Blisko ciebie

Okładka książki Blisko ciebie Agnieszka Polaszek
Okładka książki Blisko ciebie
Agnieszka Polaszek Wydawnictwo: Replika Cykl: Mazurska opowieść (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Mazurska opowieść (tom 2)
Replika
2023-09-05
2023-09-05
Mazury Augustów miłość zdrada romans Warszawa śmierć Toskania Livorno Włochy żałoba strata

Jak pogodzić się ze stratą? Czy czas leczy rany?
O tym musiała się przekonać Ewa, główna bohaterka Mazurskiej opowieści.
W "Blisko ciebie" wracamy do bohaterów po kilku latach. Ewa jest w ciąży i z pewnymi obawami wyczekuje kolejnego wyjazdu do Augustowa. Niestety wypoczynek zmienia się w tragedię i to podwójną.
Po takiej stracie Ewa odcina się od przyjaciół i najbliższych. Nie widzi sensu w takim życiu.
Dopiero, gdy pojawia się stary przyjaciel kobieta zaczyna wychodzić z ciemności, w którą popadła.
Spotkanie i w konsekwencji wyjazd prowadzą ją na światło dzienne. W końcu dociera do niej, że krzywda może spotkać każdego i nie jest widoczna na pierwszy rzut oka.
Do tego stara znajomość i powrót wspomnień dają o sobie znać. Czy Ewa jest gotowa na ponowne szczęście?
Już po pierwszych przeczytanych rozdziałach i morzu wylanych łez wiedziałam, że drugi tom Mazurskiej opowieści bardziej przypadnie mi do gustu od pierwszego. Więcej emocji, więcej przeszłości, po prostu więcej wszystkiego.
Pełna emocji, poruszająca historia o pogodzeniu się ze stratą i ruszeniu dalej.

Jak pogodzić się ze stratą? Czy czas leczy rany?
O tym musiała się przekonać Ewa, główna bohaterka Mazurskiej opowieści.
Po takiej stracie Ewa odcina się od przyjaciół i najbliższych....

Druga część powieści "Twoim śladem" jest świetna, a może i lepsza niż pierwsza". Wyciska łzy, a to dla mnie jest wyznacznik przyznanej punktacji. Z pewnością nie zapomnę jej treści, jak czasem bywa z powieściami.
Wartka fabuła, błyskotliwe dialogi. Widać, że autorka ma duże poczucie humoru, bo teksty Ewy w różnych sytuacjach wymiatają.
Nie lubię w powieściach zbytniego filozofowania. Tutaj przemyślenia dotyczą wyłącznie ludzkiej egzystencji czyli życia i śmierci, bo wokół niej krąży akcja. Jest żałoba, rozpacz, a potem miłość czyli wszystkiego po trochu i to w odpowiedniej kolejności.
Trochę obawiałam się zakończenia, ale na szczęście autorka poszła w innym kierunku.
Polecam wszystkim czytelniczkom, które poszukują w powieściach różnych emocji, które lubią nad nimi popłakać, a także i pośmiać się. Naprawdę warto.
Dla mnie to jedna z pozycji "Must have" jeśli chodzi o książki. No i mam! :))

Nie lubię w powieściach zbytniego...

Pierwsza część Mazurskiej opowieści podobała mi bardzo. Podobała mi się miłość Ewy i Marcina, która była przedstawiona inaczej niż dotychczas spotykałam w romansach. Druga część to pełna smutku opowieść o stracie, o tym, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, że szczęście jest ulotne. To też historia niosąca nadzieję, że zawsze można zacząć na nowo. Bardzo emocjonalna. Podobały mi się toskańskie plenery, pełne sugestywnych opisów i smakowitego jedzenia. Wątki o sztuce winiarskiej dodają powieści atrakcyjności.

