Noc spadających gwiazd

2023-06-05

Wyróżniona opinia i

Noc spadających gwiazd

przeczytanych książek 1660 napisanych opinii 1660

Jedna zwariowana noc i życie wywraca się do góry nogami. Świetna historia, którą połyka się się w ciągu kilku godzin. Wartka akacja, zwroty akcji, oj dzieje się, dzieje! Polecam, na leniwy wieczór, urlop, dla relaksu. Ja bawiłam się świetnie.
Za możliwość przeczytania dziękuję Czytam dla Przyjemności i autorce Marcie ( Marta koniecznie pisz dalej, czekam na kolejne Twoje historie )

Wierzycie w przeznaczenie?

Aleksandra i Natalia to przyjaciółki, których życie zmienia się po jednym pamiętnym wieczorze... Pewnego dnia Natalia mówi Oli, że jej podobizna znajduje się na bilbordach w całym miasteczku. Dziewczyna niedowierza, ale zaintrygowana spisuje numer do tajemniczego Karola. Ola widzi jednak, że Natalkę coś dręczy, kiedy pyta o co chodzi dziewczyna milknie, nie wie jak powiedzieć o tym przyjaciółce... Natalia podejmuje decyzję, że wyjedzie do Poznania, aby tam zakończyć pewien rozdział z życia...
Niestety sprawy się komplikują i Natalia ulega wypadkowi. Na szczęście lekarz prowadzący powiadamia znajomego detektywa, który zajmuje się nie tylko sprawą dziewczyny, ale i nią samą.
Kiedy Ola ma spotkać się z tajemniczym mężczyzną, który poobklejał miasto bilbordami z nią tańcząca na moście, kobieta dostaje telefon, że jej przyjaciółka miała wypadek i prosi aby przyjechała do Poznania...

Jak zakończy się ta historia?
Przekonajcie się sami 😉

Dużo dobrego czytałam o "Nocy spadających gwiazd", ale czy rzeczywiście była to książka godna uwagi? Jak najbardziej. Historia opisana na kartach tej książki wciągnęła mnie na tyle, że nie wiedziałam, który rozdział aktualnie czytam :) Choć na początku wydawała mi się ta historia bardziej bajeczna, tajemniczy mężczyzna, bilbord z tańcząca dziewczyną, to wczytując się coraz bardziej, ta historia była coraz bardziej przyziemna. Autorka w świetny sposób wplotła tu dwa ważne wątki, a mianowicie nawiązanie do wojny w Ukrainie oraz handlu żywym towarem, w tym dziećmi. Fabuła została poprowadzona w naprawdę świetny sposób, a przy tym nie pozwoliła na nudę. Równie ważnym aspektem był także problem jednego z bohaterów Janusza, ale nie będę Wam zdradzać o co dokładnie chodzi.

"Noc spadających gwiazd" to niesamowita historia, która sprawi, że nie odłożycie tej książki dopóki nie poznacie zakończenia 😉

Polecam 💙

Wierzycie w przeznaczenie?

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności.
Z pozoru zwykła obyczajówka opowiadająca o przyjaźni 2 dziewczyn, jednak jeśli się zaufa autorce i sięgnie się po tę książkę okazuje się, że jest ona czymś więcej. Autorka porusza bardzo ciężkie tematy jak choroby uzależnień, czy handel ludźmi pokazując nam przy tym jak ulotne potrafi być życie i zdrowie ludzkie. Jednocześnie pani Marta pokazuje jak piękna jest miłość od pierwszego wejrzenia, jak trwała potrafi być przyjaźń i jak niesamowity jest cud narodzin. Książka zawiera cały wachlarz emocji i wrażeń, które możemy przeżywać razem z Aleksandrą i Natalią.
Serdecznie polecam tę książkę.

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności.

