Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się

Okładka książki Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się Weronika Murek
Okładka książki Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się
Weronika Murek Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Poza serią
Czarne
2023-01-18
2023-01-18
9788381916219

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mam problem z oceną tej książki. Początek mnie wciągnął i zainteresował. Potem zrobiło się nudnawo i chaotycznie.
Ale temat ciekawy, zwłaszcza dla kobiet. Czyż nie hodowano nas na grzeczne dziewczynki?

Na początku podobał mi się ten zadziorny styl autorki, niestety trochę minęłam się z tymi esejami :(

1970

Z reguły eseje rządzą się swoimi sprawami, a w tym przypadku nie jest inaczej. Książka jest chaotyczna - jedne eseje są ciekawsze, inne człowiek wolałby ominąć, gdyż nic z nich nie wynosi. Nie ukrywam, że niewiele tu odkrywczych kwestii, szczególnie kiedy ktoś już czytał kilka tekstów o zbliżonej tematyce. Natomiast jeśli to pierwszy tytuł o feministycznym wydźwięku, po jaki sięgasz - to pewnie będziesz bardziej zadowolona/-y.

Mam problem z tą książką. Niektóre eseje bardzo ciekawe, zmuszające do refleksji, dobrze napisane. Inne z kolei jakieś chaotyczne z dziwnymi dygresjami, wybijającymi w głównej myśli.

Z innej strony. Ciekawa.

Z innej strony. Ciekawa.

Oprócz naświetlenia ważnych kwestii, masa ciekawostek.

Oprócz naświetlenia ważnych kwestii, masa ciekawostek.

"Czasem wydaje mi się, że życie jest niczym więcej niż dziedziczeniem rozczarowania po rodzicach".

Na swój sposób "Dziewczynki" przypominają mi "Dziewczyństwo". Tak bardzo doświadczenia jednostki przekładają się na doświadczenia całych grup. Czasem wydaje nam się, ze to co nas spotyka, co przeżywamy, kim jesteśmy lub kim myślimy, że jesteśmy to jakiś ewenement.

Fajne te eseje.

Fajne te...

Ależ to jest rozkoszne maleństwo! Murek nie sięga do trudnodostępnych źródeł; czasem jej wyobraźnię i wrażliwość porusza jeden fragment monografii, reklamy, zasłyszanego zdania - i rozpoczyna opowieść ze strzępków wspomnień, refleksji, czułości i fascynacji tajemniczym światem dziewczynek.

Owszem, ja też jestem trochę rozczarowana, że to nie jest potężne opracowanie z zakresu girl studies. Ale "Dziewczynki" mają też dla mnie inną wartość, stąd wysoka ocena - gdzieś między wierszami autorce udało się uchwycić dziewczynkowość z ich sekretami, z kampowym, wywrotowym potencjałem, z negocjowaniem i rozsadzaniem granic tego, co wypada. Moje dzieciństwo i moją mdłość.
To duża sztuka - w blisko czterdziestoletniej czytelniczce obudzić wspomnienie dziewczynki...

Większość esejów na temat dziewczynek i ich opresyjnego traktowania przez męskocentryczną kulturę była interesująca, ale autorka spokojnie mogłaby sobie odpuścić m.in. ten o oddawaniu długu naturze. Gdyby nie pewne fragmenty, byłoby 7/10.

Szkoda, że tak chaotycznie. Miałam poczucie, że czytam tekst stworzony przez sztuczną inteligencję. Świetny research, masa ciekawostek, trochę refleksji, ale jakoś to się nie klei.

• Feminizm
  • Eseje