6 filarów poczucia własnej wartości

Okładka książki 6 filarów poczucia własnej wartości Nathaniel Branden
Okładka książki 6 filarów poczucia własnej wartości
Nathaniel Branden Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeria
2022-09-30
2022-09-30

Wspaniała lektura. Nathaniel Branden przedstawia głębokie podstawy poczucia własnej wartości, rozważając jego różne aspekty oraz wpływ środowiska na jego kształtowanie się. Jest to o wiele bardziej świadome, uważne podejście do tematu niż to, z którym często można spotkać się w dziedzinie coaching-u pod hasłami takimi jak "Podnieś swoją pewność siebie w 2 minuty". Tutaj nie pracujemy nad tym, jak sprawiać wrażenie pewności siebie, czy poczucia własnej wartości, lecz jak realnie stać się osobą, która ma świadomość swojego znaczenia, a to jest kluczową różnicą. Na na koniec książki Nathaniel Branden proponuje 31-tygodniowy kurs pracy nad poczuciem własnej wartości. Jestem na 8 tygodniu. Po zakończeniu kursu wrócę tutaj, by opisać, jakie efekty przyniosło mi stosowanie techniki polecanej przez autora.

No nie, zbyt dużo teorii, historii czy przyczyn braku poczucia własnej wartości a niewiele przydatnych informacji

Ciekawa książka na temat tego, co to jest poczucie własnej wartości, co ją wspiera, jak ją budować i co jej zagraża. Autor dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem psychoterapeuty i szkoleniowca identyfikując kluczowe elementy wspierające poczucie własnej wartości. Jest to przede wszystkim perspektywa osoby że społeczeństwa amerykańskiego, ale obserwacje i porady są w zasadzie uniwersalne. Jedyna uwaga - to, że momentami autor zbyt rozwlekle pisze o niektórych kwestiach, i czasem się powtarza.

Naprawdę dobre. Życie emocjonalne jest na tyle trudno, że warto się dokształcić w mądry sposób.

Nie do końca się zgadzam z niektórymi opiniami. Jeśli chodzi o kwestie antropologiczne - wielu badaczy właśnie uważa, że relacje miłosne sa nawet bardziej rozwinięte niż na zachodzie… ponoć w krajach buddyjskich śluby nie były praktykowane, bo więzi dusz nie da się objąć administracyjną umową. I bardzo nie podobało mi się jak Pan Autor wypowiadał się o religii - jestem ateistką, ale jednak w tym zbyt mocno wybrzmiewał brak szacunku. No i ta pochwała korporacji… :)

Bardzo trudna do przebrnięcia. Strasznie toporny język - nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy faktycznie jest tak ciężko napisana. Merytorycznie bardzo ciekawa, na wiele rzeczy zwraca uwagę, ale sam język bardzo mnie męczył

Nathaniel Branden tematem poczucia własnej wartości zajmuje się od lat. Od 1969 roku, kiedy wydał podręcznik opisujący zagadnienie samooceny, na rynku ukazało się kilka książek autora na ten temat, a Nathaniel Branden stał się ekspertem w tej dziedzinie psychologii.

Książka ma prawie pięćset stron i jest to swoiste kompendium wiedzy na temat samooceny. Z publikacji dowiemy się m.in. czym jest samoocena, jakie znaczenie w życiu ma poczucie własnej wartości, jaką rolę w jego kształtowaniu pełnią inni i my sami, i wreszcie jak skutecznie podnieść zaniżoną samoocenę.

"6 filarów poczucia własnej wartości" to doskonały poradnik dla osób mających problem z akceptacją własnej osoby. Książka bardzo wnikliwie zgłębia temat, a by ułatwić pracę nad sobą zawiera wiele pomocnych ćwiczeń. Nie dziwi mnie, że na świecie sprzedało się już kilka milionów egzemplarzy, co jest najlepszą rekomendacją dla publikacji. Polecam.

🌹6 FILARÓW POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI 🌹

„Daj swojemu dziecku korzenie, aby rosły i skrzydła, aby latały”.

