Okładka książki This Summer Anna Chaber
Anna Chaber Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Kobiece
2023-06-28
2023-06-28

Kolejna książka od mojej ulubionej Autorki.
Po opisie książki nie byłam nią zachwycona i pół roku odwlekalam z przeczytaniem tej historii. Jednak nie zawiodłam się, kolejna opowieść, porusza inne problemy ale niektóre wracają z poprzednich książek.
Książka krótka ale wciągnęła mnie i w ciągu jednego dnia ją przeczytałam.
Chętnie przeczytałabym kontynuację. Czy wszystko się udało? Czy przyszłość będzie w kolorowych barwach czy w smutnych szarościach? Mam nadzieję, że Autorka po chwili się nad losem bohaterów i pozwoli poznać ich jeszcze bardziej.

Kolejna książka od mojej ulubionej Autorki.
Książka krótka ale wciągnęła mnie i w ciągu jednego dnia ją przeczytałam.
Chętnie przeczytałabym kontynuację. Czy wszystko się...

“This Summer”- brzmi beztrosko, prawda? 🌞

I tutaj od razu na początku lojalnie uprzedzam, że najnowsza książka Ani to nie tylko gorący letni romans.

To powieść przede wszystkim o młodości, o wkraczaniu w dorosłe życie, toksycznej relacji rodzinnej, a przede wszystkim o życiu z chorobą. 💔

“This Summer”- brzmi beztrosko, prawda? 🌞

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Pewnie już wiecie, że jestem sroką okładkową i wszystko, co zapowiada lekką i miłą dla duszy książkę biorę za sprzymierzeńca. Zatem chętnie sięgnęłam również po pozycję oferowaną przez Anię Chaber.
"This summer" to historia Weroniki i Adama. Ona jest przytłoczona presją ze strony ojca, który już dawno wyznaczył dla niej ściśle określoną ścieżkę kariery. On, mrukliwy i zamknięty w sobie, stawia czoła chorobie, która nie ustępuje i atakuje w najmniej oczekiwanych momentach. Ich drogi krzyżują się w momencie, gdy Wernika podejmuje staż w firmie, w której zatrudniony jest również Adam. Tych dwoje nie pała do siebie sympatią. Od początku czuć między nimi pewnego rodzaju napięcie, ale jak to jest w życiu, lubi ono płatać figle i zastawiać. Czy tych dwoje odnajdzie sposób, by dojść do porozumienia?
Miało być uroczo, miło i przyjemnie. Owszem, było przyjemnie, ale to nie jest cukierkowa historia. To opowieść przepełniona problemami życia codziennego. Historia ludzi pogubionych, którym potrzeba bodźca do zmian. Ciężko jest zrozumieć niektóre zachowania, jeśli samemu się takich nie doświadczyło. Próbowałam, niemniej z trudem przychodziła mi akceptacja faktu, że dziewczyna dwudziestoletnia jest aż tak zależna od rodzica. Prawie ubezwłasnowolniona. Z drugiej strony z tak wielką potrzebą pomocy, że nawet lekceważący ją Adam nie jest przeszkodą. Ale widocznie tak miało być.
Ta książka pomimo, że jest napisana w lekkim tonie, to porusza ważne tematy społeczne, takie jak akceptacja, siła woli i pewność siebie. Ta historia jest pewnego rodzaju refleksją i krzykiem o większą wiarę we własne ja oraz o to, by nigdy się nie poddawać, bo chęć życia to jest moc nieporównywalna do niczego innego.

Weronika jest, można powiedzieć niewolnicą własnego ojca. Mimo że ma ponad dwadzieścia lat, to jej tata decyduje o wszystkim. Wybrał jej studia, rachunkowości choć ona marzyła o historii sztuki. Skierował ją na praktyki w firmie znajomego, do konkretnej godziny może przebywać poza domem. Samo to, że musi przed nim ukrywać że nie je mięsa daje bardzo dużo do myślenia. Dziewczyna zazdrości odwagi swojemu bratu, który zerwał kontakty z ojcem i wyprowadził się z domu, a wyjechał do jej wymarzonego Paryża.

