48 godzin, które zakończyły zimną wojnę. Reagan w Reykjavíku

Okładka książki 48 godzin, które zakończyły zimną wojnę. Reagan w Reykjavíku Ken Adelman
Okładka książki 48 godzin, które zakończyły zimną wojnę. Reagan w Reykjavíku
Ken Adelman Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2022-10-12
2022-10-12
Maciej Miłkowski

Gdy dzieją się rzeczy niezwykłe. Reagan i Gorbaczow na Islandii

Wartością tej książki jest fakt, że autor był naocznym uczestnikiem wydarzeń. To sprawia, że wejście do domu Hofdi czy bańki w ambasadzie USA w Reykjaviku staje się bardzo realne. Autor gra detalami, które zapamiętał (jak oficerowie radziecki i amerykański stojący obok siebie z walizkami nuklearnymi) i które odtwarzają atmosferę negocjacji oraz samego szczytu.

Jest to też jednocześnie pewien minus książki oraz tego co z niej wybrzmiewa. Czuć, że dla Adelmana to wydarzenie było bardzo istotne i mam wrażenie, że przez to nieco je przecenia. Zresztą sam w podsumowaniu zaprzeczył dość wyraźnie tytułowi książki.

Sam opis szczytu zajmuje około połowy książki. Druga część to ocena szczytu (dość ciekawa) i jego skutki, które w zasadzie są opisem tego, jak rozpadał się Związek Radziecki. Jest to wiedza dość powszechna i czytając te fragmenty miałem wrażenie, że autor umieścił je chcąc wydłużyć publikację.

Na pewno ta pozycja jest godna uwagi. Można oceny w niej zawarte zderzyć z ocenami innych historyków lub dyplomatów, którzy zajmują się tematyką zimnej wojny i stosunków międzynarodowych.

Jest to też...

Czytając oglądałem filmy w serwisie youtube.com poświęcone temu wydarzeniu. Bardzo mi pomagało. Mogłem jeszcze lepiej wyobrazić sobie to spotkanie, ludzi którzy tam byli, decyzje które były podejmowane. Książka niezmiernie bogata w fakty, detaliczna – stąd że pisał ją naoczny świadek tamtych wydarzeń. Momentami zabawna – jak choćby opisy ubioru delegacji radzieckiej. Świetnie sportretowany Regan oraz Gorbaczow. Kapitalnie pokazane długofalowe skutki ustaleń w Reykjavíku. Czasem traciła wyższością względem ludzi radzieckich, opisywanych niekiedy jako duże dzieci nierozumiejące wielkiej polityki oraz doniosłości decydowanych spraw. W każdym razie warta przeczytania.

62/180/2023
Mieszane mam uczucia. Autor usiłuje udowodnić, że spotkanie Reagana z Gorbaczowem w Reykjaviku miało ogromne znaczenie. Niestety, wciąż mam wrażenie, że miało znaczenie dla autora, bo tam był... Przyznaję, nieźle napisana, chociaż momentami bardzo techniczna i przez to nudnawa. Doceniam jednak kawał wykonanej przez autora roboty.
Dość zabawne są opisy realiów związanych z przybyciem do stolicy Islandii tak ważnych osób: za mało zamorskich telefonów, specjalne faksy, które potrafiły przesłać japońskie teksty bez transkrypcji, wariactwo z pokojami hotelowymi (i ich cenami)... Ciekawa jest historia biurka Resolute, tego, którego na co dzień używał Reagan (a także JFK),i na którym trzymał żelki (żelki zresztą były również podane na stypie po Reaganie).
Są też kwiatki, które mnie rażą. Np. agent stacjonujący w NRD, "wschodząca gwiazda służb specjalnych" Wołodia Putin. No sorry, gwiazda służb to nie w enerde! Zdaje się, że tam ZSRR niezbyt potrzebowało własnych agentów, bo dostawali wszystko na tacy od Stasi... A wielkość tego agenta bierze się chyba tylko z jego osobistych wyobrażeń na swój temat i służalczej propagandy.
No i pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce w 1988 roku... tu mam głównie pretensje do polskiego redaktora, wypadałoby dać przypis. Oczywiście, dla historii upadku komunizmu nie ma to wielkiego znaczenia, bo chodzi o sam proces. Ale jednak po oczach wali.
Kolejny raz (chyba przedtem trafiłam na to w biografii Caucescu) natykam się na doktrynę Franka Sinatry "My Way": każdy kraj sam zdecyduje, jaka pójdzie drogą - powiedział rzecznik Kremla, Giennadij Gierasimow. Dowcipniś.
"Tam w korytarzu stało dwóch oficerów wojskowych, amerykański i radziecki, ściskając w rękach walizki zawierające serie kodów autoryzujących atak nuklearny. Stali kilka metrów od siebie, wpatrując się w dal, udając, że nie widzą się nawzajem."

62/180/2023
Dość zabawne są opisy realiów...

Przyjemna lektura, zakulisowe fakty na temat spotkania dwóch najważniejszych polityków na świecie w latach 80. Sporo informacji na temat ludzi otaczających zarówno Reagana jak i Gorbaczowa. Autor, który również należał do świty prezydenta, podchodzi do tematu z dystansem i humorem, choć uważa szczyt w Reykjaviku za jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Książka naprawdę godna polecenia, zwłaszcza, że dopiero po latach odtajniane są pewne dokumenty i możemy spojrzeć na historię z nowej perspektywy.:)

• E-booki
  • Historia Związku Radzieckiego
  • Okres zimnej wojny 1945-1989/1991
  • 01. Epub+
  • Historia Rosji

Dodaj cytat z książki 48 godzin, które zakończyły zimną wojnę. Reagan w Reykjavíku