Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności

Okładka książki Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności Aleksandra Herzyk, Patrycja Wieczorkiewicz
Okładka książki Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności
Aleksandra HerzykPatrycja Wieczorkiewicz Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2023-09-06
2023-09-06
psychologia społeczeństwo reportaż mizoginia

Okładka książki Gwałt polski Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz
Gwałt polski Maja Staśko, Patryc...

Zapraszam na moją recenzje, było po prostu "wow"! :)

Zapraszam na moją recenzje, było po prostu "wow"! :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka kompleksowo przybliża społeczność przegrywów i schematy podwstawania oraz radykalizowania się takich grup. W wywiadach przedstawiono osoby o różnorodnych historiach, identyfikacjach i światopoglądach.
Bardzo udeżył mnie ogrom nienawiści jakie te osoby czują i jakie realne zagrożenie może przynieść dalsze radykalizowanie się tych osób (w książce poznajemy konkretne przykłady zarówno z Polski jak i świata).
Jedyna moja uwaga jest taka, że momentami można odnieść wrażenie, że autorki zbyt mocno weszły w społeczność i skupiały się na pokazywaniu pozytywnych stron osób udzielających wywiadów, akcentowaniu negatywnych doświadczeń i błędów systemowych. Tak by łatwiej było empatyzować z przedstawionymi osobami i akceptować ich działania - mimo ich potencjalnie (oraz realnie!) negatywnych skutków.

Świetny reportaż o zazwyczaj pomijanej lub traktowanej z lekceważeniem grupie społecznej, jaką są incele i przegrywy, czyli mężczyźni bez szans na relacje, zarówno emocjonalne jak i seksualne, w opinii własnej popartej doświadczeniami.

Cała książka jest dobrze przemyślana, uporządkowana, uzupełniona o zarówno słowniczek, jak i spojrzenie profesjonalistów w zakresie badania kultur i psychologii.
Brawa dla autorek za autentyczne zainteresowanie tematem, ogrom pracy włożony w research i znakomite podejście do bohaterów. Mam wrażenie, że zrobiły dużo więcej niż samo napisanie książki od nich wymagało - okazały autentyczne zainteresowanie tym facetom, naraziły się na tony nieprzyjemnych komentarzy, chamstwa i personalnych ataków, co nie przeszkodziło im w podejściu do bohaterów w sposób otwarty, nieraz ciepły i pełen zrozumienia.

Mimo, że do połowy książki myślałam, że niczego nowego się nie dowiem o tym zakątku netu, musiałam zmienić zdanie, gdy pojawił się nowy bohater. Dodatkowy punkt za staranny dobór opisanych postaci!

Smutne jest to, że incele/ przegrywy w większości popierają Konfę, czyli ludzi promujących system zmierzający do unicestwienia takich jak oni. Smutne, że ludzie, którzy mogliby dostać tak bardzo im potrzebną pomoc psychologiczną, psychiatryczną, medyczną wspierają tych, którzy są zdecydowanymi przeciwnikami opłacaniu takich usług z podatków, za to wspierają maczystowski i patriarchalny system, który nienawidzi i niszczy potrzebujących wsparcia.

Zastanawiałam się, czy ta książka to nie jest kolejna sztucznie wypromowana wydmuszka, skoro po jakimś czasie po premierze średnia na LC spadła. Przejrzałam jednak oceny i okazuje się, że sporo najniższych ocen zostało przyznanych przez uczestników z jedną oceną, tutaj właśnie. Autorki zatem poruszyły to środowisko do tego stopnia, że obnażeni panowie postanowili się zemścić.
Mimo oceny poniżej 7 zdecydowanie warto przeczytać.

Temat poruszony w tej książce to nowość dla mnie , ale i nowość socjologiczna.

Temat poruszony w tej książce to nowość dla mnie , ale i nowość socjologiczna.

Momentami niestrawna, ale bardzo potrzebna, choć straszna książka. W pewnym momencie myślałam, że jej nigdy nie skończę, ale jak wróciłam po przerwie, nie mogłam się oderwać. Uczucie niepokoju po lekturze zostanie ze mną na długo.

Mocna 8.
Podczas czytania: współczucie, strach, obrzydzenie, pogarda, zrozumienie, żal, złość, zagubienie.

Mocna 8.

Gratulacje dla autorek za sam pomysł zbadania przegrywosfery. Reportaż bardzo przyjemny do przeczytania.

O borze, nigdy tak długo nie siedziałem na wypoku.
Rzecz męczy potwornie, niemniej jest to ważna książka; analiza spektrum spierdolenia ma kolosalną wartość dydaktyczną, zwłaszcza dla młodzieży XD
Jestem pełen podziwu dla autorek: że też im się chciało!
Czytać to pierdolenie, spotykać się, słuchać, Chryste złoty, ja mam nadal kaca po tej książce.
To NIE JEST dekonstrukcja incelskich teorii, tych wszystkich black/redpillów, tylko praktyczne pokazanie jak niedorzeczne są te kocopoły.
It's over?
BICZ PLIZ, it's gone.

O borze, nigdy tak długo nie siedziałem na wypoku.
Jestem pełen podziwu dla autorek: że też im się chciało!
To NIE JEST dekonstrukcja...

nie wiem, czy mogę uznać, że przeczytane... po ok 30% rezygnacja, forma jakaś dziwna

Nie doczytałam książki, ale generalnie może i porusza jakiś tam nowy temat nieobecny na rynku polskim jednak treścią do mnie nie przemawia. Oglądałam dokument w tv na temat inceli i tam było to w bardziej obrazowy sposób pokazane i wytłumaczone. Tutaj to poprostu analiza po kolei jakiś portali,na których panowie opowiadają zachowania kobiet niejednokrotnie dajac upust swojemu rozgoryczeniu po spotkaniach z nimi. Kilka wywiadów z Panami,którym nie wyszło w życiu i w sumie nic więcej. Temat może i potrzebny żeby uświadomić społeczeństwo o istnieniu takich zjawisk ale czy aż taki rozległy żeby pisać o tym książkę? Od zawsze są na świecie ludzie, którzy nie pałają sympatią do płci przeciwnej, ale jak widać w ostatnich latach lubimy nadawać każdemu zachowaniu jakąś nazwę, a nie jest to nic innego jak tylko konsekwencją zawiedzenia się na drugim człowieku. Tytuł jednak trafny, za to plus dla autorek.

• Reportaż
  • Audiobooki
  • Reportaże

Patrycja Wieczorkiewicz Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności Zobacz więcej