Miau. Kompletna historia kota

kot koty historia sztuka

Wyróżniona opinia i

Miau. Kompletna historia kota

przeczytanych książek 1649 napisanych opinii 1646

Relacja kota z człowiekiem ma bardzo długi i burzliwy przebieg. Jaka jest historia tej relacji?
Co się zmieniało wraz z kolejnymi epokami? Które znane osobistości uwielbiały te czworonogi? Być
może tego właśnie dowiecie się z tej książki…
Książka podzielona jest na epokowe rozdziały. Zaczynając od pradziejów, kiedy to pierwsze
egzemplarze Felis Catus (kota domowego) zaczęły współistnieć z ludźmi, po współczesność. Autorka
ukazuje kulturowe wzloty i upadki tego niezwykłego stworzenia. Od starożytnego Egiptu, w którym
niemal boski status kotów stanowił inspirację i wzór do naśladowania, po krwawą ofiarę zabobonów i
przesądów, które wbrew pozorom nie zakończyły się w średniowieczu. Niemal w każdym rozdziale
znajdziemy podrozdziały poświęcone kotom w sztuce czy literaturze. Dowiadujemy się, np. jaka była
ich symbolika w chińskim malarstwie czy jaki wiersz o kocie stworzyła Wisława Szymborska. Ponadto,
artystyczne podrozdziały uzupełnione są ciekawostkami o relacjach kotów z ich znanymi
właścicielami, np. Leonardo Da Vinci miał do tych czworonogów wyjątkową słabość. W
podrozdziałach o szeroko ujętym życiu codziennym, możemy przeczytać, chociażby, w jaki sposób
zmienił się status kota w XIX wieku.
Jakie mam wrażenia po tej lekturze? Przede wszy stkim, nie jest to książka dla każdego. Nie
sposób odmówić autorce merytoryczności, jednak mnogość szczegółowych opisów niezwykłe
drastycznego traktowania kotów wzbudzała we mnie bardzo skrajne emocje. Pozycja utrzymana jest
w stylistyce podręcznikowej co sprawia, że ciężko się ją czyta. Ten zarzut nie dotyczy naukowego
języka, lecz wielkości czcionki i bardzo zbliżonego układu rozdziałów, czyni ją na dłuższa metę
monotonną. W temacie zawartości jedyne poważne „ale” jakie mam do autorki, to tytuł jej dzieła.
Zdecydowanie jest on mocno na wyrost. Ciężko bowiem mówić o „Kompletnej historii kota”, gdy
wyklucza się ze swojego wywodu kontakty mieszkańców Afryki i Ameryki południowej z tymi
zwierzętami. Z pozytywów, poza merytoryką, na wyróżnienie zasługuje podejście autorki do
materiału źródłowego. Gdy odwołuje się do jakiegoś dzieła literackiego, niemal zawsze umieszcza
stosowny fragment lub cały utwór. Ponadto, większość dzieł sztuki o których traktuje, posiada w
książce ilustracje.

może tego właśnie dowiecie się z tej książki…
egzemplarze Felis Catus (kota domowego) zaczęły...

"Miau. Kompletna historia kota" to literacka podróż przez historię, kulturę i obyczaje - a wszystko z wiodącym motywem kociego wpływu.

Jako fanka tych mruczących istot, byłam ciekawa historii związanych ze zmiennym podejściem społecznym do kotów i różnych ciekawostek. Nie można odmówić autorce rzetelnego zbadania tematu i erudycji oraz szerokiego desk research. Kolejne rozdziały to analiza poszczególnych epok historycznych, do których dołączono kolorowe ilustracje, zdjęcia i grafiki przedstawiające omawiane dzieła. Z pewnością jest tu co oglądać i na czym zawiesić oko.

Niestety sama treść mnie nie porwała. Rzetelność i wiedza moim zdaniem nie zostały dobrze zbalansowane, zabrakło tu swoistej gawędy czy kontaktu z czytelnikiem. Czułam się tak, jakbym czytała dosłownie podręczniki - mówię w liczbie mnogiej, bo naprzemiennie wyczuwało się tu przewagę historii samej w sobie i historii sztuki. Język jest poważny i wymaga sporo skupienia. Ciekawych opowieści, nad którymi przystanęłam na dłużej i które zapamiętam było niewiele (choć te, co się znalazły, to dla uczciwości muszę oddać im to, że niekiedy zaskoczyły mnie i zaciekawiły). W zasadzie omawiane są tu poszczególne epoki historyczne i dzieła sztuki w znaczącej przewadze obrazów. Czytanie suchego opisu i interpretacji kilkunastu z rzędu w każdym rozdziale było bardzo nużące dla mnie.

