Dwór srebrnych płomieni. Część 2

Patronat Logo
Okładka książki Dwór srebrnych płomieni. Część 2
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dwór cierni i róż (tom 4.2) romantasy
romantasy
Dwór cierni i róż (tom 4.2)
A Court of Silver Flames

Wyróżniona opinia i

Dwór srebrnych płomieni. Część 2

przeczytanych książek 1082 napisanych opinii 778

2076 ocen

Boziu skończyłem. Finalnie polubiłem się z Nestą i cieszy mnie jej całościowa przemiana. Na plus relacja Nesty z jej psiapsiułami Emerie i Gwyn. Sceny erotyczne pominę, gdyż nigdy mnie to nie zbytnio nie obchodzi. Podobało mi się wszystko, co związane z Walkiriami. Natomiast sama intryga, walka z bossem trochę meh. Wszystko kończy się na jednej stronie. A szkoda, bo był potencjał z tymi Skarbami Grozy, który mimo wszystko nie był w mojej ocenie w pełni wykorzystany. Daję 7 i tak, jak wyjdzie kolejna część, to pewnie przeczytam, bo czemu nie :)

Nie sądziłam, że to kiedykolwiek przyznam, ale poczułam już przesyt scen intymnych w tej części. To było już za dużo.

Jednak mimo to, polubiłam się ostatecznie z Nestą. Podoba mi się cały proces jej przemiany wewnętrznej i zawieraniu przyjaźni. Do tego czy tylko ja od pierwszego spotkania jej i Kasjana wiedziałam, że są towarzyszami?

Te treningi, Walkirie, rytuał krwi. Może mało było akcji i intryg, ale rozczuliło mnie zakończenie. Pokazało też, że nie jest całkiem szczęśliwe, bo zagrożenie wciąż jest realne i bohaterowie muszą zachować czujność. Chyba nigdy nie będą mogli w zupełności odetchnąć z ulgą.

Przyjemnie spędziłam popołudnie na czytaniu tej książki. Będę wracać z sentymentem do całej serii. Pokochałam ten świat i bohaterów. Przypadł mi do gustu również styl pisania autorki. Bardzo działa na wyobraźnię, dlatego sięgnę też po inne jej dzieła.

Te treningi, Walkirie, rytuał krwi....

Przeczytałam ebooka w wersji 2w1 więc będę się o tych dwóch częściach odnosić jak o jednej książce.

Jedyna książka z tej serii, która sprawiła mi przyjemność podczas czytania. Pominę fakt, że jakieś 35% (co najmniej) to pieprzenie się Nesty i Kasjana co nawet nie było takie tragiczne jak w niektórych książkach, które czytałam.

Dowiadujemy się dlaczego Nesta jest Nestą oraz widzimy jej przemianę z zimnej suki w kobietę, która zostaje w tyle aby jej przyjaciółki mogły przetrwać próbę chociaż wie, że może się to skończyć jej śmiercią i poświęca część siebie żeby uratować życie siostry i jej nowonarodzonego dzieciątka, chociaż przez cztery poprzednie książki czytaliśmy jak to nią gardzi.

Przez cały czas ciężko pracowała na to co miała na końcu. Nie spadło jej to z nieba (chociaż to, że była cholernie potężna zawdzięczała przymusowej kąpieli w Kotle) jak w przypadku jej siostry, która została wskrzeszona i nagle po paru miesiącach okazuje się, że jest wymiataką ze WSZYSTKIMI mocami.

Nie podobało mi się jednak za specjalnie jak zachowała się po tym jak wyjawiła siostrze, że ta może umrzeć podczas porodu. Rozumiem, że ją przeprosiła bo w końcu zrobiła to z czystej złośliwości, ale moim zdaniem nie powinna uciekać i zadręczać się wszystkim. Ona w tej sytuacji również była ofiarą. Wszyscy wszystko przed nią ukrywali i prowadzili cholerne głosowanie co do tego czy ma się o czymś dowiedzieć czy nie. Zachowanie Kasjana w tej sytuacji również mnie nieziemsko wkurzyło. Jakim prawem był na nią wściekły? Był częścią problemu, do jasnej cholery!

Widmo wojny było chyba tylko po to aby na samym końcu dodać trochę dramatyzmu, bo o ile przez całą książkę się doń szykowali tak wszystko rozegrało się na paru stronach. Równie dobrze mogłoby tego motywu nie być, a książka nie zmieniłaby się za bardzo (tylko trzeba by było jakiejś innej motywacji do szukania tych skarbów).

I chyba już nigdy nie dowiemy się dlaczego Eris zostawił Mor na skraju granicy, a chętnie bym się dowiedziała cóż takiego to zrobił. Swoją drogą, chyba trochę za bardzo nim wszyscy gardzą. Nie wydaje się taki tragiczny.