Nie wiem jak autorka to robi ale każda książka którą czytam robi na mnie ogromne wrażenie. Jest piękna historia która kryje w sobie wiele z życia. Bardzo trudne momenty czekają bohaterów. Dwie przyjaciółki. Aleksandra i Natalia. Jest to historia jak jedna zakrapiana impreza może zmienić bardzo życie. O tym przekonały się przyjaciółki. Po kilku dniach na ulicach pojawiają się bilbordy ze zdjęciem tańczącej na moście Oli. Ale gorzej ma Natalia bo okazuje się, że jest w ciąży. Tylko najgorsze jest to, że dziewczyny nic nie pamiętają z tamtej imprezy. Co się tak naprawdę tam wydarzyło? Aleksandra będzie szukać kontaktu z mężczyzną który rozwiesił jej zdjęcia, czy on im pomoże, czy coś wie więcej? Czy dziewczyny dojdą do prawdy? Czy dowiedzą się kto jest ojcem dziecka? Sporo pytań i niewiadomych. Bardzo się wciągnęłam w tą historię. Bardzo się przeżywa całą sytuację. Zwłaszcza, że bohaterki to bardzo fajne, mądre i twarde babki. Mimo, że los tak bardzo z nich zadrwił nie poddały się. Silne kobiety. Jest też poruszony temat handlu ludźmi. Po Poznania przybywają ludzie z Ukrainy i nagle znikają co się z nim dzieje? Sprawę będzie chciał rozwiązać detektyw Zawada. Do tego jest poruszony temat alkoholizmu, jest to trudna choroba która ma wpływ na wszystko. Bliskich, pracę... Czyta się bardzo szybko. Są radości, smutki, łzy. Powieść obyczajowa połączona z miłością a w tle wątek kryminalny. Skomplikowane wydarzenia, los nie oszczędzał bohaterów. A przyjaźń kobiet piękna, prawdziwa. Mogły na siebie liczyć w najtrudniejszych chwilach. Jest też temat wojny na Ukrainie. Czy uzyskamy odpowiedź na wszystkie pytania? Tego nie zdradzę, mogę tylko powiedzieć, że ani chwili się nie wahajcie tylko czytajcie tą piękną książkę "Noc spadających gwiazd". Jestem bardzo ciekawa skąd autorka czerpie pomysły na tak poruszające historie. Chyba nic innego jak talent pisarski. Bo styl pisania cudowny. Po książce się po prostu płynie a nie czyta. Piękna książka.

Ciekawa i niebanalna historia, w której romantyzm przeplata się z trudnymi tematami. Poruszona problematyka alkoholizmu, handlu ludźmi czy wojny na Ukrainie sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Autorka stworzyła fajną powieść, w której nie brakuje chwil uniesień i radości, ale też są strach, łzy i niesprawiedliwość. Jedynym dziwnym posunięciem jest rozdział poświęcony wojnie na Ukrainie. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego się tam znalazł, żadna postać ani jej historia nie pojawia się więcej w lekturze. Mimo, że były to bardzo realistycznie i ciekawie opisane zdarzenia, to uważam, że zupełnie niepotrzebnie. Mogły być pociągnięte dalej, albo całkiem odpuszczone. Poza tym powieść jest bardzo realnie i dobrze napisana. Główne bohaterki to mądre i silne kobiety, którym nie straszne żadne problemy. Polecam

"Noc spadających gwiazd" Marta Nowik

Jak bardzo może zmienić życie jedna mocno zakrapiana impreza?
O tym przekonają się dwie przyjaciółki Ola i Natalia. Konsekwencją będzie ciąża Natalii oraz rozstawione w całym miasteczku bilbordy z podobizną tańczącej na moście Oli i numer telefonu tajemniczego mężczyzny.
Czy dziewczyną uda się dowiedzieć, co takiego wydarzyło się tej feralnej nocy?
Kto jest ojcem dziecka Natalii?
Kim jest tajemniczy Karol, autor bilbordu?

Książka zaciekawiła mnie od pierwszej strony. Historia Oli i Natalii bardzo wciąga, gdyż akcja jest bardzo dynamiczna.

Jeżeli myślicie, że to tylko banalna historia o miłości, to się mylicie.

