Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego

Okładka książki Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego Ellen Fischer
Okładka książki Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego
Ellen Fischer Wydawnictwo: Vital poradniki
poradniki
Das Vagus-Training: Mit einfachen Übungen die Selbstheilungskräfte aktivieren
Vital
2023-01-01
2023-01-01
nerw błędny stres relaks

„Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego” - uświadamiająca, rzetelna i inspirująca!

To moje polecenie dla Was na dziś! Ta niepozorna, cienka (180 stron) książeczka to lektura idealna na dzisiejsze czasy. Czasy ludzi zabieganych, usztywnionych stresem, pracą, obowiązkami, którzy chwytają się już różnych sposobów relaksu, fizjoterapii, ćwiczeń, by choć trochę sobie pomóc, a czasem naprawdę wystarczy zrozumieć swój organizm i zacząć z nim współpracować (choć oczywiście tamte sposoby też są świetne!).

Autorka w tej książce, wbrew objętości, daje nam ogrom wiedzy, który przekazuje w prosty, zrozumiały, choć również bardzo rzetelny sposób. Mamy tu bardzo dobrze wyjaśnione, czym w ogóle jest autonomiczny układ nerwowy, schemat jego połączeń, dawkę wiedzy biologicznej, a wszystko to przekazane w bardzo przystępny i intrygujący sposób.

Dostajemy tu recepty na zwiększenie odporności, zmniejszenie stanów zapalnych, poprawę pracy serca, koncentracji, snu i sposoby na łagodzenie objawów stresu, który to właśnie często dominuje nasze życie. Co ciekawe, autorka pokazuje nam na przykładach, badaniach, jak różne sytuacje, już choćby z wczesnego dzieciństwa, mogą determinować nieumiejętność samoregulacji i tym samym regeneracji organizmu w dorosłym życiu.

Wszystko to oczywiście uzupełnione prostymi ćwiczeniami dobranymi do danego problemu, z którym się zmagamy, które są bardzo dokładnie opisane, opatrzone zdjęciami i łatwe do wprowadzania do codziennego życia.
Jestem zachwycona! Zwłaszcza że po bardzo stresującym tygodniu, po prostu czytając tę książkę, wykonałam dwa z nich i… poczułam ulgę! Więc co będzie, gdy wprowadzę niektóre z nich do swojego życia na stałe?

Warto! Warto spróbować, bo wiele dolegliwości można własną pracą nad sobą skutecznie wyeliminować. A na pewno warto próbować. Polecam serdecznie!

„Spróbuj przy pomocy nerwu błędnego odnaleźć drogę powrotu do równowagi.”

Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czynników wpływa na nasze zdrowie. Zalicza się do nich zarówno warunki zewnętrzne, w których przebywamy, nasz styl życia, ale też kondycję naszego organizmu. Ten ostatni aspekt z kolei zależy, od jakości funkcjonowania poszczególnych narządów, od najmniejszych komórek po pojedyncze organy. Im, zatem więcej wiemy, tym lepiej potrafimy zadbać o siebie kierując uwagę na konkretne elementy naszego ciała.

Nasz organizm jest niesamowitym mechanizmem, w którym każdy trybik ma własną, określoną rolę i wraz z innymi częściami tworzą zgrany team. Jednym z ważniejszych tego rodzaju narządów ludzkiego organizmu jest nerw błędny, od którego zależy ogólne nasze samopoczucie, jak i prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów, ale też siła naszych zdolności regeneracyjnych. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak zadbać o ten element naszego organizmu, a tego uczy książka „Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego”.

