Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj

Okładka książki Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj Catherine Brereton
Okładka książki Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj
2022-03-22
2022-03-22
Magnus Wielgus
Robaki Owady Natura Nauka Przyroda Edukacja

‘Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj’ to pięknie ilustrowany przewodnik po świecie bezkręgowców, które możemy spotkać na terenie naszego kraju. Pozycja ta dedykowana jest dla dzieci w wieku 10-12 lat, lecz śmiało można korzystać z niego wraz z młodszymi pociechami. Jego wydanie trafi do każdego i tego małego i tego starszego odbiory.
Szczerze przyznam, że jestem w kompletnym szoku, jak cudownie wydana jest tak pozycja. Piękna, kolorowa z bardzo realistycznymi ilustracjami. To ostatnie jest największym atutem tej książki i można by powiedzieć, że też niemałym minusem dla każdego, kto cierpi na coś takiego jak arachnofobia. Nie no, naprawdę mówię Wam, że obrazki są tak realistyczne, że osobiście z jednym działem nie mogłam się zapoznać ze względu na moje zdrowie psychiczne. Choć nie muszę pewnie mówić, ile to razy przez przypadek akurat na tych stronach z pajęczakami otworzyła mi się książka.
Jak wspomniałam na początku, w książce znajdziemy podstawowe gatunki bezkręgowców zamieszkujących Polskę, czyli przybliżone zostaną nam między innymi pierścienice, ślimaki czy pajęczaki. Dowiemy się kogo, gdzie i kiedy wypatrywać, poznamy ich siedliska czy też cykl życia. Główna część książki skupia się na dokładnym przedstawieniu nam tych małych żyjątek. Tak więc mamy ich nazwy, ilustracje, które ukazują ich wygląd, kształt, kolory, wzorki oraz pokazują różnice, jeśli takie są, między samcem i samicą – czyli już po obrazku dostajemy wszystkie niezbędne informacje potrzebne, aby je wypatrzeć. Dalej mamy opis wyglądu, ich zachowanie oraz miejsce występowania. Dodatkowo przy każdym osobniku mamy umieszczoną małą tabelę, w której umieszczono długość ciała, częstość występowania, rodzaj zajmowanych siedlisk oraz pokarm, jakim się żywią. Wszystko napisane prostym i zwięzłym językiem po to, by jak najwięcej wyciągnąć informacji. Na samym końcu książki autorka informuje nas, w jaki sposób możemy zaprosić te małe stworzenia do siebie – nie, niestety informacji jak się ich pozbyć tu nie ma, a ubolewam ze względu na jedną grupę. Dodatkowo mamy słowniczek z najważniejszymi pojęciami, listę bezkręgowców oraz informację gdzie możemy znaleźć więcej informacji o tych stworzeniach.
‘Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj’ to cudownie wydany przewodnik, który oczaruje nie jednego małego, jak i większego odbiorcę. Tak książka bawi, ale przede wszystkim uczy, a to w pozycjach dla młodszych odbiorców jest ważne. Będzie to idealna pozycja dla fascynujących się przyrodą, ale przede wszystkim dla osób z dziećmi, które w kreatywny sposób chcą zachęcić swoje pociechy do poznawania świata, nawet tego mniejszego. Polecam tę pozycję każdemu, bez względu na wiek.

Szczerze przyznam,...

Książki dziecięce od jakiegoś czasu czytamy razem z córka. Czasami to dłużej trwa ale zawsze chce poznać jej opinie.

Świetna, kolorowa książka, idealna dla dzieci, chociaż ja też wiele się z niej nauczyłam. W życiu nie słyszałam takich nazw jak mogłam wyczytać w tej książce.

Ponieważ mieszkamy w lesie i często spacerujemy, książka na pewno nam się przyda.

Oprócz zdjęć przedstawiających stworzonka, o każdym z nich możemy dowiedzieć się kilku ciekawostek.
Czym sie żywi dany gatunek, rozmiary jakie posiada, gdzie zamieszkuje.

Ostatnie strony książki to lista bezkręgowców, z numerami stron na których możemy je znaleźć. Jest też słownik z trudniejszymi, dla niektórych na pewno niezrozumiałymi wyrazami.

