relacja, jest to nierozerwalna przyjaźń.❤️ Pomagają sobie, jak tylko mogą, wspierają się i pokazują nam czytelnikom, że taka relacja jest w naszym życiu możliwa. Bardzo przywiązałam się do każdej z bohaterek, każda mnie zaintrygowała i każdą polubiłam.✨️ W każdej z nich odnalazłam cząstkę siebie: było to albo jakieś zachowanie albo jakiś problem, z którym zmagała się bohaterka lub po prostu jej sposób bycia. Najbardziej poruszyła mnie perspektywa Jo oraz Audrey...🥺
Styl pisania autorki od pierwszych stron przypadł mi do gustu. Jest lekki, niewymagający, ale pięknie przedstawia emocje. Autorka wie o czym i jak pisać- i to czuć. Jest to dla mnie niezwykła książka, bo nie jest aż tak popularna jak inne tytuły, a może uświadomić i przekazać tak wiele ważnych wartości. 💫
Zdecydowanie mogę wam ją polecić, nawet nie zastanawiajcie się, tylko kupujcie. Te historie przyjaciółek otulą was niczym ciepły kocyk. 🤭

Ocena: 4,75/5

Uważam, że była to dosyć ciekawa książka. Każda bohaterka zmagała się z innymi problemami. Dzięki temu mogliśmy je lepiej poznać. Książkę czytało się dosyć szybko, jednak momentami akcja rozgrywała się trochę za szybko. Mimo to uważam, że książka jest warta przeczytania.🤍

W książce "We'll still be friends" poruszane są ważne tematy, z którymi borykają się bohaterki tj. nałogi, depresja, trauma czy problemy rodzinne . Spotykamy w niej historie czterech dziewczyn- Josephine, Blue,Pheronici i Audrey. Wszystkie są cheerleaderkami, które zmagają się z życiowymi problemami. Ich historie ciekawie się uzupełniają. Opowieści są intrygujące i interesujące.
Cała książka napisana jest prostym językiem, co powoduje, że czyta się ją szybko i przyjemnie.
Autorka - Weronika Dobrzyniecka wciąga nas w ciekawy świat nastolatek, pełen różnych emocji tj. radości, smutku, miłości czy żalu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Polecam gorąco, gdyż jest to poruszająca historia o przyjaźni. Zapewne przypadnie Wam do gustu.
Dziękuję Wydawnictwu Borgis za egzemplarz do zapoznania się i napisania recenzji.

„We'll still be friends” to książka, która składa się z czterech różnych perspektyw. Czterech różnych motywów. Czterech różnych dziewczyn, ale mimo że każda jest inna jedno je łączy. Przyjaźń. Przyjaźń, która mimo trudności wytrwa i przetrwa wszystko.

Jest to książka Young adult, która jest napisana w taki sposób, że można przeczytać ją nawet w jeden wieczór. Książka jest naprawdę lekka w czytaniu, a sytuacje, które się w niej dzieją, nie są wyolbrzymione, co jest wielkim plusem.

Historia o nieidealnych młodych ludziach. Wycinek z życia czterech przyjaciółek z Portland, ich codzienność, szkoła, czasem praca, problemy, miłości... Fabuła rodem z amerykańskich seriali o nastolatkach... Nie sięgam już raczej po takie książki, ale w przeszłości trochę ich przeczytałam, więc postanowiłam dać jej szansę.
Książka jest podzielona na 4 części, każda z nich jest przedstawiona z perspektywy jednej z dziewczyn - Josephine, Blue, Pheroniki i Audrey. Każda z nich jest inna, ma inne życie i inne problemy, ale jednak, mimo tych różnic, są przyjaciółkami. Czytając historię Josephine miałam łzy w oczach. Do tej bohaterki jest mi najbliżej, dlatego (przynajmniej część) jej historii najmocniej do mnie trafiła. Natomiast nie podoba mi się kierunek, w którym poszła historia Blue, ale doceniam, jak zostało to rozwiązane. Pheronica jest moją ulubioną bohaterką . Nie do końca popieram jej zachowanie, ale zdecydowanie musiała przejść najwięcej i świetnie sobie radzi. I jest po prostu najciekawszą ze wszystkich postaci. Audrey... Na początku bardzo ją polubiłam, potem nieco mnie rozczarowała... Nie ukrywam, dużo bardziej polubiłam jej siostrę .
Mój największy problem z tą książką polega na tym, że niektóre rzeczy dzieją się za szybko. Sytuacja zmienia się czasami tak nagle, że traci to na wiarygodności . Uczucia bohaterów, ich podejście do pewnych rzeczy... Cóż, niektóre sprawy wymagają czasu, moim zdaniem.
Myślę też, że lepiej by było, gdyby bohaterowie tej książki byli odrobinę starsi, mięli przynajmniej po 18 lat, biorąc pod uwagę wydarzenia. Ale to tylko moje zdanie bo wiem, jak różnie zachowują się osoby w tym wieku. Czuję też, że nie do końca jestem targetem tej książki, gdybym przeczytała ją kilka lat temu pewnie spodobałaby mi się bardziej. Teraz uważam, że była w porządku, ale zachowanie bohaterów częściej mnie denerwowało niż potrafiłam się z nim utożsamić. Więc myślę, że ta książka będzie najlepsza dla osób w wieku 16, 17 lat.
I ostatni drobny zarzut... Bohaterki są cheerleaderkami, a prawie w ogóle tego tu nie było. Nie ukrywam, byłabym bardzo zadowolona gdyby były tu jakieś opisy treningów itd. bo lubię ten temat.
Podsumowując, jeżeli lubicie high school dramy to ta książka wam się spodoba. To nie jest do końca książka dla mnie, ale była w porządku i spędziłam z nią całkiem dobry czas.

