Romeo i Julian

literatura młodzieżowa
Empik Go
2023-08-23
2023-08-23

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Sny umarłych 2023. Polski rocznik weird fiction Dagmara Adwentowska, Daria Banasiewicz, Aleksandra Bednarska, Filip Duval, Agnieszka Fulińska, Elana Gomel, Justyna Hankus, Katarzyna Ophelia Koćma, Dariusz Ludwinek, Marcin Mleczak, Olaf Pajączkowski, Aleksander Paradowski, Przemysław Poznański, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Sylwia Wełna, Adam Włodarczyk, Małgorzata Żebrowska
Sny umarłych 2... Dagmara Adwentowska...

Właściwie to nie o samej książce.
Taka piosenka "Pa! -role" Magda Umer śpiewa słowa Poniedzielskiego na francuską melodię a towarzyszący jej Gajos deklamuje: "Ja mam bardzo dobry tytuł roboczy. Romeo i Julian… uważam, że to jest bardzo odkrywcze."

Romeo i Julian… uważam, że to jest bardzo odkrywcze.

Właściwie to nie o samej książce.

Romeo i Julian… uważam, że to jest bardzo odkrywcze.

„ROMEO I JULIAN” to miejscami przyjemne, landrynkowo-mordoklejkowe powieścidełko YA...
Smuteczek, że wyszło Agacie Suchockiej czytadełko bardziej dla emancypujących się mamusiek (zob. kawałek o synach samodzielnych/samotnych ojców: „Odrzucenie i samotność, brak kobiecego wzorca. Brak czułości. To nie prawda, że chłopcy nie płaczą”) niż ciotek klotek czy rozmarzonych męskich konkretów znudzonych smutami grindrów.
▪ Za mało tu przebiegłości narratorskiej, skutecznej rozprawy z męskościami hegemonicznymi, otwartego i empatycznego myślenia o neuroróżnorodności.
Brakuje afirmatywnego gejostwa, zdrowego przegięcia, jędrnego języka „zetek” i satysfakcjonującego wyrażania żaru nastoletnich ciał (kilka ciepłych, lukrowanych happy endów to za mało!).
▪ Za to pojawiają się dziaderskie mądrości, archaiczne erotyzmy oraz kody homo- i biseksualności trącące myszką bądź kiczem (jak granie na flecie albo w innej drużynie). Autorka z Big Cycem w cytatach zaszczepia HIVsteryczny lęk przed seksem (o gangu weneraków i dziwach na WZW chyba nie słyszała) i lekceważy stres mniejszościowy, zamiast sprytnie obnażać konteksty queerfobicznej, bullyingowej rzeczywistości – wielce nieprzyjaznej młodym chłopcom, w których budzi się chęć życia.
Przygody z homoliterackim popem nadal pozostawiają nienasycenie. Potencjalny fun płynący z szybkiego czytelniczego numerka (albo odsłuchu z audiobooka sprawnie czytanego przez Jana Marczewskiego) stosunkowo często przerywają wpadki autorki, która ewidentnie nie skonsultowała swojej nieco smętymentalnej opowieści z młodzieżą, a szykowanej do wydania książki z edytorskim zBOOKiem. A może wydawca poskąpił kasy na wielostronne sczytywanie? Szkoda.
(Tomasz Charnas – REPLIKA / KONFRONTAkCJE)

Myślałam, że poezję Leśmiana pamiętają już tylko dinozaury a tu pani Agata pięknie wplotła w fabułę "W malinowym chruśniaku", tak pisze się subtelne sceny. bardzo przyjemna książka opowiadająca o młodych ludziach, którzy poszukują siebie i odkrywają, że może łączyć ich coś więcej. współczesna, nieckliwa a jednak urzekająca historia rodzącej się relacji między nastoletnimi bohaterami.

1914

Niezwykle przyjemne zaskoczenie.
Historyjka o wakacyjnej miłości nie musi być cukierkowym zakalcem, wystarczy rozsądne rozłożenie środków ciężkości, wyważenie wątków romantycznych i dramatycznych, a zamiast ckliwymi banałami, doprawienie całości lekko szorstkim, kumpelskim poczuciem humoru.
Udało się i z chęcią sięgnę po inne powieści Autorki.

