O jeden urok za daleko

Okładka książki O jeden urok za daleko Ludka Skrzydlewska
Okładka książki O jeden urok za daleko
Ludka Skrzydlewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Czarownice z Inverness (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Czarownice z Inverness (tom 2)
Wydawnictwo Kobiece
2023-10-11
2023-10-11

6/10

6/10

Nie przepadałam za Willow w pierwszej części, ale Ludka to Ludka – postanowiłam dać jej szansę. Mamy motyw „enemies to lovers”, mamy kontynuację wątków z „Do zakochania jeden urok”. Margo z Theo błąkają się gdzieś po marginesie, ale uporczywe powtarzanie Willow epitetu „moja ulubiona kuzynka” nieco mnie drażniło. Końcówka pierwszej części dawała nadzieję na rozwój tej relacji, a widzę, że wróciliśmy do punktu wyjścia…

Zamysł fabularny podobny jak w pierwszej części – główna bohaterka przyzywa sobie faceta zaklęciem. Tylko że tym razem jest to morderca na zlecenie, niebędący nawet człowiekiem tylko magicznym stworzeniem fae (na którego widok wszystkie kobiety, włącznie z zakochaną z wzajemnością Margo, dostają małpiego rozumu…)

W tle łowcy czarownic… I wszystko zapowiadało się obiecująco, a jednak… Czegoś mi zabrakło. Może balansu… Najpierw nieco zbyt długie nabudowanie akcji, napięcia, zadawanie pytań bez odpowiedzi… A potem szast-prast i po wszystkim. Pozostał niedosyt…

Drugi tom równie wciągający jak pierwszy. Polecam.

Drugi tom równie wciągający jak pierwszy. Polecam.

Rzadko się zdarza, żeby drugi tom był lepszy od pierwszego, ale tu się autorce udało. Wspaniała przygoda, pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji, a przede wszystkim ciekawa fabuła. Konsekwencje zabawy magią mogą być... nieprzewidziane.

Wielkie rozczarowanie, po świetnej pierwszej części.
Męczyłam się z tą lekturą ponad dwa miesiące.

Historia płytka, zachowanie bohaterów często idiotyczne, a magia wciśnięta gdzieś tam na siłę, bo być powinna i tyle. No naprawdę, do pierwszego tomu się nie umywa.
Jednak pisana lekko, więc lekko powinna wchodzić, mnie jednak rozczarowała i wynudziła.
Można przeczytać z braku laku, ale jeśli czytaliście pierwszy tom i uważacie, że był świetny, to drugi wcale nie jest obowiązkowy.

Wielkie rozczarowanie, po świetnej pierwszej części.
Męczyłam się z tą lekturą ponad dwa miesiące.

Można przeczytać z...

Książka wciąga, szybko się czyta, jest dużo humoru, niejednokrotnie parskałam śmiechem na głos. Ten tom jest bardziej ugrzeczniony niż poprzedni, i jest to typowe romantasy i motyw enemies to lovers🙂
Willow sprawia wrażenie trochę przytemperowanej, nie jest już tak zadziorna i niedostępna jak w poprzednim tomie, pokazuje "ludzką" twarz.
Skrzydlewska pisze głównie romanse/erotyki i po mistrzowsku połączyła swoje skille z fantastyką, bo sceny intymne między bohaterami są napisane naprawdę ze smakiem, tak, żeby nie przesadzić- chylę czoła. Myślę, że śmiało jest potencjał na dalsze tomy sagi o czarownicach z Inverness, więc życzę autorce dużo weny! 😁

Skrzydlewska pisze głównie...

Willow w przeciągu ostatniego roku przeżyła naprawdę trudny rok, bo jak inaczej można nazwać przeżycie własnej śmierci? Wszystkie te wydarzenia doprowadziły do tego, że Willow postanowiła zmienić swoje życie. Jednak na drodze do jej zmiany stanął nowy sąsiad, który na wszystkie sposoby próbuje utrudnić życie Willow. Czarę goryczy przelewa moment, gdy mężczyzna umyślnie krzywdzi kota Willow. To sprawia, że Willow postanawia dać mu nauczkę, dziewczyna wykonuje rytuał gwarantujący zemstę na wrogach. Kiedy przywołuje istotę, która ma się zemścić na jej wrogach, jej świat wywraca się do góry nogami. Mityczna istota ma tylko jeden cel – zabicie wszystkich wrogów czarownicy. A żeby tego było mało, fae zaczyna wywoływać w Willow takie uczucia, których nie powinna czuć do morderczego fae, zwłaszcza, gdy jej rodzina dowiaduje się, że w jej mieszkaniu przebywa mężczyzna!
Czy jeden urok naprawdę może wywrócić życie do góry nogami?

Pierwszy tom serii "Do zakochania jeden urok” wprowadza czytelnika do świata Czarownic z Inverness, ale spokojnie "O jeden urok za daleko" można przeczytać najpierw a potem wrócić do pierwszej, zwłaszcza że moim zdaniem druga część jest o wiele lepsza i wciąga już od pierwszych stron.
Willow to specyficzna postać, twarda, nieugięta, odważna, ale też bojąca się pokazać, że jest w środku też delikatna. I chociaż w pierwszej części o Czarownicach z Inverness działa mi na nerwy tak teraz muszę przyznać, że bardzo ją polubiłam. Historia jest idealnym kocykiem na jesienne wieczory, a chemia między Willow a "Forestem" dodaje historii ognia. Świetna historia, świetne postacie a na dodatek świetne romantasy 😜

Trochę gorsza niż pierwszy tom poza tym za często autorka wraca do muskulatury i prezencji fae, ale i tak trudno było się oderwać od tej opowieści pełnej magii.