Dowiadujemy się dlaczego Nesta jest Nestą...

Jeżeli kogoś nie za bardzo interesuje lore, a bardziej lubi czytać o relacjach i wewnętrznych przemianach to będzie zadowolony. Pod tym względem książka bardzo na plus. Jednak jestem osobą, która lubi zagłębiać się w wykreowany przez autora świat, a niestety Dwory mają to do siebie, że wszystkie interesujące postacie, stwory, wydarzenia czy przedmioty są tylko wspominane i nie dowiemy się o nich nic więcej. Chciałabym bardziej zagłębić się w postać Kościeja, Rzeźbiącego w Kościach, w genezę powstania więzienia, skarbów grozy, historię Prythianu i świata Fae, no ale się nie da. A szkoda, bo uważam, że jest to naprawdę ciekawe…

Ocena wyłącznie za sentyment do świata. Sama treść kiepskie 5/10. Wieje nudą w obu tomach. Kilkaset stron flaków z olejem, żeby ostateczna akcja rozegrała się na 3 stronach. Seria spokojnie mogła skończyć się na 3 tomach. W dodatku Nesty po prostu nie da się polubić.

Skończenie tej książki przeciągałam w czasie, trudno mi było i to tylko i wyłącznie z mojej strony (nie było to w żadnym wypadku spowodowane książką),bo wiem jak kończy się moje zakańczanie tego typu książek, które pokochałam.
Historia Nesty, Gwyn i Emerie pokazuje jak może wyglądać prawdziwa przyjaźń. Dziewczyny wspierały się, rozmawiały, radziły sobie wspólnie z problemami - poświęcając niektóre sprawy dla innego dobra. Pokazuje to Rytuał Krwi - nie będę zdradzać fabuły, ale tylko o nim wspomnę.
Tak samo historia Nesty i Kasjana - mimo burzliwych przeżyć i sytuacji w końcu zakończyły się happy endem z czego jestem bardzo zadowolona.
Popłakałam się podczas czytania tej książki (ale nie tylko bo również świetnie się bawiłam). Nie tylko przez to, że jestem zbyt emocjonalna i wrażliwa na tego typu książki i na ich zakończenia. Nie pożegnam się z tymi bohaterami już nigdy, seria stała się moją najbardziej ulubioną serią. Może to też jest spowodowane tym, że świetnie mi się czytało te książki, są świetnie napisane, świat wciąga, bohaterowie są ciekawi. Przez wiele czasu będę o nich teraz myśleć i jest to pewne. Sarah J. Mass wykonała świetną robotę pisząc ten tom, jak i całą serię Dworów (nie mogę się doczekać przeczytania innych jej książek). Polecam całym moim serduszkiem całą serie Dworów <3

Płynna kontynuacja części 1, w podobnym stylu, klimacie itd. Akcja przyspieszyła, więcej się działo, mam nawet wrażenie, że końcówka gnała na łeb na szyję, ale ostatecznie wszystkie sprawy zostały zakończone a tematy wyjaśnione. Skończyło się bajkowo i cukierkowo, więc aż za bardzo mdło jak dla mnie. Można tylko podziwiać Neste za drogę jaką pokonała i przemianę jaką przeszła. Jednak książkę oceniam pozytywnie głównie przez sentyment dla „dworu cierni i róż”, sam w sobie „dwór srebrnych płomieni” podobał mi się zdecydowanie mniej.

Kościej zalicza tu zaledwie cameo. Mówi dwa, trzy zdania pstryka palcami i tyle. Żal. Ciekaw jestem co dalej z Panem Śmierci.

Czytałam ebooka w wersji 1&2 część razem i to jest super zabieg. Cieszę się, że ta historia była tak długa, bo nie miałam ochoty odrywać się od tego świata. Chciałam (i nadal chcę) więcej tych przygód, bohaterów i ich przemyśleń, których w tej części jest całkiem sporo. Nesta i Kasjan to najbardziej dopasowane do siebie postaci, o jakich mogłam pomyśleć. Wszystko w ich relacji gra świetnie. Jedyne co, to irytował mnie ten Eris, ale chyba o to chodziło… czekam z niecierpliwością na potencjalne kolejne części o Azie, Mor, Elainie i Lucienie, bo ich na razie było stanowczo za mało.

Kurcze ciężko mi co kolwiek powiedzieć. Początek książki jak zwykle nudny, strasznie przegadany no i jeszcze zdecydowanie za dużo pikantnych scen. Powiem tak, że tylko końcówka w miarę uratowała tą książkę i z tą serią już się żegnam kończę jeszcze księżycowe miasto i kończę całkowicie z tą autorką.