Niezwykle przyjemne zaskoczenie.
Udało się i z chęcią sięgnę po inne powieści Autorki.

Jako że nie miałam jak dotąd przyjemności czytać nic Pani Agaty, podeszłam do tej lektury bez oczekiwań, za to z ogromną ciekawością.
Słuchajcie, to jest nieodkładalne.
Romek Wodecki, gwiazda drużyny wioślarskiej, ledwo uchodzi z życiem z wypadku. Kontuzja i wielomiesięczna rehabilitacja na zawsze przekreślają jego marzenia i szanse na udział w olimpiadzie. Chłopak nie bardzo wie co zrobić ze swoim życiem, postanawia wyjechać na obóz, na drugim końcu kraju. Potrzebuje odpocząć od toksycznego ojca i zastanowić się co dalej. W przepięknych okolicznościach przyrody poznaje syna organizatora obozu. Coś się między nimi rodzi ale nie potrafią tego nazwać.

Tytuł nawiązuje do słynnego dramatu, ale ta historia jest bardzo dzisiejsza, bo dotyczy dwóch nastolatków. Z zaciekawieniem czytałam o początkach ich zauroczenia, o tym jak trudno jest zaufać kiedy w grę wchodzi brak akceptacji otoczenia i złe doświadczenia w przeszłości, lęki. Szybkie tempo akcji to ogromny plus tej książki. Genialnie przeczytana przez Jana Marczewskiego @janekmarczewski

Wakacyjny klimat, ognisko przy dźwiękach gitary, woda, kajaki, dzikie plaże i pierwsze uniesienia w malinowym chruśniaku. Świetna! nie tylko dla młodzieży.

Otwarte zakończenie książki daje nadzieje na kontynuację, po którą na pewno sięgnę. Bardzo polecam!

Słuchajcie, to jest nieodkładalne.

Znalazłam tą książkę całkowicie przypadkowo, bo wyświetliła mi się na tiktoku. Opis mnie zaintrygował i stwierdziłam że będzie to fajna książka dla zabicia czasu i dobrej zabawy.

Nie myliłam się.

Już od początku się wciągnęłam i naprawdę dobrze się bawiłam. Nie raz się śmiałam, a historia Julka i Romka na pewno zapadnie mi w pamięci, bo była to zupełnie inna historia niż te które spotkałam do tej pory.

Nie myliłam się.

Dwóch chłopaków...każdy chowany bez matki a jakże różni. Jeden pewny siebie , drugi ucieka sam nie wie przed czym. Czy coś wyniknie z ich spotkania?
Uwielbiam trudne tematy i niekonwencjonalność autorki.
No i polecam jako lekturę obowiązkową dla każdego rodzica i młodego człowieka.

Uwielbiam trudne tematy i niekonwencjonalność autorki.
No i polecam jako lekturę obowiązkową dla każdego rodzica i młodego człowieka.

Roman był zapowiadającym się mistrzem wioślarstwa, niestety jeden wypadek rowerowy, w sekundę odebrał mu wszystko.
Romek stracił zdrowie, szanse na życiowy sukces, a nawet szacunek ojca.
Załamany chłopak postanawia uwolnić się od dołującego otoczenia i w taki sposób udaje się na obóz, który znajduje się na drugim końcu Polski.
Po dotarciu na miejsce szybko poznaje właściciela obozu oraz jego syna Juliana.
Obaj chłopcy są hetero, ale oczywiście nie przyznają się do tego na samym początku znajomości, najpierw chcą poznać się bliżej.
Między naszymi bohaterami szybko pojawiają się uczucia, a zaraz po nich obawy.

Czy ten związek ma przyszłość, czy jest to raczej wakacyjny flirt?
Czy mimo odległości chłopcy wytrwają w swych uczuciach?