Poszczególne epoki zostały nierównomiernie też przedstawione pod względem ilościowym. Im nowsza historia, tym krótsze i mniej zajmujące rozdziały, a już współczesne czasy miały dosłownie ze 3 strony jedynie przestrzenii, podczas gdy inne epoki po kilkadziesiąt. Wygląda to trochę tak, jakby autorka chciała za wiele rzeczy pomieścić w jednej książce i koniec końców z tego upychania wyszła niekompletna i nierówna całość.

Myślę, że kociarzom, którzy jednocześnie interesują się sztuką i historią ta książka może przypaść do gustu. Jak wspomniałam - to, co udało się autorce przedstawić, z pewnością ma sporo wartości i zachęca bogactwem bibliografii. Ja natomiast oczekiwałam czegoś zupełnie innego i niestety zawiodłam się i bardzo zmęczyłam tym tytułem.

Dla każdego miłośnika kotów publikacja obowiązkowa. :)

Bardzo rzetelna i dość szczegółowa analiza wizerunku kota na tle epok, mnóstwo zdjęć i anegdot dotyczących posiadania kota przez znane osobistości.

Lektura nie na jeden wieczór a nawet bym powiedziała, że na czytanie rozciągnięte w czasie, ponieważ ilość informacji, opisów obrazów może być lekko nużąca nawet dla najbardziej zakręconego kociarza. ;)

Polecam i naprawdę jestem pod wrażeniem pracy Autorki.

Dla każdego miłośnika kotów publikacja obowiązkowa. :)

Jak tytuł wskazuje - jest tu solidna dawka faktów o koteczkach. Oprócz tego zawarte jest jednak dużo samej historii, np Egiptu, czy informacji o władcach i polityce, dlatego chwilami czyta się jak podręcznik na szkolnej lekcji. Oprócz tego znajdziemy tu masę interpretacji obrazów, rzeźb, powieści czy wierszy. Ogólnie książka pokazuje jak duży wpływ miały koty i jak wyglądało ich udomowienie, ale też uświadamia, jak ludzie przez wierzenia skazywali te biedne istoty na ogromne cierpienie. Jest tu sporo faktów, ale też plotki i domysły. Pod koniec zostają już praktycznie same interpretacje dzieł, a o czasach obecnych... tylko 3 strony, czego kompletnie nie rozumiem. Książka mnie trochę znudziła, bo spodziewałam się raczej czegoś innego, ale mimo wszystko brawa dla autorki, za włożenie ogromu czasu i pracy. Między wierszami można dowiedzieć się czegoś o przeszłości tych słodkich futrzaków.

Jeśli Wasze tęgie głowy potrzebują historycznych faktów, „Miau. Kompletna historia kota” Laury A. Vocelle zachwyci Was nie tylko treścią, ale i formą jej podania wzbogaconą licznymi ilustracjami. Towarzyszymy kotom od starożytności aż po czasy współczesne, w których koty z roli bóstw przeszły do roli gwiazd mediów społecznościowych. Jeśli więc ciekawi Was ta długa i usiana licznymi zmianami droga, to idealna książka dla Was. Ja z przyjemnością będę jeszcze do niej zaglądać. Wiedza podana w tak ciekawy i niepozbawiony żartu sposób na pewno znajdzie wielu odbiorców.

Postrzegany jako pomocnik czarownic, obiekt kultu czy zwykły pasożyt. W dzisiejszym świecie kot stał się maskotką, bohaterem memów i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia, a przecież jeszcze w średniowieczu uważano go za sługusa samego diabła…
Laura A. Vocelle przedstawia nam kompletną historię kota. Od pierwszych kontaktów z człowiekiem, poprzez starożytność, wieki ciemne, średniowiecze i inne epoki… Aż do czasów współczesnych, w których ten sympatyczny mruczek cieszy się dużą popularnością. Autorka udowadnia jednak, że nie zawsze tak było.
Jak kot wpłynął na rozwój literatury, polityki i sztuki? Dlaczego przywódcy religijni tak bardzo go nienawidzili? O tym, a także o innych rzeczach dowiecie się z tej książki.

