Dziura w podłodze

Mikołaj Maria Manicki Wydawnictwo: Ridero fantasy, science fiction
Ridero
2022-10-26
2022-10-26
kosmos obca cywilizacja historia alternatywna komedia fizyka kwantowa

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2021 Bartek Biedrzycki, Grzegorz Brona, Dorota Dobrzyńska, Łukasz Marek Fiema, Adam Groth, Wojciech Gunia, Marta Kładź-Kocot, Michał Kłodawski, Marcin Kowalczyk, Marta Magdalena Lasik, Mikołaj Maria Manicki, Marcin Mazur, Kamil Muzyka, Marcin Przybyłek, Grzegorz Rogaczewski, Andrzej Zimniak
Ku gwiazdom. A... Bartek Biedrzycki, ...
Okładka książki Czas literatury 4(12)/2020 Waldemar Bawołek, Bianca Bellová, Sylwia Chutnik, Mikołaj Maria Manicki, Józefina Piątkowska, Tomasz Różycki
Czas literatur... Waldemar Bawołek, B...

Kolejny powód, żeby z niecierpliwością czekać na nową, pełnowymiarową powieść Mikołaja Marii Manickiego.

Lubię poznawać dorobek autorów, którzy zachwycili mnie swoją książką, a wcześniej ich nie znałam. "Diabeł już tu nie mieszka" sprawił, że zaczęłam szukać. Znalazłam: "Miłość, wszędzie miłość", świetne opowiadanie, zamieszczone w piśmie "Czas literatury" , "Kulisy lotu ptaka w kosmos" z antologii "Ku gwiazdom" Wydawnictwa IX (jeszcze przede mną) no i właśnie "Dziura w podłodze". Jak sam autor pisze, powieść-kapsułka. Krótka historia z gatunku science-fiction.

Dwóch reżyserów pragnie przenieść na wielki ekran "Trylogię księżycową" Żuławskiego. Gdy w końcu zabierają się do roboty, pod głównym aktorem zapada się podłoga. Biedak znika, a przez dziurę widać przestrzeń kosmiczną i Księżyc. Po chwili wschodząca gwiazda kina powraca tą samą drogą, jednak okazuje się, że jest swoim potomkiem. Czy to nie brzmi intrygująco? Więcej nie będę pisać o fabule, nie chcę psuć Wam zabawy. A uwierzcie, ta jest gwarantowana.

Moje serce, już po raz kolejny, zostało zdobyte szturmem przez opowieść M.M. Manickiego. Autor ma niesamowitą umiejętność tworzenia hard sci-fi przyswajalnego chyba dla każdego. Pomysły na fabułę ma nietuzinkowe. Kreuje ciekawych bohaterów, wkłada im w usta poważne, innym razem ironiczne lub zabawne dialogi. Otacza ich światem opisanym w taki sposób, że bardzo łatwo się do niego przenieść. Jeśli chodzi o poczucie humoru, wiem, że to kwestia bardzo indywidualna. Jednak moje jest, na szczęście 😉, kompatybilne z żartami autora.

Podsumowując: ciekawa i oryginalna fabuła - jest, charakterystyczni bohaterowie - są, brak słabych dialogów - zgadza się, poczucie humoru - odnotowane, twist fabularny - uwzględniony, zagadnienia charakterystyczne dla gatunku - obecne, długość powieści - zdecydowanie za krótka.

Tak że czytajcie moi mili, bo warto. 🚀

Solidne 8 gwiazdek. Ciekawe. Satyryczne. Filmowa struktura. Trochę w stylu Lema. No i ładnie opracowane. Zdecydowanie nie żałuję.

Zupełnie stracony czas i pieniądze, nawet przy tak małej ilości stron.
Powieść napisana przez amatora prezentuje niedojrzały styl, brak jakiegokolwiek celu i zaledwie kilka naukowych wstawek, które z resztą są wyśmiewane przez jedną z najgorszych postaci jakie napotkałem w literaturze.

Zupełnie stracony czas i pieniądze, nawet przy tak małej ilości stron.

Powieść krótka, dobra i wymagająca. Idealna na kilka wieczorów albo podróż komunikacją miejską. Takiego SF mi brakowało. Prawdziwego. Ciekawego. Ściśle naukowego. I to dostałem.

Po jednej stronie szorstki kapitan próbujący odzyskać porwanego załoganta. Po drugiej pyszałkowaci reżyserzy chcący na porwaniu ubić interes i wykorzystać statek do nakręcenia swojego filmu. Pomiędzy nimi portal, który pomału się zamyka, a porozumienia jak nie było tak nie ma. Mnóstwo technikaliów, pełno błyskotliwych dialogów. Do tego te ilustracje! Miazga!

Fabuła utrzymana jest w klimacie retrofuturystycznego PRL-u. Podobało mi się, jak dojrzale i kompleksowo podchodzi do zagadnień fizycznych, również kontaktu z obcą cywilizacją, opisując różne technologiczno-badawcze etapy takiego dialogu.

Słowem solidnie napisana i pięknie zilustrowana opowieść prowadzona w duchu klastycznej SF, do tego z zaskakującym zakończeniem.

• Science Fiction
  • Audiobooki jak na razie nie ma książki
  • Nowe S-F

Dodaj cytat z książki Dziura w podłodze