rozwińzwiń

Kongres futurologiczny

Okładka książki Kongres futurologiczny Stanisław Lem
Okładka książki Kongres futurologiczny
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Przeczytane 587 Opinie 33 Oficjalne recenzje 105

Wyróżniona opinia i

Książki 1033 Opinie 135

Ale nie wyrzucajcie mnie ze znajomych! Ja nawet bardzo chętnie o tym utworze rozmawiam, lubię mnogość jego pomysłów (czego dowodem załączony odcinek podcastu) - mnie język PRL-owej groteski nigdy nie cieszył, losowość rzeczy przedstawionych, nielogiczność narracji męczyły. Nie pokochałem na razie humorystycznego Lema. Zaintrygowała mnie za to jego psywilizacja, kolejne całkiem trafione strzały futurologicznego moździerza. Czymże innym staje się nasz xanaksowy horyzont, te iluzje celebryckie, influencerka w całokształcie, jeśli nie swoistym potwierdzeniem przeczucia Stanisława?

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Mam taki sam problem jak z każdym Lemem. Fajne koncepty, napisane prosto, wręcz może prostacko.

Nie mam za dużego doświadczenia z Lemem. Dotychczas ograniczało się ono do książek typu Bajki Robotów czy Cyberiada. Ponieważ wiem, że był niebywałym erudytą i raczej filozofem, niż naukowcem, to i do tej lektury podeszłam nieufnie. Tym bardzie, że już raz dałam się pokonać Kongresowi. Może wówczas to nie był właściwy czas i moment na tego typu lekturę.
Tym razem Kongres futurologiczny okazał się strzałem w dziesiątkę. Rozkoszowałam się słowotwórczymi zapędami autora, mając przy okazji niezłą zabawę językową. Te różne symkretyny, dehalucyniny, latalerze, wszechśmity i inne bawią, ale także skłaniają do myślenia. Niezła zabawę słowotwórczą serwuje nam tu autor. Choć tymi słownymi zagadkami nafaszerowana jest lektura, to nie to jest jej sensem. Autor przede wszystkim zadziwia swoją wizją przyszłości. Wnikliwi czytelnicy dopatrzą się tam wielu analogi do naszego współczesnego świata. Od powstania książki minęło pięćdziesiąt lat i świat zmienił się diametralnie. Wiele w treści jednak wizji wprost mających odniesienie do współczesności. Może inne są formy lub środki, ale sens pozostaje bardzo współczesny. Lem przewidział eskalacje wielu trendów, jak na przykład trend do wiecznej młodości i może w swojej opowieści posunął się krok dalej, nie mniej z czystym sumieniem można, go określić wizjonerem. Aby docenić wartość tej książki trzeba być jednak uważnym czytelnikiem. To wymagająca czytelniczo lektura, przynajmniej dla mnie. Za to satysfakcja gwarantowana.

Tym razem Kongres...

Wspaniała, ponadczasowa, kolejny zestaw opowiadań o Jionie Tichym. Mimo to że ostatnio czytałem ją kilka lat temu to KF zostawił we mnie swoje piętno oraz chęć do głębokich przemyśleń. KF naszego mistrza futurologa to podróż w świat przyszłości, gdzie autor eksploruje nie tylko technologiczne innowacje, ale także ludzkie aspekty ewolucji społeczeństwa i technologii. Lem zaskakuje czytelnika oryginalnością pomysłów i głęboką refleksją nad naturą człowieka. Książka ta skłania do myślena i refleksji nad naturą człowieka oraz kierunku rozwoju technologii i tego czego można za jej pomocą dokonać, i nie koniecznie jest to pozytywna wizja, chociaż niekiedy książka zaraża doskonałym humorem, jak to ma w zwyczaju Jion Tichy. Gorąco polecam 😉

Geniusz Lema mnie tutaj doprawdy zadziwia. To się wprost w głowie nie mieści, jaką Lem miał wyobraźnię oraz talent do zrozumiałego przekazywania swoich pomysłów. Najbardziej zafascynowała mnie odlingwistyczna futurologia, gdzie przewidywano rozwój języka, polegający na obmyślaniu nowych słów oraz ich potencjalnych znaczeń. Ilość wymyślonych przez autora nowych wariacji znanych już słów robi potężne wrażenie. I tak np. "myśliwy" oznacza plagiatora cudzych słów, "symulat" - obiekt nieistniejący, który udaje,że jest ; "smarkacz" - smarowniczy - robot albo "zmarskacz"- resuscytant, przywrócony do życia denat. Padają też wszelakie przedziwne pomysły, jak te o książkach, których się nie czyta, bo nie są z papieru lecz z informacyjnej substancji pokrytej lukrem. Uśmiałam się się setnie, jak przeczytałam co to jest "symkretyn", co oznaczało komputer udający durnia dla świętego spokoju. Słowotwórcza wirtuozeria - nic dodać, nic ująć.

