Elka

Okładka książki Elka Ada Johnson
Okładka książki Elka
Ada Johnson Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Krótsze ramię trójkąta (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Krótsze ramię trójkąta (tom 1)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-06-22
2023-06-22
krótsze ramię trójkąta Elka uczucia matka i córka tajemnica dramat

Okładka książki Niepokorny zbiór opowiadań Olga Bartnik, Dominika Caddick, Kamila Ciołko-Borkowska, Magdalena Czmochowska, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Radosław Olek, Katarzyna Pawlak, Monika Pertek - Koprowska, Kamil Prabucki
Niepokorny zbi... Olga Bartnik, Domin...
Okładka książki Mikołowski kalejdoskop - antologia opowiadań Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Katarzyna Godefroy, Ada Johnson, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Magdalena Anna Sakowska, Alina Staneczek
Mikołowski kal... Dominika Caddick, J...

Przyznam szczerze, ze ciézko mi ocenic tom 1 szy ,,Trójkata''. Nie czytam czesto ,,obyczajówek'', moze stád nie do konca sié polubilam z ksiázkami tej autorki. Zaczélo sie od Dziewuch, mam wrazenie, ze Ada Johnson ma coraz lepszy warsztat literacki, mozemy oczekiwac od Niej jeszcze wielu wartosciowych lektur. Jesli zas chodzi o Elké, czy to jest ksiázka o tytulowej bohaterce i Jej rozterkach, czy o Mamie -Pani Lenie, a moze o Dominiku, lub Bartku? Za duzo tych postaci, za duzo wátków,co prawda krótkich. Jak na wspolczesná lekturé nie zabraklo zas seksu i przeklinania, ale jakos tak delikatnie i to duzy plus. Kilka smiesznych sytuacji tez sie przytrafilo. Pani czytajáca Dorota idealnie wpasowala sie z glosem i intonacjá, dziéki temu ksiázka faktycznie miala cieply klimat. Ot mozna przeczytac, gdy szukamy lekkiej pozycji, czy cos zostanie w glowie na dluzej, nie wiem. Mi zabraklo tu glównego, dominujácego tematu., czy mial nim byc romans ,,trójkatny'' jak sugeruje tytul, czy zabraklo ,,mocniejszego pociagniécia'' choroby. Wyszedl troche misz masz, ale jak juz wspomnialam dosc przyjemny.

To książka o życiu. Kropka. Czasami trzeba usiąść i przeczytać... a potem podumać.

Moje pierwsze spotkanie z autorka i chyba nie ostatnie. Książka bardzo fajnie napisana, od pierwszych stron spodobał mi się styl pisania autorki. Pełna ciepła, humoru,trochę smutna i jest psiak a ja lubię kiedy w rodzinie jest zwierzak :) Zaraz zabieram się za część drugą. POLECAM !

Bardzo ciekawa obyczajówka. Prosto i lekko napisana. Wciągnęła mnie od pierwszej strony.
Autorka udowodniła, że dobra historia nie zawsze musi być zagmatwana i okraszona ozdobnikami.
Polecam!

Polecam!

Elka prowadzi normalne życie- ukochany mąż, kłócące się dzieciaki, praca, wysłuchiwanie narzekań koleżanek... Jest też bardzo związana ze swoją mamą, mieszkającą w Anglii Leną . Kiedy nagle kontakt z mamą się urywa, nie odbiera telefonów od córki, Elka jest poważnie zaniepokojona. Co stoi za milczeniem Leny? Przekonajcie się sami...
Książka zaczyna się spokojnie - ot zwyczajne życie kobiety po trzydziestce, małe rodzinne przepychanki, problemy dnia codziennego. Ale potem nie jest już tak kolorowo. Pojawia się ona - nieuleczalną choroba w rodzinie, która wpływa na życie wszystkich jej członków. Pięknie napisana opowieść o oswajaniu się z chorobą, o walce o każdy następny "normalny" dzień . Zawiera dużo życiowych prawd, porusza, skłania do refleksji. Podoba mi się sposób, w jaki Autorka wykreowała bohaterów. Są prawdziwi, niedoskonali, budzą sympatię. Trzymałam za nich kciuki, podziwiałam, współczułam... Przeczytałam ją w jeden wieczór - tak mnie wciągnęła. To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Ady Johnson - ale z pewnością nie ostatnie. Już czekam na kontynuację "Krótszego ramienia trójkąta" - pełna obaw o losy bohaterów.