Bardzo ciekawy rozdział "Jak zaprosić małe stworzenia do siebie" oraz "Jak korzystać z tej książki ".

Ponad 120 stron o pająkach, owadach, ślimakach czy innych bezkręgowcach.

Polecam 👏👏👏👏

Oprócz zdjęć...

Wiosna się budzi. W końcu. Drzewa obsypane są pąkami, a i zwierzęta coraz chętniej wychodzą ze swoich zimowych kryjówek.
I właśnie o zwierzętach - tych malutkich i często ledwie zauważalnych jest ta książka. To nowość od Wydawnictwa Papilon - 'Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj' autorstwa Catherine Brereton, z ilustracjami Kate McLelland i w tłumaczeniu Magnusa Wielgusa.
Tutaj moi mili już od samego początku jest dobrze. We wstępie bowiem autorka wspomina o szacunku do dziko żyjących zwierząt i o kodeksie obserwatora przyrody. To bardzo ważne, by już od małego uczyć dzieci, że jesteśmy częścią przyrody. Że ona od nas nie zależy i do nas nie należy - musimy z nią współistnieć, jeśli w ogóle chcemy istnieć. Dlatego nie można deptać mrówek, lepiej nie brać do reki nawet malutkiego żuczka i nie łapać motyli. Lepiej przyjrzeć się im z akceptowanej dla obu stron odległości, zrobić zdjęcie czy narysować dany okaz w domu, po powrocie z przyrodniczego spaceru. Bo i do spacerów ta książka zachęca. Moje dzieci po lekturze założyły buty, czapki, wzięły swoje plecaki i wyciągnęły nas na spacer podczas którego wsłuchiwaliśmy się w dźwięki mrowiska w pobliskim lesie i obserwowaliśmy taneczne loty motyli.
Z książki dowiemy się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. Poznamy cykl życiowy owada, zobaczymy jakie bezkręgowce można spotkać w Polsce, i dowiemy się na co zwracać uwagę podczas obserwacji. Każde zwierzę ukazane jest w ten sam sposób, wg schematu, który ułatwia korzystanie z książki i nieco mi przypomina ten, znany np. z encyklopedii przyrodniczych. Otóż mamy przepiękną ilustrację danego bezkręgowca, jego opis (zarówno wyglądu jak i zachowania czy miejsca bytowania) oraz zestawienie faktów o nim. Myślę, że książka ta zdecydowanie przyda się dzieciom szkolnym, jako uzupełnienie wiedzy z lekcji przyrody czy biologii.
Na końcu znajdziemy słownik oraz listę bezkręgowców. Całość zamknięta w niewielkim formacie i w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Polecamy - to kawał dobrej literatury popularnonaukowej w przystępnej, ciekawej formie.

Spacer może okazać się niezwykle ciekawy i pełen nowych odkryć. Wystarczy pokazać dziecku, że wokół jest tyle do poznania i obserwowania. Na początek pobawmy się w odkrywców i poszukajmy z dziećmi owadów i innych małych stworzonek. Choć nie zawsze je zauważamy, one są blisko nas, żyją tuż pod naszymi nosami. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by je znaleźć.

"Robale. Owady i inne małe stworzenia" to praktyczne informacje, opisy owadów i małych stworzeń, ich miejsc zamieszkania oraz cykli życiowych. Z tą książką rozpoznawanie poszczególnych zwierząt będzie dużo łatwiejsze. Dodatkowo możemy przeczytać ciekawostki o każdym z nich oraz podstawowe informacje. Ilustracje są piękne i bardzo realistyczne, a to jest bardzo istotne w przypadku tego typu książek. Na końcu znajdziecie listę, na której możecie wspólnie zaznaczać owady i stworzonka, które widzieliście.

Owady możecie obserwować cały rok. O każdej porze roku zobaczycie i poznacie inne zwierzęta, co jest fascynujące i pozwala na nowo odkrywać świat przyrody. Wiosną poszukajcie pszczół, trzmieli, motyli, mrówek. Latem rozglądajcie się uważnie, by nie przeoczyć ważek, kolorowych motyli, świerszczy, chrząszczy, biedronek i wielu innych owadów aktywnych latem. Choć jesienią i zimą obserwacje są nieco utrudnione, z powodzeniem możecie obserwować pająki i podziwiać budowane przez nie sieci.

