rozwiń zwiń

Krzywda, która domaga się zapłaty

Wojtek Wojtek
09.10.2023
Okładka książki Nieodwracalnie Bartosz Szczygielski

„Kilka sekund nie oddychał, a jego ciało zrobiło się gorące. Przeszłość upomniała się o niego w najgorszy z możliwych sposobów, nie zostawiając mu żadnego pola do manewru. Wpatrywał się w zapisaną kartkę i czytał ją raz za razem, licząc, że w końcu zrozumie, co się wydarzyło”.

Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, czego mam się spodziewać po najnowszej książce Bartosza Szczygielskiego pod tytułem „Nieodwracalnie”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Czwarta Strona i jest reklamowana jako thriller. W rzeczywistości jednak otrzymaliśmy połączenie thrillera, kryminału i powieści sensacyjnej. Powieść naprawdę dobrze się czyta, autor zaś kilkakrotnie zaskakuje nas nagłymi zwrotami akcji.

Cała historia rozpoczyna się, gdy Adam otrzymuje wiadomość o samobójstwie dawnego przyjaciela. Ponieważ aktualnie mieszka w Anglii, postanawia przyjechać do Polski i zorientować się, co się tak naprawdę stało. Dlaczego Grzegorz odebrał sobie życie? Czy można było temu zapobiec? Adam nie przypuszcza nawet, że ten wyjazd zupełnie zmieni jego nudne i przewidywalne życie. Odtąd akcja nabiera rozpędu i okazuje się, że nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka.

Zatrzymajmy się na chwilę przy postaci Adama. Początkowo czujemy sympatię do tej postaci. Zwykły mężczyzna, który marzy o lepszym życiu dla siebie i swojej żony. Jednak Adam skrywa niewygodne sekrety z przeszłości. Gdy otrzymuje list od Grzegorza, na nowo musi skonfrontować się z samym sobą. Dlaczego wyjechał z Polski? Czy kryła się za tym tylko motywacja finansowa, czy raczej chęć ucieczki? Dlaczego tak szybko zapomniał o swoich szkolnych przyjaciołach, z którymi kiedyś był nierozłączny? Dlaczego z nikim nie utrzymuje kontaktu? Dlaczego odciął się od dawnego życia? Odpowiedzi na te pytania będziemy stopniowo poznawać wraz z historią Grzegorza i trudnym kryminalnym śledztwem.

W miasteczku zostaje brutalnie zamordowana młoda dziewczyna. Gdy wkrótce znika kolejna nastolatka, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Czy to możliwe, by Adam miał coś wspólnego z tymi sprawami? Dlaczego Grzegorz uczynił go swoim spadkobiercą? Kto wyrządza krzywdę młodym dziewczynom?

Bartosz Szczygielski rozwiązania zagadki karze nam szukać w przeszłości. W paczce szkolnych kolegów, którzy byli ze sobą nierozłączni, aż do momentu, gdy jeden z nich zaczął odstawać od reszty. Wszyscy się urządzili, zrobili kariery, zarobili duże pieniądze. Tylko Grzegorz został z boku, niepasujący do reszty, nieodnajdujący się w rzeczywistości. Pielęgnuje w sobie poczucie krzywdy. Jednak chęć zemsty może zniszczyć człowieka i zaprowadzić go w naprawdę niebezpieczne rejony. Gdy pragnienie zemsty przesłania wszystko inne, może dojść do strasznych rzeczy.

Szczerze powiem, że chociaż książka bardzo mi się spodobała, to uważam, że autor nieco przesadził z warstwą sensacyjną. Momentami podczas lektury czułem się, jakbym oglądał jakieś amerykańskie kino akcji, co nie do końca do mnie przemówiło. Jednak „Nieodwracalnie” to bez wątpienia książka godna polecenia. Dedykacja i posłowie pozwalają nam sądzić, że jest to bardzo osobista powieść autora. Szczygielski dotyka bardzo trudnego tematu, jakim jest samobójstwo, dojmujące poczucie krzywdy, niezrozumienia i odrzucenia. Zostawia nam spory materiał do przemyślenia. Zachęcam do lektury.

Wojciech Sobański