Czy od razu po zakończeniu czytania tomu pierwszego sięgacie po drugi, jeśli jest dostępny? Ja staram się odczekać jakiś czas, żeby móc zatęsknić za bohaterami. Jednak w przypadku "Mazurskiej opowieści" zrobiłam wyjątek... i to chyba był błąd.
W drugiej części powieści Agnieszki Polaszek, poznajemy dalsze losy Ewy i Marcina. Niestety dochodzi do tragedii i Ewa musi zmierzyć się z podwójną żałobą. Na pomoc przybywa Grzegorz - mężczyzna, którego Ewa wiele lat temu wyciągnęła z kłopotów. Proponuje jej wyjazd do Włoch, gdzie aktualnie mieszka. Początkowo Ewa nie jest za bardzo przekonana do tego pomysłu, jednak w końcu stwierdza, że zmiana otoczenia dobrze jej zrobi.
Pisząc recenzje pierwszego tomu, zarzuciłam, że zbyt wiele się w nim działo. Tak wiele, że było to dla mnie aż niemożliwe. W drugim tomie natomiast, dzieje się... no właśnie nic się nie dzieje. Oprócz tej wielkiej tragedii na samym początku, nie ma żadnych zwrotów akcji. Nie zostałam zaskoczona czymkolwiek. Przewidywałam zachowania Ewy czy osób z jej otoczenia. Cały czas był poruszany temat jej żałoby i tego czy ona cokolwiek powinna. Czy powinna jeszcze zaznać szczęścia? Czy powinna się zakochać? Było to dla mnie bardzo męczące, nużące i najzwyczajniej w świecie po prostu się nudziłam.
Uważam, że druga część została napisana na siłę. Choć mogę się oczywiście mylić. Być może rzeczywiście jest to mój błąd, że nie zrobiłam sobie dłuższej przerwy między tomami. Wierzę, że seria znajdzie swoich zwolenników, a głównie zwolenniczki.
Mimo wszystko bardzo dziękuję @wydawnictworeplika za możliwość przeczytania i zrecenzowania tych dwóch książek.

Blisko Ciebie
#mazurskaopowieść
Tom II

💬 Agnieszka Polaszek

Ewa i Marcin przygotowują się do corocznego wyjazdu do Augustowa. Ewie dokuczają dolegliwości ciążowe i dręczą ją niepokoje związane z wyjazdem. Jest przekonana, że w Augustowie wydarzy się coś złego. Nie chcąc martwić męża, zachowuje te przemyślenia dla siebie.
Jak się okazuje – jej przeczucia się sprawdzają: Marcin ginie w tragicznym wypadku, a ona traci dziecko.
Świat Ewy się wali, kobieta popada w depresję, obwiniając się o śmierć męża. Jest przeświadczona, że gdyby powiedziała Marcinowi o swoich wątpliwościach, do wyjazdu by nie doszło, a on by nie zginął.
Po jakimś czasie o tragicznych wydarzeniach z Augustowa dowiaduje się Grzegorz – mężczyzna, którego wiele lat temu Ewa wyciągnęła z kłopotów. Obecnie mieszka w Livorno, gdzie prowadzi winnicę. Postanawia pomóc dawnej koleżance i proponuje jej wyjazd do Włoch. Początkowo Ewa nawet nie chce o tym słyszeć, ale w końcu uświadamia sobie, że być może zmiana otoczenia to dla niej ostatnia szansa na wyjście z żałoby.
_____

Przypominając sobie pierwszy tom serii 'Mazurska opowieść' nie mogłam się doczekać kontynuacji. Sięgnęłam po nią zniecierpliwiona i zaintrygowana.

Muszę niestety przyznać, że pierwsza połowa książki nudziła mnie. Nie zaciekawiła ani na moment. Bardzo długo ją czytałam, chwilami zmuszając się do tego. Po kilku próbach dotarłam za połowę i tu stała się magia. Historia nabrała nie tylko kolorów ale również klimatu i charakteru. W końcu czytałam ze znajomą przyjemnością.

Co muszę przyznać to z pewnością autorka zadnala o dostarczenie czytelnikowi całej mieszanki emocji. Mogłam płakać ze smutku i wzruszenia. Uśmiechać się i z radością spoglądać na Ewę, która na moich oczach rozpoczynała nowe życie.

Czy bym wróciła do tej historii? Nie wiem, mam mieszane uczucia. Sądzę, że samu powinniście zapoznać się zbdosc pogmatwaną i trudną opowieścią Ewy. Może Was zachwyci to, co mnie nie koniecznie?

Zlosnica_czyta

Blisko Ciebie
#mazurskaopowieść
Tom II

💬 Agnieszka Polaszek

Jak się okazuje – jej przeczucia się sprawdzają:...

Dzisiaj przychodzę do Was z drugą częścią Opowieści Mazurskiej. Ewa i Marcin są już małżeństwem i spodziewają się dziecka. Jak co roku planują wyjazd do Augustowa, miejsca, w którym się poznali. Jednak tym razem Ewę prześladuje dziwne uczucie, że coś złego się wydarzy. Niestety przeczucie się sprawdza i Marcin ginie w tragicznym wypadku. Żal po tej wiadomości jest tak wielki, że dziewczyna traci również dziecko. Kiedy dalsze życie traci dla niej sens, na jej drodze staje Grzegorz, którego wiele lat temu wyciągnęła z kłopotów...

