Everblaze

Okładka książki Everblaze Shannon Messenger
Okładka książki Everblaze
Shannon Messenger Wydawnictwo: Alladin Cykl: Zaginione miasta (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zaginione miasta (tom 3)
Alladin
2014-08-03
2014-08-03

Co tu się dzieje...
Dwa wcześniejsze tomy były świetne ale porównując tą część do nich to dopiero tu zaczyna się prawdziwa akcja.

OPIS ODE MNIE:
Sophie nie może już spać spokojnie. Wokół niej czyha niebezpieczeństwo a dziewczyna miewa koszmary.
Wciąż obawia się o alikornicę w azylu, odkrywa tajemnice z przeszłości, i próbuje porozumieć się z Czarnym Łabędziem.
Jeden wypafek w Zaginionych Miastach powoduje liczne szkody, które tylko podburzają przeciwników.
Przez ryzyko, które popełniła elfy stoją na krawędzi wojny a ona musi zmierzyć się z trudnymi konsekwencjami.
Czy Sophie uda się uratować swoich bliskich i zapobiec wojnie?

*poniżej może być spoiler więc czytasz na własną odpowiedzialność*

MOJA OPINIA:
Bardzo podobał mi się nowy wątek buntu przeciwko rządowi i coraz więcej akcji.

Na szczęście, rola Keefa nie została ograniczona a on wciąż zaszczyca nas swym humorem ale tym razem pod jego żartem kryją się problemy rodzinne.
Bardzo ciekawie pokazane są też zawiłości Sophie z resztą jej przyjaciół. Z Dexem, który nieświadomie stwarza urządzenie wyłączające umiejętności dziewczyny oraz Fitzem w którym (nie ukrywajmy) Sophie jest zauroczona. Razem uczą się sobie ufać i walczyć ramię w ramię.

Dwa najważniejsze wydarzenia w tej powieści były wielkim wyzwaniem dla bohaterki, która musiała zmierzyć się z swimi decyzjami i ich skutkami. A jednak ona walczyła dalej i nie poddawła się.
Sophie bardzo zmieniała i dalej zmienia się od pierwszej części i zakończenie ewidentnie pokazuje, że będzie się działo w dalszych tomach a ja zamierzam czytać dalej (w zasadzie już to robię).

Tak więc....
GORĄCO POLECAM ♡♡♡♡♡
Wyzwanie LC 2024

Co tu się dzieje...

OPIS ODE MNIE:
Jeden...

Mam zupełnie inny odbiór tej części nie poprzednich dwóch. Akcja rozwija się do tego stopnia powoli i męcząco, decyzje rady są tak zupełnie absurdalne i głupie, a bohaterów, za wyjątkiem Keefa od 2 tomu, nie lubię tak bardzo, że zupełnie zamęczyła mnie ta część. Wielkie tworzenie się przyjaźni też jest dla mnie mało wiarogodne i stabilne, bo zdecydowanie za mało wydarzyło się takich rzeczy, żeby były do tego fundamenty. Zastanawiam się, czy sięgnę po kolejny tom.

Pierwsze dwie części były dobre. Tylko dobre, mówiąc szczerze nie byłam nimi jakoś bardzo zachwycona dlatego ogromnie się zdziwiłam swoim zachwytem nad kolejnym tomem i trzema następnymi.

Sophie jak zawsze towarzyszyły kłopoty i niebezpieczeństwo, chociaż jedno nie zmieniło się od pierwszej części, jej przyjaciele. Jednym z najlepszych fundamentów tej historii jest ta grupa przyjaciół, ich zaangażowanie w te relacje. Nie zawsze jest między nimi dobrze na kartach tych czterech tomów, sporo kłótni, niedopowiedzeń, złości i zazdrości. Jednak wszystko to daje im tylko bardziej prawdziwego wydźwięku.

Chociaż w w pierwszej części główną bohaterka mnie momentami denerwowała, bo była zbyt idealna to właśnie w tych dalszych tomach ona popełnia błędy. I chociaż elfy są super mądre i bardzo rozwinięte to wciąż pozostaje ona nastolatką, która oprócz wali ze złem i zbawieniem świata ma też codzienne problemy jak pierwsze zauroczenia czy chęć odkrycia sekretów, które nie dają jej spokoju.

Wątek romantyczny jako taki się pojawia na kartach tej powieści, jednak nie jest on na pierwszym planie, co jest bardzo dobrze wyważone bo jeśli jesteście typem czytelnika, który lubi jak jest go dużo to dostajemy super sceny, w których my jako czytelnicy się śmiejemy pod nosem z głównej bohaterki i jej nieświadomości w tym sprawach bo ona jest taka urocza w tych momentach.