Autorka zawarła w swojej książce bardzo trudny temat jakim jest handel ludźmi. Do Poznania przybywa bardzo duża liczba obywateli Ukrainy (związane jest to z atakiem Rosji na Ukrainę) i nagle znikają. Nikt nie wie co kryje się za tajemniczymi zniknięciami. Jedno jest pewne , lepiej omijać Poznań szerokim łukiem. Z nikim nie rozmawiać i samotnie nie spacerować.
Czy uda się odkryć sekret znikających ludzi? I co z tym wszystkim będzie mieć wspólnego ciężarna Natalia?
Tego wszystkiego będzie próbował dowiedzieć się detektyw Zawada.

W książce pojawia się również temat alkoholizmu. Autorka ukazuje jaka to podstępna choroba, z której szponów bardzo ciężko jest się wyrwać. Bardzo ważne w takim przypadku jest wsparcie bliskich osób. Gdy przychodzi kryzys, wsparcie to podstawa. Osoba chora, która czuje, że ma przy sobie osoby, które w nią wierzą, ma motywację do pracy nad sobą.
Bardzo spodobało mi się pokazanie, iż alkoholizm może dotknąć każdego bez względu na to czy jest to polityk, lekarz, dyrektor dużej firmy, czy zwykły prosty człowiek. W chorobie wszyscy są jednakowi.

Jak potoczą się losy przyjaciółek?
Czy Ola nawiąże kontakt z Karolem?
Co wyniknie ze spotkania Natalii z detektywem Zawada?

Polecam Wam tę historię , bo daje czytelnikowi dużo do myślenia.
Książkę miałam okazję przeczytać w ramach BookTour zorganizowanego przez dziewczyny z @czytam_dla_przyjemności

"Noc spadających gwiazd" Marta Nowik

Jak bardzo może zmienić życie jedna mocno zakrapiana impreza?
Czy dziewczyną uda się dowiedzieć, co takiego wydarzyło się tej...

Czy jeden wieczór może zmienić życie?Okazuje się,że tak.Firmowa impreza Oli i Natalii ma swój ciąg dalszy.,,Noc spadających gwiazd" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i po tytule i okładce spodziewałam się romansu ,a lektura bardzo mnie zaskoczyła.Autorka stworzyła niesamowitą historię.Jest to połączenie powieści obyczajowej w tle z miłością i wątkiem kryminalnym.Po pamiętnej imprezie na ulicach małego miasteczka,w którym mieszkają kobiety pojawiają się ...bilbordy z wizerunkiem jednej z nich...druga zaś...okazuje się ,że spodziewa się dziecka.Wszystko to powoduje ciąg kolejnych skomplikowanych zdarzeń.Los przygotował dla dziewczyn dość kręte ścieżki.O ile dla jednej z nich odszukanie sprawcy zamieszania z bilbordami spowoduje miły zwrot w życiu o tyle druga wpadnie w poważne kłopoty.Autorka poruszyła w powieści bardzo trudne i ważne tematy...walkę z nałogami i z samym sobą ,wojnę w Ukrainie oraz handel ludźmi.Niesamowita jest przyjaźń pomiędzy kobietami.Jedna za drugą wskoczyłaby w ogień.Trochę zabrakło mi rozwiązania wszystkich wątków w powieści,ale bardzo mi się podobała.Liczę na ciąg dalszy.

"Dużo zależy od nas. To my kreujemy naszą rzeczywistość. Po części mamy wpływ na to, jak dalej potoczą się nasze losy. Owszem, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, ale możemy się nauczyć przyjmować życie takim, jakie jest."

Zalesiany. Małe miasteczko jakich wiele, gdzie każdy dzień toczy się swoim niezmiennym, powolnym rytmem. Dwie przyjaciółki, Ola i Natalia, spędzają wieczór na imprezie, która już na zawsze pozostanie w ich pamięci, jako początek nowego życia. Tylko czy o takim początku marzyły? Czy wichura zmian, która zmiecie to, co stare, odgoni czarne chmury, dając nadzieję na nadejście słonecznych dni?