Lektura zapada w pamięć, choć na swój sposób jest zabawna, ale i wnikliwa. Czuć w niej orwellowskie klimaty niezbyt świetlanej wizji upadku kultury, moralności i podstawowych systemów wartości.
Książka bardzo inteligentna, przewrotna i bardzo aktualna w swojej tematyce.

„Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

Po wysłuchaniu ostatnich słów „Kongresu” powyższe zdanie to była moja pierwsza myśl. Tak mi ten gombrowiczowski finał wszedł do głowy, jak piosenka, od której czasami nie możemy się uwolnić. Chyba te ciągłe rozważania o kulbaczeniu i cuglach zwiodły moje myśli na gombrowiczowskie manowce.

A miałam ten opis wrażeń po lekturze zacząć tak wzniośle. Cytatem z samego mistrza Lema: „Kryterium zdrowego rozsądku nie jest do historii ludzkiej stosowalne”. 😉
Gombrowicz mnie wyprzedził.

Nad treścią „Kongresu…” nie ma co się rozwodzić, bo „Kongres…” trzeba przeczytać, by przyswoić i „zrozumieć”.

Mnie, w swojej pierwszej części ten tekst przypominał jedną z podróży Ijona Tichego z „Dzienników gwiazdowych”, a w drugiej, tej po rozmrożeniu – „Powrót z gwiazd”, w której Hal Bregg tak jak Ijon Tichy musi nauczyć się funkcjonowania w nowej rzeczywistości i odnaleźć w nowomowie. W „Kongresie…” jednak jest drugie dno i mniej lub bardziej zawoalowana zapowiedź apokalipsy.

Trochę męczyły mnie nowotwory językowe, ale gdy sobie pomyślę, ile radości musiało sprawiać autorowi ich tworzenie, to o swoich mękach szybko zapominam. Zawsze przy tych lemoneologizmach przypominam sobie fragment z „Wysokiego Zamku”, w którym gimnazjalista Stanisław L. tworzył równie oryginalne legitymacje.

PS
Uwielbiam w książkach Lema jego napomknienia o czytaniu i prenumerowaniu przez niego gazet. Zawsze na te fragmenty zwracam uwagę. Z „Kongresu…” wyłuskałam takie zdanie: „Jestem wszak stałym abonentem prasy naukowej”.

„Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

A miałam ten opis wrażeń po lekturze...

Ze wstydem przyznam, że o twórczości pisarza pojęcie do tej pory miałam dość mgliste. I tak "Kongres..." to początek mojej przygody z pisarstwem Lema i to początek niezwykle udany. Niektóre z wizji przyszłości przedstawionej przez autora rozbawiło mnie do łez, a niektóre wręcz przeciwnie. Dość, że książka napisana jest wspaniałym językiem, a zdolność pisarza do tworzenia neologizmów obrazujących świat przyszłości przyprawia o zawrót głowy. Cała powieść to ostra jazda bez trzymanki.

Lubię twórczość Lema, polecam serdecznie:)

Lubię twórczość Lema, polecam serdecznie:)

„Bo my jesteśmy automaty i nie mamy mamy ani taty”*

Książka kultowa, do wielokrotnego zaczytywania i permanentnego zachwycania się, mocno dająca do myślenia (@Lis Gracki potwierdzi). Opowieść po prostu prorocza, bo Mistrz Lem oprócz tego, że był genialnym pisarzem, miał też znakomitą intuicję i dzięki niej posiadł umiejętność przewidywania procesów społecznych oraz innych zjawisk, które pojawią się w przyszłości.

Doskonała warsztatowo, nadzwyczaj barwna w formie, przebogata i przepiękna językowo, zawiera wiele elementów humorystycznych. Ale nie dajmy się zwieść, książka ma bardzo poważne przesłanie.
-------------------------------------------------------
)* ”kretyński, modny przebój”

„Bo my jesteśmy automaty i nie mamy mamy ani taty”*

5 461