Lodówka Zosi

Okładka książki Lodówka Zosi Lois Brandt, Vin Vogel
Okładka książki Lodówka Zosi
Lois BrandtVin Vogel Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2023-03-22
32 min.
Ewa Borówka

Okładka książki Dorosłość. Wyznania Lisa Aisato, Linn Skåber
Dorosłość. Wyz... Lisa Aisato, Linn S...
Okładka książki Dziwo Magenta Fox, Nick Laird, Zadie Smith
Dziwo Magenta Fox, Nick L...
Okładka książki Precelek jedzie tramwajem Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek jedzi... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Srebrny smok Marcin Minor, Barbara Sadurska
Srebrny smok Marcin Minor, Barba...

Brandt poprzez swoją twórczość stara się wprowadzić ważne kwestie społeczne do rozmów między dziećmi i ich rodzicami, zachęcając do empatii i aktywnego angażowania się w pomoc innym. To to opowieść o przyjaźni i współczuciu. Główna bohaterka, Sofia, odkrywa, że jej przyjaciółka Maddi ma pustą lodówkę. Chociaż Maddi prosi, aby Sofia nie mówiła nikomu o jej problemie, Sofia czuje, że musi coś zrobić, aby pomóc swojej przyjaciółce. To historia, która w prosty, ale mocny sposób pokazuje, jak dzieci mogą zauważać potrzeby innych i podejmować działania, by coś zmienić.

"Lodówka Zosi" to zdecydowanie jedna z tych książek, które powinny znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. Jej przekaz jest szalenie ważny i trzeba o niej mówić głośno i polecać ją wszystkim tym, którym zależy na wychowaniu empatycznego i wrażliwego dziecka.

Zosia i Hania są szkolnymi przyjaciółkami. Po lekcjach wracają razem do domu, po drodze poświęcając trochę czasu na zabawę na placu zabaw. Zosia świetnie się wspina, a Hania szybko biega. Ale nie da się dobrze robić żadnej z tych rzeczy, kiedy burczy w brzuchu.

Pewnego popołudnia, podczas wspólnej zabawy, pusty brzuszek Hani głośno daje o sobie znać. Dziewczynka podejmuje szybką decyzję i rusza biegiem w stronę domu przyjaciółki, by tam się posilić. Zosia z trudem dogania ją dopiero w domu. Tam Hania stoi przed otwartą lodówką Zosi i ze zdumieniem wpatruje się w jej niemal puste wnętrze. Jest tam jedynie mleko, które, jak szybko wyjaśnia Zosia, jest przeznaczone dla jej młodszego brata. Dziewczynka tłumaczy Hani, że jej mama po prostu nie ma pieniędzy na to, by zrobić zakupy. Prosi ją o dyskrecję w tej sprawie. Hania wraca do swojego domu i nie może przestać myśleć o przyjaciółce, kiedy patrzy na swoją lodówkę wypełnioną po brzegi. Myśli też o niej, kiedy co wieczór, mama stawia na stole przed nią i jej bratem pyszną kolację, codziennie coś innego. A ponieważ obiecała Zosi, że nikomu nie powie o jej sytuacji, postanawia sama jej pomóc. Jednak pierwsze próby dostarczenia Zosi świeżego jedzenia przy użyciu szkolnego plecaka kończą się cuchnącą porażką.

Czy Hani uda się pomóc Zosi? Jej piękna postawa jest godna podziwu. Bardzo się stara w tajemnicy przed rodzicami, podzielić się posiłkiem z przyjaciółką. Jej dobre serce wzrusza, a cała historia skłania do pewnej bardzo ważnej refleksji - głodne dzieci są wśród nas. Dlatego tak ważne jest, by nasze dzieci umiały z empatią patrzeć na drugiego człowieka oraz by umiały dzielić się z innymi tym, co mają.

Na końcu książki znajdziemy wskazówki jak pomóc przyjaciołom, którzy mają puste lodówki oraz adres strony internetowej fundacji Pajacyk zajmującej się kwestią ubóstwa m. in. wśród dzieci.