"Noc spadających gwiazd" to książka, która skradła moje serce. W pierwszej chwili zdobyła mnie okładką obok której nie da się przejść obojętnie. A dalej było już tylko lepiej.. Wspaniała historia przyjaźni dwóch młodych kobiet, która w najtrudniejszych chwilach staje się prawdziwym wsparciem, a w szczęściu potrafi cieszyć się razem z nami. Autorka stworzyła niezwykle ciekawą opowieść, z pozoru romantyczną, spokojną, ale.. To tylko pozory. Handel ludźmi, zmagania z nałogami i z własnym pogubieniem, odwaga by otworzyć serce i ponownie zaufać, by dać sobie szansę na nowe rozdanie, na miłość, to tematy niełatwe, z którymi muszą mierzyć się bohaterowie tej powieści. Jednocześnie czytelnik czuje się niejako zaproszony do pewnych refleksji, do wejścia głębiej w tę historię, by dojrzeć mechanizmy kierujące ludzkimi wyborami, podejmowanymi decyzjami i wpływem jaki mamy na innych.

Polecam!!!

Jeden wieczór wiele zmienił w życiu Aleksandry i Natalii. Ola ze zdziwieniem ogląda rozsiane po Zalesianach billboardy ze swoim portretem, Natalia spodziewa się dziecka. Gdy przyjaciółki tracą pracę przez niekompetentnego szefa, Natalka szuka rozwiązania swojego problemu, wpadając w tarapaty. Ludzie, którzy mieli jej pomóc okazali się nieuczciwi.

Aleksandra po długiej bitwie z myślami odpowiada na apel nieznajomego, który sfotografował ją tamtej nocy gdy tańczyła na moście.

Natalia poznaje detektywa z poznańskiej policji, który oferuje jej pomoc.

Były szef dziewczyn nieskutecznie walczy z nałogami: alkoholizmem i hazardem. Pozwala sobie przez własną głupotę stracić firmę. Pracownicy już wcześniej nie lubili Janusza a teraz ta niechęć znalazła potwierdzenie. Ola i Natalia w poszukiwaniu pracy trafiają do sklepu z pamiątkami, który zamieszkują urocze psiaki.

Autorka porusza temat wojny w Ukrainie oraz handlu ludźmi. Można określić książkę jako powieść obyczajową z nutką kryminału.

Wiele podjętych, poważnych tematów nie zostało odpowiednio rozwiniętych,
kilka wątków nie doczekało się rozwiązania. Nie wiemy co się stało z Ukrainką Galiną. Czy taksówkarz mówił prawdę? Ten trop nie został zbadany. W tekście został wspomniany jakiś skorumpowany detektyw, współpracujący z siatką handlarzy ludzkim towarem, ale ten ślad też się urywa. Nie wiemy też jak zakończyła się historia Natalii. Obie dziewczyny znalazły mężczyzn, którzy o nie dbają, ale co z ojcem dziecka? Czy został pociągnięty do odpowiedzialności? Możliwe, że dosypał coś do drinków, bo Natalia i Ola niewiele pamiętają z imprezy a podobno wypiły niewiele.

W książce pojawiła się epizodyczna scena walk w Ukrainie, następnie temat ucichł. Po co to było?

Według mnie autorka chciała zbyt wiele zawrzeć w małej objętości. Wygląda to trochę jak pomieszanie fabuły dwóch książek. Zaczynała się dobrze a później wszystko się skomplikowało. Żałuję, że nie poznałam odpowiedzi na wszystkie pytania.

Aleksandra po długiej...