Książka zaczyna się spokojnie - ot...

Jaka musi być powieść obyczajowa, by ktoś, kto rzadko sięga po ten gatunek, nie tylko przeczytał ją z przyjemnością ale i entuzjastycznie przyjął propozycję patronowania jej kontunuacji? Otóż musi być prawdziwa, jak "Elka" Ady Johnson. Prawdziwie codzienna i wyjątkowa, zabawna i poruszająca, babska i uniwersalna, bo takie jest życie - nierówne, wyboiste, zaskakujące i poniewierające ufnymi sercami. Piękne i okrutne - trochę jak długie, a trochę jak krótkie ramię trójkąta.

Życie łagodne, pogodne i poukładane nie lubi statyki. Kombinuje, łamie odcinki, wyrywa dziury w nowych spodniach. Stawia na drodze niechciane oczarowania, choroby i wizje utraty bliskich. Kreuje nieporozumienia, które zagnają nas za morze i z powrotem. Zamiast listy marzeń, każą spełniać ostatnie życzenia, zamiast wiary w moc uczuć, każą płakać nad ich niestałością.

Piękne związki Elki, jej mamy, przyjaciółek i krewnych są niczym makatka nad rodzinnym stołem. A nam przychodzi patrzeć jak ona się pruje pod wpływem wyroków, zdrad, kłamstw i szarpaniny o moralne zwycięstwo. Na szczęście autorka pozostawia nam trwałe matczyne uczucia, kobiece wsparcie i ufność w przyklepane w urzędzie obietnice. Odbiera nadzieję ale uczy akceptacji, przedkłada świadomość nad uleganie pokusom. Tylko, czy część pozornych pewniaków nie jest "na chwilę" albo "na razie"? Czy naprawdę kończymy wielkim spojojem a ciąg dalszy radośnie nastąpi? Kilka wątków "Elki" każe w to wątpić...

Niby zwykła obyczajówka, a spisana żywo i emocjonalnie. Niby rodzinna opowieść jakich wiele, a ma się wrażenie bycia uczestnikiem każdego ze spotkań. Razem się uśmiechamy i ronimy łezkę, razem wietrzymy podstęp, wybuchamy śmiechem i opadamy w żałobie na kolana.
Niezwykle czuły ale i energiczny jest pierwszy tom dylogii. Jaki będzie "Dominik"? O tym ciąg dalszy nastąpi. Tymczasem szczerze polecam "Elkę", dobrze spędza się z nią czas - czas prawdziwy, emocjonujący, wymuszający wzruszenia i kiwanie głową nad smutnumi prawdami.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Videograf

#współpracareklamowa

"Elka. Krótsze ramię trójkąta. Tom1" Ada Johnson
Wydawnictwo: Videograf
Premiera: 22.o6.2o23

Elka ma bardzo dobre kontak ze swoją matką. Chodź mieszkają zdala od siebie często ze sobą rozmawiają. Pewnego dnia niespodziewanie jej rodzicielka mocno ogranicza rozmowy z nią. Zaniepokojona Elka postanawia odwiedzić matke w Anglii, jednak nie zastaje tam jej.

Dlaczego matka Elki ograniczyła z nią kontakt? Gdzie przebywa kobieta?

"Elka. Krótsze ramię trójkąta" to ciekawa i wzruszająca fabuła. Akcja jest dość powolna ale czyta się ją przyjemnie.
Początkowo książka ta wydawała mi sie lekką historią jednak okazało się, że zawiera ona w sobie wątek choroby najbliższej osoby. Choroby która niszczy życie nie tylko chorującego ale również jego najbliższych.

