Kocia kołyska

literatura piękna
2019-01-28
Lech Jęczmyk
Vonnegut

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. Nie wiem czy szybko chwycę za kolejne dzieło Vonnegut'a, ponieważ nie do końca odnajdywałam się w tym chaosie.
Jedno jest pewne. "Kocia kołyska" to powieść niezwykle uniwersalna i ponadczasowa. Momentami zabawna, momentami szokująca. Zdecydowanie zapada w pamięci.

99/100/2020
Hmmm... Czytałam inne Vonneguty i były lepsze. Mniej pokręcone chyba. W tej powieści (powiastce właściwie) mamy utopijne państwo (jednak nie, jak na utopijne to za kiepskie warunki życia tam panowały) i zagładę ludzkości. I paru uratowańców. Pokręcona historia, pewnie przez to, że fantastyka.

Będe szczera. Nie do końca rozumiem dlaczego 'Kocia kołyska' została klasykiem literatury. Może mam trochę skrzywiony obraz tego czym jest 'klasyka literatury' po Orwellu, ale co w 'kociej kołysce' jest takiego szczególnego. Ok to jest dobra książka o tym jak głupota ludzka może doprowadzić do końca świata, ale żeby do razu nazywać ją klasykiem?

Przeczytana, na półce:)

Takiego wrażenia jak "Rzeźnia numer pięć ",ta książka na mnie nie zrobiła,niby poruszała ważne kwestie dla ludzkości,niby ostrzegała przed zbytnim zawierzeniem w potęgę umysłu ludzkiego a mimo to mnie jej narracja nie przekonała do końca,jest w niej jakiś brak precyzji w wysiłkach przekazania czytelnikowi przez autora, swego przesłania i ostrzeżenia,że możemy posunąć się za...

W drodze do samozagłady
Trudno znaleźć drugiego takiego pisarza, który równie intensywnie grałby na nosie czytelnikom, co Kurt Vonnegut. Powieść może zaczynać się od całkiem oczywistego tematu, by za moment popłynąć w najmniej oczekiwanym kierunku. Tę prozę można kochać lub nienawidzić, ale – niezależnie od preferencji – podczas lektury dominuje zaintrygowanie.

"Kocią...

Dobrze się to czyta, ale wszechobecna groteska jakoś mi nie pasowała.

Miało być złoto, ale jest tombak. Jest jeden plus, szybko się czyta. Mam na półce jeszcze dwie książki tego autora, ale po tym czymś nie mam ochoty ich ruszać. Ała!

Wspaniała, tak bardzo amerykańska historia ludzkiej głupoty grająca nam na nosie. Nim zdążyłam sie zamysleć, już doszłam ostatniej strony, co dla mnie oznacza niezwykłą lekkość czytania, pomimo całkiem błyskotliwej treści.

cholerni amerykanie

a „Kocia kołyska” to kunszt sam w sobie i jeszcze ciut ciut

Dyskusje

6 346