„Miau. Kompletna historia kota” to ciekawa, precyzyjnie wydana propozycja wydawnicza dla każdego miłośnika kotów. Laura A. Vocelle przybliża nam nie tylko historię powstania i rozwoju tego gatunku, ale także jego wpływ na dzieje świata. W książce możemy znaleźć spis treści z podziałem na epoki, które dodaje przejrzystości całości i pozwala nam zapoznać się z okresem, który najbardziej nas interesuje. Jest w niej również zamieszczona szczegółowa bibliografia.
Zaznaczyłam wiele fragmentów w tej książce, ponieważ autorka serwuje czytelnikowi naprawdę wiele informacji. Przede wszystkim podejście ludzi do tych zwierząt zmieniało się wraz z rozwojem nauki, co pozwala mi stwierdzić, że „Miau” to nie tyle historia o kotach, ile o nas samych. Szokujące fakty i zabawne anegdoty przeplatają się ze sobą, nie pozwalając się nudzić. Z ciekawostek najbardziej zainteresowały mnie te dotyczące kocich mumii, czarnej śmierci czy wpływu tych zwierząt na lotnictwo i literaturę. Myślę jednak, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Na chwilę uwagi zasługuje też samo wydanie książki. Wiele grafik, zdjęć i innych źródeł historycznych sprawia, że z łatwością można sobie wyobrazić opisywane tematy. Dodają one kolorytu tej pozycji, a niektóre z nich można oglądać w kółko i doszukiwać się szczegółów. Dodatkowo duży format, chropowata faktura i skrzydełka sprawiają, że książka bardzo ładnie wygląda na półce. Wydawnictwo Marginesy naprawdę się postarało przy wydaniu tej pozycji, co należy docenić.

„Miau. Kompletna historia kota” to zaskakująca i ciekawa literatura, która z pewnością spodoba się miłośnikom tych tajemniczych zwierząt. Profesjonalnie wydana, pozwala zapoznać się z wieloma nowymi informacjami. Książka zawiera też dużo ciekawostek, o których nie miałam dotąd pojęcia… A które sprawiły, że na niektóre sprawy i sytuacje patrzę teraz trochę inaczej. Myślę, że zarówno pasjonaci historii, jak i zapaleni kociarze znajdą w niej coś dla siebie. Polecam!

Współpraca barterowa z wydawnictwem Marginesy.

duzo tekstow zrodlowych i ilustracji, prawie zostalam kociara

duzo tekstow zrodlowych i ilustracji, prawie zostalam kociara

"Miau. Kompletna historia kota" Laury A. Vocelle jest cennym kompendium wiedzy o tych chodzących własnymi drogami, tajemniczych futrzakach.
Na przestrzeni dziejów, od neolitu po współczesność kot - Felis catus - wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo i kulturę. Jeszcze w starożytnym Egipcie czczony jako bóstwo, w wiekach średnich drastycznie w skutkach utożsamiany z siłami nieczystymi, dzisiaj wrócił do łask i jest bohaterem i gwiazdą mediów społecznościowych. Zawiązana przed tysiącami lat więź z człowiekiem wciąż się umacnia. Dzisiaj co roku celebrujemy Dzień Przytulania Kota, Dzień Czarnego Kota i Międzynarodowy Dzień Kota, a kot jako zwierzę domowe, niesie ludziom pociechę i natchnienie. Jest maskotką, muzą w poezji, prozie, malarstwie, filmie, memach. Pisano o nim bajki, tworzono legendy, stawiano mu pomniki i epitafia, były mumifikowane, wypychane, torturowane, osądzane, a poszczególne części ciała służyły za rzekomo zbawienne lekarstwa na różne przypadłości. Podróżowały z pierwszymi żeglarzami, odkrywcami, polarnikami, a nawet znalazły się w kosmosie.

Książka jest niezwykle bogata w ilustracje, zdjęcia, repliki obrazów i miedziorytów, legendy, ciekawostki, sławne anegdoty, wiersze, cytowane fragmenty kultowych już tekstów znanych poetów, pisarzy i muzyków.

