Ubik

Okładka książki Ubik
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Rebis
2013-07-16
1975-01-01
Data 1. wydania:
2017-09-14
Michał Ronikier
fantastyka dick klasyka philip k. dick

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Książka inna niż wszystkie

Link do recenzji

2479 64 61

Niestety ta książka akurat nie zaskarbiła mnie sobie jako fanki Dicka. Chyba spodziewałam się czegoś innego po usłyszanych opiniach, czegoś jeszcze bardziej "odjechanego". Ta książka jest dziwna, owszem, ale nie czytało mi się jej dobrze. Klasyka, wiem, ale inne powieści autora przemówiły do mnie bardziej.

Ta książka zainspirowała mnóstwo twórców filmów. Prorocza, dowcipna, miejscami filozoficzna. Jak zawsze u Dicka - genialna!

Ubik to jest esencja Dicka. Dziwna, zabawna, paranoiczna i niesłychanie wciągająca. Moja teza jest taka, że gdyby nie ta książka, to Christopher Nolan nigdy nie nakręciłby "Incepcji". Fenomenalna, niepokojąca i trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony powieść. Polecam absolutnie każdemu.
A jeżeli chcecie posłuchać trochę więcej o Phillipie K. Dicku, to...

Ten człowiek był geniuszem i wizjonerem. Ubik to chyba jego najtrudniejsza książka. Ale warto ją przeczytać. I przede wszystkim pamiętać, że powstała na długo przed matrixami itd.

Po Blade Runnerze spodziewałem się więcej. Ta powieść nie trzyma się kupy, miałem wrażenie, że czytam jakiś nieskładny potok myśli. Rozwiązanie fabuły podniosło moją ocenę, ale tutaj także mam poczucie niedosytu.

Książkę czytałem dwa razy i nadal uważam za jedną z lepszych SF w historii. Zdecydowanie czyta się to bardzo przyjemnie, nawet po raz drugi.

Jestem trochę zawiedziony tą książką. Niby styl charakterystyczny dla Dicka, ale nie przekonała mnie przedstawiona historia. Jestem fanem autora ale czegoś tu zabrakło (jak dla mnie).

Stworzenie przez Philipa K. Dicka świata, w którym można rozmawiać ze sztucznie podtrzymywanymi przy życiu umarłymi, półżywymi, gdzie jedni półżywi przenikają do umysłów innych półżywych, gdzie istnieją telepaci, jasnowidze, inercjały to genialny zabieg.
Ciężko było się wgryźć. Ale ciekawość dalszej fabuły, rozwinięcia i zakończenia akcji była bardzo mocna.

Powyższą książkę postanowiłem przeczytać na deser, czyli na zakończenie czytania tych książek Philipa Dicka, które sobie zaplanowałem przeczytać.
Deser wyszedł znakomity pod każdym względem, nie brak w nim niczego i niczego dodawać do niego już nie ma potrzeby.

Philip Dick po raz kolejny udowadnia, że pisarzem jest ponadprzeciętnym, wykraczającym w swych utworach poza...

Moja pierwsza książka tego autora. Kilku znajomych przedstawiało Ubika jako pozycję idealną, więc miałem duże oczekiwania. Daje 7/10 ponieważ czytało się bardzo "łatwo" i przyjemnie. Bardzo szybko przeczytana pozycja, która wciągała. Nie mogłem natomiast przestać myśleć, że faktycznie widać, że książkę pisał narkoman, któremu wpadała pewna wizja do głowy i od razu przelewał...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

7 138