Jeśli wasze dzieci lubią odkrywać i poznawać, jeśli fascynują je małe stworzonka, koniecznie sięgnięcie po tę książkę. Tutaj znajdziecie sporą dawkę wiedzy i ciekawostek, a także wskazówek dotyczących obserwacji i zapraszania owadów do swoich ogrodów.

"Robale. Owady i...

„robale. owady i inne małe stworzenia” to pięknie zilustrowana książka, z której dowiecie się wszystkiego o bezkręgowcach: owadach, pierścienicach, ślimakach czy pająkach. ta książka wskazuje, gdzie i kiedy mamy tych małych organizmów wypatrywać, żeby zwiększyć swoje powodzenie w roli przyrodniczego detektywa.

z tej książki dowiedziałam się np. tego, że
stonoga jest skorupiakiem - jak krewetka czy homar; nie każdy konik to pasikonik - są koniki brunatne czy skoczki zielone; a pasiasty wzór na muszli ślimaka nie jest bezcelowy! przekonano mnie też, że żaden z występujących u nas gatunków pająków nie robi człowiekowi krzywdy, choć do tej pory ciężko było mi w to uwierzyć 🙈 a wiecie, że ten blady śmieszny pająk zamieszkujący wysoko w kątach pomieszczeń nazywa się „nasosznik trzęś”? 🙈 i że biedronka siedmiokropka uderza skrzydłami 85 razy na sekundę?

powiem wam, że ta książka jest po prostu świetna. wiedza o bezkręgowcach zawarta w pigułce - realistyczna ilustracja, opis i fakty, fakty, fakty! na końcu znajdziecie słowniczek najtrudniejszych pojęć, a w środku mapy, które pomogą wam w klasyfikacji stworzeń. aż chce się wziąć tę książkę na spacer! chyba nie bez powodu ma taki przyjazny format 🤭

uważam, że warto przeczytać ją z dwóch powodów. po pierwsze, żeby bezkręgowce nazywać po imieniu, a nie wołać na wszystkie „robal”🙈 a po drugie, żeby docenić te małe stworzonka, bo te zwane przez nas „robale” to w rzeczywistości „mistrzowie recyklingu”! polecam wszystkim, w każdym wieku!

ileż bym dała, żeby taka książka jak ta, w tak przystępnej i rozbudzającej ciekawość formie, istniała, kiedy byłam dzieckiem i obserwowałam otaczający mnie świat przyrody! niech kamieniem rzuci ten, kto nigdy, ale to nigdy, nie szukał w trawie, w liściach, pod drewnem, w piwnicach, najmniejszych żyjątek… ja szukałam i przyglądałam się im z ogromnym zaciekawieniem....

"Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj" to zachwycający przewodnik po świecie fascynujących bezkręgowców, który oczaruje każdego młodego odkrywcę i miłośnika przyrody. Jestem przekonana, iż niejeden z was dowie się czegoś nowego na temat tych malutkich stworzonek, które są przecież często przez ludzi nawet niezauważane. Wszystkie informacje zostały przedstawione w interesującej, przystępnej formie, dzięki czemu zaangażują młodego odbiorcę, zaciekawią go, a przede wszystkim, rozbudzą w nim głód wiedzy i chęć poszukiwań.

Bardzo spodobało nam się, iż ten wspaniale zilustrowany leksykon robaczków został dopieszczony ogromną dawką fascynujących ciekawostek, porad, jak prawidłowo prowadzić obserwacje w czasie różnych pór roku, a także propozycji aktywności, jakie pozwolą lepiej poznać różne bezkręgowce. Dodatkowo, forma książki jest bardzo przemyślana, przejrzysta, staranna, dzięki czemu całość tworzy wyjątkowy atlas, z jakim po prostu trzeba wyjść na spacer, w poszukiwaniu opisanych gatunków.

