Herbówna

Izabela Grabda Wydawnictwo: Empik Go literatura obyczajowa, romans
Empik Go
2023-07-05
2023-07-05

Okładka książki Na zawsze, do jutra, już nigdy Michał Antosiewicz, Adam Barcikowski, Aleksandra Bednarska, Agata Garbowska, Izabela Grabda, Piotr Jedliński, Grzegorz Kałużny, Mateusz Kimak, Anna Olejnik, Magdalena Anna Sakowska, Marian Siwiak, Marlena Siwiak, Katarzyna Wierzbicka
Na zawsze, do ... Michał Antosiewicz,...
Okładka książki Tarnowskie Góry niesamowite Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sylwester Gdela, Izabela Grabda, Wojciech Gunia, Łukasz Krukowski, Łukasz Kucharczyk, Szymon Majcherowicz, Marcin Majchrzak, Paweł Mateja, Anna Musiałowicz, Paulina Rezanowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec
Tarnowskie Gór... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Horyzont Zderzeń Fantastycznych #0 (czerwiec 2022) Anna Chotoborska, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Katarzyna Ophelia Koćma, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Artur Siwek
Horyzont Zderz... Anna Chotoborska, P...

Super książka, bardzo mi się podobała, lektorka super. Fajnie 🙂

Super książka, bardzo mi się podobała, lektorka super. Fajnie 🙂

Bardzo przyjemnie słuchało mi się tej tajemniczej historii. Takie inne osobowości bohaterów i klątwa czająca się za rogiem starego domu. Niby nic takiego, a jednak to był przyjemnie spędzony czas.

SPALONY HERBARZ I TAJEMNICA PIWNICY

Izabela Grabda ponoć „Za dnia układa włosy, a nocami porywające fabuły”. Chciałam się zatem przekonać, czy rzeczywiście jej powieści są takie niesamowite. Tym bardziej, że dotąd nie poznałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Zdecydowałam się na "Herbównę" - ebook pochodzący z zasobów platformy Empik Go. Intrygujący tytuł, nietuzinkowy pomysł, zaskakujący przebieg zdarzeń, niezwykle ciekawa tematyka wzbogacona o elementy metafizyczne to kwintesencja tej opowieści. Szkoda tylko, że po wysłuchaniu całości miałam wrażenie, jakby realizm stopniowo powoli się rozmywał i w konsekwencji sam finał historii okazał się mało wiarygodny.

Autorka posłużyła się motywem rodziny, nad którą od trzech pokoleń ciąży klątwa, a jej przeszłość skrywa wiele tajemnic. Mamy stary dom w Namysłowie należący jeszcze do pradziadków głównej bohaterki - Jana i Heleny. Po ich śmierci przez jakiś czas mieszkała tam ich córka - Alicja, a potem nieruchomość przez lata stała opuszczona i krążyły o niej przeróżne niewiarygodne opowieści. Teraz starym domem po dziadkach zainteresowała się Zośka Gorzelska. Po tym jak straciła firmę dziewczyna postanawia dać sobie szansę na nowy start z dala od domu. Dostaje od rodziców zielone światło i przyjeżdża do Namysłowa. Udaje jej się zatrudnić w miejscowej cukierni i szybko okazuje się, że torty wychodzące spod ręki Zośki to prawdziwe dzieła sztuki. Właścicielem firmy jest Szymon Bastusiowski - samotny ojciec Bartka i bawidamek, który łamie serca kobiet. Zośka wydaje się uodporniona na jego wdzięki i postanawia skupić się przede wszystkim na historii swoich przodków. Jednak poznanie losów rodziny Gorzelskich okazuje się nie lada wyzwaniem, a kontakty z Szymonem wydają się niezbędne. Na szczęście bohaterka bardzo dobrze radzi sobie w zaistniałej sytuacji, choć dotarcie do prawdy wymaga od niej niekonwencjonalnych metod...

Izabela Grabda stworzyła wyjątkową opowieść obyczajową, w której wydarzenia z przeszłości przeplatają się z teraźniejszością za sprawą wyrazistych snów oraz bardzo osobistego pamiętnika Jana Gorzelskiego. Wiele w tej opowieści niedopowiedzeń, tajemnic i intrygujących wątków związanych z Anzelmem i Reginą oraz ich małą córeczką Gienią. To ich życie tak naprawdę stanowi sedno całej historii.