Spośród tej olbrzymiej mnogości wiadomości przytoczę kilka ciekawostek:
😺 Ailurofolia i ailurofobia - to odpowiednio miłość do kotów i lęk przed nimi,
😺 choroba zwana Zespołem Noego to kompulsywne gromadzenie zwierząt,
😺 koty postrzegają świat tylko w odcieniach kolorów żółtego, zielonego i niebieskiego,
😺 koty mają 14x lepszy węch niż człowiek, a dźwięki wyłapują 10-krotnie szybciej niż pies, przy czym górny próg słyszalności to 64 000 Hz (u psa zaledwie 40 000Hz, a u człowieka od 16 000 do 20 000Hz),
😺 dzięki błonie odblaskowej - tapetum lucidum - kot widzi w nocy 6x lepiej niż człowiek,
😺 ze względu na pustynne pochodzenie są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych i potrafią znieść temperaturę sięgającą 56°C.

Legenda o Naosuke Ii przyczyniła się do powstania kultu maneki-neko, który z kolei zainspirował twórców maskotki Hello Kitty (słowo "Hello" nawiązuje do gestu kota machającego łapą na powitanie),
😺(zamieszczam jeszcze celowo ciekawostkę dla męża🤭) - św. Iwo z Bretanii, patron prawników (1253-1303) bywał portretowany w towarzystwie kota, symbolizującego nieustanną czujność.
Nie sposób opowiedzieć czy opisać wszystko, co przeczytałam w książce. Jest to naprawdę bogate i niezwykle urozmaicone kompendium wiedzy nt. tych inteligentnych czworonogów. Polecam je wszystkim miłośnikom musio czyli łowców myszy.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Koty to zwierzęta, które zna każdy, dosłownie każdy! Ale, czy zastanawialiście się kiedyś jak te zwierzęta trafiły na nasze kanapy? Co się stało, że masie przodkowie postanowili udomowić te dzikie i dumne zwierzęta?
KOMPLETNA HISTORIA KOTA to książka, która opowiada historię kotów od samych początków ich istnienia, aż do współczesności.

Sięgając po tę książkę pomyślałam, wow ♥️😻 to będzie coś na prawdę interesującego ♥️ Masa barwnych ilustracji i piękne wydanie.
Niestety, piekielnie się wynudziłam czytając. Nie jest to opowieść pisana lekkim językiem, po którą sięga się, gdy ma się gorszy dzień. To raczej zbiór faktów ułożonych chronologicznie. Ja nie mówię, że książki historyczne są złe ♥️ uwielbiam taka literaturę! Wszystko jednak zależy od przedstawienia. Można opowiedzieć te samo historię w sposób pasjonujący i zabawny albo nudny jak flaki z olejem... Tu niestety jest wariant nr 2. W połowie książki miałam wrażenie, że to zbiór opisów obrazów. Lubię sztukę, ale czytanie dziesiątej analizy obrazu z kotem to PRZESADA!!!
Zamysł był świetny, ale wykonanie 2/10 😒

Sięgając po tę książkę pomyślałam,...

Koty to według mnie fascynujące zwierzęta. Niektóre chodzą własnymi drogami, niektóre potrafią mieć własne „fochy”, inne pokazać pazurki. Bywają słodkie i urocze, a także bardzo inteligentne. Każdy z nas potrafi coś o nich powiedzieć, jednak tak naprawdę nie wiemy zbyt dużo. Dzięki książce możemy poznać je bardzo dokładnie.

Dziesięć rozdziałów, a w nich ogromna dawka wiedzy o kotach. Poznamy ich historię od samego początku, aż po czasy współczesne. Dowiemy się co, o nich się mówiło w dawnych czasach, co łączyło je z kobietami. Poznamy fakty i mity, zwyczaje i wiele więcej. Moim zdaniem pozycja jest bardzo bogata w wiedzę o kotach.

Wizualnie książka zdecydowanie przypadła mi do gustu. Znalazłam w niej ponad 150 zdjęć, które przyciągają wzrok i zachęcają do sięgania po nią.

„Miau. Kompletna historia kota” to książka, która będzie ciekawym pomysłem na prezent dla każdego, kto lubi koty. Polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/02/miaukompletnahistoriakotawydawnictwomarginesy.html

Dziesięć rozdziałów, a w nich ogromna dawka...

• Zwierzęta
  • Popularnonaukowe