Radykalne wybaczanie

poradniki
Medium
2005-01-01
2005-01-01

Długo zastanawiałam się jak ocenić tę książkę. Nawet podczas czytania miałam mieszane uczucia.
Najpierw myślałam, że nie dotrwam.

Nie lubię autorów kreujących się na wszystkowiedzących. C. Tipping zdecydowanie takim jest. Według niego, jego radykalne wybaczanie gwarantuje szybkie rozwiązanie wszelkich problemów (w tym raka). Posługuje się przy tym językiem zapalonego coacha i moim zdaniem jest to jednak pewna manipulacja zagubionym czytelnikiem. Niestety, jego logika nie ma zbyt sensu. Pisze bowiem, że nasze dusze umówiły się na wszystkie wydarzenia jeszcze przed narodzinami. Skąd to wie, skoro nikt tego nie pamięta? Same domysły.

Uważam, że RW niestety nie jest cudownym antidotum na cały ból świata, ale w pewnych sytuacjach na pewno może pomóc. Autor wysuwa tezę, że wszystko jest po coś i trudne sytuacje przytrafiają się nam by uzdrowić naszą duszę.
Ten koncept przypomina trochę karmę i sytuacje karmiczne, które mają powtarzać się dopóki nie wyciągniemy lekcji i nie zmienimy swojego postępowania.

Według Tippinga, nasza dusza umówiła się z drugą duszą aby ta odegrała daną rolę. To znaczy, np. kiedy partner nas zdradza, tak naprawdę pomaga nam zrozumieć, że mamy niskie poczucie własnej wartości albo lęk przed odrzuceniem itp., itd.

Nie sposób się nie zgodzić, że takie sytuacje często pokazują prawdę o nas. Nie wiem czy jednak potrzebna tu jest cała anielska filozofia i kontrakty dusz. Wydaje mi się, że to akurat prostsza zależność. Mając niskie poczucie własnej wartości (co często jest zakopane głęboko w podświadomości), przyciągamy osoby, którym jest to na rękę.
Nie umiemy stawiać granic = są one notorycznie naruszane.
Umiemy stawiać granice = toksyczne osoby nie mają po prostu w naszym życiu miejsca.

,,Życie zawsze potwierdza nasze przekonania."

Proste. As within, so without.

Tylko, że sama praca nad sobą nie jest taka łatwa. To nie jest tylko wypełnienie formularza Radykalnego Wybaczania i zaakceptowanie rzeczy takimi jakie są. Tipping pomija wkład terapii , jakiej na pewno potrzebują osoby z poruszanego przez niego problemami. Co więcej, w bardzo powierzchowny sposób porusza zagadnienie wewnętrznego dziecka, bardzo ważne w psychologii. Rzuca słowa na wiatr, zalecając medytację uśmiercania (!) tego dziecka. Dla osoby, która nie ma tego tematu przepracowanego może to być najzwyczajniej szkodliwe. Przypomnijmy, że Tipping nie posiada żadnego wykształcenia psychologicznego.

Książka ma jednak swoje momenty. Skłoniła mnie do rozmyślań o przebaczaniu. Np. co do tego, że często wybaczamy z poczuciem wyższości i potępieniem, co nie jest pełnym, radykalnym wybaczeniem.

,,Staramy się wybaczać, tkwiąc jednocześnie w roli ofiary."

W wielu sytuacjach trudne relacje są jednak rzeczywiście lekcjami w dwie strony i warto też podziękować za rozwój, który dzięki temu otrzymaliśmy. Wypełniłam formularz RW, opisując jedyną osobę w moim życiu, którzą darzyłam nienawiścią i... naprawdę pomogło :) Inaczej spojrzałam na sytuację, wreszcie odpuściłam i jestem dużo lżejsza.

,,Zgodnie z prawem rezonansu, przyciągamy ludzi, którzy ukazują nam nasze problemy, byśmy mogli się od nich uwolnić. Jeśli na przykład dręczy nas lęk przed porzuceniem, będziemy mieli do czynienia z ludźmi, którzy będą nas porzucać. W tym znaczeniu odgrywają oni role naszych nauczycieli."

Odniosłabym te myśli jednak bardziej do trudności w związkach międzyludzkich, a nie do poważniejszych naruszeń. Jak dusza dwuletniego dziecka przyciąga pedofila? Co prawda, Tipping próbuje tłumaczyć też te najbardziej traumatyczne sytuacje jak Holocaust, jednak jego rozumowanie w ogóle mnie nie przekonuje.