Nie ważne czy jesteś samoukiem, czy interesujesz się psychologią, jesteś fanem #selfcare czy nawet jesteś wykształconym psychologiem. Pokochasz tę książkę. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, określając poczucie własnej wartości jako opartej na rzeczywistości i ćwiczącej się na sobie, w przeciwieństwie do czegoś, co powinniśmy wiedzieć automatycznie, gdybyśmy byli właściwie traktowani przez innych.

Poczucie własnej wartości jest czasami mylone z przechwalaniem się, lub arogancją, jednak takie myślenie wskazują właśnie na brak poczucia własnej wartości. Ludzie, którzy mają je zawyżone, nie czują potrzeby udowodnienia, że są lepsi od innych. Ich radość pochodzi z bycia sobą, a nie z konkurencji z innymi.

Książka podsumowuje sześć filarów samooceny:
🌹Świadomość życia: czyli tak bardzo znane i wałkowane „być teraz”.
🌹Zaakceptowanie siebie: tak, masz wady i zalety i różne cechy. Masz również możliwość wzmocnienia tego kim jesteś, akceptując wszystko w sobie.
🌹Odpowiedzialność za swoje doświadczenia: sposób w jaki reagujesz na wydarzenia jako punkt ważniejszy niż same wydarzenia.
🌹Nie bój się siebie: szanuj to kim jesteś, co myślisz, co czujesz, w co wierzysz i czego potrzebujesz.
🌹Miej poczucie celu.
🌹Zachowaj uczciwość wobec siebie: poznaj swoje zasady i trzymaj się ich!

Podsumowując, ta książka inicjuje tylko jedną osobę która może naprawdę wpłynąć na to, kim jesteś i dokąd zmierzasz i jesteśmy to definitywnie my. Poczułam się naprawdę dobrze i żałuję, że tak szybko ją połknęłam. Zdecydowanie #mustread dla każdego!

🌹6 FILARÓW POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI 🌹

„Daj swojemu dziecku korzenie, aby rosły i skrzydła, aby latały”.

#988 - 6 filarów poczucia własnej wartości - Nathaniel Branden - Wydawnictwo Feeria
#138/52/2022

Książka ma 324 strony. Swoją premierę miała dnia 01.01.2008 roku.

Jest to idealny poradnik dla osób, które szukają poczucia własnej wartości na zewnątrz.

Autor poprzez treść książki i zawarte w niej ćwiczenia, pomaga nam uświadomić sobie, że sami dla siebie jesteśmy najważniejszą kotwicą.

Co ważne, trzecia część jest według mnie najlepsza. Pomaga zrozumieć, jak chwalić innych ludzi, zarówno w pracy, jak i w domu.

Wspieranie innych osób to najwyższa forma świadomości.

#138/52/2022

Książka ma 324 strony. Swoją premierę miała dnia 01.01.2008 roku.

To moje drugie spotkanie z autorem. Kilka lat temu przeczytałam „Odpowiedzialność. (…)” i naprawdę zmieniła moje życie. "6 filarów..." to niejako rozszerzenie wiedzy stamtąd.

„6 filarów…” to pozycja bardzo obszerna, której lektura zajęła mi wiele tygodni, bo naprawdę wymaga skupienia. Jest też niewątpliwie potrzebna. Potrafi otworzyć oczy w kilku kwestiach, choć ja akurat przepracowałam część tej wiedzy właśnie przy okazji pierwszej lektury i problemów w życiu.

Niemniej polecam, jeśli ktoś potrzebuje uświadomić sobie, że jest swoją najważniejszą kotwicą w życiu i innej nie będzie.

Z obszernie omawianych kwestii najważniejsze są te dotyczące tych tytułowych 6 filarów. Kolejne rozdziały dotyczące pracy, kultury czy religii – powiedziałabym, że są opcjonalne i trochę na siłę pompują całą długość i chwilami czuć w nich, że już autor ślizga się na granicy swoich kompetencji, a nie brakujemu ich w tych pierwszych, ważniejszych aspektach.

Całość uważam, jak wspomniałam na początku, za bardzo potrzebną i byłoby dobrze, gdyby trafiła do jak najszerszego grona odbiorców i mogę tylko szczerze polecić.

• Psychologia
  • Poradniki