Czy są jakieś minusy? Dla większości z was pewnie nie będzie to minus, ale mnie osobiście strasznie wnerwia Fitz. No niestety im dalej w las tym bardziej mam ochotę go uderzyć. Za to Keefe to moja istna miłość. Na jego część mam ochotę śpiewać jakieś ballady, chociaż bliźniacy, którzy pojawiają się w chyba czwartej cześci ( wybaczcie brak konkretów ale czytałam je pod rząd i myli mi się trochę co było w którym tomie) też są genialni.

Nigdy nie sądziłam, że to powiem ale chociaż Harry'ego Pottera kocham i było to moje dzieciństwo i mam do tej serii ogromny sentyment bo Zaginione Miasta są lepsze.
Jakby kochani ELFY super piękne i strasznie inteligentne. A bohaterów tyle, że każdy znajdzie swojego ulubieńca.

Zaginione miasta to seria o z pozoru zwykłej dziewczynie. No ale jednak tylko z pozoru. W każdej książce Sophie przeżywa inną przygodę. Czekają ją niesamowite wyzwania. Książka jest ciekawa, zapierająca dech w piersiach, a momentami nawet zabawna. Wszystko jest pisane oczami nastolatki, która dodatkowo już nie wie kto jest jej prawdziwą rodziną. Przechodzi trudne okresy, ale to całkiem normalne nastoletnie życie, które jest oczywiście połączone z tajemniczymi przygodami w nowej krainie. Czasami trochę denerwujące jest, że główna bohaterka ma tyle mocy i tyle potrafi, lecz mimo to na pewno od pierwszego tomu pokochacie, a może już pokochaliście Sophie.

Trzeci tom fantastycznej serii Zaginione Miasta. Uwielbiam tę część, wciąga od samego początku. Polecam całą serię!

Strasznie męcząca i na siłę przedłużana książka. Raczej nie będę kontynuować serii, bo jej czytanie nie sprawia mi żadnej przyjemności. Nie polecam.

Jak ktoś liczy że będzie dużo szkoły, ciekawych zajęć i zabawnych potyczek młodzieży to niestety będzie rozczarowany. Książki stają się coraz bardziej poważne, dzieci coraz bardziej się angażują w sprawy dorosłych i to one stają się tymi ważnymi ogniwami które walczą z niewiadomym. W tym tomie nadal jest sporo łużyckiego Keefa. Pojawia się coraz częściej Fitz (co mnie bardzo cieszy) i rozwija się jego relacja z Sophie. Natomiast bardzo rzadko pojawia się Dex który objawił swoją umiejętność, dodatkowo jego zazdrość się relacje Sophie z innymi uczniami staje się coraz bardziej widoczna. Zakończenie książki pokazuje jasno jak będzie dalej kontynuowana seria.

Dawno nie czytałem książki, która tak by mnie wciągnęła. Bohaterowie są świetnie napisani, niesamowicie różnorodni i ciekawi, akcja wciąga jak wir wodny i nie puszcza do samego końca. Wspaniała książka.
Jedyne zastrzeżenie: zdecydowanie za mało Marelli. Mam nadzieję, że wróci w następnych tomach, bo jest naprawdę niesamowitą postacią.
Polecam gorąco

Polecam gorąco

W opinii 1 części napisałam, że nie pamiętałam co się działo w książkach, gdy chciałam je przeczytać ponownie.
Teraz chciałam przeczytać kolejne części i uświadomiłam sobie że znowu nic nie pamiętam. Te książki mimo że dobre, są po prostu bardzo wypadające z pamięci. Zwykle mam bardzo dobrą pamięć i pamiętam co było w opowieściach które czytałam bardzo dawno temu, a nawet nie były to jakieś bardzo dobre pozycje.
Chyba wyrosłam z takich cykli. Z perspektywy czasu te trzy przeczytane części nie wydają się takie dobre. Choć trzeba przyznać że warsztat pisarki jest znakomity. To jak dla mnie czegoś tu brakuje.

"Nadpłomień” to trzeci tom serii "Zaginione miasta" autorstwa amerykańskiej pisarki Shannon Messenger, ulubionej fantastycznej serii dla młodzieży w USA.

Shannon Messenger - amerykańska autorka urodzona w Południowej Kalifornii. Ukończyła kinematografię na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, gdzie się dowiedziała, oprócz wielu innych rzeczy, że oglądanie filmów jest dużo lepsze niż ich kręcenie. Studiowała sztukę, scenopisarstwo i produkcję filmową, zrozumiała jednak, że jej prawdziwa pasja to pisanie książek. Jest autorką okupującą listy bestsellerów '"New York Times”, wielokrotnie nagradzanej serii "Zaginione miasta” oraz serii „Sky Fall” dla starszej młodzieży. Jej książki wydawano w wielu krajach i przetłumaczono na wiele języków. Autorka mieszka w Południowej Kalifornii wraz z mężem i zawstydzającą liczbą kotów.