Adam również do końca nie może decydować o własnym losie, jego choroba w dużej mierze rządzi jego życiem. Gdy dopada go ból przestaje funkcjonować, najczęściej zamyka się w czterech ścianach. Całe szczęście pracodawcę ma bardzo wyrozumiałego, zwłaszcza że stara się nadganiać pracę z domu. Jego biurko sąsiaduje z biurkiem Weroniki, jednak ich pierwsze spotkanie nie należy do tych najprzyjemniejszych.

Czy tak jak głosi przysłowie „Kto się czubi, ten się lubi” będzie i tym razem? Czy Adam znajdzie jakiś złoty środek na swoją chorobę? Czy Weronika nabierze odwagi by w końcu postawić na swoim?

Przyznaje się, że zdecydowałam się na tę książkę ze względu na okładkę, szalenie mi się podoba. Jest taka wakacyjna, te kolory, po prostu cudo. Co do treści również się nie zawiodłam.

Postacie są świetnie wykreowane, nawet te drugoplanowe. Głowni bohaterowie zmagają się z tym, że muszą się komuś, bądź czemuś podporządkowywać. Weronika gdyby zebrała się na odwagę mogła by to zakończyć i zacząć wszystko od nowa, tak jak jej brat, jednak Adam nie ma takiej możliwości. Musi żyć z chorobą, której nie da się wyleczyć. Czasami główny bohater doprowadzał mnie do szału swoim zachowaniem i tym że usprawiedliwiał się chorobą. Ona natomiast zawsze stawiała kogoś innego, a nie siebie na pierwszym miejscu. W domu to jej tata był królem, a w związku zawsze skupiała się na potrzebach partnera.

Autorka poruszyła dwa ciężkie tematy. Jednym z nich jest nieuleczalna choroba, o której istnieniu mało osób wie. Ja już wcześniej słyszałam o niej, jednak nie o tak ostrym przebiegu. A drugim z nich jest przemoc psychiczna. W dzisiejszych czasach każdy z nas wie, co to jest, jednak osoby, które się z nią zmagają czasami nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Bywa też tak, że zwyczajnie boją się odejść od swego oprawcy, gdyż uważają że sobie same nie poradzą.

Historia jest niebanalna bo główni bohaterowie postanawiają spróbować właśnie przez lato być ze sobą. Chcą sprawdzić czy to ma w ogóle jakikolwiek sens. Ona niczego bardziej nie pragnie niż być kochaną, on jednak zdaje sobie sprawę jakim potrafi być problemem ze swoją chorobą. Czy taki związek z ograniczonym okresem próbnym ma sens? Koniecznie musicie przekonać się sami sięgając po tę historię.

Książkę czytało mi się dosyć szybko i bardzo przyjemnie. Idealna pozycja na lato ale i nie tylko.

Początkowo myślałam, że będzie to lekka wakacyjna książka. Jak bardzo się myliłam! Jest to piękna historia o trudnej miłości i tak naprawdę życiu człowieka, które nie jest usłane różami.
Weronika zmuszona przez ojca podejmuje starz na stanowisku księgowej w dużej firmie gdzie poznaje wiecznie niezadowolonego Adama. Pierwsze wrażenie ani tez kolejne nie zmieniają zdania dziewczyny na temat kolegi z pracy. Jak się okazuje jego mrukliwości i wycofanie spowodowane jest chorobą, z którą się boryka od kilku lat. Weronika również nie ma łatwego życia przy ojcu, który jest tyranem. Nie ma tyle odwagi co starszy brat i nie potrafi sprzeciwić się ojcu i podążać za marzeniami. Czy Adam i młoda stażystka zapalają do siebie uczuciem i pokonają przeciwności losu? Nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia a wspólna przyszłość nie wygląda kolorowo. A może tylko tak im się wydaje?
Jest to kolejna książka autorki, która zdecydowanie trafiła w mój czytelniczy gust. Skłania nie tylko do refleksji ale także wywołuje łzy wzruszenia. Bohaterowie są zwykłymi ludzi, którzy walczą o swoje szczęście i zmagają się z towarzyszącymi im problemami. Nie zawsze decyzje podejmowane przez bliskie nam osoby są zgodne z naszymi przekonaniami. Może być to trudne do pokonania ale czasem warto… 9/10⭐️