Książka zachęciła mnie na dzień dobry przez swoją kolorową okładkę, przyciągnęła mój wzrok i zaciekawiła mnie doszczętnie.
Przez dłuższy czas nie słuchałam już audiobooków i myślałam, że powrót do nich okaże się prosty.
Niestety z przykrością stwierdzam, że to była męczarnia!
Historia chłopców była ciekawa, dialogi były prawdziwe, sposób pisania autorki również należał do bardzo przyjemnych, ale niestety forma audiobooka była totalnym błędem.
Jeśli lubicie słuchać audiobooki, to nie będziecie mieć takiego problemu, ale jeśli to nie jest Wasza ulubiona forma, to polecam serdecznie sięgnąć po e-booka, ja zapewne kiedyś przeczytam tę książkę, by sprawdzić, czy spodoba mi się bardziej czytana.
Jeśli chodzi o samą powieść, to porusza ciężkie tematy samoakceptacji i pokochania siebie takim, jakim jesteśmy.
Czasami warto spojrzeć na siebie oczami kogoś innego, by zauważyć w nas samych piękno.
Pamiętajcie, że jesteście wspaniali tacy, jacy jesteście, a Wasze odmienności to coś cudownego!
Polecam Wam serdecznie tę książkę na ponure wieczory.

Ocenka: 8/10

Romek stracił zdrowie, szanse na życiowy sukces, a nawet szacunek ojca.
Po dotarciu na miejsce szybko poznaje...

Ależ to było świetne guilty pleassure! Od niedawna boję się sięgać po tęczowe książki, bo mam wrażenie, że z miesiąca na miesiąc ich jakość się pogarsza. Tym razem jednak postanowiłem zaryzykować, co było dobrą decyzją.

Książka, czy raczej audiobook, bo w takiej formie pozycja Suchockiej została wydana, jest bardzo podobna do wattpadowych tekstów typu smuty. Od pierwszej strony czuć napięcie seksualne i każdy wie, do czego akcja musi prowadzić. To napięcie jednak było budowane bardzo ciekawie i sprawiało wrażenie autentycznego.

Do tego wszystkiego dorzucone są oczywiście wątki poboczne typu wypadek czy szukanie siebie, jednak te "zapychacze" mi nie przeszkadzały. Wydawały się wręcz potrzebne, bo historia jest króciutka. Plus szczególnie za fragmenty "W malinowym chruśniaku" Leśmiana :).

"Romeo i Julian" często mnie śmieszyli, ale nie w niezręczny sposób. Świetna lektura na odmóżdżenie!

Romeo i Julian- czyli historia 18-letniego chłopaka, który wraca do życia po wypadku, który na zawsze zmienił jego plany i marzenia. Roman, zwany Romeo wyjeżdża na drugi koniec Polski aby odpocząć, zapomnieć, pomyśleć. Chce odnaleźć się na nowe. Ale tego co odnajdzie, co się dowie o sobie na pewno się nie spodziewa. Na miejscu spotyka Juliana, syna właściciela obozu, na który przyjechał. Julian w przeciwieństwie od Romka przed niczym nie ucieka, wie kim jest i czego chce od życia. Bije od Niego pewność siebie i stanowczość. Na pozór dwóch różnych chłopaków łączy więcej niż mogą się spodziewać.

Moim zdaniem najlepsze w tej książce jest jej tempo. Od poznania się, zauroczenia, pierwszych myśli, niepewności, pragnień i nadziei ale również lęków, zwątpienia, obaw coś zaczyna się budować. Coś rodzi się między Nimi mimo, że nie potrafią tego nazwać. Zwłaszcza Romek.

Rewelacyjny jest również fakt, że te same sytuacje są przedstawiane z perspektywy obu bohaterów. Przez co możemy poznać ich odczucia gdy pierwszy raz się zobaczyli, gdy coś między nimi zaczęło się dziać i gdy nie wiedzieli dokąd ta znajomość zmierza. Widzimy jakie są między Nimi różnice jak chodzi o znajomość siebie samego i samoakceptację.

Dodatkowo mam wrażenie, że ta historia wydaje się bardzo realna. Nie jest cukierkowo-słodka, życie w niej nie jest usłane różami a dialogi wydają się szczere i naturalne. Na prawdę można mieć wrażenie, że taką historię mogło napisać życie.

Zakończenie jest otwarte więc liczę na kolejną część przygód Romea i Juliana.

Dodatkowo świetny lektor audiobooka- Jan Marczewski- słuchało się z czystą przyjemnością.

• Audiobooki
  • CzytamzLegimi/ EmpikGo