Sophie jest gotowa stanąć do walki. Jej zdolności nabierają coraz większej mocy, a jako że nieuchwytny Czarny Łabędź ignoruje prośby o pomoc, Sophie jest zdeterminowana, by znaleźć swoich porywaczy nim oni znajdą ją i ponownie uprowadzą.

Na skutek szokującej pomyłki Zaginione Miasta stają na krawędzi wojny a wiele osób obawia się, że tym razem Sophie posunęła się za daleko. Jej świat obraca się przeciwko niej i dziewczyna musi polegać na swoich przyjaciołach, nawet jeśli to oznacza, że ich życiu grozi poważne niebezpieczeństwo. Im szersze kręgi zataczają poszukiwania, tym więcej dowodów przemawia za istnieniem spisku, co oznacza, że najbardziej niebezpieczni wrogowie Sophie mogą znajdować się bliżej, niż się wydaje.

Czy Sophie zdusi płomienie buntu, nim te zniszczą wszystko i wszystkich, których kocha?

Shannon Messenger nie zwalnia. W dwóch poprzednich tomach "Zaginionych miast", książkach "Strażniczka" i "Wygnanie", autorka udowodniła, że potrafi skonstruować ciekawą fabułę, wspaniałych bohaterów i oryginalne uniwersum. Co mogło pójść źle podczas pisania kontynuacji? Nic. Każda następna książka Shannon Messenger jest lepsza od poprzedniej.

To nie wina Sophie, że liczba jej odwiedzin w szkolnym Centrum Uzdrawiania jest iście rekordowa, a do tego trzeba jeszcze dodać wizyty domowe. To nie ona zadecydowała o tym, że ma śmiertelnie niebezpieczną alergię albo genetycznie ulepszone zdolności, które nie zawsze potrafi kontrolować. I z całą pewnością nie prosiła o to, aby grupa buntowników próbowała ją zabić. To jednak od pewnego czasu nieodłączne elementy jej codzienności. I pewnie dlatego powinna słuchać się Sandora i nie znikać mu z oczu. Dziewczyna nie może jednak biernie przyglądać się poczynaniom grupy buntowników, szczególnie że w niebezpieczeństwie są jej przyjaciele. Wcześniej sądziła, że Czarny Łabędź będzie z nią teraz współpracować, zwłaszcza że ryzykowała własnym życiem, kiedy pozwoliła im naprawić swoje zdolności. Mijają jednak kolejne dni od ucieczki Sophie, Keefe'ego i Silveny ze schronienia Czarnego Łabędzie, a oni się z nimi nie skontaktowali. Żadnego liściku. Żadnej wskazówki. Najmniejszego nawet znaku świadczącego o tym, że nadal ją obserwują. Ich wsparcie byłoby wielce pomocne, zwłaszcza że Sophie ma nie lada bałagan w głowie. Po uratowaniu Aldena Vackera, pojawiła się szansa na pomoc dla Prentice'a Endala. Prentice Endal był Strażnikiem Czarnego Łabędzia. Trzynaście lat temu pozwolił złamać sobie umysł. W ten sposób chciał zachować w sekrecie istnienie Sophie przed pozostałymi elfami. Obecnie znajduje się w celi, jęcząc, śliniąc się i czekając, aż ona wyciągnie go z tego mroku. Dni oczekiwania na zgodę od Rady zwiększają szansę na to, że świadomość Aldena Vackera znowu się rozsypie. Wyrzuty sumienia związane z jego rolą w łamaniu pamięci Prentice’a Endala już raz złamały mu umysł. I choć Sophie udało się go uzdrowić, jedynym sposobem na zapewnienie mu bezpieczeństwa będzie sprowadzenie Prentice’a Endala z powrotem. Ponadto uzdrowienie mężczyzny to dla Sophie szansa na odnalezienie swojego porywacza oraz zabójcę Jolie Ruewen, córki Edaline i Grady'ego Ruewen. Jednak Rada ma inny plan. Nie zamierza wyrazić zgody na uzdrowienie Prentice’a Endala. Zamiast tego żąda uzdrowienia Fintana Pyrena. Im dłużnej Sophie mieszka w Zaginionych Miastach, tym wyraźniej do niej dociera, że nie wszystko jest tak idealne, jak chciałyby tego elfy. Dziewczynę nic nie powstrzyma przed dotarciem do odpowiedzi na dręczące ją zagadnienia. Nawet jeżeli będzie ją to kosztować utratę swoich umiejętności albo zesłanie.

