Gry wymiany. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek

Okładka książki Gry wymiany. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek Fernand Braudel
Fernand Braudel Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVII wiek (tom 2) Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVII wiek (tom 2)
Rodowody Cywilizacji
Civilisation matérielle, économie et capitalisme, XVe-XVIIIe siecle. Les jeux de l'échange.
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-05-22
1992-01-01
Ewa Dorota Żółkiewska
gospodarka rynkowa kapitalizm

Ten tom oceniam minimalnie słabiej niż poprzedni, nie będę powtarzał uwag ogólnych o stylu i języku, bo tutaj się nic nie zmienia i dalej jest fenomenalnie, ale ta część podobała mi się trochę mniej od "Struktur Codzienności". Tym razem wychodzimy piętro wyżej w domu, który zbudował Braudel i poznajemy życie gospodarcze w okresie od XV do XVIII wieku. Ten tom jest dużo bardziej ekonomiczny i gospodarczy, a mniej społeczny od poprzedniego. O ile świetne były dwa pierwsze rozdziały dotyczące targów, sklepów, jarmarków, giełd oraz poświęcone regułom wymiany czy przestrzeniom handlowym między państwami to kolejne rozdziały dotyczą już kapitalizmu jako takiego. Autor podaje konkretne przykłady plantacji, gospodarstw, manufaktur, pokazuje jak wyglądały początki przemysłu, transport, działalność spółek czy kompanii itp. Ta część jest jeszcze bardziej europocentryczna, a tematyka innych kontynentów raczej rzadko się tu przewija, chyba najwięcej tekstu autor poświęca Azji w końcowej części swojej pracy.

Tom drugi dzieła, tym razem Autor omawia życie gospodarcze na tym "codziennym" poziomie.
Pomimo tyluż lat od wydania, książka jest ciągle aktualnym opisem rzeczywistości kształtowania się gospodarki w omawianym okresie.
Erudycja Autora powoduje że trudno oderwać się od lektury, a kolejne tezy wzajemnie z siebie wypływają. Czytać koniecznie, choć to trudna lektura.

Książka życia – zarówno autora jak i moja. Takie książki pisze się tylko raz w życiu no i chciałoby się napisać, że czyta tylko raz w życiu. Chciałbym żeby to ostatnie nie było prawdą.
Drugi tom dzieła które autor poświęcił stosunkom gospodarczym wieków przechodnich – między średniowieczem a rewolucją przemysłową. Gospodarka jest tu punktem wyjścia i celem rozważań. Wszystko inne (jak wydarzenia polityczne i ledwo zaznaczone konflikty militarne) jest funkcją tej pierwszej. To polityka wyjaśnia się przez gospodarkę.
Co jest naprawdę kapitalnego w tej książce to pokazanie jak wyglądało życie ekonomiczne Europy i w zasadzie świata, poczynając od poziomu najmniejszego (plastyczne opisy domokrążców) przez bardziej złożone (targi, jarmarki, giełdy) do poziomów najwyższych (kompanie, handel dalekosiężny i międzynarodowy). Wszystko to po to by pokazać rodzący się kapitalizm.
Ogromna erudycja autora, niesamowita ilość pięknie zestawionych faktów, opowiadań dygresji – wszystko to po to byśmy mogli przenieść się w czasy tu opisywane. Książka jednak wymagająca zwłaszcza w części statystycznej. Wymagająca dla wymagających. Jedna z niewielu która – zresztą jak i poprzednia zasługuje na 10!

Drugi tom swojego dzieła Braudel poświęca życiu gospodarczemu w nowożytnej (głównie) Europie. Pokazuje jak wyglądała gospodarka począwszy od jej najniższych poziomów, w których uczestniczą w pewien sposób prawie wszyscy ludzie do poziomów najwyższych, gdzie najbogatsi kupcy obracają ogromnymi sumami pieniędzy. To właśnie na handlu i wymianie skupia się autor, gdyż jest ona fundamentem funkcjonowania gospodarki. Na wielu przykładach widać tworzący się w erze nowożytnej kapitalizm. Co ciekawe Braudel oddziela kapitalizm od gospodarki rynkowej. Gospodarka rynkowa jest niejako stanem naturalnym, który polega na prostej wymianie towarów i usług, kapitalizm natomiast jest jego wyższym stadium, gdzie w grę wchodzą kredyty, inwestycje, spekulacje, weksle, akcje i papierowe pieniądze. Wykazuje też, że te dwa modele funkcjonują obok siebie i ze sobą współgrają, z tą różnicą, że gospodarka rynkowa dotyczy małych transakcji na najniższym poziomie gospodarczym, natomiast kapitalizm bogatych kupców, uprawiających handel dalekosiężny, bankierów itp.
Ten tom jest wyraźnie europocentryczny, tylko ostatnie rozdziały dotykają trochę Japonii i Chin. Wynika to z małej ilości źródeł pozwalających na rzetelne, całościowe ujęcie problemu gospodarki rynkowej i kapitalizmu na obszarach pozaeuropejskich.

Historia totalna. Braudel nie bez przyczyny nazywany jest jednym z największych i najwybitniejszych historyków XX stulecia. Jeden z wielkich przedstawicieli szkoły Annales zachwyca erudycją, elokwencją i nieprawdopodobnym zasobem wiedzy jaki przekazuje w swoich trzech tomach.

• Nowożytność
  • historia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Gry wymiany. Kultura materialna, gospodarka i kapitalizm XV-XVIII wiek