Wracając do pozytywów, spodobało mi się też jego zalecenie do niepławienia się w bólu, co obrazuję opisem rytuału pewnego plemienia:

,,Jeśli więc ktoś chce się podzielić swoim żalem z resztą plemienia, wszyscy się spotykają, by mógł to uczynić. Wolno mu opowiedzieć swoją historię trzy razy i wszyscy słuchają ze współczuciem. Za czwartym razem jednak członkowie plemienia odwracają się do niego tyłem, jakby chcieli powiedzieć 'Dosyć! Wysłuchaliśmy twoich słów trzy razy. Zrozumieliśmy Twój żal. Puść go w niepamięć. Nie będziemy tego więcej słuchać." Zwyczaj ten stanowi bardzo silne wsparcie dla procesu. Nie damy twoim ranom władzy nad tobą i nie pozwolimy ci więcej o nich mówić. Zbyt mocno cię kochamy."

Poza tym,Topping porusza też teorię, że świat fizyczny jest iluzją, która jest dla mnie bardzo interesująca, bo z własnych obserwacji jestem pewna, że coś w tym jest i że dokonają się jeszcze bardzo ciekawe odkrycia w fizyce w tej kwesii.

,,Nasze ciało jest czymś więcej niż zbiorem komórek, molekuł czy atomów. Nauka o energii mówi nam, że w rzeczywistości jesteśmy jesteśmy dużym skupiskiem współdziałających pól energetycznych i że - tak jak w hologramie - wszystko zależy od drgania energii według konkretnych wzorców."

Ogólnie więc mogę polecić książkę, ale należy przyjąć ją z dużą dozą dystansu. Może być wtedy przyjemną i inspirującą lekturą. Odejmuję punkty za agresywne i ignoranckie wchodzenie w kwestie psychologiczne, które może być szkodliwe, szczególnie dla czytelników w słabej kondycji psychicznej.

Najpierw myślałam, że nie dotrwam.

Ta książka zmienia życie tylko trzeba się otworzyć na treści w niej zawarte, wyłączyć ego, rozum i czytać ją sercem. Kilka lat terapii nie zrobiło tego co ona, po przeczytaniu pierwszego rozdziału i zrozumieniu wielu trudnych sytuacji z mojego życia te kilka kartek zmieniło moje nastawienie, postrzeganie rzeczywistości o 180 stopni. Tak też zmieniło się moje życie. Nigdy żadna książka, rozmowa, wywiad tak trwale nie zmieniły mojego życia. POLECAM KAŻDEMU. Dziękuję Bogu, że trafiłam na nią.

Wiele lat odczekała, aż do niej dojrzeję. I w końcu stało się - przeczytałam.
Wymaga otwartego umysłu i wiary w Siłę Wyższą.
Jeśli pozwoli się sobie na oba, można odkryć i przyswoić potężne narzędzie, pozwalające poprawić jakość swojego życia.
Polecam dać sobie szansę...

Wiele lat odczekała, aż do niej dojrzeję. I w końcu stało się - przeczytałam.
Wymaga otwartego umysłu i wiary w Siłę Wyższą.
Polecam dać sobie szansę...

Książka opiera się w znacznej mierze na domysłach i nadawaniu sensu przypadkom. Napisana jest w oparciu o wiarę chrześcijańską pomieszaną z "czwórwymiarowymi siłami energii" i nawet dla osób z otwartym umysłem ta tendencja może być problematyczna.
Już na wstępie książki autor narzuca dogmaty myślenia w ramach których powinieneś myśleć, ponadto z jednej strony autor podważa wiedzę naukową naszej cywilizacji a z drugiej się na nią powołuje działając tym samym wybiórczo wedle własnego uznania w chwili obecnej. W treści książki można znaleźć również informacje na temat tego że 'radykalne wybaczanie" leczy raka lepiej niż tradycyjna medycyna, jednak media poświęcają temu za mało uwagi oraz to ze ludzkość wpływa na przebiegunowanie Ziemi co jak powszechnie wiadomo jest wydarzeniem cyklicznym a świadczy to jedynie o braku fundamentalnej wiedzy autora na temat strefy magnetycznej Ziemi. Cała książka jest pełna sprzeczności aż wręcz się na nich stoi. Częstym elementem tej pozycji jest chwalenie się autora swoimi osiągnięciami oraz promowanie swoich innych produktów w postaci stron, organizacji itd. Głównym i zarazem jedynym plusem jest to iż można w tej książce znaleźć zmianę postrzegania rzeczywistości ukazując jej nowy wymiar a przy głębszym opracowaniu wniesie do życia spojrzenie, które może odcisnąć mniej lub bardziej znaczący wpływ na życie człowieka w zależności od jego podatności na placebo umysłowe.

Tak więc, zaoszczędzając reszcie czytania mogę streścić tą pozycję następująco:
Bóg ma plan we wszystkim co nam się przydarza. A to co ma miejsce w świecie rzeczywistym jest tylko twoją projekcją, którą podświadomie wykreowała twoja dusza by się uleczyć, jeszcze przed twoimi narodzinami. Dlatego by użyć metody "radykalnego wybaczenia" musisz pominąć racjonalne i logiczne myślenie i skupić się na duchowej części samego siebie, najlepiej po przez modlitwę bądź jogę.

