Prut 19–21 VII 1711. Północna kampania wielkiego wezyra

Okładka książki Prut 19–21 VII 1711. Północna kampania wielkiego wezyra Eugen Gorb
Okładka książki Prut 19–21 VII 1711. Północna kampania wielkiego wezyra
Eugen Gorb Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Pola Bitew historia
historia
Pola Bitew
INFORTeditions
2022-01-01
2022-01-01

Ciekawa pozycja o mało znanej u nas kampanii z wojen rosyjsko-tureckich, która zakończyła się militarną klęską armii cara Piotra Wielkiego, ledwie dwa lata po zwycięstwie nad Szwedami pod Połtawą. Ciekawostką jest jednak to jak dyplomatycznie i najprawdopodobniej przekupstwem uchroniono cara przed kompletną porażką, niewolą i utratą armii. Dobrze napisane, w oparciu o źródła obu stron opracowanie krótkiej, ale ważnej wojny, która mogła przynieść całkiem odmienne rozwiązanie.
Rzecz dobrze napisana, a autor wszedł już do grona zaufanych historyków publikujących w Inforteditions.

Pozycja o tyle ciekawa, że niewiele mamy w polskiej literaturze o tej kampanii. Do tego, jak można się dowiedzieć z książki, różny jest odbiór bitwy pod Stanilesti. Osmańskie zwycięstwo bywa bowiem w Rosji traktowane jako...wielki sukces cara Piotra I. Pierwsza połowa książki to typowe wprowadzenie, czyli omówienie stosunków rosyjsko-tureckich na początku XVIII wieku plus opis sił przeciwników. Kolejno mamy już omówienie kampanii nad Prutem, mobilizację i marsz obu armii, zdobycie Braiły przez generała Ronne oraz wspomnianą już bitwę pod Stanilesti. W epilogu omówiono jeszcze pokrótce późniejsze losy najważniejszych postaci biorących udział w wydarzeniach 1711 roku. Schemat pracy raczej dość typowy, wydanie również poprawne, sporo ilustracji, do tego dziesięć map. Cieszy, że ukazała się na polskim rynku kolejna książka tego autora, który zapełnia białe plamy naszej historiografii.

• 0. Posiadam
  • Nowożytność