Cała ta historia rozpoczyna się w tragiczny sposób, czułam się bardzo zaskoczona i zastanawiałam się co będzie dalej. Ogrom bólu i cierpienia jaki przytłoczył Ewę spadł również na mnie. To niewyobrażalne cierpienie w podwójnej dawce mogłoby złamać niejedną osobę. Dziewczyna egzystowała przez bardzo długi czas, dopóki Grzegorz nie zabrał jej do Włoch.
To tam powoli wszystko zaczęło się zmieniać. Bo pomimo, że wydaje nam się, że dalsze życie nie na prawa bytu, czas jest najlepszym lekarstwem. Przyjaźń i zrozumienie bliskiej osoby, opieka i zaangażowanie, potrafi zdziałać cuda i dać nadzieję. Ewa potrzebowała pogodzenia się z sytuacją jaka zesłał jej los j w tym pomógł jej Grzegorz. Ofiarował jej wsparcie, ale też miłość, której potrzebowała.

To niezwykle ciepła historia, która jest jak opatrunek na jątrzącą się ranę. Idealna na jesienne wieczory pod kocykiem.

"Blisko Ciebie" to drugi tom Mazurskiej opowieści, czyli dalsze losy Ewy i Marcina, którzy spodziewają się dziecka.

Jak co roku, wyjeżdżają z najbliższymi do Augustowa, jednak tym razem Ewa ma złe przeczucia, które szybko stają się faktem.
Dochodzi tam do tragedii, Marcin ginie, a Ona traci ich dziecko...
Żałoba i tęsknota pochłaniają Ewę, niszczą Ją i nie pozwalają żyć dalej.
Ojciec Ewy stawia wszystko na jedną kartę, aby pomóc córce i sprowadza do Jej życia Grzegorza, znajomego z przed lat, który aktualnie mieszka we Włoszech. Czy stanie się On ostatnią deską ratunku dla Ewy?

W pierwszej części, mimo wszystkiego co się wydarzyło, było bardziej sielankowe życie.
Tutaj zaś, przeżywamy z gł. bohaterką, każdą emocję jeszcze bardziej, odczuwamy Jej ból, żałobę, tęsknotę, załamanie, ale też chęć walki i powrotu do normalności.

Od pierwszej strony dzieje się tu wiele i fabuła nie zwalnia, aż do samego końca. Jesteśmy świadkami przemiany Ewy i kibicujemy Jej w tym, oraz mentalnie dodajemy odwagi.
Historia pokazuje, że nic nie jest dane na zawsze i że życie trwa dalej mimo wszystko...
W jednej chwili możemy upaść, a w drugiej musimy walczyć o każdy kolejny dzień, aby podnieść się i móc znów żyć.

Autorka świetne przedstawia cechy i emocje bohaterów, a Jej lekki styl pisania wciąga czytelnika.
Na duży plus zasługują też opisy pięknej i barwnej Toskanii❤️

Polecam Wam tę książkę, porusza, wciąga, uczy ale też wywołuje uśmiech przez dozę dobrego humoru.

Dochodzi tam do tragedii, Marcin ginie, a Ona traci ich dziecko...
Żałoba i tęsknota pochłaniają Ewę, niszczą Ją i nie pozwalają żyć...

Super książka ukazująca że na prawdziwą miłość trzeba czasem cierpliwe czekać kilkanaście lat. W książce można zobaczyć także etapy żałoby po stracie męża Polecam

“"Szczęście jest takie nietrwałe. Wystarczy chwila i zostajemy z pustymi rękami”.

Z przyjemnością i ciekawością przeniosłam się do świata Ewy i Marcina, dobrze nam znanych bohaterów z pierwszego tomu cyklu “Mazurska opowieść”. Po wielu przeszkodach, oboje w końcu mogą się cieszyć swoim szczęściem. Dobrze im razem, rozumieją się, wspierają i bardzo kochają. Już niebawem na świat ma przyjść ich pierwsze dziecko. Jak co roku wyjeżdżają do Augustowa, Ewa jest bardzo niespokojna, ma złe przeczucia. I wtedy dochodzi do tragedii.