Książki poruszają różne tematy, czasem bardzo życiowe. Tak jest właśnie z książką Lois Brandt „Lodówka Zosi”. Fabuła opowiada o dziewczynkach, które pochodzą z dwóch światów. Zosia i Hania mieszkają w tej samej dzielnicy, bawią się w tym samym parku i chodzą do tej samej szkoły, jednak w ich domu wszystko wygląda inaczej. Widać to szczególnie na przykładzie lodówki - w domu Hani jest pełna, u Zosi mało co w niej jest, bo rodzina dziewczynki nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, by móc sobie pozwolić na regularne zakupy jedzenia. W domu Hani nie brakuje przysmaków, posiłki są smaczne i zdrowe, a dieta zróżnicowana, tymczasem u Zosi się nie przelewa. Hania obiecała przyjaciółce, że nie zdradzi nikomu, jak wygląda sytuacja w jej domu. Oprócz tego każdego dnia stara się przynieść jej coś do jedzenia. Jednak po jakimś czasie Hania nie może już milczeć, zdradza swoje mamie, jakie problemy ma jej koleżanka... 🥺 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/07/lodowka-zosi.html

Biorąc te książkę do ręki, kompletnie nie spodziewałam się jaką falę emocji u mnie wywoła, że będę przy niej ryczeć jak bóbr i nie dam rady przeczytać jej na głos. Uczciwie więc ostrzegam.

Hania i Zosia to przyjaciółki. Lubią wspólnie bawić się w parku, obie mają młodszych braciszków i mogą sobie wzajemnie ufać. Różni je jednak status ekonomiczny. Kiedy w domu Hani nie brakuje różnych przysmaków, posiłki zawsze są różnorodne a dieta zbilansowana, lodówka Zosi świeci pustkami.

[I to jest ten fragment, przy którym już ryczę]

Hania to dobra przyjaciółka. Obiecała Zosi, że nie zdradzi nikomu jej tajemnicy, każdego dnia stara się więc przynieść jej coś do jedzenia ze swojego domu [ryczę bardziej]. W końcu jednak nie wytrzymuje i mówi o wszystkim mamie. I całe szczęście, wspólnymi siłami bowiem pakują różne produkty i odwiedzają rodzinę Zosi. A dziewczynki, szczęśliwe i najedzone, idą się bawić. Bo kiedy Zosia jest najedzona, nie straszna jest wspinaczka i inne zabawy fizyczne [ryczę na całego].

To piękna książka, która dobitnie pokazuje, że problem głodu dotyka nie tylko ubogie państwa w Afryce, ale może czaić się za rogiem, w domach, które znamy. To opowieść o sile przyjaźni i naturalnym dążeniu do dobra oraz o szczerym sercu dziecka. Nie jestem w stanie wyrazić jak głęboko mnie dotknęła. Uważam że idealnie i czytelnie uświadamia omawiane zjawisko młodszym dzieciom, uwrażliwia na krzywdę innych i pokazuje jak można nieść pomoc. Polecam ❤️

Ależ to jest znakomita książka!

Znakomita kreska, urocze postaci, które swym serdecznym, pogodnym wyglądem i zachowaniem łagodzą trudny temat, będący treścią książki.

Oto dwie przyjaciółki z podwórka: razem się bawią, biegają, skaczą, wspinają. Jednak po powrocie do domu jedną czeka przyjemna, bogata, urozmaicona kolacja z rodziną, druga zaś musi zadowolić się kawałkiem suchego chleba.

Gdy Hania poznaje tajemnicę Zosi obiecuje nie zdradzić tego wstydliwego tematu przez swoją mamą. CO więcej, próbuje pomóc przyjaciółce, przynosząc jej do szkoły, w plecaku składniki potraw, które jej smakowały poprzedniego wieczoru. Zwykle jest z tym cała furą śmiechu, ale też kłopotów. W pewnym momencie Hania nie może już milczeć, zdradza swojej mamie problemy koleżanki.

Ten bardzo trudny temat podany w delikatny, acz dający wyobraźni pole sposób bardzo działa na dzieci. Pytają, chcą wiedzieć co i dlaczego dzieje się w książce. Dodatkowe wyjaśnienie na końcu, a także rady jak pomóc osobom w kryzysie są znakomitym uzupełnieniem tej potrzebnej, ważnej i bardzo dobrej książki.

Jestem pod wrażeniem. A książkę przeczytałyśmy już chyba ze sto razy.

Ależ to jest znakomita książka!

W odpowiednim momencie trafiła do mnie książka “Lodówka Zosi”, która idealnie zabiera się za trudny temat biedy, a także przyjaźni. Jak bywa z dotrzymywanym słowem? Czy da się wybaczyć wyjawienie tajemnicy? Jesteście ciekawi?