Bohaterami „This summer” są Adam i Weronika, dwie zupełnie inne dusze i dwa zupełnie inaczej skomplikowane charaktery. Choć to typowo letnia opowieść nie jest wcale taka prosta a porusza dość ważne i mocne tematy jak choroba czy przemoc psychiczna. To co ojciec zgotował Weronice jest dla mnie kompletnie niewyobrażalne, choć jestem w stanie sobie wyobrazić że na pewno są takie domy i z przykrością to mówie, ale smutno mi jak czytam że mama nic nie robi by takie piekło się skończyło. Bo to jest piekło - mimo, że nie ma tu przemocy fizycznej to bardzo obrazowo Ania opisuje jak nawet Adam odczuwa strach przed panem Skalskim. Co więcej pomimo tego co zrobił brat Werki zachowanie ojca nie zmieniło się ani o jote, mama tej dwójki też była zupełnie bierna i godziła się na to wszystko.

Postać Adama to jedna wielka zagadka z początku. Zastanawiałam się co też może mu dolegać, ale nie było szans bym zgadła, choć jak się okazuje znam kogoś kto cierpi na tę przypadłość, u znajomego jednak nie jest tak mocno uciążliwa póki co. Ja sama za to zyskałam dużo lepszy obraz tego z czym ona się wiąże bo jest to nadal nieco wstydliwe schorzenie i tak jak w przypadki Jacka niewiele się o niej mówi w ogólw. Czytanie zaś o życiu razem z draniem było trudne. To zdecydowanie skłania do refleksji bo czasem pewne sprawy są dla nas tak oczywiste, że nawet nie wiemy jakie szczęście mamy. Dlatego też pewnie nie mogłam zrozumieć postępowania Jacka a sam koniec opowieści byl dla mnie zaskoczeniem.

Obserwuje twórczość Ani Chaber od pierwszej powieści i mam wrażenie, że z każdą kolejną książką coraz lepiej sobie radzi i coraz bardziej trafia do mnie przesłanie jej historii.

"This Summer" to historia Weroniki i Adama. Ona stłamszona przez ojca, który ma już dla niej konkretny życiowy plan i on, mrukliwy, zamknięty w sobie, walczący z chorobą, która nie ustępuje i atakuje niespodziewanie. Poznają się w pracy, w firmie w której Weronika rozpoczyna staż jako księgowa. To zdecydowanie nie jest miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak życie potrafi zaskakiwać, a pojawiających się szczególnych uczuć do drugiej osoby, nie da się oszukać.
Mam bardzo dziwną relację z tą książką. Z jednej strony bardzo denerwowała mnie główna bohaterka, która momentami zachowywała się bardzo infantylnie i niedojrzale. Pozwalała sobie na toksyczne zachowania Adama z uśmiechem na twarzy, jakby był to jedyny mężczyzna na świecie, bez którego będzie niespełniona i nieszczęśliwa. Poza tym, mimo że książka liczy zaledwie 300 stron bardzo mi się dłużyła. Męczyłam ją długo przez co cała historia zaczynała mnie drażnić.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę jej wszystkie cechy - uważam, że jest to idealna opowieść na "ciepły letni wieczór" (jak głosi opis z tyłu książki). Dodatkowo zakończenie i ostateczne decyzje Weroniki, podbiły moją ocenę i nie patrzę na tę historię aż tak krytycznym okiem.
Ogólny pomysł był bardzo dobry, jednak czegoś mi zabrakło. Wierzę, że książka znalazła i znajdzie swoich zwolenników. Do mnie niestety nie za bardzo trafiła.

