Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa?

Okładka książki Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa? Brian Hare, Vanessa Woods
Brian HareVanessa Woods Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
Copernicus Center Press
2022-09-07
2022-09-07
Kasper Kalinowski
życzliwość przetrwają najżyczliwsi Brian Hare Vanessa Woods Copernicus Center Press Kasper Kalinowski przyjaźń współpraca relacje przyjaciele predyspozycje społeczne samoudomowienie

Okładka książki Survival of the Friendliest: Understanding Our Origins and Rediscovering Our Common Humanity Brian Hare, Vanessa Woods
Survival of th... Brian Hare, Vanessa...
Okładka książki Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje? Brian Hare, Vanessa Woods
Psi geniusz. D... Brian Hare, Vanessa...

Klucz do życiowego sukcesu? Życzliwość wobec drugiego człowieka

Jestem wdzięczna książkom, które otwierają przede mną drzwi perspektyw. Jedną rzeczą jest zapoznanie się z zupełniem nowym konceptem – przykład, twoje ciało składa się z mniejszych elementów zwanych komórkami, a każda komórka zwierzęca posiada jądro – a inną przekroczenie linii okalającej niezbite fakty i wybranie się w podróż do świata teorii. Do świata badań naukowych (często zwłaszcza społecznych),który wyraźnie rozróżnia pojęcia „wyniki pokazują” od „wyniki sugerują możliwy związek”.

Może poszłam o krok za daleko, ale gdy uczyłam się do matury z psychologii to największy nacisk miał być właśnie położony na to jak ważne jest krytyczne myślenie przy interpretowaniu wyników. A podkreślam to wszystko wyłącznie dlatego, że przeszukując internet w poszukiwaniu recenzji tej publikacji natrafiłam na krytykę, która jak dla mnie opierała się na takim dość naiwnym, zerojedynkowym rozumieniu tego typu pozycji.

Brian Hare – przyjęty narrator książki – przedstawia przebieg swojej kariery, przybliżając czytelnikom kolejne zwroty, przypadki i olśnienia, które naprowadziły go na trop teorii samoudomowienia ludzi. Tak, dobrze przeczytaliście. Autorzy wskazują na możliwy dobór naszego gatunku pod kątem przyjazności, który nie tylko pozwoli nam wyeliminować z gry o przetrwanie konkurencję (mam na myśli innych 𝘏𝘰𝘮𝘰),ale także doprowadzić nas na sam szczyt i objąć Ziemię w nasze panowanie.

Ale! Jeśli teraz sobie myślicie, że nie interesują was takie kocykowe lektury do poduszki o tym, jak miło jest być miłym to muszę wyraźnie zaznaczyć, że tak pięknie jak na okładkowej ilustracji to nie będzie. Nie pominięto tutaj ciemnej strony naszej natury; i choć zaczynamy od opisów nawet sympatycznych eksperymentów na psie Hare’a o imieniu Oreo, płynnie przechodzimy do głaskania udomowionych lisów, to kończymy na brutalnej rzeczywistości dehumanizacji, w której jesteśmy mistrzami.

Mimo że wiele wymienionych w środku badań jest mi dobrze znanych, wcześniej nie postrzegałam ich w ten sposób; ta lektura zdecydowanie wzbogaciła moje spojrzenie na świat, a jej przyjemny język powinien też podejść osobom, które niekoniecznie lubią przesadnie przegadane naukowe wywody.

ig: @tylkotrocheczytam

Bardzo przyjemna do czytania jak na książkę naukową, bogato opatrzona w przypisy, nieco chaotyczna, merytorycznie dobra. Polecam wszystkim zaciekawionym tytułem, argumenty jak najbardziej przekonujące.

Dałbym wyższą ocenę, ale za połową książka wchodzi w mało interesujące rejony, które trochę kłócą się z wcześniejszym, naukowym, wydźwiękiem. Ogólnie pierwsza część bardzo dobra, skupiona na komunikacyjnym aspekcie ewolucji. Potem wchodzi polityka i skala makro, co jest mniej pasjonujące, gdyż obcujemy z tym na co dzień.

Jak przejrzałam opinie o tej książce, to mam wrażenie, że większość jej tak naprawdę nie czytała, tylko jak przyznała się nawet jedna z "czytelniczek" - przekartkowała.
Książka uważam dobra do wdrożenia się w temat. Co do zarzutów, że druga połowa książki wchodzi w sprawy historyczne i społeczne - cóż, w podziękowaniach autorzy wyjaśniają taką perspektywę. Nudna? Nie dowcipna? Chyba w ogóle nie o to chodziło w tej książce. Wojny u ludzi mimo podobieństw do bonobo? Też było dosłowne nawiązanie do tego. Sami autorzy przyznają jednak, że nie polemizowali z przeciwnikami swoich hipotez, ze względu na objętość i możliwości samodzielnej pracy, a ta pozycja nie jest czysto naukową publikacją. Chociaż dla mnie to akurat zarzut, biorąc pod uwagę jak inni pobieżnie podeszli do tej książki i zapewne sami niczego nie sprawdzą.

Dużo merytorycznej wiedzy, mnóstwo przytoczonych eksperymentów. Warto przeczytać i być miłym na co dzień dla wszystkich żywych istot.

Przyjemna, krótka lektura. Ciekawie opisuje teorie ewolucji w oparciu o współpracę, podaje wiele przykładów na różnych płaszczyznach. Większym minusem tej książki jest jej chaotyczność, którą czasami dało się odczuć podczas przytaczania kolejnych podobnych do siebie badań. Pomimo to warto po nią sięgnąć!

Temat bardzo ciekawy, dużo przykładów i niesamowita ilość przypisów bibliograficznych, więc wygląda na legitna pozycje. Tylko.. w pierwszej połowie momentami nudziłam się przeraźliwie. Nie skrzy humorem, co mogłoby poprawić sytuację;) Czy warto te fragmenty przemęczyć? Jak najbardziej. Szkoda tylko, że redakcja nie dała jakiegoś dowcipnego asystenta, który dodałby więcej miejsc, gdzie autorzy nas uwodzą piórem, nie tylko faktami.

Do przeczytania jeżeli ktoś interesuje się ewolucją człowieka, dlaczego i jak doszło do udomowienia człowieka.
Z czym się wiąże udomowienie.
Jednak dla zainteresowanych zagadnieniem i nieco już przygotowanym/oczytanym to niewiele nowości.
To wiele informacji, które już są. Znam co najmniej jedną lepszą książkę.

Z czym się wiąże udomowienie.
To wiele informacji, które już są. Znam co najmniej jedną lepszą książkę.

Jestem nieco zdziwiony widząc tak niską ocenę tej książki, którą razem z partnerką uznaliśmy za wybitną. Zmienia postrzeganie świata, zawiera wiele wiedzy, jest stworzona zarówna dla laików w temacie, jak i osob, które już coś tam wiedzą. Nie raz podczas czytania mialem stan: „ o kurde, to ma sens!”.
Niesamowita przygoda, polecam bardzo.

Niesamowita przygoda, polecam bardzo.

Wspaniała książka. Każdy powinien ją przeczytać, szczególnie osoby publiczne, politycy, działacze społeczni. Napisana przystępnym językiem znakomita synteza tematu. To jest właśnie mocna strona tej książki, że jest znakomitym wprowadzeniem "dla wszystkich - w pigułce".

Wbrew tytułowi, autorzy nie idealizują natury ludzkiej. Przedstawiają trzeźwą ocenę naszych skłonności do agresji międzygrupowej oraz sposobów jej minimalizowania.

• Popularnonaukowe

Brian Hare Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa? Zobacz więcej