Na uwagę zasługuje cudowna szata graficzna, która oczaruje każdego! Ilustracje są piękne, staranne i niesłychanie realne, dzięki czemu ani dziecko, ani rodzic, nie będą mieli problemów ze znalezieniem danego gatunku w prawdziwym świecie. Umożliwia to również dostrzeżenie wszelkich różnic pomiędzy konkretnymi gatunkami, nawet jeśli są do siebie bardzo podobne. Błyskotliwy i niebywale przyjemny styl sprawia, iż nawet dziecko, które nie interesuje się przyrodą, zostanie oczarowane i zachęcone do odkrywania kolejnych fascynujących sekretów niepozornych robaczków.

Przystępna, usystematyzowana, wartościowa wiedza, piękne i szczegółowe ilustracje, solidna porcja fascynujących ciekawostek, wspaniała, przejrzysta forma, która nie nuży, ale zachęca do poszerzania wiedzy przyrodniczej, a także format, kuszący, by zabierać książeczkę na każdy spacer. Ta przepiękna, zachęcająca do uważnej obserwacji najmniejszych stworzonek pozycja, zachwyci zarówno dzieci, jak i ich rodziców oraz skutecznie zachęci do jak najczęstszego przebywania na łonie natury. Polecamy całym sercem!

Dziś przychodzę do Was z przewodnikiem "Robale. Owady i inne małe stworzenia." Idealna dla każdego małego jak i dużego miłośnika obserwacji oraz poszukiwacza przygód. Ilustracje w książce piękne, szczegółowe wraz z opisami budowy owadów/robali. Znajdziemy tutaj wiele ciekawostek o pająkach, owadach a nawet o dżdżownicach, nauczymy się jak odróżniać podobne gatunki oraz dowiemy się w jakim środowisku żyją. Poznamy ich cykl życia. Z książki dowiemy się także jak i gdzie szukać robaczki.
Dla większych miłośników autorka zamieściła w książce instrukcję jak zbudować hotel dla owadów oraz w jaki sposób zachęcić stworzonka do zamieszkania w takich hotelikach na naszych ogródkach, podwórkach.
Dla ułatwienia zamieszony został także słownik oraz lista bezkręgowców.
Jeśli lubicie spacerki czy wędrówki z waszymi pociechami to dobra opcja jest zabrać książkę że sobą i ruszyć ku przygodzie poznawać małe stworzonka.

Dziękuję za egzemplarz I możliwość współpracy

„Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj”. Wyobraź sobie przyjemny spacer z dzieckiem i nieograniczoną ilość jego pytań: co to jest? Jak się nazywa? Dlaczego ma skrzydełka lub kropki? To zamiast się frustrować niewiedzą lub zbywać malucha zdawkową informacją, możesz mu podarować oto tą niesamowitą książkę, która zaspokoi jego ciekawość nie tylko na czas spaceru ale i na zdecydowanie dłuższy czas.
Czasami tak bywa, że boimy się np. pająka, mrówki, czy nawet biedronki. I aby uspokoić nasz niepokój, z pomocą przychodzą nam właśnie takie kompendia wiedzy. Oczywiście to działa również w drugą stronę, bo przecież są i tacy w śród nas, którzy mogą godzinami obserwować mrówki, czy podziwiać kolory motyli.
Książka jest bardzo dobrze opracowana, co naprawdę pomaga w jej czytaniu i zrozumieniu. Już na wstępie mamy instrukcję jak z niej korzystać. Schemat utrzymany jest w ciągłości, zatem wyróżnione informacje są powtarzalne. Każda strona poświęcona jest innemu stworzeniu a ich występowania dostosowane jest do występowania w lokalnych warunkach.
- Ilustracje są kolorowe i szczegółowe.
- Klucz do rozpoznawania małych bezkręgowców
- W specjalnych ramkach podane są techniczne dane, takie jak rozmiar czy okres występowania.
- Mamy tez bardzo ciekawe zadania do wykonania (takie angażujące i bardzo rozwijające kreatywność)
- Do tego jeszcze mini ściąga z listą stworzeń, które można odhaczyć jako „zobaczone”
- Na końcu książki znajduje się słownik
Osobiście zachwycił mnie rozdział z motylami i ważkami. Coś pięknego, teraz sama mogę rozpoznawać motyle w moim ogrodzie, do czego i Was bardzo zachęcam. Książka to inwestycja na dłuższy okres i wile zmieniających się pór roku. Polecam!

• Allegro
  • Zwierzęta