Na przestrzeni wieków elfy podpisały traktaty ze wszystkimi „inteligentnymi” stworzeniami, próbując tym samym zapewnić pokój. Ale ludzie zdecydowali, że to oni chcą rządzić światem, więc nie chcąc doprowadzić do konfliktu, elfy postanowiły zniknąć. Nadal obserwowały wszystko z ukrycia, dzieląc się subtelnie swoją mądrością. Ludzie jednak nie zeszli ze ścieżki przemocy i destrukcji, więc elfy w końcu musiały zupełnie zerwać kontakt z ich światem. Okazuje się jednak, że ich świat też od dawna balansuje na krawędzi.

Książka "Nadpłomień" to trzecia część serii. "Zaginione miasta" autorstwa Shannon Messenger, która ponownie oferuje nam niesamowite doświadczenia w świecie magii i czarów. Przewodnia bohaterka, Sophie Foster, nie jest już tą samą wystraszoną i niepewną siebie dziewczynką, którą była na początku historii. Teraz to odważna, pewna siebie i swoich umiejętności postać, która musi stawić czoła przeciwieństwom, jakie staną na jej drodze. Jest ich niemało, bo autorka wcale nie zamierza dać odetchnąć swojej bohaterce. W omawianej książce Shannon Messenger ukazuje poczynania Sophie, a także Keefe'ego, Fitza, Biany, Dextera, starających się dowiedzieć, jak najwięcej o grupie buntowników, która zagraża Zaginionym Miastom. Na stronach książki nie zabraknie też Edaline Ruewen i Grady'ego Ruewena, Aldena Vackera, Delli Vacker, Elwina Heslege oraz Sandora, oraz Silveny. Z drugoplanowych postaci, najważniejsi w tej części powieści są Edaline i Grady Ruewen, przybrani rodzice Sophie. Pisarka postanowiła kontynuować wątek ich zabitej córki, Jolie Ruewen, w ten sposób poszerzając grono pobocznych bohaterów, o Branta. Jest to dość ciekawa postać, która ukazuje rzadko poruszany przez twórców książek dla młodszego grona odbiorców temat. Shannon Messenger w każdej swojej książce porusza inne z problemów, które dla społeczeństwa elfów, jak również ludzi są obojętne lub krępujące. We wcześniejszych tomach, autorka poruszała kwestie niemożności pogodzenia się ze śmiercią dziecka i adopcji. Teraz ciężar, jakim jest samotna opieka nad osobą z niepełnosprawnością.
Taką właśnie osobą poniekąd jest Brant. Wątli mentalnie rodzice, nie mogą odwiedzać załamanego syna, więc to Grady i Edaline Ruewen znaleźli mu miejsce, w którym może mieszkać, i regularnie do niego zaglądać mierząc się jednocześnie z własną stratą. To zaledwie jedna kwestia poruszana w tej książce przez autorkę. Następną jest poradzenie sobie z chęcią dokonania zemsty. Tak, więc wątek Jolie Ruewen, a przynajmniej pewna jego część, w tej książce dobiega końca. Jednak tego, kto ją zdradził, a także z jakich powódek, będziecie musieli dowiedzieć się sami, zapoznając się z książką. I to jeszcze nie koniec niespodzianek, które ma dla swoich bohaterów Shannon Messenger. Odwaga, pewność siebie, jak również wiara w swoje umiejętności, to cechy, jakie warto w sobie pielęgnować, jednak ich nadmierny przyrost może okazać się zgubny. Sophie dostaje doskonałą okazję, by się o tym przekonać. Pomogą jej w tym nieprzyjemne doświadczenia, jakich dozna z rąk osób, którym zaufała. I są to dość druzgoczące zdarzenia, które naprawdę przyprawiają o dreszcze. Mimo to Sophie musi nauczyć się ufać swoim przyjaciołom. Zrozumieć, że nie jest sama. W książce "Zaginione miasta: Nadpłomień" Shannon Messenger przechodzi samą siebie, sprawiając, że jest to najmroczniejsza, najbardziej dramatyczna i najokrutniejsza odsłona historii.

Na półkach księgarni właśnie ukazała się piąta część o przygodach Sophie Foster. I to jeszcze nie koniec. Autorka napisała już dziewięć książek. Ukazanie się ich w Polsce jest zależne od nas, odbiorców. Warto więc wesprzeć wydawnictwo IUVI w publikowaniu następnych części.