Książka jest podzielona na 4 części, każda z nich...

IG @rozczytaj.sie.w.sobie
🌑 We'll still be friends zrobiło na mnie ogromne wrażenie. To było moje pierwsze spotkanie z piórem Weroniki Dobrzynieckiej i muszę przyznać, że książkę świetnie się czytało.

🌑  Książka przedstawia historię czterech cheerleaderek, których życie wygląda na idealne, lecz wcale takie nie jest. "We'll still be friends" jest świetną lekturą, pomimo tego, że mamy do czynienia z fikcją literacką, to od treści pierwszego rozdziału (całej historii Josephine) bije ogromna autentyczność. Ten rozdział zrobił na mnie największe wrażenie, zmusił do refleksji i spojrzenia na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy.

🌑 Krótki opis każdej z części:

1. Josephine -  Ta część była bardzo wciągająca i ważna pod względem psychologicznym, bohaterka zmaga się z początkiem uzależnienia od alkoholu, oraz problemami sercowymi. Historia ta była bardzo pouczająca i wzruszająca.

2. Blue - Fabuła była ciekawa, zostali w niej bardzo dobrze wykreowani bohaterowie drugoplanowi, którzy tworzyli przyjemną atmosferę oraz dostarczali fajnego humoru. Rozdział w głównej mierze skupiał się na problemach sercowych Blue.

3. Pheronica - Jedna z ciekawszych postaci, która charakteryzuje się ogromną siłą charakteru. Jej historia to krótkie enemies to lovers, była lekka, przyjemna i bardzo wciągająca.

4.Audrey - Historia tej dziewczyny najmniej mi się spodobała, miałam wrażenie, że przepełniona jest zbędnymi opisami. Audrey mierzy się z konserwatywnymi rodzicami, którzy całe życie porównują ją do starszej siostry. Dziewczyna przez to popadła w wiele kompleksów, oraz zaczęła unikać kontaktu z siostrą. Ten rozdział, tak jak pozostałe w głównej mierze skupia się na problemach sercowych bohaterki.

🌑 Historia każdej z dziewczyn to około 100 stron książki. Nie odczułam, żeby było to za mało głównie przez to, że losy przyjaciółek łączą się ze sobą. Dziewczyny pod względem charakteru są zupełnie różne, wspólnym mianownikiem łączącym historie w całość jest ich przyjaźń a także rozterki miłosne towarzyszące każdej z bohaterek. Książka została bardzo dobrze napisana i mogę ją szczerze polecić. Uważam, że zasługuje na większy rozgłos.

🌑 Wizualnie:
Okładka jest ładna, nawiązuje do treści książki, w sklepie zwróciłabym na nią uwagę.
⭐Ocenka: 4.6/5 Bardzo fajna obyczajówka polecam 💗

Współpraca reklamowa @wydawnictwoborgis

IG @rozczytaj.sie.w.sobie

Czym jest przyjaźń i kiedy możemy o niej mówić? Josie, Blue, Pheronica i Audrey to cztery nastolatki, które stają przed wielkim wyzwaniem, jakim jest wybór uczelni i kierunku studiów. Niektóre z nich mają jasno wytyczoną ścieżkę, pozostałe jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w życiu. Bycie nastolatkiem to jednocześnie trudny i trochę zabawny czas, ponieważ nie jest się już dzieckiem, ale też nie dorosłym. Każda z bohaterek staje przed trudnym wyborem i licznymi zawirowaniami w życiu, które są determinantą ich przyszłości.
Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy skupia się na jednym wydarzeniu z życia każdej z dziewczyn. Z jednej strony, jest to fajny pomysł, ponieważ czytelnik ma okazję poznać perspektywę każdej z bohaterek. Ma to też swoje minusy, ponieważ tak krótka forma nie pozwala na dokładne zapoznanie się z problemem danej bohaterki oraz na dokładniejsze jej poznanie. Widzimy jedynie wycinek, który jest tyko niewielką szczeliną w życiu nastolatek.
"We'll still be friends" jest dobrze wydane. Większy rozmiar czcionki sprawia, że czytanie lektury jest bardzo szybkim procesem. Ciekawym zabiegiem są liczne retrospekcje, zwłaszcza w rozdziale poświęconym Josie. Dwutorowość akcji sprawia, że odbiorca ma możliwość zapoznania się z wydarzeniami, które doprowadziły do aktualnej sytuacji. Autorka momentami porusza bardzo ważną tematykę. Mam tutaj na myśli historię Josie oraz sposób jaki wybrała do uporania się z trudną sytuacją. Jest to ważne, ponieważ uświadamia czytelnikowi, że nie za każdym uśmiechem kryje się równie dobre samopoczucie.
Nie każde zachowanie i wypowiadane przez dziewczyny słowa trafiały do mnie. Uważam, że jak na nastolatki momentami zachowywały się jak osoby znacznie starsze. Nie korespondowało to jednak z obrazem dziewczyn w dalszych rozdziałach. Ten niewielki dysonans sprawił, że nie do końca postrzegałam każdą z nich jako spójną postać.
Epilog stanowi skrót wydarzeń z przyszłości. Uważam, że jest to dobry pomysł, ponieważ czytelnik nie został pozostawiony z niedosytem i niepewnością. "We'll still be friends" czyta się szybko, z ciekawością, co do dalszych losów bohaterów. Akcja, jak i poszczególne wątki są spokojne, raczej bez większych zaskoczeń. Lektura przyjemna, dotrzyma Wam towarzystwa w wieczory, kiedy będziecie chcieli złapać oddech.

• Młodzieżowa
  • Współpraca recenzencka