Podsumowując rozumowaniem autora. Nie polecam książki i odradzam jej kupowania, gdyż Bóg ma swój cel by natchnąć mnie do tego komentarza. Jedyny plus po przeczytaniu to fakt że udało mi się ją skończyć.

Nie dałam rady jej przeczytać. Okładka książki sugeruje czary-mary i niestety tak jest. Mnóstwo tekstów o duszy, przeznaczeniu i Bogu. W skrócie: jeśli ktoś Cię skrzywdził, to dlatego że jego miłosierna, dobra dusza umówiła się wcześniej z Twoją duszą, by dać Ci dar zrozumienia. Świetne pocieszenie np. dla ofiar gwałtu. Nie, nie i jeszcze raz nie!

Wiedza zawarta w tej książce ma coś, co niesamowicie potrafi ruszyć i w pewnym sensie wyzwolić człowieka. Pozycja uświadamiająca, taka, do której chce się (i w mojej opinii powinno) wracać. Przede wszystkim jedna z tych, po których przeczytaniu ciężko jest spojrzeć na życie tak samo. Idealny przykład tego, żeby nie oceniać książki po okładce - na mój gust mocno nietrafiona pod względem graficznym.

Jedna z tych książek, które zmienią twoje życie, jeżeli jej na to pozwolisz.
Na wstępie zaznaczę: choć sama w sobie książka nie jest trudna, to treści w niej opisane już tak. Opiera się na zasadach tak głęboko wkraczających z butami w nasze utarte myślowe schematy, że słyszałam o ludziach, którzy rzucali nią o ścianę. Tak gwałtowne emocje potrafi wywołać. I przyznam, że wcale mnie to nie dziwi, bo kiedy jesteśmy świadomie i podświadomie uczeni pewnych treści przez całe życie, a potem trafiamy na literaturę, która w charakterystycznie lekkim dla autora tonie przedstawia je w zupełnie inny sposób... pierwszą reakcją jest bunt.
To tytuł o wybaczaniu. Samo to powinno dać już przedsmak tego, co nas czeka - w końcu wybacza się krzywdy, zło, coś bolesnego, co nas spotkało. Wybaczanie, choć pozytywne w swojej naturze, jest sztuką bardzo trudną, a jednak nie jesteśmy uczeni, jak sobie z nią poradzić. Tkwimy w milczącej zmowie, że powinno ono przychodzić "naturalnie", "kiedy jesteśmy na to gotowi". Nic bardziej mylnego. Colin C. Tipping podejmuje się tego arcytrudnego zadania, by nauczyć nas wybaczać. Przede wszystkim - sobie, ale także i innym.
To książka, która ma moc wywrócenia człowieka na drugą stronę i wyciśnięcia z niego soków. Przetrzepania jego pamięci, wywleczenia na światło dzienne rzeczy, które wyparliśmy i o których nie chcemy pamiętać. Ale to rzeczy, które nadal tam są i które zatruwają nasze życie od środka. Uwolnienie się od nich to droga ku lepszemu, pełniejszemu życiu - i piszę to z pełną świadomością, jako osoba, która przeczytała ją wielokrotnie i zastosowała w działaniu. Zmieniło się moje myślenie a propos wielu zagadnień, a przede wszystkim zmieniło się moje podejście.
Polecam. Wszystkim. Jak Biblię, bo to taka ludzka biblia odnośnie tego, jak żyć. Odpowie na wiele twoich pytań i pozwoli ci lepiej siebie poznać, a także jeszcze lepiej żyć z ludźmi. Uwolni cię od tego, czego nie potrzebujesz.
Jest tylko jeden warunek - musisz otworzyć głowę na tyle, żeby dopuścić chociaż myśl o tym, że jest inaczej, niż się do tego przyzwyczaiłeś/aś.

Jedna z tych książek, które zmienią twoje życie, jeżeli jej na to pozwolisz.

Jeszcze jestem w fazie testowania technik wybaczania, ale sama lektura bardzo mnie poruszyła i dużo się zadziało w moim serduchu od tamtego Czasu. Polecam.:)

Książka ważna dla tych, którzy chcą udoskonalać swoje życie duchowe i podnosić jakość relacji z drugim człowiekiem. Szczególnie z takim z którym trwamy w konflikcie, nie rzadko samym sobą....

Książka przesiąknięta duchowością, jednak zawierająca BARDZO pomocne techniki i ćwiczenia, pomagające przy zmaganiu z własnymi demonami przeszłości.

Colin C. Tipping Radykalne wybaczanie Zobacz więcej
Colin C. Tipping Radykalne wybaczanie Zobacz więcej