Po książki Ani Chaber sięgam już w ciemno! Wszystko co wychodzi spod pióra tej autorki jest za każdym razem niezwykle piękne, ale również uczące, każda książka niesie za sobą piękne przesłanie, tak było i tym razem. Weronika szara myszka, która chowa się za nijakimi ubraniami i ma z zaplanowane życie przez swojego ojca tyrana trafia na staż do firmy w której poznaje Adama, faceta którego trudno rozgryźć, ponieważ w jednej chwili z miłego faceta jest w stanie stać się okropnym gburem, który obraża wszystkich dookoła, a jednak gdy ta dwójka zaczyna ze sobą rozmawiać nawiązuje się między nimi nić porozumienia i zakochują się w sobie....niby tutaj powinno pojawić się ich szczęśliwe zakończenie, on pomaga jej uwierzyć w siebie i dzięki temu Weronika faktycznie zaczyna oddychać pełną piersią, pragnie spełniać swoje marzenia i nareszcie być wolną kobietą, która może sama o sobie decydować, a jednak Adam chowa się za swoją chorobą, która fakt na pewno utrudnia życie i jest straszna, ale mam wrażenie, że przez większość książki stała się dla niego wygodną wymówką dzięki której mógł wyjaśniać swoje niemiłe zachowanie i niemądre reakcje, nie ukrywam iż chwilami Adam po prostu wkurzał i trochę podcinał skrzydła Werce, która planowała naprawdę wiele niesamowitych rzeczy. Koniec końców ta historia była naprawdę ciekawa ukazanie związku z jego wszystkimi zaletami, ale również wadami jest rzadko spotykanym zabiegiem w książkach, ale kurczę przecież takie jest życie i nie zawsze jest słodko, kolorowo i sielankowo! Uważam, że za takie przedstawienie związku autorce należą się wielkie brawa!!
Oprócz tego lato w tej książce! Każdy z nas latem żyje w troszeczkę innym świecie i dlatego nie zakochać się właśnie latem?

This Summer

Na wstępie poznajemy skryta w sobie Weronikę, która ma wymagającego ojca. Tak naprawdę czepia się każdych szczegółów dotyczących dziewczyny. Jej matka nie za wiele ma do powiedzenia więc Weronika nie może rozwinąć skrzydeł w swoich marzeniach dotyczących historii sztuki.
Na polecenie ojca rozpoczyna staż jako księgowa ..czego dosłownie nie cierpi każda cząsteczka swojego jestestwa.
Już na dzień dobry poznaje "gbura" tajemniczego faceta z pracy który ciągle się o wszystko czepia, naśmiewa..ale z biegiem czasu ich musowa praca zaczyna ich do siebie zbliżać. Adam pokazuje że nie zawsze jest zadufanym bucem i że też potrafi mieć wiele tajemnic, często nie ma go w pracy a prawda jest taka że cierpi na chorobę która odbiera mu uśmiech każdego dnia bo nigdy nie wiadomo kiedy "drań" się odezwie i przejmie kontrolę nad jego ciałem.
Ich relacja zaczyna się coraz bardziej rozwijać niestety Adam boi się kolejnego rozczarowania a Weronika nie zna wszystkich tajemnic Adama. I tak naprawdę zaczyna się wyścig pełen wzlotów i upadków, miłosnych uniesień i morza łez.
Kwestia przemyślanego wyboru pójścia na żywioł w realizacji swoich marzeń nie zawsze musi się podobać drugiej stronie. Jak potoczą się ich losy? Czy Weronika zawalczy o swoją przyszłość? Czy jej miłość będzie na tyle silna że przezwycięży wszystko? Jak potoczą się losy jej mamy? Oj będzie się działo, nie zawsze będzie kolorowo, ale na pewno znajdziecie tu dużo fajnych zdarzeń losowych które same wybierają jak życie ma się dalej potoczyć ✨❤️

• E-booki
  • Do kupienia