Ludka Skrzydlewska – O jeden urok za daleko
Recenzja

8/10

Willow McKenzie, pewna siebie, wredna i potężna czarownica, której nic nie może złamać. Czy aby na pewno? Willow chce zacząć żyć na własną rękę i nieco odciąć się od rodziny, z którą całe życie spędziła pod jednym dachem. Zamieszkuje więc po drugiej stronie miasteczka Iverness i stara się nad sobą pracować. Problem w tym, że jej nowy sąsiad nienawidzi czarownic i z uporem szaleńca stara się uprzykrzyć jej życie. Miarka przelewa się, kiedy celowo mor*uje jej kota. Willow mu tego nie podaruje, bo chociaż nie przyznawała tego przed innymi ten kot był dla niej naprawdę ważny. W rodzinnej bibliotece odnajduje księgę zawierającą zaklęcie przyzywające mściciela mającego wyeliminować wrogów przywołującej go czarownicy. Ogarnięta rozpaczą Willow rzuca je, nie biorąc pod uwagę konsekwencji. A te, okazują się krwawe…

Wezwany Ly Erg nie spocznie, póki nie wyeliminuje wszystkich jej wrogów. Jest nieokrzesany, barbarzyński i niezwykle pociągający. Okazuje się, że Willow ma znacznie więcej wrogów, niż sądziła, a po piętach zaczynają deptać jej łowcy czarownic.

🔮

„To wszystko było jakimś absurdem. Takie rzeczy zdarzały się Margo, która nie miała pojęcia o zaklęciach, nie mnie. Ja byłam poważną, świadomą swych działań czarownicą, która wiedziała, co robi i nie bawiła się magią. Najwyraźniej jednak tylko do tej pory.”

🔮

Drugi tom książek o rodzie czarownic z Iverness skupia się wokół Willow, którą dała się już trochę poznać w pierwszym tomie. Ma ona wyrazisty, nieco wredny charakter i jak czegoś chce, to po to sięga. Polubiłam ją już wcześniej bo cenię sobie wygadane, silne damskie postacie a po przeczytaniu tego tomu zostałam jej fanką. Kolejnym wielkim plusem jest Ly Erg, czy raczej Forest. Intrygujący, nieustraszony wojownik i bezwzględny Fae. Relacja między tą dwójką rozpoczyna się od enemies, a przeradza się w lovers 🥰 Nie chcę więcej zdradzać, przeczytajcie, jeśli lubicie magiczne historie z pewnością Wam się spodoba ta książka 🔮

Mam nadzieję, że powstaną kolejne tomy, chętnie poczytałabym o Skye 🖤

Ludka Skrzydlewska – O jeden urok za daleko
Recenzja

8/10

Seria "Czarownice z Inverness" to takie książki, które zrobiłyby furorę wśród zagranicznych czytelniczek.

Drugi tom serii o rodzie szkockich wiedźm jest nawet lepszy niż tom pierwszy! Może to zasługa Willow, która po wydarzeniach z pierwszego tomu wróciła trochę… inna? I ma koszmarnego sąsiada, który nie akceptuje jej natury. Możliwe, że to zasługa wojownika fae, którego Willow przywołuje by zemścić się na sąsiedzie.

Rzucony urok jest pierwszym krokiem do kolejnych katastrof. Generalnie fabuła jest tak interesująca, że ciężko się oderwać. Umówmy się, gdy starożytny wojownik (w dodatku fae!) wkracza do współczesności zawsze jest zabawnie! Zwłaszcza gdy chce pozbyć się wszystko wrogów swojej "pani" i musi udawać jej chłopaka! 🌙

Po drugim tomie zauważyłam pewien schemat rozwiązywania wątków, ale jestem ciekawa czy następna część potwierdzi czy zaprzeczy moim przypuszczeniom.
Od razu uprzedzam, że seria "Czarownice z Iverness" to tzw. połączone jednotomówki - czyli tomy łączą bohaterowie czy pewne wydarzenia, ale każda część stanowi osobną historię o danej parze.

Do twórczości Ludki Skrzydlewskiej byłam długo namawiana, ale po Willow McKenzie i Ly Ergu jestem w niej zakochana! Są to świetne książki z interesującą fabułą oraz motywem wiedźm. Jak to mówią "cudze chwalicie, swego nie znacie" - "O jeden urok za daleko" to książka, którą musicie poznać. Zwłaszcza gdy uwielbiacie romanse bądź obyczajówki z magicznym klimatem (i czarownicami!).

A okładki stworzone przez Magdalenę Babińską to jest światowy poziom (jak nie wyższy). Są absolutnie przepiękne! 💜🌙

PS. Książki autorki są napisane stylem, który ja nazywam "na tłumaczenie". Znaczy to tyle, że czytając książkę mam wrażenie, że została ona przetłumaczona na polski a nie napisane w tym języku. Zapewne dla jednych może to być wada. Dla mnie to ogromna zaleta. Dzięki temu mam wrażenie, że m. in. dialogi między bohaterami są naturalne ☺️.

• Romans

Ludka Skrzydlewska O jeden urok za daleko Zobacz więcej