Kongres futurologiczny

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-01
science fiction Lem Literackie Ijon Tichy kosmos psychodelik halucynacje

Oficjalne recenzje i

Analogowy Matrix

[ 23 ] Link do recenzji

“Dajemy cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła. Dlatego nie wolno jej budzić”.

Czy należy dążyć do poznania prawdy, za wszelką cenę? Nawet mając świadomość, jak straszna może być to prawda ? Może lepiej żyć w błogiej nieświadomości i grać w grę pozorów?

Fenomenalna książka Stanisława Lema. Nadal aktualna, nadal przerażająca w swoim wydźwięku!

Nikt Lemowi nie odbierze tego, że był autorem, który najlepiej posługiwał się językiem polskim w całej historii polskiej literatury współczesnej. Można ochy i achy poczytać pod innymi recenzjami tego arcydzieła, ale polecam docenić, że nie było do tej pory w historii współczesnej literatury TAK dobrego językowo autora.

Książka godna polecenia. Zawiera sporo akcji, przesłanie i potrafi zaskoczyć.

Jedna z książek dorobku Lema, którą można na pewno określić jako jedno z dzieł szczególnie wybitnych. Książka wciągająca od pierwszej strony, ze znakomicie prowadzoną akcją, napisana brawurowo, z polotem oraz poczuciem humoru, jak również umiejętnie poruszająca kwestię dążenia do prawdy w otaczającej rzeczywistości, jaka jest obecna na daną chwilę. Po książkę tą, jak...

Do tej książki mam wyjątkowy sentyment. Lem w mistrzowski i w specyficzny swój sposób, ukazuje perypetie Tichego na Kongresie, dodając do tego absurd z domieszką humoru. Tichy jest świadkiem co rusz opadających "zasłon", które ukazują mu nowy, coraz tragiczniejszy świat, który jawi mu się przed oczyma, chyba... bo okazuje się, że i ten aktualny jest tylko może tymczasową...

Są pisarze, którzy mogą się poszczycić niesamowitą wyobraźnią. Są też tacy, którzy posługiwali się wspaniałą polszczyzną. Stanisław Lem jest tym autorem, który obie te cechy posiadał w nadmiarze i bardzo umiejętnie je potrafił łączyć czego „Kongres futurologiczny” jest znakomitym przykładem.

To nie tylko brawurowo napisana powieść z nurtu science – fiction. To dzieło,...

Pan Stanisław mnie niebywale zaskoczył. Sprawił, że zacząłem wątpić w otaczająca mnie rzeczywistość. Niedbale macałem przedmioty dookoła mnie, zastanawiając się czy to nie jakaś symulacja pokroju Matrixa.

Książka jest napisana w tak lekkim i przyjemnym stylu, że wszelkiej maści neologizmy nie utrudniają, a co lepsza nie zmniejszają przyjemności jaką czerpie się z tego...

Łatwo się czyta, aczkolwiek momentami łatwo się pogubić. Ciekawie przedstawiona wizja przyszłości świata, jako tworu odgórnie zmanipulowanego i "idealnego".

Na ogół nie sięgam po fantasy, a tym bardziej sci-fi. Jednak "Kongres futurologiczny" kusił mnie od dawna. Nie przeczytać ani jednej książki Lema to wręcz wstyd.
Czyta się ją bardzo lekko, chociaż czasami nadmiar "nowoczesnego" słownictwa może przeszkadzać. Humor w niej jest specyficzny, nie każdemu się spodoba, jednak do mnie przemawia.
Moim zdaniem powinnam ją przeczytać...

Dobra na start i poznanie twórczości LEMA, który potrafi pisać zbyt wymagająco, a tu otrzymujemy lekkostrawną pozycję, przypominającą raczej przerośnięte opowiadanie, i tak co chwila ku mojej uciesze pobrzmiewają zaskakujące pomysły, gdzie autor rzuca na papier społeczeństwo prawdziwie futurologiczne - zdewastowane, odurzone, stracone na zawsze; chcąc nie chcąc jesteśmy...

Dyskusje

4 233