Malowniczy tytuł powieści zapowiada poniekąd jej treść. Jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym utkana w dużej mierze z kobiecych romantycznych marzeń i wyobrażeń. Dla fanek gatunku na pewno rarytas, bo językowo i fabularnie jest też poprawna, widać, że autorka jest filologiem i rozumie, jak powieść powinna wyglądać. Duży jest jednak kryminalny potencjał tej historii, który nie został w pełni wykorzystany, chyba aby nie psuć atmosfery romansu. Główne bohaterki, Natalia i Ola to dziewczyny z małego miasteczka, które po wspólnej imprezie budzą się nie pamiętając niczego. Mimo sugestii co do wsypania im być może czegoś do drinków, ten wątek możliwego wykorzystania dziewczyn nie zostaje pociagniety ani wyjaśniony, nawet gdy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży. Bardzo mi to zgrzytało w fabule, nie warto w literaturze pokazywać, że takie zachowania przechodzą bez konsekwencji. Druga bohaterka wkrótce potem widzi swoje zdjęcia z pamiętnej imprezy na bilboardach wraz z romantycznym wyznaniem miłości od chłopaka proszacego ją o kontakt. Niby jest to pełen rozmachu gest, ale jednak także bezprawne wykorzystanie wizerunku... wkrótce potem okazuje się, że chłopak jest z tego samego miasteczka i trudno uwierzyć, że nie mógł odnaleźć bohaterki inaczej. Takie drobne dysonanse zdarzają się w tej powieści i naruszają jej prawdopodobieństwo, ale obyczajowa część ma rysy bajkowej idealizacji zarówno postaci, jak i wydarzeń, więc być może wpisuje się to w pewnym stopniu w poetykę gatunku.
Główne bohaterki są piękne, impulsywne, dość niedojrzałe, ale przyjaźń między nimi jest naprawdę ujmująca. Na drugim planie pojawia się wątek walczącego z uzależnieniami Janusza, dość luźno związany z wątkiem głównym, ale interesujący i wiarygodny, bohater jest niejednoznaczny, trudny, widać jego zmianę, odbijanie się od życiowego dna pełne potknięć. Jest też wątek ukraiński, związany z postacią Galiany, która znika w tajemniczych okolicznościach i niestety się nie odnajduje, a wraz z nią wygasają początkowo bardzo liczne rozważania o cierpieniach ludności cywilnej Ukrainy podczas wojny. Jest w tym pewna niekonsekwencja autorki. Albo należało ten wątek potraktować poważne i konsekwentnie pociągnąć, bo przez pierwsze sto stron był on dobrze prowadzony, albo w ogóle go w takiej skali w powieść nie wplatać, każde z tych rozwiazań byłoby lepsze niż przemilczenie i wyciszenie wątku na rzecz narastajacej bajkowości romantycznych scen. Trudno też uwierzyć, że Natalia po 200 stronach histerycznego naciskania na odnalezienie Galiany ostatecznie gładko i bez większych emocji przechodzi do porządku dziennego nad jej zaginięciem, które sugeruje, że koleżanka znajduje się w groźnej sytuacji. Jest w tym emocjonalny dysonans. Dynamiki fabule na pewno dodał za to wątek kryminalny związany z handlem ludźmi, w który uwikłana jest jako potencjalna ofiara Natalia. Szkoda, że policjantka Sabina, która świetnie w tym wątku wypadła, w romantycznej częściu ukazana została jako czarny charakter, i znowu zdarzył się tu dysonans w konstrukcji, tym razem postaci.
Autorka ma zatem potencjał na autora kryminałów oraz autora powieści obyczajowych. Wymyśla ciekawe perypetie, czasem zabawne sceny, które dobrze równoważą naiwny czasem romantyzm. Wydaje się jednak, że w tej powieści chciała zmieścić i powiedzieć za dużo na raz, a przez to spójność postaci i akcji w kilku momentach mocno ucierpiała, a i potencjał tej historii nie wybrzmiał zarówno na poziomie relacji, jak i fabuły. Mimo to wrażenie z całości lektury jest pozytywne. Może to za sprawą wielu trafnych sentencjonalnych uwag, które padają w dialogach? A może dzięki wyidealizowanemu, ale przyjemnemu zakończeniu z jamnikami w tle? Powieść na pewno gloryfikuje także spokojne życie na prowincji i czasem nadmiernie demonizuje miasto (w tym przypadku wyjątkowo groźny dla samotnych kobiet Poznań),staje też po stronie natury i zwierząt, które wydają się mieć wręcz terapeutyczną moc. Bywa to jednak faktycznie ujmujące.

• Book tour
  • Brak Legimi A