Hania i Zosia to dobre przyjaciółki, które spędzają ze sobą dużo czasu. Z pozoru takie same, a jednak nie do końca. Zosia jest ogromnym wsparciem Hani, pomaga jej uwierzyć we własne siły, a Zosia nie pozostaje jej dłużna. Gdy zauważa, że jest w potrzebie próbuje jej pomóc na własną rękę, jednak do akcji musi wkroczyć dorosły. Mama Hani z córką przygotowują jedzenie dla Zosi i jej rodziny. To piękny gest i zainspiruje, aby lepiej przyjrzeć się otoczeniu, bo może żyje ktoś w biedzie bliżej niż nam się wydaje i czeka na naszą pomoc.

To ważna i wartościowa lektura o głodzie, wdzięczności, przyjaźni, rodzinie i empatii. Lektura będzie ogromnym wsparciem dla rodziców, bo temat biedy jest sprawą delikatną i często pomijaną w książkach dla dzieci.
Nutki dobrego humoru nie zabraknie, sprawa może okazać się śmierdząca…na przykład ryba lub jaja.

Doceniam za rady: “Jak pomóc przyjaciołom, którzy również mają puste lodówki” i fakty ze strony www.pajacyk.pl na temat ubóstwa ekonomicznego.

Ilustracje są interesujące i przyciągają uwagę, nawet czcionka bardzo mi się podoba.

10/10

Zosia i Hania uwielbiają spędzać wspólnie czas wolny. W szkole również są nierozłączne. Pewnego dnia Zosia zwierza się swojej przyjaciółce, że jej lodówka jest pusta. Hania bardzo chce jej pomóc i wpada na genialny pomysł. Postanawia przemycać z domu jedzenie i dzielić się z innymi.

Cudowna, wartościowa książeczka, która zwraca uwagę na problem głodu na świecie. Nauczy Wasze dzieci empatii, troski o drugiego człowieka, a także podkreśli, że z wieloma problemami należy po prostu przyjść do rodziców i to u nich szukać wsparcia, pomocy.

Książeczka pokazuje jak ważna jest przyjaźń, bowiem wzajemnie możemy się od siebie wiele nauczyć. Relacja dziewczynek jest tego doskonałym przykładem. Polecam! Szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Myślę, że już najmłodsi będą nią zachwyceni i wyniosą z niej wartościowe spostrzeżenia. 🤍

Idealnym uzupełnieniem historyjki są przepiękne, rysunkowe ilustracje. 👨‍🎨

Książki, które poruszają trudne tematy migrujące dookoła nas i naszych dzieci to zawsze doskonale wsparcie.
Szczególnie, gdy autor potrafi zręcznie dopasować język do odbiorcy a ilustrator dopełnia tego to dzieło.
Dziś przed Wami właśnie jeden z tych tytułów.
Czy już dojrzeliście go wśród obserwowanych bookstagramów?🤔

Ubóstwo, konieczność rezygnacji z przyjemności czy stale burczący brzuch to wyzwanie. W życiu i na kartkach książki. Tym razem trafiłam na jedną z książek, która niewątpliwie ujmuje je doskonale.

"Lodówka Zosi" autorstwa Lois Brandt, to dosłowny i namacalny dowód na finansowe braki rodziny tytułowej bohaterki. Jest powodem do zawstydzenia i utrzymywania faktu w tajemnicy, nawet przed najbliższą przyjaciółką.
Do czasu.
Przy okazji jednej z zabaw na placu i wizyty w domu Zosi, Hania dostrzega zaskakujące zjawisko. Po raz pierwszy obserwuje lodówkę z jednym produktem wewnątrz. I to w dodatku niemożliwym do wypicia!😳
Mimo, że bohaterki mają po kilka lat okazują się niesamowicie rozumne i świadome sytuacji w jakiej się znajdują. Pojawiają się wewnętrzne rozterki i te widoczne próby pomocy na znane sobie sposoby.
Podyktowane dobrym sercem i chęciami działania, które rzutują na obie rodziny okazują się zdecydowane i pozytywne.
Dosadna i bezlukrowa historia o tym, w jaki sposób pomagać i jak przyjmować pomoc to zdecydowanie cechy opowieści stworzonej przez autorkę.
Pozostając w dziecięcym świecie macie możliwość obserwować beztroskę, lęk i jednocześnie próby jego opanowania.

Przyznam, że to jedna z lepszych książek jakie ostatnimi czasy udało mi się poznać. Tematykę jak ta, podejmuję najpewniej po raz pierwszy, ale zdecydowanie jestem za przedstawieniem jej treści maluchom.
O pomoc warto prosić.
I zdecydowanie warto również ją okazywać. 🤍

Dziś przed Wami właśnie jeden z tych tytułów.
Czy już dojrzeliście go wśród obserwowanych bookstagramów?🤔

Ubóstwo, konieczność rezygnacji z przyjemności czy...

