Sekrety Lilly. Nowa rzeczywistość

Okładka książki Sekrety Lilly. Nowa rzeczywistość Joanna Zawadzka
Okładka książki Sekrety Lilly. Nowa rzeczywistość
Joanna Zawadzka Wydawnictwo: Ridero Cykl: Sekrety Lilly (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sekrety Lilly (tom 2)
Ridero
2023-08-28
2023-08-28
Literatura polska Literatura psychologiczna Romans Erotyka

Naprawdę długo się zastanawiałam, jak ubrać w słowa to, co czuję po lekturze tej części. Macie czasami tak, że czytając pierwszy tom, jesteście nim tak zachwyceni, że nie możecie doczekać się kontynuacji, a później przy drugim macie ochotę wymordować połowę obsady, na czele z główną bohaterką? Właśnie jestem w tym punkcie.
Pod koniec pierwszego tomu wydawało się, że Lilly w końcu się ustatkuje, zerwie z przeszłością, założy rodzinę i będzie sobie żyła długo i szczęśliwie. Jakie to było mylne wrażenie...
Autorka zdecydowanie nie żałowała i jej i przy okazji nam wrażeń w tej części. Dawno już żadna fikcyjna postać nie przyprawiła mnie o takie nerwy i palpitacje serca, i obiecuję jeśli macie niskie ciśnienie i chcecie je sobie podnieść, to wybór tej historii będzie trafiony ;)
Odniosłam wrażenie, że dziewczyna ta oszalała do reszty, postradała rozum, nie wie czego chce, a jedyne co ma do zaoferowania w szemranych interesach to własne ciało (ok, rozumiem, niby w szlachetnych pobudkach, ale naprawdę nie mogła znaleźć innego wyjścia?),dziecko przez większość czasu "bawiło" u sąsiadki, a Lilly rozbijała się od imprezy do imprezy z własnym gwałcicielem... niech mi ktoś to uświadomi- czy tak nie wygląda, aby syndrom sztokholmski?

Wbrew temu krytycznemu początkowi ta książka nie jest absolutnie zła, i nie odbierajcie tego wstępu jako próby zniechęcenia do sięgnięcia po tę pozycję. Chciałam nim tylko pokazać jak wielkie emocje i moralne dylematy towarzyszyły mi w trakcie lektury, bo "Sekrety Lilly..." to ciągle złe decyzje i bolesne konsekwencje za nimi kroczące, to historia o walce z samym sobą i przeciwnościami, które rzuca nam los, to ludzie, z którymi nigdy się nie wygra, łzy ból oraz olbrzymi żal i smutek. Ta historia niesie w sobie olbrzymi ładunek emocji, momentami ryczałam jak beksa, a autorka porusza tu niezwykle trudne tematy. Przeczytacie tu m.in. o: zemście, nietulonym głodzie miłości, toksycznej relacji, przemocy domowej, wykorzystaniu nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, chorobie, stracie i żałobie, powielaniu niebezpiecznych schematów i niewyciąganie z nich wniosków i jeszcze wiele innych. W tajemnicy Wam zdradzę, że trafi się nawet morderstwo...

Autorka skonstruowała ciekawą fabułę, ciężki klimat tej powieści obłapia czytelnika od początku i wypływa z każdej przewracanej strony.
Ja, pomimo że Lilly doprowadzała mnie za każdym razem, gdy tylko podejmowała jakąś decyzję, do białej gorączki, wciągnęłam się od pierwszej strony i aż do końca nie mogłam się oderwać od lektury. Książka trzyma w napięciu. Do tego dochodzi kilka zaskakujących zwrotów akcji, których się kompletnie nie spodziewałam. Akcja dzieje się dość szybko, zaskakuje czasami mocno, zakończenie jest jednak trochę przewidywalne, ale mimo to z chęcią przeczytałabym, co zadziało się później.
Obsesja, intryga i manipulacja grają w tej historii pierwsze skrzypce, autorka pokazuje również, jak przeszłość wpływa na przyszłość, a to, co już się stało- na to co dopiero nastąpi, pisze o konsekwencjach, trudnych wyborach, motywach które pchają do najgorszych rozwiązań.
Nie jest to bajka, dla grzecznych dzieci, to historia gdzie mamy czarne i złe do szpiku kości charaktery, które nie cofną się przed niczym, byle tylko osiągnąć swój cel, bez skrupułów, bez zahamowań...

Czy polecam?
Jest to jedna z tych historii, na temat której każdy musi wyrobić swoje własne zdanie. Mnie przypadła do gustu, ale czy przypadnie również Tobie? Mam nadzieję, że tak...

Pod koniec pierwszego tomu wydawało się, że Lilly w...

Wydawałoby się, że życie Lilly zaczyna się układać... Urodziła zdrową córeczkę, odnowiła relacje z ojcem, a za chwilę ma stanąć na ślubnym kobiercu... Okrutny los bywa jednak przewrotny i serwuje kobiecie kolejną lawinę problemów i zmartwień. Czy kolejny raz wyjdzie z tego starcia zwycięsko?

Pomimo tego że to powieść obyczajowa, dzieje się w niej naprawdę dużo. Akcja była dość dynamiczna i pełno w niej zaskakujących obrotów spraw. Język autorki jest prosty i zrozumiały, a historia głównej bohaterki, choć czasem wręcz nieprawdopodobna, wciąga od pierwszych stron.

Sama Lilly to postać bardzo wyrazista, złożona, ale niejednoznaczna. Niektóre jej decyzje wydają się bardzo nieprzemyślane, po prostu infantylne, ale z drugiej strony potrafi wzbudzić sympatię.

Pisarka dość dobrze czuje się w sferze zagadnień psychologicznych, które ewidentnie wzbogacają treść i czynią tę lekturę jeszcze ciekawszą. Poruszone zostały istotne kwestie, zmuszające czytelnika do refleksji oraz serwują na mnóstwo różnych emocji. Mamy tu do czynienia np. z dochodzeniem do siebie po rozstaniu czy żałobie, poszukiwaniem własnych korzeni bądź przemocą domową prowadzącą do tragedii. Ważnym zagadnieniem są również trudne wybory... Można powiedzieć, że aż roi się od nich w tej pozycji. Dzięki temu będzie zastanawiać się nad wieloma życiowymi dylematami bądź dążyć do uzyskania odpowiedzi na kilka pytań... Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, co poświęcić, by ratować życie bliskiej osoby? Czy bylibyśmy w stanie ponownie zaufać komuś, kto nas zdradził?

To świetna pozycja dla tych, którzy szukają w książce, oprócz rozrywki, tematów wartych głębszego przemyślenia.

Dodaj cytat z książki Sekrety Lilly. Nowa rzeczywistość