Pani Ellen Fischer posiada szerokie wykształcenie w kierunku terapii psychosomatycznej, manualnej, rehabilitacyjnej i medycyny fizykalnej, więc ma podstawy, by uzmysławiać swoim klientom oraz czytelnikom, w jaki sposób mogą sami pomóc sobie w niektórych przypadłościach. W 2007 roku miała okazję wziąć udział w wykładzie Stephena Porgesa na temat teorii poliwagalnej, która w ostatnich latach nabrała ogromnego znaczenia, jeżeli chodzi o naszą sprawność zdrowotną. Jest to nauka, która poświęca uwagę naszemu układowi nerwowemu, oraz przybliża jego budowę i zmiany, jakie zaszły w tym obszarze podczas procesu ewolucji. Jest to kwestia niezwykle ważna, gdyż daje nam obraz tego, jak bardzo ewoluował organizm różnych gatunków stworzeń, w tym człowieka. Z tego względu autorka poświeciła pierwszą część swojej publikacji właśnie temu zagadnieniu. Opowiada o procesie ewolucji, by pokazać, że „wszystkie istoty borykają się z tym samym podstawowym problemem: potrzebują energii, ale nie zawsze dostępne są jej dowolne ilości.”

Pierwsza część poradnika jest materiałem teoretycznym wprowadzającym w zagadnienia związane z funkcjonowaniem i znaczeniem nerwu błędnego. Autorka odnosi się też w niej do naszych przeżyć w tym traumy, stresu, reakcji na różne sytuacje i radzeniem sobie ze stresem pourazowym. Można ją potraktować, jako skondensowaną wiedzę o ewolucji poszczególnych gatunków żywych organizmów, ale nie ma to szczególnego znaczenia dla drugiej części książki, która ma charakter bardziej praktyczny, gdyż przedstawia szereg porad, wskazówek i ćwiczeń na różne obszary naszego ciała, która mają na celu uaktywnić naszą moc uzdrawiającą. Doktor Fischer uczy w ten sposób, jak świadomie regenerować nasz organizm, prawidłowo oddychać i rozładować napięcie.

Cała publikacja została zaplanowana bardzo przejrzyście z wieloma zdjęciami i kolorowymi elementami graficznymi. Przedstawione techniki mają na celu wzmocnić naszą odporność, serce, układ krążenia, poprawić działanie układu trawiennego, złagodzić skutki stresu, poprawić nastrój i koncentrację. To tylko niektóre z zalet przedstawionych zaleceń, wskazówek i porad, które zostały opisane w jasny, zrozumiały sposób. Dodatkowo każde z ćwiczeń pokazane jest na zdjęciu, a jego wykonanie ujęte w prostym, uporządkowanym instruktażu.

W tym niewielkim objętościowo poradniku każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że poszczególne obszary i układy naszego ciała zostały uzupełnione w informacje, które pomagają zrozumieć i dostrzec przyczynę towarzyszącego nam schorzenia czy dolegliwości.

Okazuje się, że tytułowy nerw błędny wpływa całościowo na nasz organizm. Często możemy sobie pomóc prostymi technikami i sposobami, więc warto szukać innych rozwiązań naszych problemów poza tym, co oferuje nam medycyna konwencjonalna. Lekarze często stosują tylko wiedzę akademicką lub rutynową, a tymczasem na świecie istnieją terapie, które zdecydowanie poprawiają naszą kondycję na każdym poziomie naszego istnienia. Autorka podkreśla, że ważne jest by nauczyć się odreagowywać, czyli świadomie regulować emocje, by móc prowadzić zrównoważone życie. Autonomiczny układ nerwowy i nerw błędy są naszymi sojusznikami pełniącymi pod tym względem ważną rolę.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„Spróbuj przy pomocy nerwu błędnego odnaleźć drogę powrotu do równowagi.”

Rewelacja, w końcu książka, która w łatwy sposób pokazuje jak pracować z nerwem błędnym!

• Zdrowie
  • Rozwój emocjonalny (psyche)
  • Krakowskie polowanie biblioteczne
  • Vital i SA
  • 02. Epub?
  • Woblink

Dodaj cytat z książki Aktywuj samouzdrawiającą moc nerwu błędnego