Tajemnica jest czymś, co powinno być ściśle chronione przed niepowołanymi oczami i uszami osób postronnych. Jest czymś co może być podwaliną pod budowę wyjątkowej więzi…. Uczymy dzieci, że tajemnic trzeba dotrzymywać i skrupulatnie o nie dbać. Są jednak takie tajemnice, które nie dodają skrzydeł, nie plotą sieci pięknej relacji, a stają się ciężkim kamieniem, który zalegając na sercu utrudnia dalszą życiową wędrówkę. Zrzucenie takiego kamienia wymaga wsparcia drugiej osoby, dlatego tak ważne jest, aby dzieci miały świadomość, że są takie sekrety, o których trzeba mówić bliskim.

Wątek ten porusza w książce „Lodówka Zosi” Lois Brandt. I chociaż to uroczy picturebook, to ważnych tematów znajdujemy w nim więcej, zaś głównym jest bieda i głód. Nie nawykliśmy mówić o nich dzieciom, a przecież to codzienność wielu osób. Nie tylko w krajach ubogich czy dotkniętych wojną, ale też naszych sąsiadów, kolegów ze szkolnej ławki czy osiedlowego placu zabaw.

Autorka mówi o biedzie i głodzie z wyjątkową subtelnością i szacunkiem. Nie demonizuje ich, ale i nie spłaszcza. Poprzez przypadkowość z jaką Hania odkrywa trudną sytuację swojej przyjaciółki Zosi podkreśla zawoalowaną naturę opisywanego zjawiska, na którą duży wpływ ma poczucie wstydu osób, których bieda dotyka. Trudny wątek przetyka pełnymi radości i zabawy obrazami pięknej, dziecięcej przyjaźni, dzięki czemu nie obciąża młodego czytelnika nadmiarem trudnych emocji.

Hania odkrywszy pustą lodówkę Zosi i obiecawszy utrzymanie tego w tajemnicy bije się codziennie z myślami, jak pomóc Zosi jednocześnie nie łamiąc danego słowa. W końcu… mówi o wszystkim swojej mamie i razem niosą pomoc Zosi i jej rodzinie. A złamane słowo nie dzieli przyjaciółek, ale jeszcze silniej je łączy.

Aż dziw ile ważnych wątków znalazło się w tym picturebooku zmalowanym w prostym, acz urokliwie zawadiackim stylu ręką Vina Vogela. A który przy tym pozostał przyjemną, pełną dziecięcego śmiechu opowieścią o przyjaźni.

Zachwyca wizualnie, tekstowo i tematycznie. Zmusza do refleksji, prowokuje do rozmów, ale i pozwala przyjemnie spędzić razem czas. To ważna, potrzebna i piękna książka.

Przyznam, że ta książka bardzo mnie zaskoczyła, bo chociaż porusza temat ubóstwa, to jednak przyodziana została w piękną przyjaźń i uroczy humor, dzięki któremu odbiór tej książki jest łagodny.

Wyjątkowa relacja jaka łączyła Zosię i Hanię to dziecięce rywalizacje i zabawy, jednak pewnego dnia Hania odkrywa w lodówce przyjaciółki zaledwie mleko. Niezręczna rozmowa uświadamia Hani, że rodzina Zosi boryka się z biedą, która ma swoje odbicie w tym, czym jest najbardziej oczywiste i potrzebne, czyli zaspokojeniem głodu.

Od tej pory Hania nie może przestać myśleć o przyjaciółce. Dyskretnie postanawia jej pomóc, przynosząc do szkoły jedzenie, jednak niezbyt odpowiednie, ale stara się jak może, bo to wszystko co może zrobić, gdyż obiecała przyjaciółce, że nikomu o tym nie powie.

Czy aby na pewno to wszystko co Hania może zrobić w tej sytuacji? Oczywiście, że nie. W pewnych sytuacjach można złamać dane słowo, jeśli zaowocuje to czymś dobrym i wspaniałym.

Jakże ta książka uczy, uwrażliwia i jednocześnie stosownie bawi czytelnika. To zmyślnie zaserwowana piękna lekcja dobroci, pomocy i uważności na drugiego człowieka i jego problemy.

W książce przemycone zostały cenne wskazówki, dzięki którym każdy może pomóc potrzebującej osobie.

• Dla dzieci
  • Z obrazkami