Chodz nie do końca mogłam wdrożyć się w tą książkę to jej życiowa historia na tyle mnie zainteresowała, że czytałam ja z ciekawością. "Elka" zawiera w sobie również wiele emocji. Razem z bohaterami przeżywałam je wszystkie. Przeżywałam ją tym bardziej, że ta historia może spotkać każdego z nam. A nie chciałabym znaleźć się na miejscu Elki ani jej matki.

Bohaterowie taj książki byli dobrze wykreowani. Byli autentyczni. Postać głównej bohaterki mi imponowała.
Eli było ciężko pogodzić się wiadomością która na nią spadła. Ja sama nie wiem jakbym sobie z nią poradziła. Ale ona była silna i sobie z nią poradziła.

"Elka. Krótsze ramię trójkąta"
to wartościowa książka. Czyta się ją szybko, a historia bohaterów wciąga. Polecam wam ją poznać a za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu

#współpracareklamowa

"Elka. Krótsze ramię trójkąta. Tom1" Ada Johnson
Wydawnictwo: Videograf
Premiera: 22.o6.2o23

Krótsze ramię trójkąta.Elka Ady Johnson to bardzo niebezpieczna książka. Zaczyna się niewinnie, ot zwyczajna historia jakich wiele. Ale nie ze mną takie numery. Już po przeczytaniu kilku zdań, wiedziałam, że to jedna z tych książek, które podstępnie wabią biednego człowieka – niczym syreni śpiew marynarzy, obiecując lekką i przyjemną lekturę, którą można przerwać w każdej chwili. Nic z tych rzeczy. Gdy tylko weźmiecie Elkę do ręki ta przyklei się do niej podstępnie i nie pozwoli się odłożyć, dopóki nie wybrzmi ostatnia kropka. Nieważne, że ciasto w piekarniku, że kot głodny i domaga się obiadu, nieważne, że trzeba iść do pracy zarobić na obiad dla kota. Gdy nieopatrznie otworzycie Elkę, to przepadło. Historia wciągnie za włosy i ciśnie w sam środek wydarzeń, po czym bez uprzedzenia chwyci za serce i będzie ściskać dotąd, aż wydusi wszystkie emocje. Absolutnie wszystkie, do ostatniej łzy. Bo taka jest ta Elka, szczerze i prosto opowiada o tym, co w życiu jest najważniejsze. I nie bierze jeńców.

Książka dobra, jednak smutna. Poruszająca temat choroby najbliższych osób i odchodzenia.

Elka ma dość udane życie. Ma przy sobie kochającego mąż i dzieci , zapracowanego i wiecznie czymś zajętego ojca oraz przyjaciół. Jest też mama mieszkająca w Anglii jednak nie przeszkadza to im w właściwie nierozerwalnej więzi. Czy na pewno? Pewnego dnia Lena, matka Elki zrywa z nią kontakt.
Kobieta tego nie rozumie, a przez to, że partner Leny jest dość tajemniczy ta postanawia wyjechać do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu odpowiedzi.
Świat Eli po odkryciu prawdy legł w gruzach.
Jednak co się wydarzyło Wam nie powiem. Przecież nie zabiorę Wam całej frajdy czytania prawda?

Książka jest napisana prostym i zrozumiałym językiem.
Pomysł na fabułę bardzo dobry, a bohaterowie świetnie wykreowani.
Tutaj nie znajdziecie akcji, a fajnie wykreowany świat idący własnym tempem.
Są tutaj poruszane relacje rodzic dziecko co myślę fajnie wyszło autorce.
Książka jest idealna na chłodniejszy wieczor więc, polecam na zbliżające się jesienne już chłodniejsze wieczory.

Sama mam mamę z którą rozmawiam tylko przez internet gdyż obie mieszkamy poza granicami naszego kraju. Wydaje mi się, że rozumiem bohaterkę. Gdyby moja mama z dnia na dzień przestała się odzywać, sama bym zastanawiała się nad wyjazdem w celu jej poszukiwań.

"(...)wy­pij­my za to, żeby ko­bie­ty wspie­ra­ły się na­wza­jem, za­miast pod­ci­nać sobie skrzy­dła!"

• Przeczytane w 2023
  • Serie