Ciekawym motywem jest też stary herbarz odkrywający przed nami niezwykłą rodzinną historię. Przeszłość płynnie przeplata się z teraźniejszością, w której starania i zaangażowanie Zośki w odkrycie wszystkich tajemnic staje się priorytetem. Nie wiemy też do końca jaki będzie los domu w Namysłowie, a kontakty bohaterki z właścicielami cukierni - Szymonem i jego rodzicami - stwarzają mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. To wszystko sprawia, że opowieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Książka napisana została prosto, lekko i z humorem. Cięte riposty słowne i interesujące dialogi dodają smaczku. Różnorodni i bardzo oryginalni bohaterowie na długo zapadają w pamięć. Elementy nadprzyrodzone i metafizyczne, których tu nie brakuje, trzymają w napięciu i sprawiają, że historia przestaje być oczywista i przewidywalna. Do tego bardzo charakterystyczna okładka, która oczarowała mnie od pierwszego spojrzenia i sprawiła, że to właśnie dzięki niej skusiłam się na audiobook w interpretacji Kariny Giemzy.

I tutaj ważna uwaga. Warto przestrzec wszystkich potencjalnych czytelników, a właściwie słuchaczy, przed tą lektorką - kobieta w ogóle nie potrafi czytać! Nagminne błędy, przekręcanie słów i końcówek, fatalna dykcja, usypiająca intonacja - tego się nie da słuchać! Trudno ścierpieć te wszystkie niedociągnięcia. Przebrnęłam przez całą opowieść tylko dlatego, że tak mocno zaintrygowała mnie sama historia i bardzo chciałam poznać jej finał. Koniecznie czytajcie samodzielnie. "Herbówna" to książka na mocne 8 punktów, ale dla lektorki tylko i wyłącznie 1!

SPALONY HERBARZ I TAJEMNICA PIWNICY

Audiobook Empik 😀 sama przyjemność..

Audiobook Empik 😀 sama przyjemność..

Kiedy wszystko idzie nie tak jak zakładano potrzeba odważnej decyzji o zakończeniu jednego, życiowego, rozdziału i otwarciu kolejnego. Czy nowego? To już zależy od wielu czynników, w tym tych w ogóle nie do przewidzenia. W końcu plany są po to, by je dostosować do potrzeb, a częściej do rzeczywistości pełnej niespodzianek, niekiedy z gatunku mało racjonalnych i w ogóle dość niezwykłych!

O starym domu rodzinnym wcale nie krążyły legendy, ale to, iż był opuszczony Zośka wiedziała od lat. Jakoś do tej pory nie czuła potrzeby zainteresowania się jego tematem, lecz proza życia lub inaczej mówiąc konieczność zamknięcia ukochanej kawiarnio-czytelni. No cóż tak bywa, ale gadanie matki z kategorii „a nie mówiłam” oraz wcale nie tak dobre rady z jej strony to już nie na nerwy dziewczyny. Dlaczego więc nie zobaczyć co słychać w domu, odległym ciut od Krakowa i tym samym autorytarnej rodzicielki? Pomysł dobry, tyle, że okazuje się, że pewne niuanse są więcej niż zastanawiające. Budynek kryje jak się okazuje rodzinną tajemnicę lub raczej więcej niż jedną, a to dopiero początek. Nie da się tego, czego jest świadkiem wytłumaczyć racjonalnie, chociaż stara się to robić na każdym kroku. Po za tym kłopoty lubią Zośkę, najnowszy ma przystojną twarz i jest właścicielem cukierni, w której znalazła pracę. Jednak nie przypuszcza w jakim kierunku potoczy się, jedynie da się powiedzieć, iż „zabawa” dopiero zaczyna się. Budynek i familia z wieloma sekretami, facet, zwiastujący problemy i echa przeszłości, wbrew pozorom nie metaforyczne, a dość namacalne, jaki będzie finał nowego początku Zośki?

