Dardanele 22-23 V 1807. W cieniu wojen napoleońskich

Pola Bitew
INFORTeditions
2022-08-01
2022-08-01

Takie tytuły w serii "Pola bitew" widziałbym najchętniej. Rzecz o mało znanej bitwie, a w zasadzie o pierwszym etapie wojny turecko-rosyjskiej, rozgrywanej na uboczu wielkich starć epoki napoleońskiej. W cieśninie Dardanele doszło do kulminacji napięć między flotą cara a osmańskim imperium.
Na początku autor krótko i rzeczowo przedstawia przyczyny wojny, siły stron, plany, dowódców, a następnie wyprawę brytyjskiej floty i pierwszą bitwę w Dardanelach, niejako przystawką przed akcją floty carskiej.
Zanim dochodzi do tytułowego starcia mamy jeszcze opis działań armii rosyjskiej na lądzie, marsz ku księstwom naddunajskim, potem desanty na wyspy, pokazy sił, dyplomatyczną grę francuskich przedstawicieli.
Sama bitwa przedstawiona została dokładnie, przejrzyście i liczę że autor przedstawi w kolejnej książce ciąg dalszy tej wojny.

7,5/10

7,5/10

Niewiele jest w polskiej historiografii informacji o wojnie rosyjsko-tureckiej z lat 1806-1812, ale pozycja Eugena Gorba przynajmniej częściowo wypełnia tę lukę. Autor opisuje pierwszą fazę tego konfliktu i bitwę morską pod Dardanelami. Początkowo Gorb skupia się na działaniach lądowych do których należało zdobycie Chocimia, Jass czy Bukaresztu przez wojska rosyjskie. Kolejny rozdział omawia już interwencję i działania floty brytyjskiej na Morzu Śródziemnym. Trzecia część skupia się już na opisie tytułowej bitwy. Docenić należy, że autor korzystał ze źródeł tureckich, brytyjskich, rosyjskich i francuskich. Podsumowując, mamy do czynienia z kolejną ciekawą pozycją w serii "Pola bitew" .

• XIX wiek
  • 0. Posiadam