Życie bywa bardzo niesprawiedliwe, często zabiera nam tych, których kochamy najmocniej. Fabuła zajmująco utkana, jest nieprzewidywalna, niesie ogromne emocje. Autorka ma przyjemny, lekki, naturalny styl, z łatwością oddaje wewnętrzne rozterki, zmagania, z jakimi borykają się nasi bohaterowie. A ci zajmująco ukazani, wyraźnie nakreślone ich osobowości. Nie wszystkich polubiłam, nie dało się. W Ewie zachodzi znacząca przemiana, niewiele zostało w niej z naiwnej i łatwowiernej dziewczyny.

Od razu zostajemy wrzucenie w wir tragicznych wydarzeń. Ewa w jednej chwili zostaje sama, pogrążona w rozpaczy, bezsilności, niemocy, żalu złości. Ma ogromne poczucie winy, nie może pogodzić się z bolesną stratą. Trudne relacje rodzinne, egoizm matki, miłość i wsparcie ojca. Manipulowanie, żerowanie na krzywdzie pokrzywdzonej osoby. Pogoń za sławą kosztem najbliższych. Na duży plus zasługują barwne opisy malowniczej Toskanii, czy tajniki wyrobu wina.

Poruszająca, wciągająca, życiowa, ze szczyptą dobrego humoru opowieść o miłości, o stracie, o żałobie, o wewnętrznej sile, o nadziei i o nowym początku. Serdecznie polecam całą serię.

Ewa i Marcin są szczęśliwym małżeństwem i spodziewają się pierwszego dziecka. Właśnie szykują się do corocznego wyjazdu do Augustowa, ale Ewę tym razem dręczą złe przeczucia. Jest niemal pewna, że w Augustowie wydarzy się coś złego. Jak się okazuje, jej przeczucia sprawdzają się. Jej ukochany mąż ginie w tragicznym wypadku a ona traci dziecko. Ewa jest zdruzgotana i ciężko jej wrócić do normalności.
O wydarzeniach, które zabrały Ewie męża i dziecko dowiaduje się Grzegorz, któremu kobieta przed laty pomogła wyjść z kłopotów. Obecnie mieszka on we Włoszech, gdzie prowadzi winnicę. Bez wahania postanawia pomóc Ewie i proponuje jej wyjazd do Włoch. Początkowo niechętna zdaje sobie sprawię, że to jedyna szansa na wyjście z żałoby.
Szczerze powiedziawszy drugi tom cyklu Mazurskiej opowieści nieszczególnie przypadł mi do gustu. Czytając ją zastanawiałam się czy aby na pewno dobrym pomysłem była kontynuacja losów Ewy, jej bliskich oraz przyjaciół… Czy autorka przemyślała fabułę Blisko ciebie? Myślę, że niezupełnie. Jaki sens miało zapewnianie przez całą fabułę Twoim śladem o wielkiej i niezwykłej miłości Ewy i Marcina skoro w tej części uśmiercono go a na jego miejsce umieszczono dawnego kolegę (z korzyściami) Ewy? W moim odczuciu było to absurdalne posunięcie. To niestety nie wszystko… Czytając Blisko ciebie odnotowałam więcej wad, które w mniemaniu przeszkadzały mi w dobrym odbiorze książki. Denerwowały mnie szczegółowe opisy m.in. tras, które Ewa pokonywała czy czynności, które wykonywała. Denerwowały mnie zapychacze w formie tekstów piosenek i niepotrzebne, nic niewnoszące do fabuły sceny np. z byłym chłopakiem Ewy. Irytowało mnie zachowanie Ewy względem innych bohaterów. Nie raz zachowywała się najzupełniej po chamsku. A nowa miłość Ewy? Ta jego obsesja na punkcie kobiety była niepokojąca. W pewnym momencie miałam wrażenie jego postawa zaczęła przypominać postawy głównych bohaterów romansów mafijnych.
Tak naprawdę Blisko ciebie miała niewiele zalet. Jedną z nich była niewielka liczba stron. Na plus też uznaję motywy, które znalazły się w środku.
Blisko ciebie w moim przekonaniu jest nieszczególnie udaną kontynuacją Twoim śladem. Przykro mi to pisać, ale takie są moje odczucia względem tej książki. Być może są osoby, które zachwycą się tą lekturą. Niestety nie jestem to ja. Czy mogę ją polecić? Hm, myślę, że tym razem ani nie mogę jej polecić ani jej nie doradzam. Decyzję czy warto po nią sięgnąć pozostawiam każdemu z Was.

• Moje :)
  • Od Wydawnictw/Autorów