Cudze chwalimy, swego nie znamy i tracimy tym sposobem niejedną ciekawą lekturę. Jeżeli lubicie rodzinne tajemnice, cięte riposty, humor, charakterną bohaterkę oraz bohatera o niezaprzeczalnym uroku osobistym, a także opuszczone domy i rozpoczynanie nowego rozdziału życiowego to „Herbówna” będzie doskonałą książką dla Was. Każdy z tych elementów naprawdę zajmuje solidne miejsce w fabule, w żadnym razie nie jest tylko jakimś chwilowym jej napełniaczem i wprost idealnie łączy się z pozostałymi. Izabela Grabda oddała w ręce czytelników historię, na której poznanie od razu najlepiej zarezerwować czas, bo oderwać się od niej będzie niezwykle trudno, zresztą kiedy już rozpocznie się czytanie taka myśl raczej nie zagości w głowie. Razem z postaciami zaczniemy mierzyć się z niejednym wyzwaniem, a nie wszystkie da się logicznie wytłumaczyć, a to, co się da okaże się nie mniej intrygujące. Familijne sekrety mogą mieć niejedno oblicze, tak samo jak i stare domy, kryjące dużo zagadek, jakie wcale lepiej nie pozostawiać w spokoju. Pozostają jeszcze sami bohaterowie, powiedzieć, że z nimi nuda nie grozi, to tak naprawdę nic nie powiedzieć. Drobna postura i zamiłowanie do cukiernictwa niech was nie zwiedzie, tak samo jak przystojna twarz i flirciarska natura miłego szefa. Tym razem zupełnie nic nie jest takie jak się mogłoby wydawać, a osoby, odgrywające główne role w tej opowieści nie raz zaskoczą. Izabela Grabda doskonale wie jak połączyć wątki w intrygującą całość, w jakiej do samego końca czekają na czytelników niespodzianki.

Taka sobie lekka książka, dobra na wakacje. Cała historia mało realistyczna.

Taka sobie lekka książka, dobra na wakacje. Cała historia mało realistyczna.

Jak dla mnie dobra książka na urlop. Ciekawa historia, można się zaczytać.

Jak dla mnie dobra książka na urlop. Ciekawa historia, można się zaczytać.

ℍ𝕖𝕣𝕓ó𝕨𝕟𝕒

To już czwarta książka @izabela_grabda_autor , którą dzięki uprzejmości autorki mam przyjemność przeczytać 💋

Lubię pióro Pani Izabeli i jej poczucie humoru, którego w książkach nie brakuje.

ℍ𝕖𝕣𝕓ó𝕨𝕟𝕒 To najnowsza jej propozycja i ta również przypadła mi do gustu.

Największy zarzut - za krótka!!!
Lubię długie historie a ta tutaj aż się prosiła o rozbudowanie, gdyż ma na to wielki potencjał.

Nie mniej jednak przyjemnie i szybko się ją czytało, pochłaniała, intrygowała, wzbudzała różne emocje.

Świetny pomysł na fabułę, wplecione elementy nadprzyrodzone ale jak dla mnie za szybko się skończyła a niektóre wątki można by było rozwinąć bardziej.

Mam na myśli wspomnienia, te opisane w snach i dzienniku jak również wydarzenia paranormalne (ich przyczynę) a także zakończenie, które się urwało niemalże nagle pozostawiając niedosyt.

Ciekawa jestem rozwinięcia relacji głównej bohaterki i jej szefa.
Również mnie zastanawia czemu mała osóbka postanowiła zostać w tym domu i w ogóle dla mnie ta książka powinna mieć co najmniej 400 stron 🤭😁

Czy polecam?
Oczywiście, że tak!

Jest tu humor, miłość, duchy (albo i nie 🤭) i dom z duszą a także, jak zwykle, niezależna kobieta, która musi stawić czoła przeciwnościom losu i poradzić sobie z rodzinną klątwą.

P.s. na okładkę nadal nie mogę się napatrzeć, zajmuje szczególne miejsce w mojej kolekcji papierowych egzemplarzy 💛

Serdecznie dziękuję autorce za egzemplarz do recenzji, jestem wdzięczna za zaufanie i czekam z niecierpliwością na kolejne książki, jakie wyjdą spod pióra @izabela_grabda_autor
💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚

ℍ𝕖𝕣𝕓ó𝕨𝕟𝕒

ℍ𝕖𝕣𝕓ó𝕨𝕟𝕒 To najnowsza jej propozycja i ta również przypadła mi do gustu.

Największy zarzut - za krótka!!!
Lubię długie historie a ta tutaj aż się prosiła o rozbudowanie,...

Bardzo ciekawa. Polecam!

Bardzo ciekawa. Polecam!

Polecam. Super książka która czyta się jednym tchem, Zreszta jak wszystkie tej autorki.

• E/A book
  • ❤ 2024 ❤
  • Audiobooki 2022, 2023, 2024r.
  • Kobieta w roli głównej
  • Wysłuchane audiobooki